Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik Tecil Ettirme

Asker Olmak için, T.C vatandaşı olup erkek olmak en belirgin maddeler olurken 21 yaşına gelmiş her bir Türk vatandaşın zorunlu 12 ay uzun 6 ay kısa dönem askerlik hizmeti yapması zorunludur. Aksi halde iyi halden para cezası ve askerlik yada hapis cezaları ile sağlık sorunlarından fiziki yetersizliğinden dolayı askere elverişsiz(Çürük) raporu alarak askerlikten muaf duruma gelebiliriz.

Askerlik tecil ettirme için gerekli haller;

Eğitim öğretim hayatını devam ettiren, Orta ve Üniversite okuyan öğrencilerin maksimum 29 yaşına kadar tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Yüksek lisans ve Yurt dışında okuyan öğrencilerimiz için 33 yaşına kadar tecil etme şansı bulunmaktadır.

Sağlık şartlarından fiziki yetersizliğinden dolayı sorun yaşayan asker adayları ertelemeli olarak askerlik durumlarını tecil ettirebilirler.

Ağabeyi askerde olan asker adayı ağabeyinin askerde olması dolayısı ağabeyinin askerliği bitene kadar tecil ettirme hakkı bulunmaktadır. Lisanslı veya Milli Sporcular da tecil yaş sınırları 33 yaş sınırı ile 33 yaşına kadar askerlikle ilişkili bir durumları bulunmamaktadır. Diğer yandan yüksek öğretim dallarından mezun bilim,araştırma geleceğe katkısı olan (Tubitak,Aselsan) gibi projelerde yer alan belgelendirilmiş çalışma içerisinde olan kişiler için askerlik tecili yapılabilir.

Yakın geçmiş zamanda 6 Bin Avrodan bin avroya yeni düzenleme ile indirilen yurt dışında oturma izni ve çalışma izni almış en az 3 yıldır yurt dışında olan 38 yaşını dolduran kişilerin 1000 Avro karşılığında askerliğini yapmış sayılacaktır.

Lise veya üniversite mezunu olan asker adaylarının 2 ay içerisinde diplomaları ile giderek minimum 2 yıl tecil ettirebilirler.

Tecil işlemi için gerekli Evraklar;

– Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi

– Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi veya ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi

– 6 tane Vesikalık Fotoğraf(fotoğrafı kendi çeken şubeler var duruma göre götürmenizi tavsiye ederiz)

Askerlik şubeye gittiğiniz zaman ilk girişte memur size iki adet form verecektir bu formu dikkatli okuyarak dikkatli bir şekilde doldurmanızı tavsiye ederiz. Formu doldurduktan sonra numaratör den numara alarak sıranızı bekleyeceksiniz. Sıranız geldiğinde doldurulan formlar ve yukarıda belirttiğimiz gerekli evraklar ile memurun isteklerini yerine getiriyoruz. Tecil işlemlerinde Aile hekimliğinden muayane belgesi isteyebilir, bu durum ile Aile sağlığı merkezinize giderek muayane olabilir. Muayane belgeniz ile askerlik şubenize gelerek askere elverişli veya elverişsizdir raporu alabilirsiniz. Yada sağlık sorunlarınız var ise Askeri hastaneye sevk verilebilir. Bu işlemler sonunda size bir kağıt vererek kütüğünüzün bağlı olduğu askerlik şubenize tecil belgelerinizi posta yolu ile gönderebilirsiniz. İşlemler sonunda 2 yıl tecil yaptırmış olacaksınız.

Liseden mezun olup üniversiteye direk geçiş yapanların tecil işlemi yapmasına gerek yoktur. Üniversiteler onun için otomatik tecil işlemi başlatmaktadır. Tabii kendinizi garantiye almak için herhangi bir askerlik şubesini arayarak memurdan teciliniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tecil Olmaz ise Ne Olur ?

Tecil işlemi yapmazsanız kaçak duruma düşersiniz, Asker kaçağının çeşitli cezaları mevcuttur bu cezalar, 4 aydan az kaçak olan ve kendi gelip teslim olurda 296 Türk Lirası ile en düşük maddi cezayı ödeyecektir. Eğer GBT gibi çeşitli nedenler ile yakalanarak asker kaçağı olduğu tespit edilene 1187 Türk Lirası maddi ceza uygulanmaktadır. 20 yıl ve üzeri asker kaçağına 46.335 Türk Lirası ceza kesilmektedir.

askerlik-tecil-ettirme

48 yorum

 1. mustafa soydan

  İyi günler ben 23 yasindayim lise mezunuyum 2 yıl önce askerligimi tecil ettirdim tecilim 31 12 2015 te sona erdi ben bu yıl üniversite sınavları için kayıt yaptırdım tekrar askerligimi tecil ettire bilirmiyim

  • Merhabalar, öğrenci belgeniz ile şubenizden tecilinizi yapabilirsiniz.

  • MERABA ARKADAŞLAR BEN 21.05.2016 TARİHİNDE CEVİRMEDE YAKALANDIM YOKLAMA KACAGI CIKTIM ŞUAN 2 SENE KAYIT YENİLEMEDİM ACIK ÖGRETİMDE SİLİK DURUMUMA DÜŞMÜŞÜM VE 05 EYLÜLDE YENİDEN KAYIT YENİLİYCEM PEKİ ASKERİYE BENİ TECİL ETTİRİR Mİ

 2. mazhar büyükkoç

  merhaba üniversiteyi 2015 mayısda bitirdim ancak henüz mezuniyet diploması veya geçici mezuniyet belgesi alamadım 4 şubat 2016 da tecil ettirmem gerekiyor ancak benim gerekli mezuniyet belgelerini hazırlamam 2 veya 3 gün gecikebilir bunun sonuçları ne olur şimdiden teşekkürler

 3. Hayırlı aksamlar aof işletme 4.sınıf öğrencisiyim.30.01.2016 tarihinde son yoklama tarihim.güz döneminde kayıt yenilemedigüm için tecilim bozulmus.22 Şubat ta ise aof bahar donemi kayıtları başlıyor. Kaydimi yenilersem tecil olur muyum

  • Merhabalar, yeni kayıt döneminde kaydınızı yeniletir iseniz öğrenci belgeniz ile tecil ettirebilirsiniz.

 4. merhabalar.. ben lisans mezunuyum ve mezuniyet sonrası 2 yıl tecil hakkımı da kullandım. şubat 2016 celp dönemim olarak gözüküyor.. fakat benim 1 yıl daha ertelemeye ihtiyacım var ( yeni evlendim ve bazı mesleki ve maddi sıkıntılarımızdan dolayı). 1 yıl daha erteleme imkanım olabilir mi ? Şubeye gittiğimde yapmam gereken özel birşey var mı ? teşekkürler.

  • Merhabalar, hiç bir eğitim öğretim kurumlarında kaydınız yok ise, 2 ay içerisinde orta veya yüksek okul mezunu olmadı iseniz, sporcu lisansınız yok ise tecil hakkınız bulunmamaktadır.

 5. Merhaba. 11/1996 dogumluyum. Lize mezunuyum bir yere yerlesmedim, hazirlaniyorum. Kagit gelmedi. Herhangi bir işlem yapmama gerek var mı?

 6. Merhabalar , 17.11.1996 doğumluyum . liseyi son sınıfın son döneminde ( 01.02.2015 ) bıraktım. 01.10.2015 döneminde açık liseye kayıt oldum ancak daha ilk sınavlara girmedim. İlk sınavlar 02-03 ocak 2016 tarihindeymis. Bilgim olmadığı için kacirdim. 11 Ocak 2016 tarihinde askerlik şubeden kâğıt gönderilmiş ve Subatin ilk haftasına kadar öğrenci belgesi ile basvurmazsam askere alınacağı beyan edilmiş. Sizce askere alınma ihtimalim nedir ?

 7. İyi geceler 4 yıllık Üni mezunuyum 06.02.2016 tarihinde tecilim bitiyor.AyricA 31.03.2016 tarihine kadar askeri yönden hiçbir sıkıntısı yoktur diye kâğıt var elimde 3. Ayın sonuna kadar muayene hakkım mi var acaba birde öyle ise ne zaman askere giderim kütüğüm adapazarı merkez

  • Merhabalar, 3. aya kadar askerlikden muafsınız 3. aydan sonra muayane için askerlik şubesine bekleyeceksiniz. adapazarı 2016 yılında şubat göndermektedir.

  • Merhaba 93 mayıs dogumluyum 2 yıllık üniversiteyi son dönem bıraktım ve 2. Üniversite kapsamında sınavsız kaydımı sildirerek açıkögretime geçiş yaptım yeniden tecil hakkım dogmuşmudur yardımcı olursanız sevinirim

 8. Ben lise mezunuyum.herhangi bir okul durumum yok tekrar sinavlara hazirlaniyorum tecil ettirebilirmiyim hangi tarihe kadar tecil hakkimiz var tesekkurler

 9. Merhabalar 16/04/1986 doğumluyum üniversitede ki son senem hatta son yarı yılım. askerlik şubesinden kağıt geldi ve şubatın 1. haftasından sonra kaçak durumuna düşeceğim yazıyor. kız kardeşim yurt dışında yüksek lisans yapıyor onu okutuyorum ve dediğim gibi son yarı yılım ayrıca ilk yoklamada boyum 174 cm ölçülmüştü şuan 102 kiloyum izlemem gereken yolu tarif ederseniz çok sevinirim

  • Merhabalar, 29 yaş tecil sınırına gelmiş bulunmaktasınız, Yüksek lisans ile 33 yaşınıza kadar tecil edebilirsiniz, fakat diğer türlü erteleme veya başka bir durum söz konusu değildir. Boy ve kilodan sorun yaşayacağınızı zannetmiyoruz.

 10. Merhabalar ben aöf 2. sınıf öğrencisiyim tecil işlemini okul yapar mı

 11. Tahsin Taner Aksoy

  Ben şuan üniversite okuyorum askerlik kağıdım gelmiş napmam gerek

 12. Savaş Yıldız

  Merhabalar bn 08.10.1993 dogumluyum.1012 yilinda lisans programins yerlestim halen ogrenciyim universite 4. Siniftayim hergangi bi tecil islemi falan yapmadim daha dogrusu bi belge de gelmedu bna acaba kendiliginden mi universite tecil ediyor yoksa bi sorun cikar mi yardimci olsaniz cok sevinirim.Simdiden tesekkurler

  • Merhabalar, genellikle okullar tecil işlemini kendileri halleder ama durumunuzu merak ediyor iseniz e devletten er sınıflandırmas sayfasından veya askerlik şubenizden öğrenebilirsiniz.

 13. Cevap vermek çok mu zor Sayın Albay

 14. Merhaba. Son bir bucuk yıldır üniversitede devam ettiğim bölüme kayıt yaptırmıyorum ama 2019’a kadar tecilli gözüküyorum. Bu dönem de kayıt yaptırmazsam tecilim düşer mi?

  • Merhabalar, kayıt yaptırmadan kastınız harcınızı ödemiyorsunuz ve okul durumunuz dondurulmuş durumda ise bir sorun olmaz kaydınızı sildiğiniz takdir de teciliniz iptal olacaktır.

 15. Merhaba 12.04.1996 dogum lu oglum 2014 yılı lise mezunu sınava hazirlaniyor asker kàgıdı geldi tecil ettirebilirmiyiz askerligini bilgilendirirseniz minnettar kalirim

 16. merhaba bu sene üniversite kaydım silindi şuan tecil yaptıramadım.296 lira ödedikten sonra tecil yaptırabiliyor muyum?

  • Merhabalar, cezayı ödedikten sonra eğer hiç bir eğitim öğretim kurumlarında kaydınız yok ise, 2 ay içerisinde orta veya yüksek okul mezunu olmadı iseniz, sporcu lisansınız yok ise tecil hakkınız bulunmamaktadır.

 17. Mehabalar size sorum olacaktı cevaplarsanız cok sevınırım . 92 dogumluyum 2 yıllık meslek yuksek okulundaki 4. senemdeyim gelecek sene tekrar kayıt yaptırsam 5.senede askerlık tecıl edılırmı veya bır sınırı varmı ? eger tecıl olmuyorsa acıktan 4 senelık unıversıteye yazılsam tecıl hakkından yararlanabılırmıyım cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler

  • Merhabalar, öğretim hayatınızı 29 yaşınıza kadar askerlikten tecil ettirebilirsiniz, yüksek lisans da ise 33 yaşına kadar.

 18. Sporcu lisansı amatör futbolcu lisansı aktif olarak geçerlimi ?

 19. ben üniversite 3. sınıf ögrencisiyim fakat bölümümden memnun kalmadığım için okulum uzadı yeni bir 4 yıllık bölüm kazandım askerliğimi yeni üniversitemi bitirene kadar uzatabilirmiyim yaşım 21

 20. Abdullah Kızılkaya

  Merhaba ben 1996 doğumluyum lise okuyorum askerliğin 30.12.2017 iye kadar tecilli şuan tecili bozsam okul biter bitmez ertesi günü hemen askere gidebilir miyim ?

 21. Hasan B. Arslan

  Merhaba, ben liseyi geç bitirdiğim için tecil ettirmek zorunda kalmıştım. Bir sene sonra üniversite kazandım bu sene üniversite biticek, tekrar tecil ettirebilir miyim ?

 22. Merhabalar benim ilk tecilim Lisedeyken oldu ve o tecil döneminde Ünivertiseye girdim 2 yıllık Meslek Yüksekokulundan bu yaz mezun olacağım ve 2 yıllık tecil hakkımı kullanabilirmiyim böyle bir hakkım var mı ? teşekkürler şimdiden.

 23. Merhabalar 92 doğumluyum. 4 yıllık üniversite bitirdim
  2017 ocak ayında tecil sürem bitiyor.
  Bölümünden memnun değilim. O yüzden başka üniversite yazıp tekrar okuma gibi bir derdim var. Tekar tecil hakkım varmıdır?

 24. Kamuran Günaydın

  Merhaba. Bana tsk dan dilekçe geldi. Liseyi bu yıl bitirdim üniversiteye geçtim. Üniversiteye kayıt olurken otomatikman tecil ediliyor mu yoksa gelip şubeden mi tecil işlemlerini yapmamız gerekiyor?

 25. cagri celikoglu

  Meraba ben 1992 dogumluyum liseden mezun olunca 3 yil tecil ettirdim okulu tecilim bitince sinava girdim kazanamadim askerligimi tecil etmek icin yol ariyorum 1 yil kadar lutfen yardimci olurmusunuz anneem babam yok evliyim 2 cocugm var ve 2 kardesm bnle kaliyo bu senee gidemem askere bakicak kmsem yok tecil ettirmem gerekiyo lutfen yardmci olurmusunuzz

 26. ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA SONUÇLARI (*)
  AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 31/12/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
  ERTELEME NEDENİ : 35C ÖĞRENCİ EYT
  belge bu şekilde görünüyor ben kısa bir süre içinde mezun oldum 2 gün önce mezuniyet belgemi aldım. erteletmek zorundamıyım yoksa 2018e kadar erteletmesem sorun çıkmaz mı veya 6 ay sonra falan erteletsem

 27. 96/4 askere gidecem kasım celpinde tecil ettirmek istiyorum

 28. Merhaba ben ilk tecilimi2010 yılında yaptım 2013 aralıkta bitti şimdi üniversiteyi kazandım tecil etme hakkım varmı

 29. Merhabalar,1 sene 2 ay oldu tecil ettiremedim.Otomatik 1 sene uzatır diye biliyordum ama araştırdıktan sonra öyle olmadığını anladım.Sıkıntısı ve cezası nedir?2 yıl dolmadı.
  Teşekkürler.

 30. Istanbul universitesi elektrik bolumunden bu yil mezun oldum mezun olmadan 1 hafta önce e devlet askerlik durum belgesinde 2019 12.ayina kadar tecilli olarak gozukuyordum ancak bugun baktiğimda 2017 şubat 4 olarak son yoklamaya tabirdir yaziyor 01.02.1996 doğumluyum neden boyle oldu siniftaki ayni yastaki askadaslarim hala 2019 a kadar tecilli gozukuyor e devllette yardimci olursaniz sevinirim…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*