Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerlik Tecil Şartları Nelerdir?

Askerlik Tecil Şartları Nelerdir?

Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeklerin yirmi yaşına gelmeleri ile birlikte zorunlu askerlik için gerekli olan yaş sınırını sağlayarak herhangi bir engelleri bulunmuyor ise de yoklamaları ve sağlık kontrollerinin ardından birliklerine teslim olmaları sağlanmaktadır. Buna rağmen yüksekokullarda eğitimlerine devam eden kişiler 29 yaşlarını sonlandırana kadar tecil haklarından faydalanarak erteleme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri gibi, bunun yanı sıra farklı durumlarda da tecil hakları bulunmaktadır. Askerlik Tecil Şartları Nelerdir?  Sorusuna tek bir madde ile cevap vermek mümkün olmayacağı gibi, söz konusu sürecin güncel detay ve değişikliklerini öğrenmek gerekmektedir.

Hali hazırda herhangi bir üniversiteyi bitirerek diploma almaya hak kazanmış bireylerin iki seneye kadar tecil hakları bulunmaktadır. Bu süre içerisinde iş ve bireysel hayatları içerisindeki gerekli düzenlemeleri yapabilecek kişiler, sürenin sona ermesinin ardından yoklamalarına girerek başvuru işlemlerine devam edebilmektedirler. Bunun yanı sıra söz konusu yirmi dokuz yaş sınırına kadar herhangi bir Açıköğretim fakültesinde de eğitime devam ederek tecil gerçekleştirmek, böylece mevcut iş ve kişisel istekleri bölmeden daha uzun yıllar boyunca erteleme sağlamak mümkün olmaktadır. Askerlik Tecil Şartları Nelerdir? Konusunda sürekli olarak değişen ve iyileştirilen maddeler hakkında güncel detaylar konusunda bilgi sahibi olmak, sorunsuz bir tecil süreci için esas olarak nitelendirilmektedir.

Yirmi Dokuz Yaş Sınırına Dikkat Edilmeli

Hali hazırda eğitimlerini sürdüren kişilerin hangi sınıfta ya da derecede olduklarına bakılmaksızın yirmi dokuz yaşının sona ermesi ile birlikte tecil hakları da dolmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmayan çoğu kişinin eğitim ve iş hayatı sekteye uğrayabildiğinden, kesin ve net bilgiler ile hareket edilmesi kişinin faydasına olacaktır.

Askerlik Tecil Şartları Nelerdir? Konusunda sitemizde yayınlanan güncel haber ve makaleleri inceleyerek detaylara erişebileceğiniz gibi, Milli Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan güncel ve detaylı paylaşımları da okuyarak aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Askerlik Tecil Şartları Nelerdir? Ve buna benzer tüm soruların yanıtları için internet sitemizi sık aralıklar ile ziyaret etmenizi ve aklınıza takılan detay aralıkları da yazarlarımıza yöneltmenizi tavsiye ederiz.

askerlik-tecil-sartlari

15 yorum

 1. Hamdullah Bayar

  ben üniversite öğrencisiyim tecil için herhangi bir işlem yapmama gerek var mı

  • Evet işlem yaparsanız sizin için çok iyi olur, bazen okullar tecil işlemini yaptırmayabiliyorlar. Öğrenci işlerinizden alacağınız erteleme belgeleri ile şubeye bizzat giderek askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz Hamdullah Bey.

 2. Merhabalar,

  Lisans mezunu olduğumdan askerliğimi 2 sene tecil ettirmiştim. Son erteleme bitim tarihim 2015 Haziran.

  Bir öğretmen arkadaşım asaleti onaylanana kadar (1 yıl) askerliğini tecil ettirmiş.

  Yeni atanmış bir sözleşmeli zabıt katibi olarak, askerliğimi bu sebepten dolayı erteletebilir miyim? (Arkadaşım kadrolu olarak yeni atandı ben ise sözleşmeli olarak yeni atandım)

  Saygılarımla…

 3. merhaba. Ben 2007 senesinde myo öğrenimime başladım. 3.sene alttan kalan derslerim yüzünden okuldan mezun olamadım. Ve ailevi sebeplerden dolayı uzun bir süre okula harç yatırmadım. Okuldan atıldığımı sanıyordum ki, okul bana bu dönemin harcını yatırısam sınavlara girebileceğimi henüz okuldan atılmadığımı söyledi. Fakat yoklama kaçağı durumna düştüm. Okul bana bir öğrenci belgesi ve bir de ek c2 belgesi verd. Fakat üzerinde öğrenim hakkı yoktur yazıyor. Fakat internetten araştırdğım sitelerde yeni kanuna göre, (1111) 29 yaşına kadar öğrenci olan, öğrenci hakkı dolsa da ekc2 belgesiyle 1 yıl olmak üzere tecil yaptırabildiği söylendi. Şimdi ben elimdeki bu belgelerle askerlik şubesine gitsem bir sorun olur mu? Tecil işlemimi yaptırabilri miyim.??

  • Herhangi bir sorun olmaz, durumunuzu oradaki memur arkadaşa tekrar anlatınız. Askerliğinizi tecil edeceklerdir Mahmut bey.

 4. selam bn erzurumda oturuyorum düz liseyi bitirdim 3 yıl tecil hakkımı kullandım ağustos ayında askere götürüyorlar ama ben suan okumaya karar verdim açıktan meslek lisesi okumak istiyorum okuyacagım meslek lisesi askerliğimi tekrar tecil edermi yardımcı olun lütfen ?

  • Eğitim için askerliğinizi tecil etme şansınız var ancak bununda bazı kuralları ve şartları var, bu yüzden siz bu bilgiyi askerlik şubenizden alabilirsiniz.

 5. Merhaba…
  1994 kasım doğumluyum askerliğimi liseden sonra 2015 sonuna kadar tecil ettirdim fakat YGS sınavlarını kazanamadım tekrar tecil etme hakkım varmı tesekkurler.

  • merhaba askerliğinizi bir kez zaten tecil ettirir misiniz tekrar tecil edebilmek için gerekli şartları ve standartları taşımanın gerekmektedir eğer tc hakkınız varsa bunu askerlik şubesine giderek yaptırabilirsiniz

 6. Ben 4 yillik uni mezunuyum ve iki yil tecil hakkimi kullandim.fakat ozel bir sirkette yonetici olarak gorev yapiyorum ve 26 yasima girdim.isten dolayi daha fazla tecil hakkim varmidir?

 7. Merhaba 2013 yili haziran ayinda 4 yillik fakulteden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 2 yil askerligimi tecil ettirdim. Son yoklama tarihim 30 eylul 2015. . 2015 Agustosta askere gitmek icin basvuru yapsam tecilimi bozsam haziran atamalarinda yerlesme durumumda asaletimi alana kadar yeniden askerligi tecil ettirebilme imkanim var mi? Yoksa tecil surem doldugu icin atamam yanar mi ? Beni bilgilendirebilirseniz cok memnun olurum

 8. Ben ön lisans mezunuyum okulum bitti tecil bozdurdum Ama bir is daha çıktı yeniden nasıl tecil yaptirabilirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*