Askerlik Tecil Sorgulama

66
348

İçerisinde bulunulan senede yirmi yaşından gün almaya başlamış her birey askerlik görevini yerine getirmek için gerekli yaş kriterini sağlamaya başlamış durumdadır. Her ne kadar durum böyle ise de söz konusu yükümlülüğü başladığında üniversite eğitimine devam eden, herhangi bir sebeple yurtdışında bulunan veya aşırı ya da az kilo gibi düzeltilebilir sağlık koşulları sebebi ile askerlik görevini yapmaya uygun olmayan kişiler, belirli süreler boyunca tecil işlemlerini gerçekleştirerek 29 yaşına kadar söz konusu yükümlülük zamanlarını erteleyebilmektedirler. Her ne kadar söz konusu senelik tecil işlemi kişinin kendi sorumluluğunda bulunsa da çoğu üniversite öğrencileri için bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirmekte ve kişinin her sene ayrı ayrı müracaatlar yapmasını öncelemektedir.

Bunun yanı sıra yine de söz konusu durumu kontrol etmek ve tecilinin hali hazırda geçerli olduğundan emin olmak isteyen kişiler de internet üzerinden Askerlik Tecil Sorgulama sistemi kullanmayı istemektedirler. E-Devlet Kapısı üzerinden an itibari ile hizmet veren Askerlik Durum Sorgulama sistemi yalnızca kişinin askerliği ile ilişiğinin bulunmadığı durumlarda bu konuyu kanıtlayan belgeye ulaşılmasına izin verirken, herhangi bir Askerlik Tecil Sorgulama isteğine hizmet vermemektedir. Kişinin söz konusu bilgiye ulaşması için kati suretle bağlı bulunduğu askerlik şubesini ziyaret ederek bireysel başvuru yapması ve eğer tecili yenilenmemiş ise gerekli belgelerini ibraz ederek mümkün olan uzatma süresini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Askerlik Tecil Sorgulama sisteminin gelecek yıllar içerisinde söz konusu E-Devlet Kapısı ile gerçekleşen askerlik işlemlerinin yapı olarak ilerlemesi sonucunda aktif edilip edilmeyeceği konusu halen bilinmezliğini korurken, sistemi suistimal edebilecek kişilerin varlığından dolayı bu sorgunun bilinçli olarak aktif edilmediği de yaygın olan düşünceler arasındadır. Askerlik Tecil Sorgulama konusunda aklına takılan kişilerin ancak tecil ettirecek durumlara sahip olduklarında şubeleri ziyaret etmelerini mümkün kılan birebir başvuru sistemi, bilinçli olarak yoklamalarından kaçan kişilere de huzursuzluk vererek dolaylı yoldan kayıt yaptırması için zorlama gerçekleştirmektedir. Askerlik Tecil Sorgulama ve benzeri tüm sistemler hakkındaki sorularınızı sitemizin güncel içeriklerinden cevaplandırabilir veya yöneticilerimize daha net yanıtlar almak üzere iletebilirsiniz.

Not: E-Devlet sistemi üzerinden askerlik tecil sorgulama ana başlığı yoktur. Ancak Askerlik Durum Belgesi Sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Alt kısımda bulunan bağlantıları kullanabilirsiniz.

Ülkemizde 20 yaşını geçmiş tüm erkekler ilk etapta askere çağrılmaktadır. Askere alımlar sağlık sorunları ya da farklı sebeplerden dolayı olmayabilir. Ancak bu olumsuz şartlarda bulunmayan kişilerin askerliklerini 20 yaşında yapmaları gerekmektedir. Bunun yanında kişiler askerlik görevlerini erteleyebilirler. Bu durum tecil ettirmek şeklinde kullanılmaktadır. Kişiler okul ya da farklı sebepleri öne sunarak askerliklerini tecil ettirebilirler. Kişilerin okudukları dönemde ve sonrasındaki dönemde askerliklerini tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Okullardan mezun olduktan sonra kişiler iş şartları sebebiyle tecilli olmaya devam edebilirler. Kişiler tecilli olup olmadıkları konusunda tereddüt yaşarlarsa bunu kontrol edebilirler. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile Askerlik tecili sorgulama işlemi ile kişiler kendi askeri durumlarını kontrol etme imkanı bulurlar.

Geçmiş dönemlerde askerlik konusunda yapılan tüm başvurular ve alınan tüm bilgiler askerlik şubelerinden yapılmaktaydı. Ancak günümüzde internetin gelişimi sayesinde kişiler birçok işini internet siteleri üzerinden gerçekleştirmeye başladılar. Tc Kimlik No ile Askerlik tecili sorgulama işlemi de bu işlemlerden bir tanesi. Kişiler artık internet bağlantısı bulunan her yerden askerlik tecili sorgulatabilirler. Bunun için kişilerin Askerlik Sorgulama sitesinden bilgi almaları gerekmektedir. Sitenin kullanımı her yaştan insanın rahatça kullanabileceği şekilde tasarlandığından kişiler bu alanda hiçbir zorluk çekmemektedirler.

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu yer almaktadır. Bu butona basarak kimlik bilgilerinizin girilebileceği bir alan karşınıza çıkar. Bu alanda kimliğiniz doğrulayabileceğiniz farklı yollar sizlere sunulmaktadır. İlk olarak kişiler e-devlet şifresi ile kimlik doğrulama işlemini yapabilirler. Eğer kişiler e-devlet şifresine sahip değillerse çok küçük bir ücret karşılığında bu şifreyi en yakın postaneden alabilirler. Bu işlem sonrasında bu alana TC. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek askerlik tecili sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. İkinci seçenek olarak kişiler mobil imza ile kişisel bilgilerini doğrulayabilirler. Bu işlemde de telefon numaranızı ve TC. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Sonrasında hattınızın operatörünü de belirleyerek mobil imza ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Üçüncü yöntem olarak kişilere elektronik imza sunulmaktadır. Eğer daha öncesinde bir elektronik imza kartı almışsanız bu alanda kullanabilirsiniz. Ancak genellikle kişiler bu karta sahip olmadıklarından bu seçenek en az tercih edilen seçenektir.

Dördüncü askerlik tecili sorgulama seçeneği olarak nüfus cüzdanı bilgileri kullanılmaktadır. Bu alanda nüfus cüzdanınızdan istenen tüm bilgilerin eksiksiz bir biçimde girilmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanları kişilerin her zaman yanında olduğundan genellikle en çok bu seçenek tercih edilmektedir. Nüfus cüzdanındaki bilgiler sayesinde kişiler kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirebilirler. Son seçenek olarak internet bankacılığı seçeneği sunulmaktadır. Bu seçenek de nadiren tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Garanti ya da Denizbank içerisinde bir hesabınız var ise bu hesap sayesinde bu alanı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birisini kullandıktan sonra sorgulamanızın sonucu net bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

66 Adet Soru ve Cevap

 1. Merhaba adim erdem 18.01.1992 dogumluyum bahreynde yasiyorum 31.10.2012 tarihinde askerligimi tecil ettirdim ama isci vizem 07.04.2012 de basladi ne zaman askerligi odemeye hak kazaniyorum

 2. merhabalar.2.dönem aralıkta askere gidiceğim ve şuan elimde bir belge olması gerekiyor mu almam gereken silüsü nerden nezaman alabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • E-devletten askerlik sülüs belgesi çıktısı henüz alamıyorsanız gitmenize en geç 10 gün kala askerlik şubesine giderek alabilirsiniz.

 3. hocam merhaba ben şubat celbinde gitmek için tecili bozsam kasım atamalarında atanmam halinde tekrar tecil ettirebilir miyim 2016ya kadar tecil hakkım var teşekkürler..

  • E-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz ayten hanım, ayrıca oğlunuz bizzat askerlik şubesine giderek te bilgileri alabilir.

 4. mrhb. ben 1988 doğumluyum 2012 de universiteden mesun oldum ve tecil için askerlik subesine bildirilmesi gerekiyormus ben bildirmedm.2013 yılında meb de ucretli öğretmenlk yaptım ve ordan askerlik tecil tarihini istediler.Ekim 2015 dediler bende gidip tekrar sormadım. gecenlerde gittim ve yoklma kaçağısın dediler.ceza da yersn dedi askerlik subesndeki ilgili memur. şimdi ben muayne olursam ne zaman gonderrirler ve su anda ki durumum ne?

 5. bn 94/4 um askerlık yerım acıklandı ve sulusumu subeye qıttıqımde bana e dewlet sıfresını alıp ınternet uzerınden alabılırsınız dedıler askerlık yerıma cıklandı yanlız sulusumu bır turlu alamıyorum ınternet uzerınden ve ptt yede yol param yatmamıs nedendır acıl yardım edersenız sewınırım yarın son qunum teslım olmam qerekıyo

 6. Merhabalar, benim askerlik tecil hakkım 31.12.2014 tarihinde son buluyor. 29 yaşını doldurduğum için daha fazla tecil de ettiremiyorum. 2015 ocak ayının son haftasında eşim doğum yapacak, acaba bu nedenle askerliğimi bir süre daha erteleme şansım var mı? Varsa, bunun için ne yapmam gerekiyor?

 7. Merhaba Ben 15 haziran 2014 lise mezunuyum. 21.07.1995 doğumluyum ve askerlik kağıdım eve gelmedi ben üniversite sınavına girdim ve kazanamadım bu yıl birdaha hazırlanıyorum. askerliğimi tecil ettirmem için geç değildir inşallah lütfen acil yardım edin.

 8. Merhaba Ben 21.07.1995 doğumluyum ve liseden bu yıl mezun oldum sınava girdim kazanamadım bir daha hazırlanıyorum. Benim askerlik tecil ettirmem gerekiyor mu acil lütfen yardım edin

 9. Oğlum aralikta askerliği cikmis sevk tarihi 17 -19 aralik yaziyor silusunu alamadik suan ucak bileti alcaz ama kesin katilim tarihini bilmiyoruz smdiden alsak 17sne bi sikinti olur mu yoksa silusteki kesin tarihe mi bakmaliyiz.tesekkurler

 10. Merhaba benim ilk yaptığım tecilimin tarihi sona ermeden üç ay önce yurtdışına geldim ve iki senedir Türkiyeye hiç giriş yapmadım. Ev adresime de herhangi bir bilgilendirme kağıdı gitmemiş. Türkiye’ye giriş yaptığımda nasıl bir uygulama tabi tutulurum ve eğer direk askere götürülme varsa bunu girişte erteleme imkanım var mıdır. Annem hastanede ve Türkiyeye giriş yaptığımda direk yanına gitmek istiyorum. Yapılabilecek birşey var mıdır bu konuda?

  • Direk alınmayabilirsiniz, Türkiye’ye döndükten sonra askerlik şubesine giderek işlemleriniz ve durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 11. merhaba ben 1993 doğumlym tecilliyim şimdi tecilimi bozsam ne zaman askere gidibilirim ve ya tecilimi bozdurduktan sonra yine tecil ettirebilirmiyim

 12. Selamün Aelyküm arkadaşlar

  Açık öğretim Lisesinde son sınıfımı okuyorum ocaktaki sımavdan sonra okulum bitiyor sonra Allahın izniyle üniversiteye hazırlanacağım.

  17.05.1995 doğumluyum.
  Yarın gidip askerliğimi tecil ettireceğim fakat şöyle bir sorum var

  Ben ocakta okulumu bitirdiğim zaman. tecil belgem okul okumadağım için pasife düşüp bozulurmu ?

  • Bozulma ihtimali var ancak yaptıracağınız tercihte bu durumu görevli arkadaşlara bildiriniz, tecilinizi ona göre uzatırlar.

 13. merhabalar ben üniversiteye hazırlanırken 3 sene tecil ettrdim ve tecilim 31.12.2015 te bitiyo mezunda oldum okuldan. yanlız üniversiteyi4 yıllığa çıkarmak istiyorum 3. sınıf açık öğretime kaydolup. tekrar tecil ettrme şansım var mı yoksa şubatta asker miyim ?

 14. merhabalar ben 95 doğumluyum ve üniversite öğrencisiyim okulu 1,5 yıl dondurmayı planlıyorum üniversite sınavına tekrardan hazırlanıcam acaba dondurduğum sürede tecilim bozulur mu ? cevap verirseniz çok sevirim. teşekkürler

 15. merhabalar ben 95liyim ve üniversite öğrencisiyim okulu 1,5 yıl dondurup tekrardan sınava hazırlanıcam. dondurduğumda tecilim bozulur mu ? cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 16. Mrb. Bn iki yıllık onlisans mezunyum bu yıl mezun oldum ve hiç ara vermeden aof kamu yönetimine dikey geçiş yaptım tecil devam eder mi acaba yoksa bnim mi yapmam lazım. Tşk.

 17. bn 9 eylulde tescılımı bozdurdum verilen kagıtta celp donemı subat sevk tarihi 04.02.2015 diyo ama kutuk 4 göneriyo gitme ihitimalim varmı subatta acaba

 18. Merhabalar
  Temmuz 2013’te tıp fakültesinden mezun oldum.Muayene olmam gerektiği ile ilgili herhangi bir kağıt yazı gelmedi,askerlik durumu tecilli yazan Askerlik Durum belgesi aldım ve eylül 2013 te Şırnak ta kamu kuruluşunda çalışmaya başladım.Askerlik durumumu merak ettiğimden Ocak 2015 te bir askerlik şubesine başvurdum,hiç muayeneye gelmediğimi para cezası alacağımı hala öğrenci göründüğümü transkript ve diploma fotokopisi ile tekrar gelmemi söyledi.aldığım askerlik durum belgesinde son tecil süresi 31.12.2016 yazıyor

 19. Merhabalar bana yardımcı olursanız çok sevinirim 1991 doğumluyum. şimdi ben 4 yıllık üniversiteden mezun oldum. Mezun olur olmaz 2014 Eylül ayında yüksek lisans eğitimine başladım 2018 yılına kadar tecilli gözüküyorum. Fakat yüksek lisans eğitiminden ailevi nedenlerden dolayı ayrılmam gerekiyor. Eğer yüksek lisans eğitiminden ayrılırsam tecil hakkım varmı yani direk askere mi gitmem gerekiyor. Yoksa bir süre daha tecil yapma hakkım varmı yardım edebilirseniz çok sevinirim.

 20. İyi günler. Tecil işlemini gerçekleştirmek için herhangi bir askerlik şubesine gidilebilir mi? Şu an bulunduğum şehirle kayıtlı olduğum şube aynı şehir değil. Bu işlem için belli bir sınır var mı acaba? Saygılar…

 21. iyi günler. askerlıgı nısan ayında tecil ettirebiyormuyz belge almada bı sıkıntı oolduda nısan ayı ıcınde verilecgi soylendı tecili nsan ayında yaptraiblirmiyz

 22. Ben askerlik durumumu yeni tecil ettirdim bunun icin postane yoluyla bir kagit gonderdim nasil ogrenebilirim durumumu

 23. 88 doğumluyum ve üniversiteden sonra yurt dışında yüksek lisans yaptım. Yüksek lisanstan 30 eylül 2014 de mezun oldum ve konsolosluktan askerliğimi 2017 aralığa kadar ertelettim. Erteleme kağıdımda yurt içinde sürekli 6 ay kalamayacağımı; kalırsam tecilin bozulacağıyla ilgili bir madde var. Bu yüzden Türkiye’ye dönüp doktara’ya başlarsam tekrar tecil yaptırmam gerekiyor mu? Yoksa normal bitiş süresinde mi tecil yaptırmam gerekiyor?… TEşekkürler

 24. 18.11.1991 doğumlyum benim lise diplomasıyla tecil süren bitmiş Anadolu üniversitesi örgünü kazandım bu sene askeri şubeden tecil edemedim üniversitem boşa gitcek ya da askere gitcem askerlik biterse dondurup başlayabilirsin diyolar 29 yaşına kadar tecil hakkım yok mu durumum acilll

  • Merhabalar, zamanında takip etseydiniz bu duruma düşmezdiniz evet yapılcak hiç birşey bırakmamışsınız kurumlarımızda. Evet 29 yaşına kadar tecil hakkınız var devletimizin vermiş olduğu imkanları kullanmayıp 29 yaşına kadar tecil hakkınızı bir eğitim öğretim kurumunda bulunan kaydınız ile uzatabilirsiniz. Fakat siz takip etmediğiniz için askerlik durumunuzu şuan ya askere gideceksiniz yada başka bir seçeneğiniz kalmıyor.

 25. 1991 doğumluyum liseden techil hakkım bitmiş. şimdi üniversiteyi kazandım tekrar techil hakkım var mı ve üniversiteye kayıt için askerlik durum belgesi verirler mi acilll

 26. üniversite kaydını bu hafta nasıl yapabilirim 1991 olarak yoklama kaçağı durumndayım 29 yaşına kadar tecil hakkım yok mu dilekçeyle halledebilir miyim bana bir çıkış yolu gösterin ne yapmam lazım subayım acill

 27. üniversitede kaydım var şuan yabancı dil sınavına girdim sınıfım belli okul no belli öğrenci belgeside aldım yalnız öğrenci işleri askerlik durum belgesi istiyor şimdi ne yapmalıyım MALATYA kütüğümden birkaç önce askerlik şubeden öğrenci,sağlık, hapis veya yurt dışı gibi herhangi bir nedene bağlı belge olduğu takdirde askerlik şubesine teslim ediniz olumsuz bir durumla karşılaşmamak için yazıyor

  • Merhabalar, olumsuz bir durum söz konusu olmayacağını düşünüyorum üniversite kaydınız var ise öğrenci belgeniz ile askerlik şubenize gidiniz ve tecilinizi uzatabilirsiniz.

 28. yoklama kaçağı görünüyormuşum bana ne askerlik durum belgesi ne tecil kağıdı verdiler üniversiteye kayıtlı olduğum halde üniversite bittikten sonra kısa dönem yapmak istiyorum öğrenci olunca 29 yaşına kadr tecil hakkımın olduğunu söyledi avukat dilekçe yazdı askeri şubeye dilekçe işleriyle uğraşmam ben dedi memur

  • Merhabalar, avukatınızın dediği doğrudur, 29 yaşınıza kadar askerliğinizi eğitim ve öğretim için tecil edebilirsiniz devletin vatandaşına sunmuş olduğu haktır.

 29. 90 doğumluyum, tıptan mezun oldum 28 şubat 2015 te. okurken kendileri tecil ediyordu okuldan.tus sınavına girdim eylülde 1 ay kadar önce. kasım sonu gibi açıklanır. acaba benim tecil durumum nedir? bi sorun çıkartırlar mı askerlik şubesine gidersem?

 30. İyi akşamlar yurt dışında öğrenciydim 12/06/2016 ülkeden deport edildim. 30/06/2016 üniversite öğrenci kaydımı sildi. benim tecil hakkım 2 yıl oluyor mu ?

  • Askerlik şubesine giderek askerlik tecilinizi yaptırmanız mümkündür. Ancak durumunuz hakkında net bilgiyi size askerlik şubeleri verebilir. Sistem üzerinden bilgilerinize ulaşamadığımız için net bir şey söylemek doğru olmaz.

 31. Merhaba 1993 doğumluyum ve 31.12.2016 tarihinde tecilim bitiyor.Askere alınmam 2017 şubat dönemindemi olur.Yoksa mayıs dönemindemi olur bu gibi durumlarda hangi dönemde alınıyor.

  • Birde 31.12.2016’da bitiyor demiştim tecilim,muane için tecilden önce mi mesela 30 aralıkta mı?Veya 1 ocak 2017 tatil olacağı için 2 ocak’tamı gidilmesi doğru olur.Bu aradaki 2 gün için kaçak durumuna düşüp hemen askere alınırmıyım?

 32. MERHABA
  4 Yıllık üniversite mezunuyum yaklaşık 9 aydır bakaya durumdayım. geçen gün seyehat halinde polisler tarafından tutanak doldurttular. 15 gün içinde askerlik şubesine gtmeniz gerekiyor denildi.

  1 ) askerlik şubesine gidersem beni hemen aynı gün askeremi göndercekler
  2 ) askerlik şubesine uğramasam evimden, işyerimden veya seyehat halindeyken beni alırlarmı,
  3 ) uğramasam tekrar seyahat ettiğimde yine tutanakmı imzalatırlar yoksa askerlik şubesine o an götürürlermi.
  4 ) Bakaya durumunda olmama rağmen yüksek lisans başvuru yaparsam askerliğim eretelenir mi? Çok önemli.
  5 ) Yüksek lisans başvurusu yapılacak üniversiteler askerlik durum belgesi istiyorlar. Bakaya durum belgesini askeri şubeden istemeye gittiğimde bana verirlermi. Yoksa hemen askeremi alırlar ?
  6 ) Smmm stajı için odaya kayıtlıyım. Fakat sıtajerlik sınavını daha kazanamadım. 3 ayda bir sınavlara katılmak durumundayım. Sınav belirli illerde oluyor. Stajı kazanmadığım halde tecil edebilirmiyim.

 33. merhabalar 2 yıllık bölümden mezunum ve e devlet üzerinden askerlik durumumu sorgulattım ’31/12/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR’ fakat arkadaşım bana dgs ile bi yer kazanamadığım için direk askerliğe çağrılacağımı söylüyor doğru mu?

 34. Merhaba iyi günler ben 3 kasım 1997 doğumluyum açıköğretim ortaokul okumaktayım 3 dersim var
  askerliği 2 3 ay erteletme şansım bulunmuyormu .Açık liseye okumak gerekiyormuş tecil için benim 2-3 ay erteletme şansım yokmu acaba.

Soru Sor!