Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / Askerlik Tecili Ertelemesi ile ilgili Sorular ve Cevaplar

Askerlik Tecili Ertelemesi ile ilgili Sorular ve Cevaplar

askerlik-erteleme-ve-tecil

Askeri Soru: Merhaba ben 1993 doğumluyum tecilimi 22 nisan 2014 de bozdurdum ağustosta askere gidecektim Kasıma attılar kesin gider miyim kasımda lütfen acil.

Cevap: Kasım celbinde askere gitme ihtimaliniz 100 üzerinden 90 dır.

Tecil Sorusu: ASKERE GİTMEYİ ÇOK İSTİYORUM AMA ŞUN GERÇEKTEN PSİKOLOJİK DURUMUM ÇOK KÖTÜ SON 3 AYDA HAYATIM YERLE BİR OLDU HER GÜN SIKINTILAR İÇERİSİNDEYİM BUNALIMA GİRİYORUM KENDİMİ KAYBEDİYORUM ETRAFIMDAKİ İNSANLARA ZARAR VERİYORUM VE BU ŞEKİLDE VATANA HİZMET ETMEK İSTEMİYORUM SONUÇTA GİDECEĞİM, ASKERE AMA ŞİMDİ KENDİMİ BİR ŞEKİLDE AYAĞA KALDIRMAM GEREKİYOR BUNUN İÇİNDE ZAMANA İHTİYACIM VAR BANA YARDIMCI OLMANIZI İSTİYORUM SAYGILARIMLA.

Cevap: Merhaba, sanırım henüz askerlik işlemlerinizi yaptırmadınız, askerlik işlemleriniz yani muayeneniz sırasında Psikolojik olarak sorunlu olduğunuzu ilgili doktorlara bildirerek, durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Sevk isteyebilir ve tedavinizi olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde askerliğinizi erteleyebilirsiniz.

Askerlik Ertelemesi: 1985 doğumluyum. Şubat 2014 yılında yüksek lisansa kabul aldım. İngilizce hazırlık durumundayım. Askerlik için fakülteye dilekçe verdim üniversite askerlik şubeme dilekçe yazmış ve durumumu hazırlık olarak belirtmiş. Askerlik şubem üniversiteye dilekçeye cevap yazmış ve dilekçemde “sevk tehiri bitim tarihi Mayıs 2015′ de sevke tabi olacaktır” yazılmış. Hazırlık sınıfını geçemezsem ne gibi sorun yaşarım? Hazırlık sınıfını geçemezsem askerliği uzatma durumum olur mu? Yüksek lisans kaydı mı sildirsem ya da Tezsiz Yüksek lisans olan bir fakülteye geçsem askerliğimi uzatabilir miyim. Sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar

Cevap: Merhaba, sınıf tekrarı alma durumunuz var ise askerlik tecil sürenizde uzayabilir. ancak eğitim için 29 yaşına kadar tecil verilmektedir. Durumunuza askerlik şubesi karar verecektir.

Not: Sizlerde askerlik tecili ve erteleme ile ilgili askerlik sorularınızı alt kısımdan bizlere ulaştırarak yetkili arkadaşlarda cevap alabilirsiniz.

askerlik-erteleme-ve-tecil

86 yorum

 1. merhaba 17 haziran 2014 te tecilim doldu kpss snavna girdim ve iyidebir puan aldım şubeyi aradıgımda kasımda askersin dediler.tecili erteletmem icin tezsiz yüksek lisans dısında neyapabilirim ?

 2. Gökhan KARAASLAN

  07/12/1992 dogumluyum üniversıte okudugum ıcın askerlıgımı tecıl ettırmıstım agustos ayında tecılımı bozdursam Kasım ayında askere gıtme ıhtımalım yuksekmıdır ???

 3. Kısa dönem olarak askerlik yerim belli oldu. Ağustosun 13ünde teslim olmam gerekiyor. Fakat kpssden iyi bir puan aldım. Ağustos ayının sonunda Edebiyat öğretmeni olarak atamam yapılacak. Bu durumda sevkimi iptal ettirebilir miyim? Sevk belgemi aldım. Ettiremezsem askerliğimin 3. haftası atamam olacak. Ne gibi şeyler olur acaba?

 4. Merhaba 4 yıllık bir bölümden daha yeni mezun oldum. Bildiğim kadarıyla otomatik olarak 2015 e kadar askerlikten muafım.. Şuan için askere gitmek istemiyorum işe girme ihtimalim var ve 2015 te askerlik tecilim bittiğinde nasıl bir yol izlemeliyim? Bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Teşekkürler saygılar..

 5. merhaba ben 17.09.1994 doğumluyum üni okuyorum.fakat bu sene tekrar ygsye girip başka bir bölüme yerleştim.şu an okuduğum bölümden kaydı sildiricem.yeni kazandığım bölüme 1 ay sonra kayıt yaptırıcam.arada kalan 1 aylık süre zarfında askerlik şubesine gitmem gerekirmi yani yoklama filan gelirmi?

 6. Merhaba admin 17 haziran 2014te 4 yıllık örgün üniversite sonrası tecilim doldu.bunu tekrar erteletmem icin ne yapmam lazım.3 er aylık dönemler ile rapor alsam işe yararmı.devletin kurum snavlarına girme sürecindeyim buna etki edermi bilgi verebilirmisiniz ?

 7. Merhaba admin 17 haziran 2014te 4 yıllık örgün üniversite sonrası tecilim doldu.bunu tekrar erteletmem icin ne yapmam lazım.3 er aylık dönemler ile rapor alsam işe yararmı.devletin kurum snavlarına girme sürecindeyim buna etki edermi bilgi verebilirmisiniz ??

 8. Merhabalar 92 dogumluyum acık lıseden dolayı 2017 ye kadar tecılım var
  Fakat lıse 2014 agustosta bitecek mezun olucagım tecil kendıliginden düşermi askere gitmek istemiyorum unıversıte sınavlarına gırmek ıstıyorum ama agustostan üniversite sınav tarıhıne 7 ay var bu sürecte kacakmı goZükürüm bi problem olurmu

 9. 01.09.1995 ne zaman ve nereye dustugumu ogrenmek ıstıyorum

 10. merhaba.89 dogumluyum ve tecilim 2016 ya kadar devam edıyor.fakat ben 2014 kasım celbine kalmadan bian once gitmek istiyorum.2015 eylülde yurtdışına gitme planlarım var.işlemlerimi şimdi yaparsam kasıma kalmadan gidebilirmiyim.teşekkürler

 11. merhaba adım mehmet 1987 doğumluyum. 2012 yılında lisan mezunu oldum ve 2013 yılında açıköğretimden ikinci üniversiteye başladım. şimdi sorum şu askerliğimi aof ikinci üniversiteyle erteleyebilir miyim. yoksa yüksek lisansa başvurmam mı gerek.

 12. merhaba 4yıllık lisans mezunuyum. temmuz 2011’de tecilim bitmişti. o tarihten itibaren her yedeksubay sınav dönemlerinde rapor alarak bir sonraki celp dönemine kadar tecilli oluyordum. belgelerimi hiç vermedim yani gideceğim yer falan belli değil daha. 3-4 defa bu şekilde erteledim. fakat sınav kaldırılınca raporlar da işe yaramaz oldu. ve uzun süredir bakayayım. bunun para cezası da varmış fakat ne kadar olduğu şubeye gidip belgeleri teslim etmeden bilinmezmiş.
  sorum şu, ben şu an formasyon alıyorum ama sertifika olduğu için tecil etmiyormuş. tezli veya tezsiz yüksek lisansa başvurursam tecil olur mu ve bunlar askerlik durum belgesi isterse kayıt anında ne yapmalıyım? son olarak da bu durumda olduğum için seyahatlerde veya eve gelip aranma durumu olur mu alınır mıyım apar topar?.
  şimdiden teşekkürler..

  • merhaba admin.. 1 ağustos tarihinde bir soru yollamıştım size. 7 ağustosta bana mail geldi sorunuz cevaplandı ve onaylandı diye. ama ben cevap falan göremedim. çok taramama rağmen sorumun cevabını göremedim. tekrar yollar mısınız? saygılar.

 13. 1989 dogumluyum agustos ayinin sonunda universiteden lisans mezunuyetimi alicagim. Kasim ayinda askere gitmek istiyorum agustosta tecil bozdurucagim ama lisans mezuniyetimi almadan bozduracagim icin 12 ay er olarak askerlik yapma ihtimalim varmidir?

 14. merhaba ben haziranda üniversiteden mezun oldum. Ama eylülde sınava gireceğim için askerliğimi tecil ettirmem gerekiyor. Askerliğimi nasıl tecil ettirebilirim ve ne kadar tecil hakkım var.

 15. Merhaba ben askerliğimi tecil ettirdim fakat bana tebligat geldi ne yapacağım ben şimdi ben diğer ay yurtdışında üniversiteye başlayacağım??

 16. merhabalar 91 doğumluyum tecilliyim tecilimi bozdursam ne zaman askere gidebilirim bilgi verme şansınız var mı teşekkür ederim

 17. Merhaba, liseyi 2011 yılında bitirdim. Liseyi bitirdiğim yıl olan 2011’de üniversiteyi kazanamadım. 2. yılımda yani 2012 yılında bir üniversitenin 4 yıllık bölümünü kazandım. 2013’ün başları gibide askerlik tecilimi kendim yaptırdım. (Okul kendisi yapmadığı için öğrenci belgemle askerlik şubesine giderek kendim yaptırdım.) 2014 yılı itibariyle tekrar üniversite sınavına girdim ve başka bir üniversitenin farklı bir 4 yıllık bölümünü kazandım. Şimdi ben şu an okuduğum üniversitedeki kaydımı sildirip, 2 yıllık önlisans diplomamı alacağım ve EYlül’de yeni okuluma kayıt yaptıracağım. Bu süre içinde askerlik konusunda bir sıkıntı çıkar mı? Yardım ederseniz sevinirim.

 18. Meraba bn ayın onundan sonra tecilimi bozduracam kasımda gidermiyim 1994 luyum

 19. merhaba, eylül 2015 te yüksek lisans tecilim doluyor eğer bu tarihe kadar diplomamı almaya hak kazanamazsam tekrar tecil ettirme hakkım var mıdır?

 20. Bu sene liseden mezun oldum ve üniversiteye tercih yapmadım bi sene daha hazırlanıyorum. nedensiz olarak askerlik tecil ettirme hakkım var mı ve ne kadar edebilirim? Az çok tecil ettirme hakkında da bilgi verebilir misiniz? (ne yapmam gerektiği gibi)

  • 2013 açık lise mezunuyum.Lise mezunu olanlara 2 veya 3 yıl erteleme hakkı oluyor diyebiliyorum.Şuan 4yıllık üniversite kaydı yaptırmak istiyorum tecil edilir mi bu durumda tekrar 92 doğumluyum

 21. 1993 dogumluyum Agustos 4ünde tecili bozdursam ne zaman giderim

 22. Merhabalar,

  Açıköğretimden geçen sene mezun oldum. 1981 doğumluyum. Yaklaşık 10 gün önce kaldığım otele bir polis memuru gelerek Yoklama kaçağı/bakaya yakalama tutanağı getirdi. 15 gün içerisinde de en yakın askerlik başkanlığına başvurmam gerektiği yazılı. Tam bu dönem içerisinde yurtdışındaki bir okuldan kabul edildim ve eğitimime başlamak üzere eylül ayı başında orada olmam gerekiyor. bu durumda ne yapablirim. gidişim engellenir mi? Yurt dışına çıkışım? veya askerlik şubesine gittiğimde beni apar topar askere mi alırlar? askerlik şubesine gitmezsem ne olur? ne yapabilirim? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 23. Merhaba1992 Şubat doğumluyum ve Haziran 2014 itibarıyla üniversiteden mezun oldum.Şu dönemde askere gidecek şartlarımı sağlayamadım. yasal açıdan askerlik görevimi en son hangi tarihe kadar mazeretsiz ertelemem mümkündür? Bu süre zarfında yerine getirmem gereken bir prosedür var mıdır? Teşekkürler, saygılar

 24. iyi günler Ben 04.06.1993 Doğumluyum haziranda mezun oldum temmuzun 10 gbi tescili bozdurdum aldığım kagitta 3 kasım sevk tarihim yazıyo o tarihte gidermiyim. Yoksa 45 gün geçmi giderim bunu askerlik şubesini arayarak ögrenebilirmiyizde birde kasıma gideceğim eylülde flan belli olurmu ?

  • selamun aleylum aynı durum bende de mevcut ilçem mayıs götürüyor okul uzayınca kaldı temmuz 15 muayene oldum muhtemel sevk 3 kasım yazıyor şubedeki memur kesin gidersin dedi ama pek güvenemedim 93 dogumluyum kasımda gitme şansımız yüksekmi yönetim

 25. 1993 dogumluyum, 2015 sonuna kadar tecilim var bu aralar bozdursam en erken ne zaman giderim?

 26. Merhaba ben 01 07 1995 doğumluyum üniversteye bu sene 02 09 2014 tarihinde kaydolacağım henüz muayne olmadım muayne olmamış olmam kayıt yaptırırken bana herhangi bir sorun teşkil eder mi? cevaplarınızı bekliyorum

 27. e devlette herhangi bir kacaklık durumum yok ama 94 dogumlu olmama ragmen şimdiye kadar hic şubeye gidip tecil ettirmedim bu senede üniversite kazandım kayıtlar eylülde. gidip askerlik şubesine tecil ettirebilirmiyim ?

 28. merhaba 1988 doğumluyum iki kez tecil hakkımı kullandım ve tecil sürem bitti yalnız mayıs ayında kardeşim askere gitti o askerdeyken benim tecil etme durumum olabilir mi? şimdiden teşekkürler..

 29. 91 doğumluyum haziran 26 gibi okul bitti diplomayı yeni aldım tecili ne zamana kadar yapmam lazım birde yanımda hangi evrakları götürmeliyim şubeye giderken işlemlerin kısa sürmesi için….

  • yıl sonuna kadar gitmen lazım yoklama kaçağı durumuna düşmemen için.
   yanında diploma aslı, fotokopisi nüfus cüzdanı fln götür yeterli olur. yada telefon aç öğren. acelesi yok yani.

 30. merhaba 4yıllık lisans mezunuyum. temmuz 2011’de tecilim bitmişti. o tarihten itibaren her yedeksubay sınav dönemlerinde rapor alarak bir sonraki celp dönemine kadar tecilli oluyordum. belgelerimi hiç vermedim yani gideceğim yer falan belli değil daha. 3-4 defa bu şekilde erteledim. fakat sınav kaldırılınca raporlar da işe yaramaz oldu. ve uzun süredir bakayayım. bunun para cezası da varmış fakat ne kadar olduğu şubeye gidip belgeleri teslim etmeden bilinmezmiş.
  sorum şu, ben şu an formasyon alıyorum ama sertifika olduğu için tecil etmiyormuş. tezli veya tezsiz yüksek lisansa başvurursam tecil olur mu ve bunlar askerlik durum belgesi isterse kayıt anında ne yapmalıyım? son olarak da bu durumda olduğum için seyahatlerde veya eve gelip aranma durumu olur mu alınır mıyım apar topar?.
  şimdiden teşekkürler..

 31. kasım döneminde askere gidebilmem için tecilimi en son hangi tarihe kadar bozdurmam gerekli

 32. 2 yillik universite mezunuyum.okulum yeni bitti. Ve yeniden acikogretimden universite okuycam. Acikogretim otomatik tecil yaparmi. Yoksa kendmmi yapmam lazim. Ve e devlet sfresi aldim ne zaman tecilim bitiyo onu ogrenmek icin. Yalniz bi bilgi yoktu baktgima gore. Yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

 33. İyi günler . 31.10.1993 dogumluyum. Kasim da gitme olasiligim nedir ? Bir de şubede ki memur . üniversite kaydim vardi. Üniversite Terk’i isaretledi . Askerden sonra kaldigim yerden devam edebilir miyim .Lütfen yardim edin. Şimdiden Teşekkürler.

 34. 2 yıl Aöf ve Örgünde üst üste kalanların tecilleri bozulur mu?

  Acil cvp lütfen

 35. Merhaba arkadaşlar.Ben öğretmenim şubatta atandım ve askerliğimi adaylık süresince tehir yani tecil ettirdim.Aday öğretmeni olduğum için askerlik şu anda tecilli.2 yıllık tecil hakkımdan farklı bir durum bu.Şubatta atanmıştım.Adaylık süresince askerlik tecil durumda ve sevk tarihi mayıs 2015 diye geçiyor.Bu ibarede mayısta başvurup ağustostamı gitmem lazım askere.Yoksa mayısta askere gitmemmi lazım? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Ayrıca ben ağustosta gitmek istiyorum.Eğer mayısta gitmen lazım diyorsanız ağustosta gitmenin bir yolu varmı? Neden ağustos diye soracaksınız.Doğuda görev yapıyorum.Öğretmen askerlik çıkma durumu var.Öğretmen askerlik sadece ağustos celbi için başvuranlara çıkıyormuş.Çok düşük bir ihtimal olsada bu durumu değerlendirmek isterim.Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

 36. 21,12,2014e kadar tecılım var muaynemı oldum 92lıyım kagıdımda celp donemım subat 2015 ve muhtemel sevk tarıhım 21,02,2014 olarak gozukuyor. sorum su 2015 celp donemınde adapazarı kasım gosterıyor, subatta askere gıdermıyım yoksa kasıma mı bırakırlar ? ıyı gunler

 37. Merhaba lisans mezunuyum ve tecilim aralık 2014. Ben tecilimi bozdurmadığım taktirde askere şubat celbindemi gidicem. Mayıs celbinde gitmemin imkanı var mıdır? Birde ikinci üniversitemi okuyorum askere gitmem okul kaydımı etkiler mi?

 38. suleyman semih akkum

  merhabalar’ ben agustos ayinda 2014 kasim celbinde askere gitmek icin basvurdum. 27 ekimde yerler aciklanacak yaziyor bana verilen kagitta. 4 yillik fakulte mezunuyum 06.09.2014 tarihi itibariyle ama tecil hakkimi kullanmamistim, bu tarihten once istersem tekrar tecil yaptirabilir miyim?

 39. tecilimi bozdurduktan sonra ne zaman muayne olurum

 40. merhaba…4 yıllık fakülte okurken 7. yıldan sonra kayıt yenilemediğim için şubatta okul tarafından ilişiğim kesildi.2 gün çnce otelde kalırken polis tarafından tutanak imzalatılarak 15 gün içinde şubeye gitmem söylendi.Şubeye gittiğimde hemen sevk edilir miyim?Yoksa en yakın celp tarihinde mi sevk edilirim?Ayrıca boyum 182 kilom 127…Kiloyla ilgili sorun çıkarsa 1 senelik erteleme alabilir miyim?Bir de ekimde üni öğrencisine af çıkacağı söyleniyor,1 senelik rapor verirlerse bu rapordan faydalanabilir miyim?

 41. Merhaba. Ben ağustosun 4’nde tecillimi bozdurdum. Kasımda gidebilir miyim?
  Doğum tarihi: 11.07.1992 ?

 42. Erman Aydoğanlar

  Merhabalar, yüksek lisansımı bitirdikten sonra 1 yıl tecil hakkı kullandım ve askerlik durum belgemde sevk tarihi 31.12.2014 yazıyor. Bu durumda bu tarihi takiben ilk celp döneminde askere alınır mıyım, yoksa 2015 yılı celp dönemlerinden herhangi birini tercih etme hakkım bulunuyor mu? ben müzisyenim ve yaz aylarında yogun olarak çalıştığım için kasım 2015 celbinde askere gitmek istiyorum işimi aksatmaması için. böyle bir seçim hakkım mevcut mu acaba?

 43. Merhabalar. Ben 2012 yılında mezun oldum. Askerliği 2 yıl tecil ettirdim. Tecil haziranda bitti. Askerlik şubesine gittiğimde bana kasımda askersin dediler. Bu sene ben kpss ye girdim ve iyi puan aldım fakat az bir farkla atanamadim. Şubat ayında yapılacakatamalarda bbüyük ihtimalle atanacagim. Şimdi kasımda askere gitmesem bakaya kalınca göreve baslamada sorun olur mu? Ya da bakaya durumundayken atamalardann önce askerlik şubesine basvursam bakaya durumum kalkar mi?

 44. 14.04.1995 dogumluyum açıklise öğrencisiyim askerliğimi nasıl ve ne zaman tecıl ettırebılırım

 45. selamlar; kasım celbi için tecilimi bozdurdum açıköğretim 2 sınıftayım.fakat dün çok bekledğim bi bankadan iş teklifi aldım tekrardan askerliğimi tecil ettirme hakkım varmıdır.
  şimdiden teşekkürler.

 46. meraba ben 92 doğumluyum iki yıllık önlisans mezunuyum. açıköğretimden 3 sınıftan devam ediyordum. bu sene kayıt yaptırmadığım için sistemde dondurulmuş görünüyo. askere çağrılırmıyım acaba

  • Askerlik teciliniz kalkabilir, en yakın askerlik şubesine giderek durumunuz hakkında bilgi almalısınız Sinan bey.

 47. Meraba ben 28:08:1995 agustos dogumluyum açık lisede okuyom şuan , arkadaşım yüzünden askerlik subesine gidip muhane oldum tecilimi bozdurup ama şimdi pişman oldum liseyi bitirmek istiyom geri tecil ettirebilirmiyim . askerlik subesinden bana verdikleri kagitta sevk tarihi : 04:02:2015 diyor yapabilirmiyim sizce tecili

 48. iyi gunler hocam kasim 94 dogumluyum bu sene onlisans mezunu oldum askerligi ne kadar daha tecol ettirme sansim var ve ne kadar sure icinde tecil yaptirmam gerekiyo

 49. kasim 93 dogumluyum onlisan bu sene bitti ne kadar daha tecil yaotirabilirim ve ne zaman bian ince yaotirmam gerekirmi

 50. merhaba yüksek lisans yapıyorum ve tecilim 31.12.2014 tarihinde bitiyor ama yükseek lisansım bitmedi nasıl tecilimi uzatabilirim ya da hangi dönemde askere giderim

 51. Nihat can sahin

  Merhaba,
  2014 temmuz ayinda lisans mezunu oldum ve tecil kaldırdım 1-7 Kasım da askere gidiyorum. Okumasam bile 2 yol daha tecil hakkım olduğunu öğrendim. Özel bir iş fırsatı geldi be 1 aralikda netleşecek. Teslim olma süreme bakılırsa yaklaşık 25 gün geç gitme ve/veya bu süre sonrasına tecil hakkımı kullanma şansım var mıdır acaba. Işın olmamasini düşünerek 3 ay daha bekleyip sonraki döneme kalmak istemiyorum çünki 3 daha işsiz beklemek anlamına gelecek. Cevaplarsaniz memnun olurum tesekkur.

 52. Merhaba,

  Kasım ayı icin sevk islemlerimi gerçekleştirdim. Acemi birligim Manisa usta birligim Erzurum çıktı.
  Ancak bir kamu kurumunun sınavını kazandım. Mülakat sonuçları 4 Kasımda açıklanacak. Benim teslim tarihim 6 Kasım. Belge verilirse hemen tecil işlemi gerçekleştirebilir miyim? Yoksa bu durum mümkün değil mi? Acil cevap rica ediyorum.
  Teşekkürler

 53. Merhaba ben 91 doğumluyum ve askerliğim 14.02.2015 e kadar tecilliydim, Açık öğretimden üniversite yazdım ve tecil sürem uzadı fakat bu yıl kayıt yenileme yapmadım pasif olarak görünüyorum 2015 şubatta tecilim bitiyor mu ?

 54. Merhaba ben 92 doğumlu açık lise öğrencisiyim. 07.02.2015 tarihinde tecil işlemim bitiyor. Fakat açık lise kayıt yenileme işlemleri 16.02.2015 tarihinde başladığı için 1 hafta asker kaçağı durumuna düşücem. Şuan öğrenciliğim pasif gözüküyor. Bu süre sonrasında 16.02.2015 tarihinde gelip tekrar tecil etme hakkına sahip olabilir miyim? Veya nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olabilir misiniz?

 55. Mrb 1989 dogumluyum lise mezunuyum tecilim biteli çok oldu ailevi problemlerim ve borçlarım çok ayriyetten panik atak hastasıyım hap kullanmasam kafayı yiyicem resmen askerliği erteletme şansım varmı lütfen yardımcı olun.

 56. Merhaba,şöyle bir sorum var ve çok acil cevap bulmam lazım soruma çünkü zamanım çok dar.İnşallah kısa sürede yardımcı olursunuz.

  Muhtemel sevk tarihim:30.09.2015
  Erteleme bitim tarihi:02.07.2015

  SMMM stajeriyim.Ve Smmm odasına talepte bulunup tecil ettirmek istiyorum.Acaba erteleme bitim tarihi ne demektir.Benim ertelem bitim tarihim olan 02.07.2015 tarihinden sonra erteletme şansım kalmıyor mu illa o güne kadar erteletmem mi lazım?

 57. mayısta tecılımı bozdurdum ağustosta askere gıdıcektım kasıma bırakılmışım neden açıklaybilirmisiniz?

 58. Merbaha bir sorum olucak size, yanıtlayabileceğinizi umuyorum.

  29.06.2015 itibari ile mezun oldum. 2Yıl Tecil için şubeye gittim formları doldurdum aile hekimine gönderdiler. Gidip ordan askeriğe uygundur raporu aldım onu şubeye götürüp tecili tamamlayacakken yüksek lisans (tezsiz) başvurusu yapmaya karar verdim ve eğitim 12Eylül’de başlıcak YL için. Yüksek Lisans 3 yıl tecil ettireceğini söyledi. Bu durumda ben 2 yıl tecil ettirmeli miyim hekim sonucumu götürüp bu birinci sorum

  ikinci sorum ise şu; yüksek lisans 1 yıl sürüyor ama yinede 3 yıl tecilli mi sayılıyorum ve 3+1 i kullanabiliyor muyum ?

  • Merhabalar, Yüksek lisans için 3 yıl tecil hakkı veriyorlar anladığım kadarıyla bu durum ile siz 3 yıl daha askerliği uzatacaksınız. 3+1 söz konusu değil

   • Ancak normal yüksek lisanslar 3yıl sürüyor iken benim yüksek lisans programım tezsiz ve 1 yıl sürüyor bu durumda 1yılın sonunda yüksek lisansım bittiğinde 3yıllık tecilim ortadan kalkmış olacak değil mi?

 59. merhaba 2014 ağustosta askerlik işlemlerimi başlatmıştım celp dönemim halen çıkmadı iptal ettirip okuluma devam etmeye karar verdim önlisans ögrencisiyim fakat guz donemi kayıt yenilemeyi kacırdığımdan açık ögŕetim fakültesi önlisansa kayıtta oldum fakat askeriye iptal için ek c2 belgesi istiyor bunuda asil kayıt oldgum ösym ile yerleşmiş olduģum okul vermesi gerekmis onuda kayıt yenilemeyi unuttuğum ićin okul vermiyor askerliğimi tecil yapamıyorum son çağrem askeriyeye dilekće yazsam celp donemimi uzatırlarmı şubata uzatma yapılırsa bahar donemi kayıt yenileyip tecil ettircem

 60. kardeşim 1995 doğumlu.lise son sınıftan tek dersi kaldığı için üniversiteye kayıt olamadı.sınav 28.09.2015 te. askerliği 31.12.2016 ya kadar tecil edildi.liseden tek ders sınavını verirse otomatik olarak tecili düşer mi? yoksa mezun olsa bile 31.12.2016 ya kadar tecili devam eder mi? çünkü bu arada dil eğitimi alacak.Cevabınızı bekliyorum.

  • Merhabalar, tecil süresi devam eder eğer mezun olursa lise diploması ile tecil uzatabilir ki olamasa bile öğrenci olduğu okulda gözükecektir öğrenci belgesi ile de uzatabilirsiniz.

 61. Mrb. Ben acikogretimden universite okuyorum. 2013 te askerligimi tecil ettirdim 2 yil . 2015 in aralik ayinda tecilim son ama okulum bitmedi hala devam ediyorum aktif olarak . Askerlik subesine gitmelimiyim yoksa otamatik uzarmi tecil surem . Yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim .

 62. merhabalar ben 12.03.1991 doğumluyum. 2010 yılında örgün öğretimden 4 yıllık fakülte okumaya başladım. 2012 yılında memuriyete atanınca okulu 1 sene dondurdum sonrasında da hiç okula gitmedim. 2015 yılında kaydımı sildirdim 31 aralık 2017 ye kadar tecil ettiler askerliğimi. şimdi ikinci üniversite kapsamında adalet bölümünü okumaktayım. DGS ile 4 yıllık açık öğretim fakültesine kayıt yaptırsam ya da örgün üniversiteden tekrar 4 yıllık fakülte okusam tecil süremi uzatabilir miyim? cevabınızı bekliyorum…

 63. Mrblar yoklamamı yaptırdım 25 ocakta gideceğin yer belli olur muhtemelen şubatın 2.haftasında gidersin dediler peki 25 ocak ile gideceğim tarih arasında yüksek lisansa kayıt yaptırırsam askerligi tecil ettirebilirmiyim..

 64. Ben lise son sinif oğrenciyim bu 2018 kadar tecil ettirdim ygs girdim fakat derecemi beğenmedi 1 sene evde hazirlanmak istiyorum onumuzdeki ygs gircem tecilim bozulurmu acaba
  Teşekürler .

 65. Merhaba ben lisans eğitimimi 2015 temmuzda tamamladım 2017 ağustosa kadar tecilim var ancak 2016 şubatta tezsiz yüksek lisansa başladım bildiğime göre 2017 şubatta okulumu bitirince 2018 şubata kadar tecil hakkım olması lazım bunun için okulum bitmeden bu tarihli tecil alabilirmiyim. Yada 2. Tezsiz veya tezli yüksek lisansa başlarsam o tecil tarihim daha ileri bir tarihe ertelenir mi.
  Not : başlayacağım işte 2 yıl sözleşme imzalamam gerekiyor 2018 eylüle kadar sürecek. Bunu nasıl elde edebilirim

 66. Merhaba 27 yaşındayım lisans mezunuyum ve tecil hakkım bitti yoklama kaçağıyım borçlarım yüzünden gidemiyorum üni sınavına girip tekrar lisans bölümü kazandım kayıt yaptıktan sonra tekrar tecil hakkım doğarmı cvplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 67. Ben 2015 nisan ayında 96/3 olarak askerliğimi başlattım sülüs te ağustos 4 yaziyordu ve temmuz ayı gelince e devletten baktim  sev ile ilgili hiç bişey yazmiyordu 15 temmuz ayında benim askerlik yerim yaziyordu 1İNCİ P.EĞT.TUĞ.LIĞI/MANİSA MERKEZ 2016 Ağustos yaziyordu  vede sevk tarihi  21.09.2016 sevk başlangıcı 22.09.2016Sevk bitişi 23.09.2016 yaziyordu  ve bu güne dek sevk ile ilgili hiç  bir şey gelmedi bi dek ptt kart geldi ve bu aksam e devlete girdimde er sınıflandırma sorgulamada hiç birşey yazmiyordu  sadece hakkınızda ilgili sevk bulunmamaktadır yaziyordu  şimdi napmaliyim kafam karıştı acil cevap

 68. Merhaba 1991 dogumluyum acik liseden devam ettigim okula ara vermistim. O aradada tecilim biti. Suan ise yoklama kacagi durumundayim. Muayenemi olsam tescil ettirebilirmiyim ?

 69. şimdi ben 01.01.2016 tarihi itibari ile bakaya durumuna düştüm ve askerlik işlemlerini yaptırmadım. Ancak halen yüksek lisans öğrencisiyim. 23 ağustos 2016 da askerlik işlemlerini yaptırdım. Bana verilen askerlik durum belgesinde 27.10.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönnden bir sakıncası yoktur denmektedir. Ancak e devlete girip baktığımda 30.09.2016 yazmaktadır. Verilen askerlik durum belgesinde 30 eylüle kadar sevk öncesi hazırlık işlelerini yaptırınız denmektedir. Ben ekim baında yüksek lisansdan mezun oluyorum ve mezun olduğum için mezuniyet tarihinden itibaren bir yıl tecil hakkım doğuyor. Ben askerlik tecil işlemlerini 27.10.2016 tarihine kada rmı yaptırmalıyım. Yoksa 30.09.2016 tarihine kada rmı yaptırmalıyım?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*