Anasayfa / Askeri Haberler / Askerlik Yerleri Açıklanan Kişileri Bekleyen İşlemler

Askerlik Yerleri Açıklanan Kişileri Bekleyen İşlemler

Askerlik İşlemleriAskerlik Şubesi Başkanlığından Sevk Evrakını Almayı Müteakip Yapılacak Faaliyetlerdeki Hareket Tarzları :

a. Kutsal vatan hizmetini yapmak üzere, askerlik şubesinden sevk evrakı ile yiyecek ve taşıma bedeli tarafınıza teslim edilerek askere sevk işleminiz yapılmıştır.

b. Gideceğiniz eğitim merkezi ve sınıfınız; son yoklama sırasında tespit edilen eğitim durumu, sağlık, meslek vb. nitelikleriniz esas alınarak bilgisayar ortamında tespit edilmiştir. Bu konuda yapılan ve yapılacak olan söylentilere inanmayınız.

c. Kabul ve toplanma merkezi vasıtasıyla eğitim merkezine sevkiniz yapılmış ise, askerlik şubesi başkanlığınca verilen talimata göre hareket ediniz.

ç. Sevk evrakınızı aldığınız tarihten itibaren hukuken asker kişi olduğunuzu unutmayınız. Resmi makamlarca veya ailelerce düzenlenen uğurlama törenleri dışındaki törenlere katılmayınız. Siyasi parti, dernek, sendika, vakıf, cemaat vb. kuruluş ve oluşumların toplantılarına katılmanızın suç teşkil edebileceğini biliniz.

d. Eğitim merkezine katılmak için yola çıkarken; size askerlik şubesi tarafından kapalı zarf olarak verilen sevk evrakını yanınıza alınız ve açmayınız. Ayrıca nüfus cüzdanı, varsa ehliyet ve banka kartınızı da beraberinizde götürmeyi unutmayınız.

e. Muhtaç durumdaki eş ve çocuklarınız ile anne ve babalarınıza askerlik hizmetiniz sırasında yardım edilmesi mümkündür. Eş ve çocuklarınız ile anne ve babalarınızın; bu imkândan faydalanabilmesi için, ikamet ettiği il veya ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlükleri ile valilik, kaymakamlık, belediye başkanlıklarına müracaatları gerekmektedir. Eş ve çocuklarınızın bu haklardan yararlanabilmesi için resmi nikâh şartı bulunmaktadır.

hemen-askerlik2. Eğitim Merkezine Seyahat Esnasındaki Hareket Tarzları :

a. Eğitim merkezine seyahat esnasında; kaza, hırsızlık, gasp vb. bir durumla karşılaşmanız halinde en yakın polis, jandarma, merkez komutanlığı veya askerlik şubesi başkanlığına müracaat ediniz veya telefonla arayınız.

b. Seyahat esnasında veya eğitim merkezinin bulunduğu il veya ilçede; katılacağınız birlikte tanıdığı subay ve astsubaylar olduğunu söyleyerek size farklı uygulamalar yaptırabileceğini, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu tür girişimlerde bulunabilecek kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

c. Temel eğitimi müteakip dağıtım olacağınız birlikler, bilgisayar ortamında belirlenmekte ve kimseye bu konuda ayrıcalık tanınmamaktadır. Sizi, istediğiniz yere dağıtım yaptırabileceğini söyleyen kişilere asla inanmayınız.

bakayamiyim3. Eğitim Merkezinin Bulunduğu İl/İlçelerdeki Hareket Tarzları:

a. Eğitim merkezinin bulunduğu il veya ilçedeki otobüs terminali, tren garı, hava ve deniz limanları vb. yerlerde merkez komutanlıklarının ve eğitim merkezi komutanlıklarının irtibat personeli bulunmaktadır. Mutlaka bu personel ile temas kurunuz. Sizi birliklere götürecek askeri araçlardan istifade ediniz. Askeri araçlardan istifade etmezseniz, öncelikle belediye otobüsü veya dolmuş gibi tarifeli vasıtalardan istifade ediniz.

b. Çarşı içinde merkez komutanlığınca görevlendirilen inzibat erbaş ve erlerinden her türlü yardımı alabilir, alışverişlerde karşılaştığınız değişik fiyat uygulamaları vb. hususları bu personele iletebilirsiniz.

c. Askerlik şubesinden size verilen sevk belgesini memlekette unuttuğunuz veya kaybettiğiniz takdirde, bulunduğunuz yerdeki askerlik şubesine müracaat ederek yenisini alabilirsiniz.

ç. Sevk edildiğiniz eğitim merkezi; Cumartesi, Pazar ve tatil günleri dahi çalışmaktadır. Bu nedenle katılmanız gereken son gün saat 17.00’ye kadar eğitim merkezine katılmanız, kayıt-kabul işlemlerinizi kolaylaştırılacaktır.

d. Kışlaya ayak bastığınız andan itibaren her türlü ihtiyacınız birlik komutanlıkları tarafından karşılanacaktır.

e. Berber ihtiyacınız kışlada ücretsiz karşılanmaktadır. Çarşıda üç numara veya uygunsuz tıraş olmayınız.

f. Kayıt- kabul esnasında ( bot, çorap, havlu, terlik, diş macunu, diş fırçası, eldiven, pijama ve eşofman gibi ) istihkaklarınız devlet tarafından karşılanacaktır. Piyasadan satın almayınız.

g. Günlük gereksinimlerinizi (traş malzemesi, bot boyası, temizlik malzemesi, kalem vb.) kışla kantinlerinden piyasadan daha ucuz fiyata karşılayabilirsiniz.

ğ. Kışlaya gelirken yanınızda cep telefonu, fotoğraf makinesi, teyp, radyo, CD, disket, kesici ve delici alet, yiyecek, içecek ve benzeri maddeleri getirmeyiniz.

h. Sorunlarınıza daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla; kayıt–kabul esnasında, varsa özel, sağlık ve benzeri sorunlarınızı çekinmeden ve doğru olarak görevli personele anlatınız.

ı. Tedavi amacıyla sürekli kullandığınız ilaçları getirebilir, doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu maksatla yanınızda getireceğiniz ilaçları kışlaya girişte teslim ediniz.
Bu kutsal vatan görevinin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, hayırlı tezkereler dileriz.

bakaya-kalmak

49 yorum

 1. ne zaman açıklanacak? ve bana komando olamaz ameliyatlı, raporu verildi GATA’dan.. bunu yanımda götürmelimiyim? Askeriyede bu raporu kime teslim etmeliyim ? ayağım ağırıdığı için yer hareketlerini yapamamaktayım. Askeriyede bu problemi nasıl çözebilirim ?

 2. merhaba, şubat ayında askere gideceğim.gideceğim yer nezaman açıklanır ?

 3. 91 doğumluyum 2 senelik üniversite mezunuyum 2017 ye kadar tecilliydim 8 ekimde tecilimi bozdurdum kendi celp dönemim mayıs yazıyordu ama askeriyenın bana verdiği celp donemi ŞUBAT 2014 sevk tarihi 04.02.2014 erken celp işaretlemiştim zaten Şubatta gitme ihtimalim nedir birde 2senelik üniversite mezunu olmamın bi faydası olucak mı ?

  • Şubatta gitme ihtimaliniz %50 olarak vardır. 2 yıllık üniversite mezunu olmanızın size tek faydası çavuş olursunuz.

 4. Sayın admin,askerlik yerleri açıklandı mı yoksa şubatta mı açıklanacak? Benim muhtemel sevk tarihim 04.02.2014 94/1 de gitme şansım var mı?

 5. merhaba 94/1 askere gidicem söylentiye göre 15 ocakta açıklancak ne derece doğru bi haber? bilgileriniz için teşşekürler.

 6. ramazan kaymaz

  14 05 1994 dogumluyum askere nezaman giderim

 7. merhaba ben önlisans mezunuyum tecili bu hafta bozdursam beni ne zaman alırlar.

 8. asalın verdiği celp dönemleri kesin midir degısıklık olabilirmi ?

 9. Bi sorum daha Olacak asalın verdiği celp dönemine göre subatta askerim arkadasım 2 gun once muane oldu ona mayıs dedıler neden acaba ?

 10. Bana şubeden 15 ocakta yerler belli olur dediler bu doğrumudur??

 11. s.a bugün belli olucak dediler e-devlette çıkmıyo açıklanmadı mı daha

 12. Ben şubat 4 de gidecem biliorum Sevk tarihim 04.02.2014 ama ne zmn gidecem yeri ögrenecem?

 13. bende de Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. yazıyor? ancak bana verilen kağıtta şubat celp döneminde asker yazıyordu sistemsel birşey olabilir mi?

  • Merhaba,
   Evet sisteme henüz girişi yapılmamış olabilir.Askerlik şubenizden isterseniz bilgi alabilirsiniz.

 14. kardeş bekliyoruz açıklandı yazmıssın ancak öle bir şey yok

  • Merhaba,
   Sisteme henüz giriş yapılmamış olabilir veya bir sonraki celp dönemine kalmış olabilirsiniz. Askerlik şubenizden de bilgi alabilirsiniz.

 15. nerden ogrtencez yardımcı olun

 16. 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR MERKEZ 19 ,mart 2014 tarihinde
  Sevk’im açıklanmış bulunuyor VATAN’na MİLLET’te hayırlı olsun tertiplerim haberleşelim
  Tanışalım derim 🙂

 17. bilecikk söğüttttt

 18. s.a.bana askerlik subesınden verdıklerı son yoklama dosyasında celp donemı mayıs yazıyor subat gıtme ıhtımalı varmıdır?

 19. 2.grup çıktı 19 mart teslim tarihi sülüsü şimdi gidip alabilirmiyim yoksa ne zamanı beklemem gerekiyor

 20. admin lütfen yardımcı ol benim celp dönemim kasım ben erken gitmek istiyorum dedim şubatı ilk sıraya aldım acaba gidebilir miyim yerler açıklandı mı bi cevap verir misin kardeşim ?

 21. meraba ben 1994.02.15 doğumluyum kütüğüm gaziantep nurdağı ama alanyada oturuyorum ikahmetim alanya ve alanyada muane oldum şubatta gidebirim demi

 22. Suluşu ne zaman alabiliriz

 23. 31.12.2013 te tecilim doldu subatta askermiyim.

 24. benim celp dönemim şubat bana 27 ocak ta açıklanacağını söylediler. 15 ocakta açıklanan listeler farklımı ?

 25. ümit kızıldal

  94/1 diyarbakır samsun sahra merkez sıhhiye

 26. Mehmet Öztürk

  Sayın admin yedek subay adaylarının yerleri ne zaman açıklanacak net bir bilgi var mıdır.?

 27. Merhaba admin,
  Benim sevk tarihim bugün açıklandı kısa dönem erim fakat sorunum şubat ayının ilk haftasını planlarken 2. gurup olarak mart 19’a atmışlar.Dilekçe yada ne yapılması gerekiyorsa şubatın ilk haftası gitme şansın varmı.
  Teşekkürer.

 28. Ben tecilimi bozdurdum subat ayinda cikadi mayis ayi icin dilekc3 vermem gerekiyormu

 29. Oğulcan Orakci

  Agustos 2014 de askere gidicem 25 temmuzda tarih beli olucak tahminen nezama a gönderirler beni ilk hafta yada son hafta ? sımdıden cvp verdıgınız ıcın tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*