Anasayfa / Sizin Sorularınız / Askerlik Yoklaması Hakkında Bilgiler

Askerlik Yoklaması Hakkında Bilgiler

2013 lisans mezunuyum şimdiye kadar hiç yoklamaya gitmedim tecilim 2016 yıl başında bitiyor diye biliyordum gecen askerlik şubesine gittim görevli kadın tecilin devam ediyor ama yoklamayı yapalım dedi transkript istedi ve diğer belgeleri simdi sorum yoklamayı yaptırdım diyelim iki ay sonra tecil bitti benim hemen bir sonraki kısa donem celbinde askere gitmem gerekiyor mu yani hemen asker kaçağı mı oluyorum bide yoklamayı yaptırdım tecil bitti ama gitmek istemiyorum ne yapmam lazım?

Merhaba, teciliniz bittikten sonra bir sonraki celp döneminde askere alınma ihtimaliniz olabilir, bu yüzden teciliniz bittikten sonra yada bitmeden hemen önce şubeye giderek durumunuz hakkında bilgi almalı ve gitmek istemiyorsanız tecil sürenizi uzatmayı talep etmelisiniz. Sistemde eğer böyle bir erteleme hakkınız var ise tecilinizi uzatırlar, yok ise size gerekli bilgileri verirler. Teciliniz bittikten sonra kaçak durumuna düşe durumunuz hemen olmayabilir veya hemen askere alınma gibi durumunuz olmayabilir, verebileceğimiz bilgiler bu şekildedir, bu yüzden en net bilgiyi kendi askerlik şubenizden alabilirsiniz.

Not: Sizde askerlik yoklaması hakkında kafanıza takılan soruları alt kısımdan sorarak yönetimden genel bilgi alabilirsiniz.

askerlik-yoklamasi-hakkinda-bilgiler

4 yorum

 1. Askerlik yoklama mı ne zaman yaptır malıyım ?

 2. 2013 mezunuyum. 1 kere tecil yaptırdım o da Ekim de bitti. Başka hiçbir işlem yaptırmadım bugüne kadar. Ben şu anda yoklama kaçağı mıyım yoksa bakaya mı kaldım? 2016 Şubat ta öğretmen olarak atanma ihtimalim var, atamama engel olur mu? Ne yapmalıyım, memurluk hakkım saklı tutulur mu? İlginiz için teşekkür ederim.

 3. Anjiyolu Hasta

  İyi günler. Ben 2013 lisans mezunuyum tecilim 30 Eylül 2015’te bitti sonrsında hiç şubeye gitmedim. malum kpss süreci olduğu için askere gitmeyi düşünmüyorum şimdilik. Benim sorum şu 2 sene önce şubeye tecil işlemleri için gittiğimde formları doldururken anjiyo olduğum bilgisini yazmıştım ve görevli eğer anjiyo olmuşsan sana ankara yolu göründü demektir diyince değiştirdim bende o süreçte o işlemlerle uğraşmamak için. 2013 nisan ayında bir anjiyo geçirdim üniversite son sınıftayken yaşım 22’ydi o tarihte ve şu an bu durum benim askere gitmeme engel midir değil midir merak ediyorum. şu an kaçak durumunda bulunduğum için şubeye gitmeye çok sıcak bakmıyorum. bu durum hakkında fikir ve görüşlerinizi merak ediyorum. TSK’nın Kalp hastalıkları konusunda hiçbir şekilde riske girmediği yönünde bazı yazılar okumuştum ama bilemiyorum içimde şüphe oluştu. bu yüzden çürük raporu mu vereceklerdir bana acaba?

 4. Merhaba.
  Taşeron firma üzerinden kamu kurumunda çalışıyorum. Sözleşmelerimiz 1 yıl
  (1 ocak – 31 aralık). Her yıl yeniden sözleşme imzalıyoruz ve yeni şirkete
  evrak veriyoruz. (Bu durum kıdem tazminatı almamızı engellemiyor.)
  5 Şubat 2016 tarihine kadar tecil hakkım var, şuan askerlik durum belgesi
  alabiliyorum. Aynı zamanda AÖF’de kayıtlı öğrenciyim. 1986 doğumlu, 29
  yaşındayım, yasal tecil hakkım artık bitti. Daha sonraki tarihlerde yoklama
  kaçağı ya da bakaya durumuna düşeceğim. İşe giriş evrakları arasında
  askerlik durum belgesi de var. Bu durumda işe girişim tekrar nasıl olacak
  bilgilendirir misiniz?
  İlgili kanunların maddeleriyle değil, basit bir anlatımla
  bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Bir de yukarıda yazdığım sebep yüzünden bu sorumu sitenizde
  yayınlayacaksınız kişisel bilgilerimi gizlemenizi rica edeceğim.
  Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*