Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerlikte Kardeş Ertelemesi

Askerlikte Kardeş Ertelemesi

Eğer askere gidecek kişinin bir kardeşi zaten askerlik görevini yapıyor ise kişinin ebeveynlerinin vereceği karara göre diğer kardeşin askere alınma işlemi askerliğini yapmakta olan kardeşin teskere alımına kadar ertelenir.

Eğer bu iki kardeşin askerlik işlemi aynı dönemde ise yine ebeveynlerinin vereceği karar göre birinin askerliği diğer kardeşin askerliği bitinceye kadar ertelemeye konulur.

Eğer kardeş sayısı ikiden fazlaysa ve bu kardeşlerden ikisi askerlik görevini aynı dönemde yapıyor ise yine ebeveynlerin onayına göre evdeki kardeşlerin askere alım işlemleri askerdeki kardeşlerden birisinin askerliğini bitirene kadar ertelenir.

Eğer kardeş sayısı ikiden fazla ise ve bu kardeşlerden biri askerdeyken diğer kardeşin askerlik yaşı gelmiş olsa bile evde kalan kardeşlerin yaşlarına bakılır eğer evde kalan kardeşler 20 yaşının altındaysa askere alınacak ikinci kardeşin askere alınma işlemi diğer kardeş 20yaşını dolduruncaya kadar ertelenir.

Bir başka kardeş erteleme durunu da üç kardeş aynı anda askerlik işlemlerine tabi tutulursa burada ebeveynlerin onayına göre iki kardeş askere alınır yalnız üçüncü kardeşin askere alınma işlemi askerdeki kardeşlerden birinin terhis tarihine kadar ertelenir.

askerlikte-kardes-ertelemesi

5 yorum

  1. Merhaba 4 yil Lisans okudum ama mezun Olamadim. Acaba basvursam uzun donem mi kisa donem MI giderim

  2. Erkan mığırdağı

    Hocam simdi biz 4 erkek kardeşiz en büyükleri benim benden bi
    Küçük olan şuan asker ve askerliğinin bitimine 35 gün var bende yoklama kaçağıyım diğer iki kardesim 20 yaşından küçük ben askerlik durumumu küçük kardesim 20 yasına gelene kadar erteleyebilir miyim ?

  3. Bu sene benden kucuk kardesim askere gidiyor. 21 yasinda bir kardesimde universite okuyor. Bende 23 yasindayim ve 2013 yilindan beri yoklama kacagiyim. (Aslinda yurt disinda ogrenciydim ama oradaki konsoloslukta ogrenci dosyasi acmadigimdan ve daha oncede tecil icin basvurmadigimdan dolayi kacak gorunuyorum.)Kardesim askere gittigi icin askerligimi tecil ettirme imkanim varmi ?
    Suanda yurt disina cikmadigim icin okudugum ulkede askerligimi erteleme imkanim yok.2017 yilindaki ygs girerek universiteye kayit yaptirsam askerligimi erteleme imkanim olur mu ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*