Astasak Nedir?

1
80

Bireylerin, askerliğe gitmelerinin sonucunda bu görevi sevmeleri üzerine meslek tercihlerini askerlikten yana kullandıkları gözlemlenmektedir. Dışarıdaki bazı insanlar tarafından da astsubaylık ya da diğer askeri görevlerin sevildiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak devletin almış olduğu kararlardan birisi de dışarıdan askeriyeye alım yapmak yönündedir. Bu karar sonucunda, sivil askerlik alımı adı altında kişiler askeriyeye girebilmektedir. Fakat bunun için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi iki yıllık meslek yüksekokulu bitirmektir. Meslek yüksek okulunu bitiren herkes ASTASAK olabilme hakkına sahip olabilmektedir. Yerine getirilmesi gereken ikinci şey ise mülakatları güzel bir şekilde tamamlayabilmektir.

Mülakatları güzel bir şekilde tamamlayan bireylerin, geriye kalan tek engeli sağlık olmaktadır. Güzel bir sağlık muayenesinden geçirilen adaylardan bazıları, bu noktada elenebilmektedir. Özellikle düztabanlık noktasında, doktorların affı bulunmamaktadır. Çünkü düztaban yapısına sahip olan bir bireyin, koşma esnasındaki hareketleri kısıtlanmaktadır. Bireylerin böyle bir hayale kapılmadan önce, şartları bilmesi onlar açısından faydalı olacaktır. Bununla birlikte bu sınavlara ve mülakatlara hazırlanan kişilerin yapacak olduğu bir takım şeyler vardır. Bunlardan birincisi, koşu mülakatına dayanmaktadır. Belirtilen dakika içinde belirtilen metreyi koşamayan kişiler, doğrudan eleneceklerdir. İşin en zor ve heyecanlı tarafı ise sözlü mülakatlar olmaktadır. Sözlü mülakatlar, size sınavı yapacak olan kişi tarafından isteğe bağlı olarak hazırlanan sorulardan oluşur. Bu sorulara mantıklı ve sabırlı bir şekilde cevap vermeniz gerekecektir. Mantıksız olarak vermiş olduğunuz cevaplarda ötürü, elenme ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ayrıca biraz cin fikirli olmanız da sizin orada işinize yarayacak olan diğer bir faktördür.

Bütün engelleri aşmış ve ASTASAK olmaya hazır bireylerin, altı aylık bir eğitim görmesi gerekecektir. Görmüş oldukları bu eğitim sonucunda, devletin belirlemiş olduğu bölgeye atanacaklar ve orada hizmet yapmaya başlayacaklardır. Orada göreve başlayacakları rütbe, astsubay olacaktır. Bunun dışında bireyler, asker iken teskeresini aldıkları zaman da böyle bir şansa sahiptirler. Lise ve dengi okullardan mezun olmuş kişilerin başlayacak oldukları rütbe, uzman çavuş olacaktır. Dört yıllık lisans bölümlerinden birini bitirmiş olan kişi, askerliğini astsubay olarak yapacaktır. Bundan sonra askeriyede kalmak istediği takdirde, rütbesinde değişikliğe gidilecektir. Bireylerin böyle bir düşünceye sahip olacağı zaman, dört yıllık okul bitirme fikrini tekrardan düşünmeleri gerekecektir. Çünkü orada yapacak oldukları iş ve vazifeler daha farklı olacaktır. Lise mezunu olan bir kişi her işte çalıştırılacak ve istedikleri gibi muamele yapacaklarından ötürü canı sıkılacaktır.

1 Adet Soru

Soru Sor!