Asteğmenlikten Teğmenliğe Direk Geçiş

4
124

Son zamanlarda yaşanan bazı olaylar neticesinde Ülkemizde TSK tarafında bazı kurallar ve düzenlemeler değişikliğe uğramıştır. Eskiden Asteğmen olarak askerlik yapan bireyler Teğmen olabilmek için bazı sınav ve mülakatlar tabi tutuluyorlardı. Sonrasında 9 aylık zorlu eğitimden geçip başarılı olan bireyler Teğmen olarak askerde kalabiliyordu. Artık kara ve harp okullarında teğmen yetişmeyecek olması nedeni ile yeni bir yasa devreye girmiştir. Artık askerliğini Astek olarak yapan adaylar, teskerelerine 1 ay kala astekliği bırakıp Teğmenliğe geçiş yapabilmekteler.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Teğmenliğe geçme yolları artık kolaylaştı. Günün şartlarında askerde Teğmen olarak kalıp iyi bir maaş sahibi olunabilecek. Bu sebeple Teğmenliği Tercih edecek olan birey sayısı oldukça fazla olacak. Teğğmenler 3000 TL üzerinde maaş alıyorlar. Eğer doğuda kritik noktalarda görev alırlarsa Terörle Mücadele Tazminatı, Komando ise Komando tazminatı gibi maaş alacaklar ve bu maaş 4500 TL üzerine çıkıyor.

4 Adet Soru ve Cevap

  1. Merhabalar ben 4 yillik sermaye piyasasi denetim ve derecelendirme mezunuyum. Askerligimi tecilim oldugu icin henuz yapmadim. Neyse sorum su ki ben astegmen olarak askerligimi yapmak istiyorum bunun icin gerekli olan seyler neler yani kac ay astegmen olmam gerek ve sonrasinda nasil tegmenlige gecis yapip goreve baslayacagim sinav veya mulakat varmidir? Yoksa direk gecis mi var? Bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrica eger olurda secilirsem sark gorevleri nasildir ? Hangi sene doguda gorev almam gerek ? Lojmanlarda kalabiliyormuyum yoksa orasida ozellestirildimi ?

    Simdiden tesekkurler.

  2. Lisans hemşirelik mezunuyum kasımda askere gideceğim uzun dönem yedek subay olarak yapmak istediğimi belirttim ve askeriyede kalmak istiyorm ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

    • bende askeriyeye uzun dönem olarak başvurdum kasım celbi için ama bu şans meselesi çıkar veya çıkmaz ama sizin bölüm %90 çıkar uzun dönem.BEnim bölüm işletme çıkacağını düşünmüyorum MANİSA AKHİSAR

Soru Sor!