Bakaya Kalmak Nedir?

19
221

Askerlik konusunda birçok farklı terim bulunmaktadır. Genellikle de daha öncesinde askerlik ile ilgili bir araştırma yapmayan ya da yakınlarında bu işlemleri gerçekleştirmiş bir tanıdığı olmayan kişiler bu terimlere oldukça yabancıdır. Halk arasında söylenen birçok bilginin de doğruluğu tartışıldığından kişiler en doğru bilgi için kendileri internet üzerinden araştırma yaparlar. Bakaya kalmak, askerlik konusunda oldukça sıkça lafı geçen bir söz grubudur. Kişiler 20 yaşını geçtiklerinde eğer eğitimleri devam etmiyorsa askerliklerini yapmak zorundadırlar. Benzer bir biçimde üniversite eğitimlerini tamamlayan kişilerin de artık askerliklerini yapmaları gerekmektedir. Çünkü bu kişilerin tecil durumu ortadan kalkmıştır. Eğer bu kişiler kendilerine en yakın askerlik şubesine giderek yedeklik yoklamasını yaptırmazlar ise bu kişiler için bakaya kaldı denilir. Kısaca bahsetmek gerekirse zamanı gelmesine rağmen yoklamasını yaptırmayan kişiler bakaya kalmak terimini gerçekleştirmiş olurlar.

Bakaya kalmak durumu söz konusu olduğunda kişilere idari para cezası verilmektedir. Bu para cezası kişilerin bakaya kaldıkları süre boyunca değişmektedir. Bu doğrultuda uzun süre bakaya kalan kişiler daha yüksek idari para cezaları ödemektedir. Kişiler üzerinde yapılan kontrollerde polisler ya da jandarmalar kişinin bakaya durumunda olduğunu gözlemlediklerinde kişiyi en yakın askeri şubeye teslim etme hakkında sahiptirler. Yedek subay olarak görev yapmaya aday olan kişiler, mazaretleri bulunmadan birliğe katılmazlar ise bakaya kaldıkları kabul edilmektedir. Bu durumda bu kişilerin de askerlik şubesine gittikleri anda teslim olma işlemleri başlatılmaktadır. Bu kişilere kısa süre içerisinde bir tarih verilir ve bu tarihte kişilerin gelerek teslim olmaları istenir.

Halk arasında en çok tartışılan konulardan birisi bakaya kalmak durumunda olan birisinin, bu dönem içerisinde bir eğitim kurumunu kazanması ve burada tekrar eğitime başlaması durumunda ne olacağıdır. Bakaya kalmış olan kişiler sonrasında bir üniversite kazanarak ya da üniversitelerinde yüksek lisans yaparak bu durumun dışına çıkmayı amaçlarlar. Ancak bir kez bakaya durumuna düşen kişiler askerlik şubesine giderek bunu iptal edemezler. Bakaya kalmadan önce kişilerin bu işlemleri tamamlamaları gerekir. Bir kişiyi bakaya durumundayken kayıt olduğu üniversiteden öğrenci belgesini alarak dahi askerlik şubesine gitse bu kabul görmez. O anda askerlik şubesinin kişiyi askerlik için teslim alma yetkisi bulunur.

Askerlik şubesine bakaya iken gittiğinizde sizlere bir tarih verilir ve bu tarihte teslim olmanız istenir. Ancak bu tarihte de teslim olmayarak bakaya durumunu devam ettirebilirsiniz. Ancak bu durumda ödemeniz gereken ücret de sürekli artış gösterecektir. Bu aşamada birçok kişi hapis cezasının da bulunduğu söylemektedir. Ancak bunlar tamamen göz korkutmak amacıyla yapılan şeylerdir. Bakaya durumunda olan kişiler için hapis cezası söz konusu değildir. Bu kişiler yalnızca kendileri için belirlenen para cezasını ödemek zorundadırlar. Günümüzde her dönem için kişilere 250 TL ceza kesilmektedir.

19 Adet Soru ve Cevap

 1. 4 yıllık lisans mezunuyum 2014 yılında tecil ettirdim askerliği, 2016 yılında yeni bir 4 yıllık bölüme başlamayı düşünüyorum askerliği tecil ettirebilir miyim?

 2. 2015 aralık ayında 2 yıllık tecil hakkım bitiyor. Ocak celp döneminde askere gitmem mi gerekiyor hemen şubatta atanma durumum var atandıktan sonra gitme şanşım yok mudur?

 3. Merhaba, tezsiz yüksek lisans sonrası tecilim Şubat 2016’da doluyor. Ama YÖK’ün yönetmeliği sebebiyle doktoraya başvuramıyorum. Askerliğimi eğitim yoluyla tecil etmemin bir yolu var mı?

  Kötü senaryoyu düşünürsek de, eğer tekrar tecil edemezsem ne kadar süre bakaya kalabilirim? Hangi birimleri beni en yakın askerlik şubesine götürme yetkisine sahip? Tecilim bittikten sonra yurt dışına giriş çıkışlarda sorun yaşar mıyım?

 4. Merhaba, 2016’nın Ocak ayında yüksek lisans tecilim bitiyor, celp dönemi ise Ağustos’ta ama geçici mezuniyet belgemi almam Nisan ayını bulacak. Yine de Nisan, Mayıs ayında askerlik şubesine gittiğimde 1 sene tecil hakkımı kullanabilir miyim yoksa bakaya mı kalmış olurum?

 5. Merhaba
  ben birşey sormak istoyurm bilgisi olan birisi bana yol gösterebilirmi?

  21.10.1995 doğumluyum. 1 yil tecil ettirdim açik liseden okuyorum fakat 2016 yili 1. Kayit yenileme yaptiramadim unuttum. Askerlik şubeye gittim benden 2015 yili sonu c2 belgesi almami ve aktif olarak görünmesi gerektiğini söylediler fakat bende 2016 yilinin 1. Dönemini yaptirmadiğimdan dolayi pasif olarak görünüyorum. şuanda tecil ettiremiyorum. Asil sorum şu: 2016 yilinin 2. Dönem kayit yenileme yaptirip aktif olduktan sonra c2 belgesi alip askerlik şubeye götürsem yil sonuna kadar tecil ederlermi?

  Ayrica asker kaçak cezasida ne kadar gelirmi bana 26 ocağa kadar? 26 ocakta kayit yenileme başliyorda.

  Şimdiden teşekkurler.

 6. ben 27 yasındayım askerlik yerim belli agustosda askerım su an beledıyede calısıyorum kadro verılecek hıc bı sekılde tecıl hakkım kalmadı askere kasım celbınde gıtmem ıcın ne yapabılırım askere gıtmezsem bakaya mı kacak mı olurum cvb verırmısınız lutfen

 7. Bugün e Devletten msj gledi bakaya kaldınız diye 4 yıllık üniversite mezunuyum 2015 de mezun oldum. Askerlik şubesine gidersem ne olur ? Hemen askere gönderilir miyim ?

 8. Tezsiz yuksek lisans baslattim ve askwrligi 27Agustoz 2018 e kadar ertelettim.dönem harcini yatirdim ama ders secimini yapmayi unuttum. Universite tecil iptal ettirip 31mart 2016 da bitiyor ve kurumkurum sinavlarina ve kpps e ye girecim .hocam ne yapabilirim bu saatten sonra

 9. İki yıldır yüksek lisans yapıyorum bu yıl üçüncü yıl bana bakaya olduğum mesajı geldi bunu nasıl iptal ettirebilirim

 10. Merhaba ben 1993 dogumluyum tecil hakkım 31.12.2015 tarihinde doldu ve ben ygs sınavına girdim Eylül ayında üniversiteye kayıt yaptırabilecem ama celp dönemim Ağustos tecil hakkım olur mu ne yapmam gerekiyor

 11. Meraba ben 95 doğumluyum 2015 Kasım 4 celp dönemi gitmem lazımdı ama ben mazaretsiz olarak gitmedim ve tecilde etirmedim 2016 Kasım gitsem cezası varmı var ise nedir?

 12. Merhaba arkadaşlar lütfen biriniz bana yardım etsin 2014 yılında tercilim bitti ve şubeye gittim rahatsızlığımdan dolayı şubeden sevk istedim GATA’ya gittim elverişlidir diye rapor verdi rahatsızım gidemem dedim olmaz gideceksin dedi bende itiraz dilekçesi yazdım asker alma daire başkanlığına ondan sonra eve geldim eşim rahatsızlandı hastane fln derken iki üç ay geçti ondan sonra çocuğum vefat etti diğer çocuğumda biotidinaz eksikliği çıktı ayda bir defa anlaraya kontrollere götürüyorum 4 defa polis gbt sorgulaması yaptı baba 15 gün içerisinde şubeye git diye evrak verdi sonrada 2700 tl para cezası geldi tercil ettiremiyorum okulla ilişkimde yok be yapabilirim lütfen Bi bildiğiniz varsa cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 13. Merhaba

  Ben 12.02.1995 doğumluyum muayene oldum ama askere gitmedim evliliğimden dolayı ve net 16 gün önce kaldığım bir otel de polis memurlarının bana getirdiği kağıdı imzaladım kaçak olduğum için 15 gün içerisinde teslim Olmamı söylediler beni zorla götürme gibi bir durum söz konusu olabilir mi evimden yada işyerimden ?

 14. Merhaba ben bakaya kaldığım ay içinde çocuğum oldu ve ben bakaya olduğumu sonradan öğrendim şuanda bakaya görünüyorum ve devlet memuruyum bununla ilgili yapabileceğim bişey var mı teşekkürler

 15. Yeni bilgi: 86 doğumluyum Yüksek Lisans tez aşamasındayım e-devlette 25 Kasım 2016 da tecil süremin bittiği yazılı bugün askerlik şubesine gittim tecilimin 31 Aralık olduğunu söylediler yani e-devlet ile askeriyedeki uyuşmuyor. Eğer 30 Aralık’a kadar mezun belgesi götürürsem 1 yıl daha tecil olacak. Eğer bitiremezsem de üniversite askerlik şubesine yazı göndererek süreyi
  1 yıl uzattırabiliyormuş.

Soru Sor!