Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı – Balıkesir

2
91

Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hakkında Bilgiler
Balıkesir Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bir kısmı Marmara Bölgesi’nde bulunsa da Ege Bölgesi’nde olan kısmı turistik açıdan daha fazla ün kazanmıştır. Ayvalık’ın burada bulunması nedeniyle şehrin ve bölgenin büyük bir turizm payı burada bulunmaktadır. Kalabalık şehirler arasında bulunma nedeni de daha çok turizmden kaynaklanmaktadır. Bandırma, Erdek, Gönen gibi ilçeler bu payın büyük bir kısmına sahiptir.

Balıkesir askerlik hayatının da iyi bir deneyim olarak hatırlanabileceği şehirlerden biridir. Şehirde bulunan Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı acemilik döneminin tamamlanabildiği bir birliktir. Birlik Çayırhisar ilçesinde bulunur ve birliğe ulaşım da oldukça kolaydır. Kışlaya otobüs, minibüs ya da taksi seçenekleriyle ulaşabilirler. İnzibatlarla birliklerine teslim olmadan önce şehri de görmek isteyen askerler özellikle belediye otobüsleri aracılığıyla birliklerine ulaşabilir ve şehir hakkında kısa bir bilgi sahibi olabilirler. Ulaşım seçenekleri içinde en ekonomik seçenek olan belediye otobüsleri ve genel olarak askerlere uygulanan indirim politikaları askerlerin bu araçları daha çok tercih etmelerine neden olmuştur. Birliklerine ulaşabilmek için öncelikle Aydın’a ulaşması gereken askerler bunun için karayolu, demiryolu ya da havayolu seçeneklerini tercih edebilirler. Bunlardan ekonomik açıdan en uygun olanı tabi ki de demiryolu seçeneğidir ve bu araçla şehre ulaşmak isteyen kişiler İzmir istikametine devam eden ekspres trenlerden bilet satın alabilirler.

Birliklerine teslim olduklarında oldukça elverişli imkânlarla karşılaşacak olan erlerin dikkatini özellikle spor tesisleri ve sosyal tesisler çekebilir. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kantinler, er ve erbaşların birlikte zaman geçirebilecekleri askeriye gazinoları, spor yapmak isteyen askerler için inşa edilen futbol sahası bu alanlardan birkaçıdır. Özellikle hafta sonu izinlerinden arta kalan zamanlarda askerler bu futbol sahasında birlikte vakitlerini değerlendirebilirler. Askerlerin sosyal hayattan ve gündemden kopmamaları için de internet ve bilgisayar ofisi kışla bünyesine kazandırılmıştır. Burada belirli ücretler karşılığında askerler bilgisayarlardan ve internet ortamından güvenli bir şekilde fayda sağlayabilirler.

Askerlerin yaşayabilecekleri muhtemel sağlık sorunları için de birlik içinde bir adet Muayene Merkezi bulunmaktadır. Eğitimler ya da başka çalışmalar esnasında çeşitli sakatlanma ya da sağlık sorunlarıyla karşılaşan askerlere bu muayene merkezinde müdahale edilmektedir. Ayrıca askerlerin psikolojik durumlarının da kontrol altında tutulup sağlıklı bir şekilde acemilik dönemlerini bitirebilmeleri için Rehberlik ve Danışma Merkezi de çalışmaya devam etmektedir. Buraya askerler kişisel olarak da başvurarak yardım isteyebilirler. 1 ay gibi kısa bir dönem olsa da aile ve sosyal çevresinden uzaklaşan askerlerin bu disiplin ortamına bir anda ayak uydurması mümkün olmadığından rehberlik merkezinin çalışmaları oldukça önemlidir.

Balıkesir şehir merkezinin güneyinde yer alan Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, acemilik döneminin en rahat ve huzurlu geçirilebilineceği bölgeler arasında gösterilmektedir. Ülkemizin son derece sakin bölgelerinden birisinde yer aldığından dolayı terör ve benzeri vakaların yaşanmaması üzerine askerlerin bu tarz problemlerden ziyade kendi gelişimleri üzerine yoğunlaşmalarına fırsat verilmektedir.  Son derece geniş bir tesis içerisine kurulu olan birlik, bu nedenle kimi zaman içerisinde dahi motorlu taşıma imkanlarının kullanılmasını zorunlu kılmaktadır.

Şehre yolculuklarını otobüs üzerinden gerçekleştirecek kişiler minibüs ve otobüsler yardımı ile birliğe ulaşabileceklerken, havayolunu kullanacak kişiler ise Çanakkale, İstanbul veya İzmir havalimanlarını tercih ederek bu bağlamda otobüs ile aktarma gerçekleştirebilirler.

Sosyal tesis ve spor alanları bakımından üzerine kurulu olduğu geniş bölgeyi son derece verimli biçimde kullanan Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, acemilik dönemini geçirmekte olan er ve erbaşların gerek eğitimleri içerisinde gerekse boş zamanlarında keyifli vakit geçirmelerini mümkün kılmaktadır. Futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi ve tırmanma gibi sporlardan dilediklerini tercih edebilen askerler, bedelsel gelişimlerini aktif tutmak için görevlerinden arta kalan zamanlarını bu şekillerde değerlendirebilmektedirler.

Askerlerin beslenmesi konusunda da başarılı bir grafik çizen Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, yemekhanelerde çıkan yemeklerin yanı sıra kantinler içerisinde de farklı yiyeceklerin satılarak kişilerin isteklerine sunulmasını mümkün kılmaktadır. Birliğin farkı noktalarında bulunan sıcak ve soğuk içecek makineleri de bu bağlamda istekleri olan kişileri gereğince tatmin edebilmektedirler.

Banyo, tuvalet, yatak alanı ve benzeri kişisel ihtiyaçlar konusunda da sorun yaşanmamasını sağlayacak kadar geniş imkanlara sahip olan Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, eşdeğer birliklerine örnek olacak niteliklere sahiptir.

Bakım Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: Balıkesir

Telefon: 0 266 221 20 00

Fax: 0 266 221 20 07

Adres: Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı – Çayırhisar/Balıkesir

2 Adet Soru ve Cevap

 1. Sayın Komutanım
  Öncelikle çok değerli zamanınınız aldığım için çok özür diliyorum. Ancak oğlum gibi bir çok Kısa Dönem Er Öğretmeni ilgilendiren bu sorun hakkında sizleri bilgilendirme gereği duymaktayım.
  Yardımcı olacağınızı umuyor ve Saygılarımı sunuyorum.
  Halil TÜRKMEN
  Emekli Psikolog/ Rehber Öğretmen
  Bildiğiniz gibi ülkemizde MEB tarafından öğretmenlik atamaları 3 aşamalı KPSS ile yapılıyor. Oğlum Türk Dili Edebiyatı Öğretmenliği Yüksek Lisans Mezunu olarak 1. Bölükte vatani görevini ifa etmektedir. KPSS-1, KPSS Eğitim sınavlarına girdi. 24.Temmuz 2016 son sınav KPSS Öğretmenlik Alan sınavına girecek. Daha sonra vatani görevi için Ağustos Celp döneminde silah altına alınacaktı. 15 Temmuz kalkışması ile bu sınav 20.08.2016 tarihine ertelenmiştir. Bildiğiniz gibi Olağan Üstü Hal kapsamında önce İZİNLERE YASAK getirilmiş, geçen hafta içinde tekrar İZİN YASAĞI İPTAL edilmiştir.
  Oğlumun 20.08.2016 tarihinde Bursa Uludağ Ünv. Ziraat Fakültesi’nde yapılacak KPSS Öğretmenlik Alan sınavına girmesi için gerekli iznin verilmesini talep ediyorum.
  Gereğini arz ederim.
  Saygılarımla…

 2. merhaba…2016 04.08.2016 günü teslim olan askerin yemin töreni hangi gün olacaktır.. bilgi alabilir miyim..
  balıkesir acemi birliği…

Soru Sor!