Anasayfa / Bedelli Askerlik / Bedelli Askerliğin Şartları Nelerdir?

Bedelli Askerliğin Şartları Nelerdir?

Uzun zamandan beri askere gidecek olanların beklediği en önemli şeylerden biri askerlikte bedellik yasası hakkında yapılacak açıklamalardır. Bundan önce 2014’te çıkan bedelli askerlik yasası ile 1988 den önce doğmuş olan kişiler bedelli askerlik yapabilmişti. Bu yasa kapsamında yaş kriterine uyan herkes 18 bin TL ödeme karşılığında askerliğini yapmış sayılmıştı. Şimdi ise askere gideceklerin gözü kulağı meclisten çıkacak bedelli askerlik yasasında. Acaba 2016’da da bedelli askerlik yasası uygulanacak mı? Şimdilik kesin bilgilere sahip olunmasa da mecliste bu yönde görüşmelerin yapıldığı söylenmektedir. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık zamanında yaptığı bir açıklamada bedelli askerlik ile ilgili bazı bilgiler verilmişti. Bu bilgiler doğrultusunda bir yasa çıkarsa Avrupa’da ikamet eden Türk vatandaşlarının bedelli askerlik için ödemesi gereken 6000 bin Euro 1000 Euro’ya inecek ve bu yasa 3 ay gibi bir sürede yürürlükte olacaktı.

Geçtiğimiz yılda uygulanan bedelli askerlik yasasında askerlik yaşı 1987 doğumluları ve 1 Ocak 1988 doğumluları kapsıyordu. Bu sayede bedelli askerlik yasasından yararlanmak isteyip de bunu 1 gün ile kaçıran kişiler de bu yasadan yararlanabilmişti. Şimdilik sadece yurt dışında ikamet eden vatandaşlar için görüşmeler yapılmaktadır ama bu durum Türkiye’de yaşayan vatandaşları kapsamaktadır. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için de ilerleyen zamanlarda bununla ilgili görüşmelerin yapılacağı söylenmektedir.

En son uygulanan bedelli askerlik yasasına göre bedel 18 bin TL olarak belirlenirken bu 30 yaşını doldurmuş kişiler için 30 bin TL olarak belirlenmişti. Bu yüzden birçok kişi bedelli askerlik yapma fikrinden vazgeçmişti ve bedelli askerlik talebi yalnızca 70 bin kişi ile sınırlı kalmıştı.  Bunun üzerine Avukat Baran Doğan bu konuyla ilgili bir dava açarak aradaki farkın kişilere geri iade edilmesini talep etmişti ancak bu dava olumsuz bir şekilde sonuçlanmıştı. Buna rağmen davadan vazgeçmeyen Avukat Baran Doğan bu konudaki uygulamaların kişilerin gelir seviyelerine göre olması gerektiğinin altını çizerek çıkarılan bu yasanın toplumsal bir gereklilik olduğunu savunmuştu.

Açılan bu dava sürecinde ‘’Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin aldığı kararı Anayasa’nın hukuk eşitliği prensibi çerçevesindeki 10. Maddesi hukuki değil faydacı olarak yorumlandı bu karara karşı itiraz davasında bulunarak düzeltme yapılmasını talep edeceğim’’ diyen Avukat Baran Doğan’ın bu konuyla ilgili çalışmalarının nasıl bir sonuç vereceği merakla beklenmektedir.

Bu konuyla ilgili en güncel bilgileri biz de sizler için sitemizde yayınlamaya devam ederek sizleri bu konuda aydınlatmaya devem edeceğiz.

bedelli-askerlik-sartlari-nelerdir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*