Anasayfa / Askeri Haberler / Bedelli Askerlik Çıkıyor Mu?

Bedelli Askerlik Çıkıyor Mu?

2014 yılında gündeme gelen bedelli askerlik uygulaması il ilgili akla takılan sorular yanıt buluyor. Bedelli askerlik ne kadar? Gibi merak edilen sorulara sizler için yanıt verdik.

Bedelli askerliğe TC Vatandaşları oldukça fazla sevinmişti ve bunun oylamadan önce söylenmesi bir nebze de olsa bunu oylara yansıtmıştı. Şimdi ise; Erdoğan’ın bedelli askerlik kararı konusunda beklentiler devam ediyor.

Yapılan istatistikler sonucunda 392.569 erbaş ve er ile 7.809 yedek subay şu an hala kışlalarda bulunuyor. Yükümlü asker sayısına baktığımızda bu rakamın 400.378’i bulduğunu görmekteyiz. Bunun haricinde de, 23.313 uzman jandarma, 56.879 uzman erbaş, 3.462 sözleşmeli er/erbaş hizmet veriyor. Uzman personel sayısı olarak inceleme yaptığımızda toplamda 217.838’e ulaşmış uzman personel olduğunu görmekteyiz. Ayrıca, sivil memur ve işçi sayısı da 53.059 olarak belirtildi. Uzman personel oranı, askeri personel kapsamında bakıldığında %35 olarak gözleniyor. Celp dönemi TSK dahili asker sayısını da buradan çıkarmış oluyoruz.

Bedelli askerlik konusunda yapılan bazı açıklamalar var. Bu açıklamalardan bir tanesi; yaş sınırının 28 olacağı ve diğer konunun da 20.000 TL olacağı söylenmektedir.  TSK ihtiyaç duyması halinde 28 olan yaş sınırı 25 yaşa sınırına ya da 30 yaşa çekilebileceği konusunda da söylentiler var. Bedelli askerlik konusunda Hükümet ve Genelkurmay çalışmalarına son hızla devam ediyor. Genelkurmay başkanlığı erbaş ve er boşluğunu tespit etti ve hükümete bu bilgileri verdi. Hükümetten gelen duyumlara göre de 30.000 TL’nin altında olacak olan bedelli askerlik için 25 ile 30 yaş arası uygun görülüyor. 2011 yılı bedelli askerlik için miktar 30.000 TL denmişti. Rakam yüksek olunca katılım da az olmuş ve beklenen rakama ulaşma sağlanamamıştı. Bedelli askerlik kapsamında 40.000 kişi ile 600.000 kişi arasında bir topluluk fayda görebilecek. Son verilere göre ise, bakaya ve yoklama kaçağı sayısı yaklaşık olarak hesaplandığında 800.000 kişi oluyor. Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kaan Köksal da bedelli askerlik yönündeki çalışmalar için açıklama yaptı.  Bedelli askerlik çalışmalarının başladığını ve bunun için çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

bedelli-askerlik-cikiyor-mu

2 yorum

  1. Arkadaş bizimle dalgamı geçiyorlar silah altındakilere askerlikte kısalma yok durmadan bedelli çıkıyor böyle iş adalet olurmu???

  2. Haber yenimi sevgili admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*