Bedelli Askerlikte Son Durum Nedir?

0
48

Son zamanlarda yaşadığımız terör vakalarından dolayı askerlikle ilgili konular tekrar gündem konusu oldu. Çoğu insanın merakla beklediği bedelli askerlik haberleri özellikle askerlik yaşına gelmiş kişilerin odak noktası oldu. Mecliste bu konu hakkında görüşmelere yer verilse de hala bu konu hakkında yasalaştırılmış kesin bir durum söz konusu değil. Bedelli askerlik hakkındaki bilgiler gelmeye devem ederken birçok kişinin bu konudaki talebi geçtiğimiz yıllarda uygulandığı gibi 2016’da da bedelli askerlik uygulamasının gelmesi yönündedir. Dövizli askerlikten sonra bedelli askerlik yasasının çıkıp çıkmayacağına dair kesin bilgiler olmamasının yanında Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Ferhat Doğan; farklı farklı sebeplerden dolayı askerlik yapamayan kişilerin sayısında artış olduğunu söyleyerek bu sayının resmi olmamakla beraber oldukça fazlalaştığının üzerinde durdu. Bu konu hakkında vatandaşlarımız hem Hükümet hem de Muhalefet tarafından destek beklemeye devam ediyor.

Her ne kadar Hükümet ve Muhalefet tarafından bu konu hakkında bazı çalışmalar yapılsa da daha resmi olarak yasal hale getirilmiş bir sonuca varılmadı. Görüşme aşamasındaki bu konu hakkındaki kararlar kesinleşmediği için askerlik yaşına gelmiş vatandaşlar polis ve jandarmalar tarafından yapılan GBT taramasından kaçmak için neredeyse evlerinden çıkamaz hale gelirken kimileri de iş yerlerinde kaçak göründükleri için tabiri caizse diken üstünde oturuyor.

Bundan önce Bakanların ve Milletvekillerinin baskıları sonucunda yasalaşan bedelli askerlik Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmıştı. Resmi olarak onaylanan bedelli askerliğe aşırı bir talep olduğu için asker adaylarından kriterlere uygun olanların neredeyse hepsi bu yasadan yararlanmak için başvurmuştu. Bu şekilde elde edilen gelirler ile de ordunun daha modern ve profesyonel bir seviyeye getirilmesi için çalışmalar yapılmıştı.

Aynı şekilde aynı konunun gündeme gelmesi bu seneki askere gidecek kişileri de tekrar harekete geçirdi. Hükümetin bu konudaki politikası yine aynı şekilde işleyeceğe benziyor. Yani hükümet bedelli askerlik yasası ile elde ettiği geliri yine ordunun geliştirilmesi için harcayacağa benziyor. Gözlemler sonucunda siyasi parti ve bakanlıkların bedelli askerlik yasasına bu sene de sıcak baktığı ortaya çıkıyor. Çünkü hem siyasi partilerin hem de bakanların ortak görüşü zorunlu askerlikten ziyade profesyonel askerlikten yana.

Her ne kadar bedelli askerliğe sıcak bakılsa da ortada bu yasanın kesinleşmesi için bir engel olarak kabul edilen Suriye ve Rusya krizi vardır. Var olan bu krizden dolayı bedelli askerlik bir türlü gündem konusu olamıyor. Her şeye rağmen bu konudaki düşünceler bedelli askerliğin çıkacağı yönündedir. Suriye ve terör hakkında ordumuz çok fazla harcamalar yaptığı için ordunun bütçesinde büyük açıklar meydana geldi bu açığı kapatmak için de bedelli askerlik ile toplanacak paralara ihtiyaç duyulacaktır.  Yalnız bu yasanın ne zaman kesinleşeceği hakkında bir tahminde bulunmak zor gibi görünüyor. Bunun en büyük sebebi de Suriye ve Rusya krizidir.

Soru Sor!