Anasayfa / Askeri Haberler / Bedelli Ücretinde İndirim Tasarısı Kabul Edildi mi?

Bedelli Ücretinde İndirim Tasarısı Kabul Edildi mi?

Bazı sebeplerden dolayı yurt dışına çıkmış yurttaşlarımız 3 yıldan fazla yurt dışında bulunan Türk vatandaşların 1000 Avro ile askerliğini yapmış olarak askerlik yapmadan tezkereyi alabilecekler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM ) çatısı altında Genel Kurul’da Askerlik Kanunu tasarısı ele alındı. KHK’da değişikliğe gidilmesi üzerinde Kanun Tasarısında 4 madde değişti.

Kabul edilen ve değişikliğe gidilen 4 maddeden bir tanesi yurt dışındaki vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren. Belki de en çok problem oluşturan sorun askerlik durumu, Türkiye de 28 yaş olması sebebiyle büyük bir patlama yaşayan bedelli askerlik, yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarını da yakından ilgilendiren TBMM’ de ele alınarak yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları eski tasarıdaki 6 bin euro değerindeki askerlik bedeli yeni tasarı ile bin euro ödeyerek tezkere almış sayılacaklardır. 38 yaşını dolduran tüm yurttaşlarımız bulunduğu ülkelerin Türk konsolosluklarına durumlarını gösteren belgeler ile birlikte konsolosluk yardımı ile kütüğü bulunduğu askerlik şubelerine başvurarak 1000 euro ödeyerek askerlik defterini kapatacaklardır.

Askerlik Kanunu Tasarısı yeni haliyle yürürlüğe girdiği tarihten önce ki başvuruların da 1000 Euro ödeyeceğini haberini verelim. Hizmetten yararlanan gurbetçi vatandaşlarımız dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak için 38 yaşının sonuna kadar başvuruda bulunan fakat ödeme yapmamış olanlar 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetini yapmış olacaktır. Diğer yandan 6 bin euro ödeme yapmış olan Türk gurbetçi vatandaşlarımız geri ödeme iade edilmeyecektir.

Söz Konusu tasarı ile bir çok gurbetçi 38 yaş üstü vatandaşlarımız rahat bir nefes alacak bir şekilde tasarlanan Askerlik Kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel kurul’ un onayından sonra yürürlüğe girerek gurbette oturma izniyle birlikte 3 yılını geçirmiş 38 yaş üstü tüm vatandaşlarımız yararlanabilecektir.

bedelli-askerlik-kac-tl-oldu

3 yorum

  1. Iyi gunler, Bir onceki 6000 Euro’luk bedelli askerligin ilk ceyregi olan 1500 Euro’yu bir kac yil evvel yatirmistim. Simdi bu miktarin ustune 1000 Euro daha vermem gerekiyor mu? Bu islemi konsolosluk araciligi ile halledebilir miyim? Tesekkurler.

  2. Faruk Altıntaş

    İyi günler
    Tamam Altı bin euro ödeyenler geri taleb etmeleri bu kararla kalkmıştır bunu anladıkta. On Bin Euro ödeyenlere 4Bin euro geri ödeme yapılacağı zamanın Başbakanı Sayın Erdoğan tarafından söylenmişti. Ya peki bu konuda diyeceğiniz bir şey yokmu? Sayin yetkili Bakanliklar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*