Bornova 10’ncu Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı İzmir

0
67

10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Hakkında Bilgiler
10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı İzmir’de bulunmaktadır. Askeri ve siyasi özelliklerden çok turizm ve kültür alanındaki faaliyetleri ili tanınan İzmir ülkemizin en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerinden biridir. İzmir’i bu kadar ünlü yapan tarafı elbette Roma İmparatorluğu döneminde oldukça gelişmiş bir şehir olarak inşa edilmesidir. İzmir ilçelerinde yer alan eserlerden de anlaşılacağı gibi İzmir’de kendini gösteren uygarlıklar oldukça gelişmiş şartlarda yaşamış ve bu refahın verdiği sanata yönelim sonucunda eşsiz eserler ortaya çıkarmışlardır. Bunlardan biri olan Efes Antik Kenti günümüzde en fazla ziyaretçi çeken tarihi ve kültürel alanlardan biridir. İzmir ve genelinde yer alan diğer kültürel eserler İzmir’in adını her geçen gün daha geniş kitlelere duyurmakta ve tanıtımını yapmaktadır.

Kültürel anlamda bu kadar önemli bir yere sahip olan İzmir’in askeri alanda da oldukça dikkat çeken bir tarafı vardır. Şehirde bulunan askeri birliklerden 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Bornova ilçesinde yer alır. Bornova’daki birliğe ulaşabilmek için asker ya da ziyaretçiler dolmuş ya da belediye otobüslerini kullanabilirler. Binilecek dura ya da gereken saatler hakkında bilgi almak isteyen kişiler belediyenin bu konuda hizmet veren çağrı merkezi numarasına ulaşabilirler. Ulaşım imkânlarının oldukça gelişmiş olduğu İzmir’de şehir merkezinden Bornova’daki birliğe ulaşmak isteyen yolcular diğer seçeneklerin yanında metro hizmetinden de faydalanabilirler. Diğer seçeneklere göre daha hızlı bir tür olan yeraltı treni acelesi olan asker ya da asker ziyaretçileri için doğru bir tercih olacaktır.

Acemi ya da usta birliği 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’na çıkmış olan askerler burada iyi imkânlarla karşılaşacaklardır. En önemli konulardan biri olarak yemekler ve diğer beslenme şekilleri açısından 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı parlak bir kimliğe sahiptir. 3 öğün 4-5 farklı yemek çeşidi ile karşılaşacak olan askerler sağlıklı beslenerek eğitimlerde harcayacakları kalorileri burada rahatça karşılayabilirler. Bunun yanında sağlıkla ilgili diğer bir konu olan Muayene Merkezi de faal olarak çalışmaktadır. Fizyolojik rahatsızlıkları nedeniyle Muayene Merkezi’ne başvurabilen askerler askeri doktorların yardımıyla bu sorunlarını kısa zamanda aşacaklardır. Askerlerin yaşayabilecekleri olası psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle de birlik içinde bir Rehberlik ve Dayanışma Merkezi bulunmaktadır. Burada askerler istedikleri konuda yardım talep edebilirler.

Birlik içinde askerlerin formlarını koruyabilmeleri ve sağlıklı yaşamın gereği olarak bir spor salonu mevcuttur. Buraya abone olmak isteyen askerler belirli bir süre boyunca sporlarını yapabilirler. Vücut geliştirmenin yanı sıra masa tenisi, bilardo gibi etkinlikler de askerler tarafından tercih edilebilir. Takım sporu olarak da birlik çevresindeki futbol, voleybol ve basketbol sahaları istirahat ve izin zamanlarında kullanılarak buralarda er ve erbaşlar kendi aralarında müsabaka düzenleyebilirler.

İzmir’in Bornova ilçesine bağlı olarak çalışmalarını sürdüren 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı, ikinci ve üçüncü Jandarma Eğitim Taburu askerlerini bünyesinde barındırmaktadır. İzmir il sınırları içerisinde yer aldığından dolayı ulaşım konusunda yurdun herhangi bir bölgesinden gelecek asker adaylara zorluk çıkarmayan birliğe hava, deniz veya karayolu ile ulaşmak mümkündür. Otobüs ile ulaşım gerçekleştirecek kişiler terminalde indiklerinde Pınarbaşı, Kavaklıdere veya Yeşilçam dolmuşlarının yanı sıra 117 ve 317 numaralı ESHOT otobüslerini kullanarak da birliğe ulaşabileceklerdir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı üzerinden havayolu taşımacılığını tercih ederek seyahat eden kişiler ise havaalanından banliyö trenlerine binerek Halkapınar mevkiine gelen kişiler, buradan da metroyu kullanarak Bornova’ya gelebileceklerdir.

10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı - BornovaKişisel hijyen ve çeşitli sosyal imkanlar konusunda son derece hassas olan 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı, yetkililerin de yardımı ile birlikte askerlerin görev sürelerini en ufak bir sıkıntı dahi çekmeden tamamlayabilmeleri için her türlü tesisi içerisinde barındırmaktadır. Birliğe teslim olmadan önce herhangi bir sebepten taşını olamamış er ve erbaşlar hizmette olan berberden faydalanabilmekte ve ihtiyaç duyulan her türlü kişisel veya özel malzemeyi kantinden satın alabilmektedirler. Her askerin kendisine ait bir soyunma dolabının yanı sıra yatağa sahip olduğu 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı içerisinde, belirli periyotlar ile değiştirilecek nevresim, çarşaf ve yastık yüzleri de temin edildiğinden bu alanda ekstra alışverişlere gerek kalmamaktadır.

Acemilik dönemindeki erler için çeşitli öğelerden oluşan öğünlerin hazırlanmasına önem verilirken, eğitimleri kaldırabilecek ölçüde kalori kazanımı gerçekleşmesine de özen gösterilmektedir. Görev içi eğitimlerinin yanı sıra spor aktivitelerine devam etmek isteyen er ve erbaşlar için çeşitli fitness araçlarını barındıran bir spor salonuna sahip olan 10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı içerisinde ayrıca basketbol, voleybol ve futbol sahaları da bulunmaktadır.

10.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: İzmir

Telefon: 0 232 479 44 87

Fax:

Adres: 10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Tabur Komutanlığı

Bölük Komutanlığı

Kemalpaşa Caddesi

N0:98

35060

Bornova / İzmir

Soru Sor!