Çavuş Egitim Tabur Komutanlıgı – Samsun

0
49

Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı Hakkında Bilgiler
Samsun’da bulunan Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı, 15’inci Piyade Eğitim Tugay’ı içerisinde yer alıyor. Birlik Samsun’un İlyasköy Mahallesi sınırları içerisindedir. Askerlik eğitimini almak için Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığına gelecek olan askerler kolay bir şekilde Samsun’a gelerek birliklerine teslim olabiliyorlar. Kara yolunu kullanarak birliğe gitmek isteyen kişiler Samsun otogarını kullanabiliyor. Otogardan da otobüs ve taksi gibi ulaşım araçlarıyla kısa sürede birliğe ulaşım sağlanabiliyor. Eğitim Tabur Komutanlığına ulaşım için kullanılabilecek başka bir ulaşım şekli ise demiryoludur. Ayrıca Samsun Havalimanı’nı kullanarak da rahat bir şekilde Sivas’a, oradan da Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığına gidilebiliyor. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 19 km olduğu için askerler, havalimanından indikten sonra kısa sürede birliklerine ulaşabiliyorlar.

Askerlik görevini yapmak için Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığına giden askerler, ilk günden itibaren kısa sürede birliğe alışır ve askerlik eğitimlerini rahat bir şekilde almaya başlarlar. Birlik askerlerin rahat bir şekilde eğitim almaları için birçok olanak sunuyor. Bu olanaklardan bir tanesi birlik içerisindeki ankesörlü telefon ve bankamatiklerdir. Paraya ihtiyacı olan askerler istedikleri zaman bankamatik üzerinden para çekebiliyorlar. Aynı şekilde askerlerin aileleriyle rahatça görüşebilmesi için birliğin birçok yerinde ankesörlü telefonlar bulunuyor. Yeteri kadar telefon kulübesi olduğu için askerler genellikle hiç sıra beklemeden aileleriyle ya da sevdikleriyle iletişim kurabilirler. Ancak ilk günlerde kantinlerde çok sıra olduğu için askerlerin yanlarında uzun süre yeterli olacak kadar telefon kartı getirmeleri önemlidir. Bu nedenle en az iki hafta yetecek kadar telefon kartı birliğe girişte askerlerin yanlarında olabilir. Ayrıca birlik içerisine PTT şubesi de bulunuyor. Birçok işlem mesai saatleri içerisinde PTT şubesi aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Kışla içerisinde askerler günlük üç öğün son derece temiz bir yemekhanede karınlarını doyuruyorlar. Ayrıca yemek saatleri dışında bir şeyle yemek ve içmek isteyen kişiler ise birlik içerisindeki farklı kantinlerden alışveriş yapabiliyor. Sosyal tesis olarak oldukça fazla seçenekler sunan Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı, birlik içerisinde askerlerin istirahat edebilecekleri er ve erbaş gazinosunda da sahiptir. Ayrıca askerlerin ziyaretine gelen ziyaretçilerin de askerlerle oturup sohbet edebilecekleri büyük bir park bulunuyor.

Sportif faaliyetler için de birliğin farklı yerlerinde çeşitli alanlar vardır. Birlik içerisinde iki adet çim futbol sahası, büyük bir basketbol sahası ve çok sayıda voleybol sahaları bulunuyor. Bunun yanında bir adet de pentatlon parkuru vardır. Askerler eğitim aldıkları birliklerindeki boş zamanlarında istedikleri sportif faaliyeti yapmak için bu alanları rahatlıkla kullanabiliyorlar. Böylece hem spor yapmış hem de arkadaşlarıyla eğlenceli vakitler geçirmiş oluyorlar.

Samsun’da bulunan Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı isminden de anlaşılabilineceği çavuşluğa uzanan yolda temel eğitimlerin alınabilineceği önemli bir merkez konumundadır. Kaliteli yaşam imkanları ve tecrübeli komutanları ile birlikte her askerin acemi birliği konusunda hayallerinden birisi olan komutanlık, başarılı işleyişine devam etmektedir.

Samsun’a şehirlerarası otobüs ile gelen kişiler otogarda indikten sonra Cumhuriyet Meydanı olarak adlandırılan şehir merkezine kalkan minibüslere giderek merkezden de yeşil renkli diğer minibüsler ile birlikte birliğin kapısına kadar gidebileceklerdir. Aynı şekilde Samsun Çarşamba Havalimanı’na gelen kişiler de şehir merkezine giden servisleri kullandıktan sonra birlik yönüne giden minibüse binebilirler.

Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı‘na teslim sürecinde bir adet usta asker ile eşleştirilen acemi erler, gerekli kıyafet ve kişisel ihtiyaçların teminini sağladıktan sonra görevlerine başlayabilmektedirler.

Çavuşluk görevine hazırlık süreci içerisinde yoğun arazi eğitimlerinden farklı olarak yazılı ve pratik eğitimin daha ağırlıkta olduğu Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı içerisinde, kişilerin boş vakitlerinde sınavlarda karşılaşacakları sorulara çalışmaları ve böylece usta birliklerinde daha rahat bir askerlik dönemi geçirmeleri tavsiye edilmektedir.

Dersten ve eğitimlerden artan kalan zamanda çeşitli spor aktivitelerinin gerçekleştirilebilineceği salonlar ve özel alanlara sahip olan Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı, bunun yanı sıra internet salonu, oyun salonu, er gazinosu ve aile ziyaretlerinde de kullanılabilinecek özel sohbet alanlarını da içerisinde barındırmaktadır.

Haberleşme imkanları sayesinde sevdiklerinden hiç ayrılmamış gibi hissedebilecek acemi erler, bu sayede görevleri boyunca akılları geride kalmadan askerlik vazifelerine odaklanabileceklerdir. Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı‘nda acemilik yapmış kişilerin genellikle Ankara veya Kıbrıs’a gönderilerek ustalık vazifelerine başladıkları görülürken, yine de bu konuda kesin bir kıstas bulunmamaktadır. Tüm acemi erlere hayırlı vazifeler dileriz.

Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: Samsun

Tel: 0362 440 14 50

Adres: Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı İlyasköy Mah. Osmaniye Cad.  İlkadım, Samsun

Soru Sor!