Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bedelli Askerlik Açıklaması

2
44

Recep Tayyip Erdogan

Son haftalarda kulislerden kamuoyuna taşarak yüz binlerce vatandaşın ortak sohbet ve tartışma konusu haline gelen bedelli askerlik fırsatının yakın tarihlerde uygulanmaya koyulup koyulmayacağı konusunda belirsizlik devam ederken, devletin en üst kademesinden beklenen yorumlara bugün ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cezayir’e gerçekleştireceği uçak yolculuğu öncesinde basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları yanıtlarken, konunun bedelli askerlik tasarısına getirilmesi sonrasında da bu konudaki fikirlerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik konusunun artı ve eksileri bulunan son derece hassas bir mevzu olduğunu belirterek, bu durumun zaman zaman farklı kişiler tarafından , kendi deyimi ile, kaşınarak ortaya çıkartıldığını belirtti. Bu fırsatın üzerine giderek zorlamanın doğru bir yaklaşım olmadığını düşündüğünü belirten Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karar mercilerinin de söz konusu durum hakkında son derece değerli fikirlerini olduğunu vurgulayarak, Genelkurmay‘ın fikirlerini de göz ardı etmenin imkansız olduğunu belirtti.

Karar mercilerinin görüşmelerini tamamladıktan sonra gereken sonuca ulaşacaklarını ve durumu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Cumhurbaşkanı, ancak bundan sonra hükümetin kararını ortaya koyacağını bildirdi. Erdoğan’ın konu hakkındaki açıklamalarından sonra AKP hükümetinden herhangi bir yanıt veya yeni bir açıklama gelmezken, bedelli askerlik konusunun haftaya yapılacak AKP Grup toplantısı içerisinde yeniden masaya yatırılacağı ve önemli açıklamaların bu toplantıda bizzat Davutoğlu tarafından duyurulacağı düşünülmekte.

2 Adet Soru ve Cevap

  1. Almanya da yasiyorum ve Almanya vatandasiyim, 44 yasindayim, Askerlik sorusturmami Yapmak istiyorum, Acaba Türkiye’de askerlik Yapmak zorunlulugum varmi? Bugüne Kadar gümrükte cikislarda bir Sorun yasamadim, nasil ögrenebilirim, Askerlik durumumu,
    Acaba ileride benimle ilgili bir soru cikabilirmi? Giros cikislarda.
    Saygilarla,
    Gencer

Soru Sor!