Deniz Er Eğitim Alayı İskenderun / Hatay Nasıl Bir Yer?

31
265

Acemi birliğimi Hatay iskenderun Deniz er eğitim alayında 2. Tabur 9. Bölük er statüsünde uzun dönem celbinde acemi birliğimi tamamlayarak usta birliğine geçiş hakkını sağladım. Uzun dönem celbinde 3 haftalık eğitime tabii tutulduk. Bu zorlu 3 haftalık bölümde sizlere nasıl eğitimler gördüğümüzü ve ilk günlerimi anlatmak istiyorum.

Hatay İskenderun’a giderken yanınızda bir tek traş malzemenizi ve kolonya koku vs. gibi özel ihtiyaç malzemelerinizi götürün havlu vs. ihtiyaçlarınızı çoğunu askeriye bol bol karşılıyor kendinize yük etmekten başka bişe yapmazsını fazla bişey götürmenizde çünkü ben bir sırt çantası ile gittim ama eve gelirken iki valizle geldim askeriye bu yönden eli boldur spor elbiseden tut spor ayakkbaı don atlet kışlık içlik eldiven diş macunu banyo ayak el havluları, hastane elbisesi, tşört gibi atletler vs. vereceklerdir 3 kere melbusat alacaksınız ilk melbusat havlu,atlet,diş macunu,diş fırçası,içlik,ayakkabı bot,havlular(el,ayak,banyo),külot,hastane elbisesi,spor takım,şort,terlik vs. ikinci melbusat yemin töreni kaban,ayakkabı spor,tören pantolonu, üstü, şapkası 3. melbusat usta birliğinde giyeceğiniz askeri kıyafet, Kundura ayakkabı,spor ayakkabı,pantolon,üst,yağmurluk(kaliteli),siyah şapka,kemer vs. bunların yanında valizlerinizi de veriyorlar yani size tavsiyem yanınızda bir tek traş takımınızı götürün yeter gerisini fazlasıyla alırsınız ki alamadınız diyelim askeri malzeme satan oldukça ucuz market yer almaktadır.

Alaya giriş yaptığınız andan itibaren artık geri dönüşü olmayan bir zorlu ve bir o kadarda değişik ortama adım atmış olursunuz. Alay girişinde iki muhafız asker sülüs ve kimlik kontrolü ile sizleri içeri alırlar içeri girdikten sonra xray cihazından geçer ve ufak bir el ile sizleri ararlar zorlu bir mücadele amfi adı verilen 10 adet binadan geçeceksiniz. Bu süre minimum6 saatinizi alacak. İlk amfi de kayıt işleminizi yapackasınız ortam sıcak olacak ve gittikçe sıcaklaşacak çünkü durmak bilmeyen asker girişi ve bir binada anlık 500 askerin bir arada bulunması ile ortam ısısı 50 dereceyi bulmaktadır. Uzun bekleyişler neticesinde kayıt sıranız gelir basamaklardan sırayla alınan er kayıtları yapılırken bu bölümde taburunuz ve bölüğünüz belli olurken er sağlık karneniz ve dosyanız sizlere verilecektir. Bu amfide verilen tüm belgeleri elinizde tutarak diğer amfiye geçiş yapınız.(toplu şekilde grup halinde giriş yapıp aynı bölüğe felan düşüncelerini unutun yok öyle birşey) o bölüm şansa kalmış bir durum çünkü biz 6 kişi 6 arkadaş bir kişi benim akrabam olacak şekilde giriş yaptık hepimiz farklı bölükler ve taburlara düştük… ilk amfi bu işlem yaparken diğer 2. 3 4 5 6 7 8 9 10. amfiler de ise sigorta işlemleri-aşı-kıyafet için beden ölçüleri-sağlık kontrolü-meslek seçimleri-bölük uzmanınızla direk temas ile bölüğünüze kayıt edileceksiniz- gibi ıvır zıvır bir sürü işlemler sizi beklemektedir. Eğer sizde benim gibi 1 gibi giriş yaparsanız akşam 7 gibi amfileri bitirmiş olursunuz. Amfilere girmeden veya alaya teslim olmadan önce yanınıza içecek sıvı tarzında ve atıştırmalık birşeyler almanızı tavsiye ederim amfiler arasında giderken birşey bulamayacaksınız malum burası askeriye anamızın evi değil 🙁

Amfi de (Kayıt esnasında) Dikkat Edeceğiniz Durumlar

İşlerinizi hızlı seri ve atik olmalısınız Sigorta yaptırmanızı sizlere şart koycaklar ve sizlerden nakit 30 tl sigorta parası isteyecekler bu sigorta ise askerlik boyunca ölüm, yaralanma vs. olumsuz durumlarda size yardımcı olması için gerekli bir işlem. Aşı işlemleri ve bir çok kişi korkacak bu durumdan ama hiç korkulacak bir durum yok çok hafif iğnelerdir denedim gördüm 🙂 91 ve altı doğumlu kişileri benim zamanımda 3 tane yaparlarken 92 ve üstü doğumluları 2 aşı yapıyorlardı. Diğer tüm amfilerde ise sizlerden bilgi alınarak bilgisayar ortamına yükleniyor İskenderun Deniz Er Eğitim Alayının tek sorunu sıra olayı sıra beklemekten çok bıkacaksınız herşey sırayla paranın hiçbir yükümlülüğü yok bir güzel yanı var ister zengin ol ister fakir herkes her er eşit şartlarda ve hür değil hiç kimse…

Son amfiye geldiğinizde sıralı bir şekilde bölük numaralarınıza göre oturacaksınız ilk amfi de size verilen defter üzerinde hangi bölük olduğunuz yazılı olacağından anlayacaksınız ve o sıraya oturacaksınız bir çavuş erbaş gelecek ve sizi toplu bir şekilde alıp taburunuza götürecek. Benim zamanımda bizi almaya gelen bir çavuş sanki ayıdan türemiş insan görünümü gibi çakma kenan imirzalıoğlu gibi vücutlu yapılı bişeydi amfi ye bir girdi herkes sus pus olmuştu o anı hiç unutamıyorum 🙂 Gelen erbaş veya uzman sizi taburunuza teslim edecek ve ardından sivil kıyafetinizle herkese komutanım çekeceksiniz baktınız büyük gösteriyor bu komutandır deyip komutanım diye atlayacaksınız önüne ama bu durum çok normal bişeymiş 🙂 akşam tabura gittim ve bölüğü yani asker arkadaşlarınızı ilk orda göreceksiniz çeşit çeşit insanı orada göreceksiniz eğer biraz geç kaldıysanız sivil kıyafetlerinizle içtimaya katılacaksınız. Uzun bekleyişler sizi bekliyor demektir bir imza işlemi saatlerce sürüyor çünkü minimum bir bölükde 180 kişi felan oluyor ve bu işlemler oldukça uzun zaman almaktadır. Komutanlar genellikle gergin ve asabi olurken sesin çok olması küfürlerin havada uçuşması demek oluyor. Toplu şekilde küfür yemeye hazır olun çünkü bir kişinin mallığı tüm bölüğü etkilemektedir. ilk iki gün imza vs. ile geçecektir. Sonrasında uzman askerlerin hafta başı ile sizlere merhaba demesiyle başlayan bir maraton olacaktır. Yazımızın en başında dediğim gibi sizi yoran şey sadece sıcak ve sıra beklemek olacaktır, Bunun sebebi ise alaya bir celp döneminde minimum 4500 asker kayıt yaptırmaktadır, ve alay içerisinde 100 adet telefon kulübesi 10 adet market bir adet askeri malzeme satışı yapan market ve ekmek döner satışı yapan lokanta bulunmaktadır. 5000 askere bu kadar az hizmet sırayı da beklemeyi de beraberinde getirmektedir. 2. ve 3. tabur binaları eski 1. ve 4. tabur binaları yeni son sistem full klimalı onar kişilik koğuşlar halinde yapılmıştır. 2. ve 3. taburlar ise 1992 yılında yapılmış diğer 1. ve 4. taburlara göre oldukça vasat bir durumdadır.

İlk gün en zor günlerden birisidir, neden derseniz herkes yabancı ortam yabancı şaşkın ördek gibi etrafa bakıyorsunuz ve herkese komutanım çeker haldesiniz, Üst ve Astlarını tanımak bir iki gününü alsada ilk gün arkadaş edinmek iştimalara alışma döneminde kalıyorsunuz. Eğer birde sıkı bir tabura yada bölüğe denk gelirseniz pat diye kendinizi eğitimlerin içinde bulursunuz. Ama biz 9. bölük kral bölüktük çavuşlarımızın şafakları 20 gün den azdı ve bizi ast subay veya uzman olmadığı zamanlar pek ezmezlerdi. Diğer bölüklere yada taburlara baktığımızda onların çavuşları çok sıkı tutar ve çok fazla eğitimle askerlere eziyet çektirirlerdi.

3 haftalık eğitim dedik ilk haftanın ilk günlerinde rahat hazır selam durma gibi basit işlemleri öğrenirken kendinizi bir üstünüze rapor etmeyi öğrenir hale geleceksiniz. İlk hafta silahsız 12 jimnastik hareketleri göreceksiniz. Toplu bir şekilde Üst Subay uzman ve erbaşlar bölüğe silahsız jimnastik hareketler gösterecek hareketleri sizlere gösterecekler ve 1 hafta boyunca aynı hareketleri tekrarlayıp duracaksınız. İskenderun çok sıcak bir memlekettir sıcağın yorduğu kadar sizi başka birşey yormayacaktır. İskenderun’a gittiğimde ilk havasını solumaya başladığım zaman ter atmaya başladım ki hayatımda bu kadar teri hiç attığımı hatırlamıyorum vücut sanki reaksiyona uğramış gibi oldu..

2. hafta içerisinde de silahlı 6 hareket göreceksinz ki eğitimlerin arasında ki en zor eğitimler olcakatır. Çünkü size verilen silahlar 4.250 KG ağırlığında ve bu ağırlığı kaldırmak biraz sıkıntı yaşatacaktır. Elinizin baş parmağını işaret parmağınızın arasında boşluk silahla rahat hazır ol yapmak ve ilk hareketi oradan kaldırarak başlayacağınız için parmak aranız o hafta içinde kızarıp dokunduğunuzda ağıracaktır. Tabi eğitimler esnasında bir kişi veya kişilerin disiplinsizlik halinde tüm bölüğün ceza alma durumu var bunlardan en çok kullanılan ceza yöntemi de çök kalk gibi görünüşte basit ama ilerleyen zamanlarda ağırlaşan bir bacak hareketi ile 3 hafta boyunca yüzlerce kez yapacağınızın garantisini verebilirim, diğer cezalar ise yüz üstü sürünme, şınav, ördek yürüyüşü(Eller ensede tuvalete oturur vaziyet yürüme), yine başka ördek yürüyüşü eller ayak bileklerinden tutularak yürüme, bir başka ceza yöntemi ağaca selam verme(genellikle bireysel cezalarda), bir diğer ceza yöntemi öne eğilerek bir el ayakta diğer el ensede etrafında dönme(bireysel cezalar) gibi çeşitli ceza yöntemlerine şahit oldum en yorucusu olan ise ördek yürüyüşü olduğunu söyleyeyim alışkın değilse adeleler basamak inmek çıkmakta sorun yaşayacaksınızdır.

3. hafta da ise yani son haftanızda full time sol sağ sol 1 2 3 4 🙂 vatan sana canım feda, şehitler ölmez vatan bölünmez vs. yürüyüş kararı sayılacak sayyyyy denildiğinde her sol bastığında bir kelime söyleyeceksin 2 tekrardan sonra sonra hızlanmış bir şekilde bölük olarak yürüyüşe devam edeceksiniz 🙂 hayde kolay gelsin..

Alayın içini tur atıp duracaksınız sol sol sol sağ sol 🙂 tüm hafta bunu yaparken yemin törenine 4 5 gün kala yemin töreni provaları başlayacak ve en bunaltıcı en sıkıcı eğitimde bu olacağından emin olun çünkü silahlı veya silahsız eğitimleri genellikle gölgeli ortamlarda yaparsınız tabi bu durum sizin başınızdaki uzman ve ast subaylara bağlı bir durum eğer bölükde çok mal varsa ki olacaktır güneşin alnında da eğitimleri yaparsınız..

Prova genellikle tören alanında oluyor ve günde iki defa yapılmaktadır. Öğleden önce 9 civarı başlayıp öğle yemeğine kadar sürerken öğleden sonra 3 gibi başlayıp akşam yemeğine kadar devam etmektedir. Sabah kalk iştimaları genellikle 5.30 olurken kahvaltıya saat 6 da gidersiniz, kahvaltıdan sonra genel mıntıka yapılır sonrasında eğitim hazırlıkları yapılır ve yorucu gün başlmaış bulunur.

Akşam saat 10’da yat iştiması gelir fakat siz acemi erler sürekli bir iştima telaşında olacaksınız sürekli iştima alacaksınız sayı alacaksınız ve yerde oturmaktan oturan yerleriniz ağrıyacak hale geleceksiniz. En basitinden bir imza işi sizi saatlerce yerde oturmaya davet etmiş olması muhtemeldir hele ki uzman veya çavuşun sinirli olduğunu sayarsak bu iş gece saat 12’yi de bulması muhtemeldir.

İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı arazi çok geniş alana yayılan ve içerisinde hafif silah ambarları bulunan, kuleler ile her an muhafızlar tarafından korunan bir alandır içerisinde bir çok rütbeli var Alay Komutanlığı Karargah tüm amirler bu bölümlerde yer alırken sizin yani acemi erlerin bulunduğu bölgede genelde subay uzman ve erbaşlar olmaktadır.

Eğlence yapılıyor acemi askerlere konser tiyatro gibi aktiviteleri oluyor bizim zamanımızda Sanatçı Açelya gelmişti ve tüm sapıklar kendini belli etmişti 🙂

Yemekleri askerin kendi yapımıyla olmaktadır büyük bir aşhane ile 5 bin askere yemek çıkmaktadır. Alayda 2 tane yemekhane 2 şer katlı olarak bulunmaktadır, her bir kat bir tabura ait olup her tabur kendi yemekhanesini günlük görevler vererek yönetmektedir. Her bölükten değişik kişilerin günlük görev yaptığı yerdir bazen ceza niteliğinde de burayı kullanan uzmanlarda vardır. Bireysel cezalarda Kamara(Yemekhane)’ye gönderilen askerlerde bulunmaktadır.

Son haftanın akşamları yoğun geçer imza işlemleri künye askeri kimlik sağlık karneleri vs. dağıtımları giyilecek olan üniformaya soyisimlik dağıtım vs. ıvır zıvır bir sürü iş sizleri beklemektedir. Bunun yanında yemin töreninde giyeceğiniz yazın beyaz kışın siyah olan tören elbisenizi alacaksınız ve onu terziye vereceksiniz sadece pantolonu boyunuza uygun hale getirecekler ve size verecekler bu konu melbusat(elbise) alımlarında dikkatli olun ve aldığınız zaman hemen deneyin üstünüze uygun olanını alın yoksa sıkıntı çekersiniz.

Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Komutanlığındaki gördüklerim bunlarla elbette sınırlı değil ama genel itibari ile bunlar size yeterli olacağından emin olabilirsiniz.

Tüm gelecek acemi askerlere başarılar dilerim.

Saygılarımla..

Deniz Er Ömer Yetim

31 Adet Soru ve Cevap

 1. Kolumda lise çağlarında yaptığım cahilce izler var bundan dolayı çok sorun yaşarmıyım üniversite mezunuyum 2 yıllık bunun bir faydasını görürmüyüm 94/4 gidiyorum

  • Merhabalar, Deniz er eğitim alay numarasını internet üzerinden veya 118 hatlarından alarak bölüğünü biliyorsanız ulaşabilirsiniz.

 2. Yanlış anlamayinda arkadaş cok insanî anlatmış olayı size olayı ozetleyim İskenderun dikenli teller gelme torun senide duzerler kantine çıkmayı planlamayin sabah 5 gece 10 kalkınca sırada kavaltiya giderken yaptıktan sonra tabura dönerken paso iştima sacmalik ve ötesi en zevkli yeri eğitimleri zaten o toren provası bitiriyor adamı son olarak bir rütbeli kursuye çıkacak diye 15 -30 dk bekliyosun vatandan milletten soguyosun ama herşeyin kıymetini anliyosun

  • Merhabalar, Muhtemel düşeceğiniz yerler, Ankara Genel Merkez olmak üzere Akdeniz(Muğla,Hatay, İskenderun) Ege(İzmir),Marmara(Tuzla,Pendik,Balıkesir,Gölcük,Yalova,Beykoz) Karadeniz(Zonguldak,Trabzon) büyük olasılıkla düşeceğiniz yerlerdir.

 3. Acemiligi hatay da yapan birisi vardabandra olarak izmire gidecek olursa gitmeden once hatayda vardabandra egitimi alirmi yoksa izmirde mi alir ?

 4. 96/1 16 boluk korkmayın gidenler superdir yeni geldim ben dağıtıma kafanız rahat olsun anfiler zordur ilk günü atlat gerisi gelir.

 5. Merhabalar. Erkek arkadaşım şuanda acemi birliğinde. Kısa dönem yapmakta birliğe dün teslim oldu. Usta birliğine nereye düşme ihtimaller var. Cevaplarsanız şimdiden teşekkürler

 6. Merhabalar Benim sevdiğim de iki oldu teslim olalı 16.bölük gözünden birinde doğuştan problem var sizce eğitimler onu zorlar mı.rahat bir yere geçebilir mi.teşekkürler

 7. Kardesim 05.05.2016da birligine teslim oldu 27.05.2016 da yemin toreni var yemin toreninde bizle bir eve donebilrmi birde hic konusamiyorum merak ediyorum ustaligi aciklanmismidir askeriyeyi aramak istedim ama aranirmi onuda bilmiyorum

 8. arkadaşlar ben erkek arkadaşımı görmeye gitmek istiyorum. belli izin günleri var mı yoksa her gün görebilir miyiz? acil cevap verir misiniz?

Soru Sor!