Anasayfa / Sizin Sorularınız / Diploma Notuna Göre Askerlik

Diploma Notuna Göre Askerlik

Soru: Ben 4 yıllık üniversite mezunuyum 1-30 haziran tarihleri arası askeriyeye başvursam ağustosta askere gidebilir miyim? Ayrıca uzun dönem askerlik yapmak istiyorum bu uzun dönem neye göre alınıyor ankarada bi sınav olduğunu duydum fakat kaldırıldı deniliyo ve diplama notuna göre alındığı söyleniyo bu konuda beni bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Diploma notuna göre uzun dönem yada kısa dönem askerlik sınıfandırılması belli olmamaktadır, eskiden düzenlenen askerlik sınıflandırma sınavı kaldırılmıştır. Artık uzun dönem yada kısa dönem olarak askerlik belirlemeleri Türk Silahlı Kuvvetleri (ASAL) Asker alma daire başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Askerlik şubesine gittiğinizde asker işlemleriniz sırasında uzun dönem yedek subay olarak asker olmak istediğinizi belirtiniz.

diploma-notu-ile-askerlik

diploma-notu-ile-askerlik

Bir yorum

  1. ÖKKEŞ EYYUB ÇİYİTOĞLU

    ben 89 dogumluyum..subat 2015te askerlıge basvurdum..eczacı olarak yedek subay olmak ıstedgımı belırttım..yoklama kacagı durumundayken basvurdum mayısta kesın asker olurmuyum..uzun donem cıka ıhtımalı nedır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*