Anasayfa / Askeri Haberler / Dövizli Askerlik İndirimi ile İlgili Soru ve Cevaplar

Dövizli Askerlik İndirimi ile İlgili Soru ve Cevaplar

Soru 1 Dövizle askerlik hizmeti başvurusu yaptıktan sonra 10.000 Avro ödememi tamamladım ve şu an kesin terhis belgesinin/muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma belgesinin gönderilmesini beklemekteyim. Fazladan ödediğim 4.000 Avro tarafıma iade edilecek mi?

Cevap 01 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararında bu durumdaki vatandaşlarımıza geri ödemede bulunulacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru 02 Daha önce 15.000 Avro ödemek suretiyle dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulundum ve şu an kesin terhise hak kazandım/kesin terhis işlemim yapıldı. Fazladan ödediğim 9.000 Avro tarafıma iade edilecek mi?

Cevap 02 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararında bu durumdaki vatandaşlarımıza geri ödemede bulunulacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru 03 Daha önce 10.224 Avro ödemek suretiyle dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulundum ve şu an kesin terhise hak kazandım/kesin terhis işlemim yapıldı. Fazladan ödediğim 4.224 Avro tarafıma iade edilecek mi?

Cevap 03 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararında bu durumdaki vatandaşlarımıza geri ödemede bulunulacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru 04 Daha önce 7.668 Avro ödemek suretiyle dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulundum ve şu an kesin terhise hak kazandım/kesin terhis işlemim yapıldı. Fazladan ödediğim 1.668 Avro tarafıma iade edilecek mi?

Cevap 04 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararında bu durumdaki vatandaşlarımıza geri ödemede bulunulacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru 05 Dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunduktan sonra, yükümlülüklerimi tamamladığım için kesin terhis belgemi/muvazzaf askerlik hizmetimi yerine getirmiş sayılma belgemi teslim aldım. 6.000 Avro’nun üzerindeki ödememi geri almam mümkün mü?

Cevap 05 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararında bu durumdaki vatandaşlarımıza geri ödemede bulunulacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru 06 Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 1111 sayılı Askerlik Kanununun Geçici-43’üncü maddesi kapsamında 10.000 Avro’yu peşin ödemek suretiyle başvuruda bulundum ve şu an kesin terhise hak kazandım/kesin terhis işlemim yapıldı. Fazladan ödediğim 4.000 Avro tarafıma iade edilecek mi?

Cevap 06 1111 Sayılı Askerlik Kanunun Geçici-43’üncü maddesi; 07 Şubat 2011 dâhil daha önceki bir tarihte altı aydan fazla yurtiçinde kalma, oturma-çalışma izni iptali veya sınır dışı edilme, yurda kesin dönüş yapma, vb. sebeplerle dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan halen yurtdışında yararlanma şartlarını taşıdıkları konsolosluklarına müracaatlarında anlaşılanların, bir kez daha dövizle askerlik hizmetinden yararlanmalarını sağlayan özel hükümlü bir Kanun maddesidir. Bu nedenle, dövizle askerlik hizmeti uygulamasındaki ödeme miktarı her ne kadar 6.000 Avro’ya indirilmiş olsa da, bu Kanun hükümlerinden faydalanma hakkı olan vatandaşlarımıza fazladan ödedikleri 4.000 Avro iade edilmeyecek, başvurular 10.000 Avro üzerinden alınmaya devam edecektir.

Soru 07 Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 10.000 Avro ödeme taahhüdü ile başvuruda bulundum ve şu ana kadar 2.500 Avro ödeme yaptım. Muvazzaf askerlik hizmetimi yerine getirmiş sayılmak için ne kadar daha ödeme yapmam gerekiyor?

Cevap 07 Mevcut ödemenizi 3.500 Avro daha ödemek suretiyle 6.000 Avro’ya tamamladığınız takdirde, muvazzaf askerlik hizmetinizi yerine getirmiş sayılırsınız.

Soru 08 Daha önce 10.000 Avro ödeme taahhüdü ile dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulundum, bu kapsamda toplam 7.500 Avro ödedim. Kalan taksitlerimi yatırmam gerekiyor mu? Fazladan ödediğim 1.500 Avro’yu geri alabilir miyim?

Cevap 08 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile ödeme miktarı 6.000 Avro’ya indirildiğinden, kalan taksitlerinizi yatırmanız gerekmemektedir. Ancak, söz konusu Bakanlar Kurulu Kararında vatandaşlarımıza geri ödemede bulunulacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru 09 Daha önce 10.000 Avro ödeme taahhüdü ile dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulundum, bu kapsamda toplam 7.500 Avro ödedim ancak 1974 doğumlu olduğumdan 31 Aralık 2012 tarihine kalan 2.500 Avro tutarındaki borcumu yatırmadığım için yasa kapsamından çıkarıldım. Yeniden dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunmak istersem herhangi bir ödeme yapmam gerekiyor mu?

Cevap 09 Yeniden dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunduğunuz takdirde tabi olacağınız ödeme miktarı 6.000 Avro olacaktır. Bir dilekçe ile askerlik şubenize müracaat ettiğiniz takdirde fazladan ödediğiniz 1.500 Avro’nun tarafınıza iadesi mümkündür.

Soru 10 Daha önce 5.112 Avro ödeme taahhüdü ile 1.278 Avro ödeyerek dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulundum. Taksit ödemelerim halen devam etmektedir. Ödeme miktarındaki değişiklik beni etkiliyor mu?

Cevap 10 Ödeme miktarında Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan değişiklik sizi etkilememektedir. Ödemenizi 38 yaşınızı tamamlayacağınız yılın 31 Aralık tarihine kadar 5.112 Avro’ya tamamladığınız takdirde muvazzaf askerlik hizmetinizi yerine getirmiş sayılırsınız.

Kaynak: ASKERALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

dovizli-askerlik-tecili

3 yorum

  1. Merhaba be 10 yildir gurcistanda yasiyorum oturum iznim gecen sene temmuz ayinda bitti yeni hukumet otur izni konusunda cok siki bu yuzden alamiyorum gurcu vatandasi ile evliyim ve bir cocugum var oda gurcu vatandasi normal sartlarda bu durumum suresi oturum iznine sahip olmam herekiyor ama. Gurcistan hukumetinin tutarsiz tavri yüzünden oturum alamadigim icin askerlik tecilimi yaptiramadim oturum izni olmayinca dovizle askerlik isleminide yapamiyorum.gurcistam vizem dolunca azerbeycana giris cikis yapiyorum ama pasaportumunda suresi dolmak üzere. Dovizle askerlikten nasil yararlanabilirim bu sartlarda 9 yil boyunca heryil yeniledigim 1 yillik oturumum vardı yardımlarınızı bekliyorum

  2. Merhaba iyi gunler.
    Benim sorum size yakin tarihte atina daki turk konsoluslugundan 2018 yilina kadar askerlik tecilimi yaptirdim.bedelli askerlik icin 6.000€pesin odeyerek nasil basvuruda bulunmam gerekiyor.tesekkurler

  3. iyi gunler.
    2010 yilindan itibaren yabanci bayrakli gemilerde calismaktayim ve basladigim sureden itibaren surekli yabanci bayrakli gemilerde calistim fakat bu sure icerisinde turkiyede 6 aydan fazla kaldim bir kac ay once ilk yurt disi tecilimi aldim ve tecil aldiktan sonra taki karar aldirana kadar turkiyede 6 aydan fazla kalirsam tecilim yanacak ve birdaha tecil alamiycam bunu biliyorum.Benim sorum tecil almadan once 2010 yilindan itibaren calistigim sureler karar aldiracagim zaman 3 yillik hizmetten sayirlir mi sayilmaz mi. ilginiz icin tesekkurler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*