Eğitim Merkezi Mebs. Okl. ve Eğt. Mrk. K.Lığı – Mamak / Ankara

2
174

Tam ismi Muharebe Elektronik Bilg Sistemleri Okulu ve Eğitim Merkez Komu8tanlığı olarak belirtilebilinecek birlik, başkent Ankara’nın Mamak ilçesi içerisinde yer alan son derece önemli bir acemi birliği konumundadır. Aynı zamanda usta birliklerinin de görevlerini gerçekleştirebildikleri Eğitim Merkezi Mebs. Okl. ve Eğt. Mrk. K.Lığı, bu yönü ile tam kapsamlı bir askeri görev merkezi konumundadır.

Şehir merkezine son derece yakın konumu ile birlikte gerek ulaşım gerekse de çarşı izinleri bakımından son derece rahat bir konumda olan birlik, içerisinde görev yapan askerlerin bu açıdan rahat ve huzurlu bir görev süreci geçirmelerini sağlamaktadır. Mamak ilçesinin genellikle konutlardan oluşması sebebi ile izin zamanlarını Kızılay bölgesinde değerlendirmek isteyen kişiler, Metro, otobüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilmektedirler. Birliğe ilk defa gelecek olan askerlik adaylarının ise tren garı ve otobüs terminali üzerinden toplu taşıma araçları ile birlikte direkt erişimi mümkün olurken, havayolu ile ulaşım sağlayanlar ise öncelikle Kızılay bölgesine gelerek bu merkezden aktarmalarını gerçekleştirebilmektedirler.

mebs okulu yol haritasıBirliğin içerisinde askerlerin aileleri ve sevdikleri ile iletişim sağlayabilmeleri için ankesörlü telefonlar kullanılabilinirken, internet salonuna erişim ise kısıtlı olduğundan kişilerin bu noktada garanti vermemeleri tavsiye edilmektedir. Bankamatik ve PTT şubesi ile birlikte maddi transferlerini herhangi bir noktaya seyahat etmeden sağlayabilen askerler, bu sayede hem izin sürelerinden hem de uğraşmalarından tasarruf edebilmekteler.

Koğuş, banyo ve tuvalet konusunda son derece hassas olan Eğitim Merkezi Mebs. Okl. ve Eğt. Mrk. K.Lığı, askerlerin bu konuda problem yaşamamaları için her türlü ayrıntının düşünülmesi ile birlikte kişisel hijyenin kati suretle ihmal edilmemesi için imkanları da sunmaktadır.

Eğitim Merkezi Mebs. Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Ankara ve idari açıdan sahip olduğu önem düşünüldüğünde şehrin nüfusunun da oldukça yüksek olması beklenmektedir. Şehrin sahip olduğu nüfus genel olarak sanayi ve ticaret alanında ekonomik faaliyetlerde bulunmaktadır. Şehirde yürütülen bu faaliyetler sayesinde ulaşım seçenekleri de oldukça çeşitlenmiş ve son yıllarda daha fazla gelişme göstermiştir. Anadolu’nun ortasında bulunması nedeniyle diğer şehirlere olan mesafesi de genel olarak eşit konumdadır. Bu nedenle çevre şehirlerden ya da uzak şehirlerden bölgeye ulaşmak isteyen kişiler eşit fırsatlara sahip olmaktadır. Şehirde havayolu, karayolu, demiryolu gibi ulaşım seçeneklerinin de gelişmiş olması şehrin ilgi çekmesini ve yaşanacak bir şehir olarak algılanmasını sağlamıştır.

Ankara’da ekonomik ve siyasi hayatın yanında askeri hayat da oldukça hareketlidir. Şehirde birçok usta ve acemi birliği bulunmakta olup askerlerin sayısı da oldukça fazladır. Kuvvet komutanlıklarının da başkent olması nedeniyle Ankara’da bulunması askeri hayata farklı bir konum kazandırmıştır. Şehirde bulunan acemi birliklerinden biri de MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak ilçesindedir. Askerliği buraya çıkan askerler birliklerine teslim olmak için öncelikle otogar ya da havalimanından Mamak’a ulaşmak durundadırlar. Bunun için de genellikle Kızılay’a varıp oradan Mamak otobüslerine binmeleri gerekir. Şehir içinden Mamak’a gitmek için taksi hizmetinden de faydalanabilecek olan askerler daha ekonomik bir seçenek olan belediye otobüslerini daha fazla tercih etmektedirler.

Birliklerine ulaşan askerler buraya alışma evresinde birçok imkânla donatılmışlardır. İlk olarak parasal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kışla içinde banka, bankamatik ve PTT şubesi bulunmaktadır. Özel banka şubesi aracılığıyla ya da PTT üzerinden açtırabilecekleri hesaplar aracılığıyla askerler para ve belge işlemlerini buralardan gerçekleştirebilirler. Bunun yanında spor faaliyetlerinde bulunmak isteyen askerler için bir adet futbol sahası bulunmaktadır. İstirahat ya da izin zamanlarında askerler buralarda birbirleri ile kaynaşarak sporlarını yapabilirler.

Askerlerin yaşayabilecekleri muhtemel sakatlık ve sağlık sorunları için kışla içinde bir adet de Muayene Merkezi bulunmaktadır. Askerler kontrol amaçlı da bu muayene merkezinde kontrolden geçebilir ve muhtemel sorunlara karşı önlemlerini alabilirler. Sağlık sorunlarının yanında askerlerin psikolojik durumlarının da gözden geçirilebileceği ve gereken müdahalelerin yapılabileceği bir Rehberlik ve Danışma Merkezi bulunmaktadır. Sivil hayatında yaşadıkları psikolojik sorunlar ya da askerlik hayatı boyunca karşılaştıkları psikolojik sorunlar nedeniyle askerler burada tedavi altına alınabilir. Askerlik koşullarının sıkı bir disiplin altında gerçekleştiği de göz önünde bulundurulduğunda bu amaçla çalışan bir kurumun kışla içinde faaliyet göstermesi oldukça önemlidir. Askerlik hayatı boyunca askerlerin bu sorunlarından dolayı sorun çıkarmamaları için bu merkezlerin çalışmaya devam etmesi en çok önemsenen konular arasındadır.

2 Adet Soru ve Cevap

  1. Benim kocam mamakta asker esref gungormez inu cok ozledim nolur gelsin bide orda kalma baska biyere gitmesin orda yapsin haskerligini

Soru Sor!