Eşi Doğum Yapan Askere Doğum İzni Var Mı?

1
88

Askere gitme çağı gelmiş olan ve tarafına tebliğ yapılan bir kişinin, bazı durumlarda mazeret izni kullanma hakkı olacaktır. Bu mazeret izinlerinden bir tanesi, askerin yakınlarından birinin vefatı ya da eşinin doğumu gibi şeyler olabilmektedir. Komutanlarından bu konu ile ilgili izin alan bir asker, rahat bir şekilde mazeretini kullanabilecektir. Eşi doğum askere izin verilir mi konusunda bireylerin sıkıntı çekmemesi adına, 10 gün mazeret izinlerini kullanabileceklerini bilmeleri gerekir. Ancak bunun için gerekli mercilere dilekçe vermesi gerecektir. Cenazeden dolayı mazeret iznini kullanmak isteyen bireylerin de aynı şekilde bir aşamadan geçmesi gerekecektir. Askerin cenaze izin hakkı da yine aynı şekilde 10 gün olacaktır. Bunun dışında bireylere yol izni de verilecektir. Verilen bu izinlerin tamamı askerlik günlerinden düşmektedir. Bundan ötürü bireylerin, bu konuda hassas davranmaları gerekecektir. Mazeret dolayısıyla kullanmış oldukları izinleri suiistimal eden biri tespit edildiğinde hakkında cezai işlem başlatılacaktır. Bundan ötürü bireylerin bu konuda hassas davranmaları gerekecektir. Ayrıca kişilerin girecek oldukları sınavlar için de izin hakkı bulunmaktadır.

Bu hakkı kullanabilmek için kişinin komutanına sınav giriş belgesini göstermesi gerekecektir. Sınav giriş belgesini göstermeyen bir bireyin, izin hakkı kullanması mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte, askerlere yıl içinde verilen izinler de bulunmaktadır. Bireylerin bu şekilde kullanabilecek oldukları, ayda iki defa izin hakları bulunmaktadır. Kişiler bir mazeret belirtmeksizin bu izin haklarını kullanabilirler. Askerlerin bu izinlerini kullanmadan askeri görevini erken bitirmesi de söz konusu olmaktadır. Ancak bireylerin bu şekilde izin haklarını kullanmaları, onların faydasına olacak bir davranıştır. Çünkü psikolojik açıdan, sürekli olarak disiplin altında duran bir bireyin kafasını dinlemek isteyeceği vakitler de olacaktır. Bunun için bu izinleri kendi memleketinde kullanması kişiler açısından çok faydalı bir davranıştır.

Böyle davranmayıp, iznini kullanmayan kişilerin bir müddet sonra psikolojileri bozulmaya başlayacak ve emir altında durmak onların canını sıkacaktır. Bundan ötürü güzel zamanlarda askerler, izinleri kullanmalıdır. Bireylerin dikkat edecek oldukları hususlardan bir tanesi de izin aldıktan sonra dönüş vakitlerine dikkat etmesi yönünde olacaktır. Birliğe geri dönüş tarihini belirttiği gün orada olmalıdır. Aksi halde kendisine bir çağrı yapılacak ve buna bağlı olarak da bireyin askerlik süresi uzatılacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına yapacağınız şey, belirtmiş olduğunuz günde birlikte olmanız yönünde olacaktır. Kişilerin bu şekilde dikkatli davranması onların faydasına olacaktır.

1 Adet Soru

  1. ben şu anda askerlik böyunca böyle birşey görmedim doğum izni için ile doğum raporu orjinalıi olmasılımı lazım faks göndrsin diyorum yok diyor 10 beni bekletiler ….şimdilik faksını kulanın diğerini gönderecekler veya gelirken etiririm diyorum yok yazıklar olsun

Soru Sor!