Gönüllü Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
73

Gönüllü askerlik müracaatı nasıl gerçekleştirilir mevzusu hakkında ayrıntılı bilgilere ve merak edilen soruların yanıtlarına 21 Mart pazartesi 2016 tarihindeki haberimizden erişebilirsiniz.

TSK gönüllü erler diğer bir deyişle sözleşmeli asker alımı müracaatı nasıl gerçekleştirilir? Sözleşmeli askerler 10 sene görev yapacak ve 2 bin Türk Lirası aylık alacaklar. Bekârlardan tercih edilen sözleşmeli askerler başka bir deyişle gönüllü erler yurdumuzda inşa edilmesi tasarlanan profesyonel ordunun özünü meydana getirecekler. Totalde 3 ila 10 sene aralığında görev süresi olacak sözleşmeli askerler, şayet 10 seneyi doldurmaları şeklinde ise 60 bin Türk Lirası ikramiye alabilecekler.

Sözleşmeli asker ya da gönüllü askerlik müracaatı nasıl gerçekleştirilir?

Gönüllü askerlik başvuruları Türk silahlı kuvvetleri resmi internet adresi üstünden gerçekleştiriliyor. Bunun için evvela aşağıda bulunan gönüllü askerlik müracaatı başka bir deyişle paralı askerlik müracaatı bağlantı sitesini tuşlamanız icap etmektedir. İlerde önünüze çıkan formda bulunan t.C.nüfus cüzdanı numarası, isim, soy ad benzeri kısımları doğru ve gerçek bir biçimde doldurmanız icap etmektedir. Bunun benzeri 8 aşamalık formda bilgilerinizi giriş yaptıktan sonra müracaatınızı bitirip yollayacaksınız.

Sözleşmeli erlik için müracaatlar ne şekilde yapılmaktadır?

Sözleşmeli asker temini alanında müracaatlar sadece er temin etmek çağında www.Kkk.TSK.Tr/personel temin/pertem.Aspx genel ağ ( internet ) adresinde bulunan çevirim içi (online)müracaat formuna bilgiler girilerek gerçekleştirilmektedir.

Bunun haricinde (posta yahut faks yöntemiyle, arzuhal vb.) müracaatlar kabul edilmemektedir.

Sözleşmeli asker başvurusunda eğitim şartı nelerdir?
En az ilköğretim (ortaokul) mezunu olmak şartı istenmektedir.

Sözleşmeli (Gönüllü) asker başvurusunda yıl koşulu ne demektir?

Başvurunun gerçekleştiği yılın ocak ayının önce günü açısından 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını doldurmamış olmak şartı istenmektedir.

Sözleşmeli asker (Gönüllü Asker) başvurusunda askerlik şartı nelerdir?

– askerlik hizmetini erbaş yahut er şeklinde bitirmiş olmak,
– askerlik hizmetine başlamamış yahut askerlik hizmetini bitirmemiş olmak şartı istenmektedir.

Askerlik görevinin sonunda teskere alarak sözleşmeli asker olunabiliyor mu?
Teskere alarak askerde kalma şeklinde bir işlem bulunmamaktadır.

Sözleşmeli erliğe ön müracaat gerçekleştiren adaylar ön müracaat neticelerini ( tercih mertebesiimtihan davetlerini ) ne şekilde bilgi alabilmektedir?

Sözleşmeli asker ön müracaat sonuçlarının ne zaman yayımlanacağı müracaat rehberi etkinlik takviminde ifade edilmektedir. Ön müracaat sonuçları ifade edilen tarihlerde www.Kkk.Tsk.Tr/personeltemin/pertem.Aspx adresinde yayımlanmaktadır. Bununla beraber adayların cep telefonlarına mesaj ( düşük sms ) ve e mail adreslerine (e-posta) posta olarak malumat verme gerçekleştirilebilmektedir.

Sözleşmeli (Gönüllü) asker tercih mertebesi imtihanları hangi evrelerden meydana gelmektedir?

Sözleşmeli asker tercih mertebesi imtihanları aşağıdaki evrelerden meydana gelmektedir:

A. Müracaat belgelerinin incelenmesi/kayıt onay aktiviteleri,
B. Ön sağlık kontrolü,
C. Bedensel yeterlilik testi (fyt),
Ç. Mülakat,
D. Sağlık raporu/güvenlik soruşturması prosedürleri. (ön sağlık kontrolü, bedensel yeterlilik testi ve mülakatta belli bir başarıyı elde eden adaylar içindir.)

Soru Sor!