Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı – Kütahya

0
217

Askerlik eğitimini alarak vatani görevini tamamlayacak olan kişiler, birlikleri belli olduktan sonra büyük bir heyecan yaşıyor. Bu aşamada merak duygusu da yoğun bir biçimde yaşanıyor. Gidecekleri birliğin düzeni, şartları ve imkânları tüm asker adayları için önemli bir hale geliyor. Genel olarak ülkemizin birçok yerinde benzer şartlar sunulurken askerler kısa süre içerisinde bu şartlara ayak uydurmayı başarıyor. Hava Er Eğitim Tugayı Komutanlığı’na gelen kişilerde kısa süre içerisinde adapte olarak sorunsuz bir biçimde acemilik eğitimlerini tamamlayabilirler.

Ulaşım açısından Kütahya sorunsuz şehirlerimizden birisi olarak gösterilebilir. Ülkemizin tüm büyük şehirlerine yakın mesafede olan şehir bu sebeple karayolu yolculuğu için çok elverişlidir. Diğer illerden her gün düzenlenen otobüs seferleri ile birlikte birkaç saat içerisinde kişiler Kütahya’ya ulaşım sağlayabilmektedir. Demiryolu ulaşımı da şehirde yaşayan kişiler ve dışarıdan şehre gelen kişiler için son derece popülerdir. Ekonomik olmasının yanı sıra konforlu bir ulaşım sağlayabilmek için kişiler demiryolu ulaşımını tercih edebilirler. Havayolu ulaşımı ile şehre gelmek isteyen kişiler ise yakın mevkide yer alan birkaç havalimanı arasında bir seçim yapabilir. Havalimanından sonra Kütahya’ya kısa bir karayolu yolculuğu yapılır ve birliğe ulaşım sağlanır.

Genellikle birliğe gelen askerlerin içeride ki ihtiyaçları için bazı araç ve gereçleri yanlarında bulundurması gerekmektedir. Ancak Hava Er Eğitim Tugayı Komutanlığı içerisinde gelen acemi askerlere sunulan pakette içeride ihtiyaç duyulabilecek olan tüm eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyalar çok düşük bir ücret ödenerek birlik içerisinde satın alınır. Bu sebeple de birliğe katılmak isteyen kişilerin yanlarında çok sayıda eşya ve çamaşır getirmesine gereke duyulmaz. Bunun yanı sıra birliğe giren kişilere ilk gün içerisinde sigorta yapılmaktadır. Bu yapılan sigorta sayesinde, askerler herhangi bir açıdan zarar görürlerse belirli bir tazminat bedeli ödenir. Bu işlemler için ilk gün gerekli yerlere gidilmesi ve imza atılması mecburidir.

Birlikte ilk günlerini geçirecek olan askerler zorluk yaşayacaklarını düşünebilirler. Ancak birlikte böyle bir durum genelde yaşanmaz. İlk günlerde gerekli işlemlerin yapılması için askerler birlik içerisinde sürekli olarak bölgeleri gezmektedirler. Bu aşama sayesinde birliği de tanıyan kişiler sorunsuz bir biçimde günlerini geçirmeye başlarlar. İlk günlerde genellikle tanışma ve belge işleri ile uğraşılır. Bu da askerlerin ortama ve şartlara alışmasını amaçlayan bir çalışmadır. Askerler, yemekhanede verilen yemekleri günün belirli saatlerinde alırlar. Bunun yanı sıra kantinden ve hazır gıda satışının bulunduğu alandan da rahatlıkla yiyecek ve içecek alışverişi yapılmaktadır. Birlik içerisinde yer alan geniş alanlarda da askerler boş zamanlarını geçirebilir ve ziyarete gelen yakınlarını ağırlayabilirler.

İl: Kütahya
Telefon: 0274 271 60 70
Adres: Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı, 43270 Merkez / Kütahya

Soru Sor!