Hava Harp Okulu Ara Sınıflara Öğrenci Alımı

0
57

KAPTAN ihtiyacı hasebiyle bu sene Hava Harp Okulu’nun ara sınıflarına talebe alınacak. Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, ayrı olarak üniversitelerin pilotaj bölümlerinden mezun olanlar da kaptan adayı subay olarak Hava Kuvvetleri’nde istihdam edilecek. Aynı zamanda Nisan ayında SOLOTÜRK görevinden ayrılan Hava Kaptan Yüzbaşı Yusuf Kurt, Hava Harp Okulu’nda filo komutanlığı görevine atandı.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü sonrasında OHAL kararları çerçevesinde Hava Kuvvetleri’nden çok sayıda kaptan subayın ilişkisi kesilmişti. Oluşabilecek kaptan sıkıntısının aşılması için Hava Harp Okulu’na talebe alınmasına karar verildi.

Hali hazırda üniversitelerin havacılık ve uzay, pilotaj, makine, bilgisayar, yazılım, elektronik, endüstri mühendisliği ve alt bölümlerinde okuyan veya yurtdışında eşitliği YÖK tarafından onaylı üniversitelerin alakalı bölümlerinde okuyan öğrenciler Hava Harp Okulu’na 9-30 Eylül 2016 tarihleri arasında müracaat edebilecek. Müracaatla beraber öğrenciler Hava Harp Okulu’nda imtihan, mülakat, beden eğitimi ve sıhhat kontrolünden geçecek. Bu öğrenciler 2 ve 3’üncü sınıflara alınacak.

Türk Hava Kuvvetlerine “Fakülte ve Pilot Olarak Mezun Olanlardan” “Pilot Subay Temini” yapılacak. 3-18 Eylül 2016 tarihleri arasında müracaatlar internet üzerinden gerçekleştirilecek. Temel subay eğitiminin hemen peşinden adaylar pilotaj eğitimine tabi tutulacak.

SOLOTÜRK PİLOTU FİLO KOMUTANLIĞI’NA ATANDI

Geçtiğimiz Nisan ayında SOLOTÜRK görevinden ayrılan Hava Pilot Yüzbaşı Yusuf Kurt, Hava Harp Okulu’na tayin oldu. Filo komutanlığı görevine Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın buyruğu ile atanan Yüzbaşı Kurt, bu rütbede filo komutanlığına kazanılan ilk subay oldu. Bu tayinin öğrencilerin Motivasyonunun artması emeliyle yapıldığı öğrenildi.

Soru Sor!