Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı – Konya

2
144

Konya ili içerisinde acemi havacı erlerin teslim olarak vatani görevlerindeki ilk kısmı tamamladıkları önemli bir nokta olan Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, onlarca yıldır çalışmalarını başarıyla sürdüren ve günden güne daha nitelikli bir yapı kazanan merkezlerden birisi konumundadır.

Konya merkeze son derece yakın konumda bulunan birliğe otobüs ile seyahat etmek isteyenler ülkenin neredeyse tüm noktalarından direkt ulaşım sağlayabildikleri gibi, Ankara ve diğer yakın noktalardan da aktarmalar yapabileceklerdir.  Uçak yolculuğu ile seyahat sağlamak isteyen kişiler ise Konya Uluslararası Havalimanı üzerine iniş yapabilecekleri gibi, bilet bulamamaları halinde yine Ankara’dan aktarma sağlayabileceklerdir. İstanbul, Ankara ve Eskişehir yönünden gelecek kişiler ise Hızlı Tren seferlerini kullanarak hiçbir aktarmaya gerek duymadan direkt seyahat sağlayabilmektedirler.

Hava Savunma KonyaŞehir merkezine yakın birliklerden birisi olduğu için gerek acemilik gerekse ustalık dönemlerinde görev yapmak istenen bir yer olan Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, askerlere kendi içerisinde de pek çok olanak sağlamaktadır. Sosyal tesisler bakımından herhangi bir ihtiyaçtan çok fazlası olan birlik, içerisinde yer alan binlerce rütbeli ve acemi askerin barınma, beslenme, sosyal aktivite ve haberleşme ihtiyaçlarını sağlayacak öğelere sahiptir.

Er ve erbaş gazinosunun yanı sıra iki kafeye de sahip olan Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, bu sayede askerlerin boş zamanlarında tertipleri ile sohbet etmelerini, dinlenmelerini veya sıcak soğuk içecek imkanlarından yararlanmalarını sağlamaktadır. Çeşitli ihtiyaçların sağlanabilineceği kantinler de sürekli olarak göreve hazır durumdadır. Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, İç Anadolu Bölgesi’nin en kapsamlı havacılık merkezlerinden birisi olarak eğitim görevlerine uzun yıllardır olduğu gibi başarıyla devam etmektedir.

Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Vatani görevlerini yapmak için hazır olan bireyler, askerlik şubelerine yaptıkları başvurular sonrasında ülkemizin farklı noktalarına gönderilirler. Her dönemde Konya’da yer alan Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na da birçok asker adayı gelmektedir. Bu kişiler birliğe rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler ve sorunsuz bir biçimde kayıtlarını yaptırırlar. Sonrasında da alacakları askeri eğitim başlamış olur. Bu süreç içerisinde sorun yaşamadan görevlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Konya, ülkemizin merkez bölgesinde yer alan şehirlerinden birisidir. Yüzölçümü açısından ülkemizin en büyük şehri olan Konya’ya ulaşım açısından da hiçbir problem yaşanmaz. Türkiye’nin her ilinden ve ilçesinden düzenli olarak Konya’ya seferler düzenlenmektedir. Başka şehirlere ulaşım sağlayacak olan çok sayıda sefer de Konya üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple de karayolu ulaşımı ile kişiler kısa süre içerisinde birliğe ulaşım sağlamaktadır. Demiryolu ulaşımı da Konya için çok büyük bir önem taşır. Anakara ve Eskişehir’den yapılan hızlı tren seferleri ile çok kısa süre içerisinde Konya’ya ulaşım sağlanabilir. Son dönemde İstanbul’dan Konya’ya gelmek isteyen kişiler için de hızlı tren seçeneği devrededir. Bu sayede konforlu ve hızlı bir ulaşım elde edilebilir. Konya Havalimanı üzerinden de şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle Konya’ya mesafe olarak uzak olan şehirlerden gelecek olan kişiler uçak biletlerini alarak rahatlıkla şehre inebilirler. Şehir merkezinden 28 km. uzaklıkta bulunan havalimanından toplu taşım araçları, taksiler ya da servisler ile birlikte merkeze gelinmektedir. Bu seçenek de birliğe teslim olacak kişiler için oldukça caziptir.

Birliğe teslim olan kişiler, ilk günlerde düzene ve birliğe alışma evresinde olurlar. Bu dönemde birlik içerisinde yer alan bölgeler, alanlar ve imkânlar askerlere anlatılır. Bu aşamada her asker için yeterli sayıda yatağın bulunduğu koğuşlar düzenlenmektedir. Herkesin yatağı ve dolabı bu aşamada belirlenir ve bu emanetlere askerlerin en iyi şekilde bakması beklenmektedir. Bunun yanı sıra gün içerisinde yemek yiyecekleri, duş alacakları ya da boş vakitlerini geçirebilecekleri alanlar gösterilmektedir. Gün içerisinde üç kez yemekhanede yemek dağıtımı yapılır. Bunun dışında kişiler kantinden de belirli saatlerde yaptıkları alışverişler ile yiyecek ve içeceklerini alabilirler. Birlik içerisinde yer alan banka, ATM ve PTT imkânları ile birlikte sorunsuz bir şekilde iletişim kurulmaktadır. Banka işlemleri rahatlıkla yapılabilirken PTT üzerinden gerekli belgeler de gönderilip alınabilir. Bu imkânların yanı sıra birlikte boş zamanların geçirilmesi için çok büyük bir alan vardır. Bu büyük alanlarda kişiler arkadaşları ile zaman geçirebilirler. Benzer bir biçimde ziyarete gelen yakınlarını da oldukça ferah bir alanda ağırlayacaklardır.

2 Adet Soru ve Cevap

Soru Sor!