İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı – Narlıdere

4
165

İzmir’in Narlıdere ilçesinde yer alan İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı, alanındaki askeri eğitimlerin en profesyonel biçimde sunulduğu noktalar arasında yer almaktadır. Savaş durumlarında piyadelerin arkasından veya önünden giderek çevreyi güvenliğe alma ve arazi asayişi sağlama konusunda görev alan İstikhamcılar bu alayda acemilik eğitimlerini sağlamaktadırlar.

İzmir’e ulaşım deniz, kara, hava veya demiryolu ile sağlanabilmektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçak ile iniş yapan kişiler daha sonra şehir servislerini veya otobüsleri kullanarak Narlıdere istikametine ulaşabilmektedirler. Aynı şekilde İzmir Mavi Treni veya farklı seferler ile demiryolu ile ulaşım sağlayabilecek kişiler, iniş yaptıkları limanlardan da toplu taşıma yollarını kullanabilmektedirler.

Bir merkez komutanlık statüsüne sahip olduğundan dolayı içerisindeki imkanlarda herhangi bir eksik bulunmamasına özen gösterilen İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı‘nda, acemi ve rütbeli fark etmeksizin tüm askerlerin eğitimlerinde ve günlük hayatlarında kullanabilecekleri birbirinden özel toplu kullanım alanları mevcuttur. Arazi eğitimlerinin gerçekleştirilmesi için özel alanların yanı sıra eğitimden arta kalan boş vakitlerde kullanılabilinecek pek çok tesisi de barındıran komutanlık, bu nedenle çoğu askerin acemilik dönemini geçirmek istediği noktalar arasında bulunmaktadır.

Teslimiyet sürecinde askerlere ihtiyaç duyacakları tüm malzemeler birlik tarafından sunulduğu gibi, yine de yedek telefon kartı, çorap, uygun renkte iç çamaşırı ve benzer ihtiyaçların da getirilmesi tavsiye edilmektedir. Birlik içerisinde cep telefonu ve benzeri elektronik aygıtların kullanımı yasak olmasına rağmen internet salonu ve ankesörlü telefonlar yardımı ile aile ve arkadaşlar ile iletişim geniş bir zaman diliminde yapılabilinmektedir. İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı, başarılarına yenilerini eklemek ve daha fazla acemi askere temel bilgileri vermek için çalışmalarını sürdürmektedir.

İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı  Hakkında Bilgiler

İzmir’de yer alan İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı ulaşım olarak oldukça kolay ulaşılabilen bir yerdedir. Birliğe farklı ulaşım yöntemlerini kullanarak rahatlıkla ulaşılabiliyor. İzmir’in Narlıdere ilçesinde yer alan birliğe karayoluyla ulaşım sağlanmak istendiği zaman İzmir otogarından ücretsiz servislerle ulaşım sağlanabiliyor. Bunun dışında taksi ve otobüslerle de birliğe ulaşılabiliyor. Demir yolunu kullanmak isteyen kişiler ise Denizli, Aydın ve İstanbul illerinden düzenli olarak yapılan tren seferlerini kullanarak gidebiliyor. Ayrıca şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan da İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı’na ulaşım sağlanabiliyor. Son olarak deniz yolunu kullanarak da birliğe ulaşmak mümkündür.

İzmir’in önemli askeri birliklerinden birisi olan İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı, birlik içerisinde askerlerin daha rahat bir şekilde görevlerini yapabilmeleri için farklı imkanlar sunuyor. Birlik içerisinde askerlerin bankacılık işlemlerini yapabilmeleri için PTT şubesi ve rahat bir şekilde iletişim kurabilmeleri için çok sayıda ankesörlü telefon bulunuyor. Ayrıca Akbank’a ait bankamatikte Narlıdere’deki birlik içerisinde yer alıyor. Bankamatik haricisinde bankanın küçük bir şubesi de birlik sınırları içerisindedir.

İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı askerlerinin herhangi bir sağlık sorunu yaşamaları durumunda oldukça kapsamlı bir sağlık tesisi kullanılıyor. Daha ciddi sağlık sorunları olduğu zaman ise kışlaya en yakın olan 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne askerler sevk ediliyor. Bunun dışında askerlerin psikolojik bozukluklarının giderilmesi ve tedavi edilmesi için de Rehberlik ve Danışma Merkezi bulunuyor.

Kışla içinde askerler birçok ihtiyaçlarını kantinlerden karşılayabiliyor. Çok sayıda kantine sahip olan birlik, askerlerin farklı konulardaki ihtiyaçları için birçok ürüne sahiptir. Bu nedenle birlikteki askerler istedikleri zaman kantinlerden alışveriş yapabilirler. Ancak birliğe giriş yapılan ilk günde belirli bir süre kantin sırası beklenebilir. Bu nedenle genellikle sabah saatlerinde kantinleri kullanmak mantıklı olabilir. Ancak birçok kantin sabah kahvaltısından sonra açıldığı için askerlerin çok erken saatlerde kantinlere gitmesine gerek yoktur.

Birlikte askerlerin yemin töreni Cuma günleri düzenlenir. Asker aileleri dilediklerinde çocuklarının yemin törenine katılabilirler. Yemin töreni sonrasında ise aileler çocuklarını hafta sonu için izinli olarak çıkarabiliyorlar. Bunun dışında askerler cumartesi ve pazar günleri akşam beşte birliğe katılmak şartıyla izinlerini kullanabiliyorlar. Spor tesisi konusunda da İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Alay Komutanlığı oldukça geniş seçeneklere sahiptir. Askerler boş zamanlarında futbol sahası ve basketbol sahasını kullanarak eğlenceli zamanlar geçirebiliyorlar.

4 Adet Soru ve Cevap

  1. Ben izmir narlıdereye düştüm acemi birliğimi orada yapacağım ama kaç gün yapacagım onun hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum

    • KARDEŞ SELAMUN ALEYKUM BENDE ORAYA DÜŞTÜM ACEMİ BİRLİĞİM ORADA İLETİŞİM DE OLALIM KISADÖNEMMİ UZUN DÖNEMMİ ?? 05456307127 BENİ ARAYBİLİRSİN BEN ANAKRADA GİDECEM

  2. Arkadaşlar acemiligim İzmir narlı dere itfaiye pos.k.CVS yazıyor ne demek ne olarak yapıcam zormudur bilen varsa yardımcı olsun lutfen

Soru Sor!