JANA Alımları Başvuru Sınavları

0
43

Askerlik mesleğinden çok etkilenen ve hayallerini bu noktada şekillendiren bireylerin, bu kuruma girebilmesi adına yapacak oldukları bir takım şeyler vardır. Özellikle “JANA Nedir?” konusuna hâkim olan ve buradan bir şeyler yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekecektir. İki yıllık bir okuldan mezun olmuş olan ya da dört yıllık bir fakülteyi bitirmiş olan kişilerin, sınava giriş hakları bulunmaktadır. Ancak; yılın bazı dönemlerinde yapılan başvuruları gerçekleştirmeleri gerekecektir. Başvuru yapmayan bir bireyin, 2016 JANA alımına giremeyeceğini bilmesi gerekecektir. Yapılan başvurudan sonra, sınav için belirli bir ücret yatırılacaktır. Sınav ücretini de yatırdıktan sonra geriye kalan tek şey, sınava güzel bir şekilde hazırlanmak yönünde olacaktır.

ÖSYM’nin yapmış olduğu bu sınav sonucunda, çoğu kişi hayalleriyle vedalaşmak durumunda kalabilir. Bireylerin böyle bir durumla karşılaşmaması için yazılı sınava güzel bir şekilde çalışması gerekecektir. Sınavın yaklaşmaya başladığı zamanda, internet üzerinden sınav giriş belgenizi almanız gerekecektir. Almış olduğunuz bu belge ve kimlik belgenizle gittiğiniz takdirde sınava alınmama gibi bir durumunuz bulunmayacaktır. Bireylerin sınava girerken bu iki şeyi eksik etmemesi gerekecektir. Eksik ettikleri zaman, başlarına istenmedik durumlar gelecek ve bireyler bu durumdan ötürü, kendilerini kötü hissedeceklerdir. Sınavdan çıkan bireylerin, sınav sonuçlarını görüntülemek için ziyaret edecekleri yer ÖSYM’nin resmi sitesi olacaktır. Bu hizmeti veren diğer sitelerin varlığını da bilmeniz gerekecektir. Yoğun bir şekilde siteye giriş olduğundan ötürü, kişiler başka alternatifler arayacaklardır. Bulmuş oldukları bu alternatifler sonucunda, bazı sitelerden yine ÖSYM’nin sitesine yönleneceklerdir.

Kişilerin sınavdan geçer not almasıyla birlikte izleyecek oldukları bir takım yollar bulunacaktır. Bunların başında ilk olarak ön sağlık aşaması gelecektir. Ön sağlık aşamasını kolay bir şekilde halleden kişilerin, ikinci aşama olarak spor mülakatlarına girmesi beklenecektir. Bu aşamayı da eksiksiz bir şekilde geçen kişi ise sözlü mülakata girecektir. Girmiş olduğu sözlü mülakatta dikkat etmesi gereken bir takım şeyler olacaktır. Askeriye’ de siyaset olmaması adına, devlet yetkilileri alacakları kişilerin tarafsız bir görüşe sahip olmasını istemektedirler. Mülakat sırasında size soracak oldukları sorular sayesinde, sizin böyle bir görüşünüz olup olmadığını öğreneceklerdir. Bireyler bütün aşamaları atlatıp JANA olmaya hazır oldukları takdirde, altı aylık bir eğitime tabii tutulacaklardır. Bu eğitim süresinde, silah ve diğer askeri bilgiler onlara aktarılacaktır. Kişilerin böyle bir eğitimi bitirdikten sonra, herhangi bir yere görevlendirileceğini bilmesi gerekir. Hayalleri doğrultusunda jandarma astsubayı olarak başlayan kişi, görevinden memnun olacaktır.

2016 Astasak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Sınav Takvimi

Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı
2016-JANA SINAV TARİHİ : 20.02.2016
BAŞVURU TARİHLERİ : 12.01.2016 – 21.01.2016
SONUÇ AÇIKLAMA : 02.03.2016

Soru Sor!