JANA Nedir?

0
90

Askerlik mesleğini benimsemiş olan ve bunu hayal olmaktan çıkaran bireylerin, yapacakları şeyler arasında, bu mesleğin sınavına girmek yer almaktadır. Bireylerin kafasındaki “JANA Nedir?” sorusuna bağlı olarak; jandarma astsubaylığı için giriş sınavı olduğu söylenebilir. Jandarma astsubayı olmak amacıyla bireylerin öncelikli olarak belli şartları yerine getirmesi gerekecektir. Bu şartlardan bir tanesi, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunu olmak ya da dört yıllık fakülte mezunu olmaktır. Lise ve dengi kurumlardan mezun olmuş olan bir bireyin, bu kuruma yerleşemeyeceğini bilmesi gerekir. Ayrıca girmiş olduğu sınav, geçersiz sayılacaktır. Yazılı sınavı geçen kişilerin bundan sonra izleyeceği yol ise, mülakatları tamamlama noktasında olacaktır. Fakat bu sürecin en önemli kısmı şüphesiz olarak yazılı sınavı atlatmaktır. Bireyler, sınavı geçebilmek adına temel kurslara giderek bilgi almaktadırlar. Bununla birlikte çeşitli ders içeriklerini de takip ederek yine sınavdan geçmeyi plânlamaktadır.

Zorlu bir sınav sürecini atlayan ve JANA olmaya aday bireylerin, mülakatlarda da başarı sağlaması gerekecektir. Askeriyenin sadece bu kurumunda değil, diğer kurumlarında da mülakatlar yapılmaktadır. Mesleğin içeriğinde fizik olduğundan ötürü, bireylerin fiziki güçleri de ölçülmektedir. Bundan ötürü, bireyler sağlık muayenesine sokulur ve oradan tam not alması beklenir. Ön sağlık muayenesinden geçemeyen kişiler, direk elenirler ve bir dahaki başvuruya kadar başvurma hakları bulunmayacaktır. Ön sağlık aşamasını da eksiksiz ve tam not alarak geçen bireyler, koşu ve diğer sportif mülakatlara girecektir. Bunların içinde ise kişileri en çok zorlayacak olan şey, barfiks olacaktır. Hayatında barfiks demirine tutunmamış olan bir kişinin bu engeli geçmesi çok zor olacaktır. Nihayetinde bu engeli geçen kişileri ise sözlü mülakat beklemektedir. Bu konuda bireylerin dikkat etmesi gereken şey sabırlı ve dikkatli olma noktasında olacaktır.

Kişilere sorulan sorular sonucunda, bir siyasi tarafı olup olmadığını ya da psikolojik rahatsızlıklarının olup olmadığı tartılacaktır. Bu engeli de atlatan kişiler, kapsamlı bir sağlık muayenesine alınacaktır. Kapsamlı sağlık muayenesini de eksiksiz olarak tamamlamış kişilerin önünde artık bir engel kalmamıştır. Fakat bu konuda doktorlar, adayları ince eleyip sık dokumaktadırlar. Geçmişte yaşamış olduğunuz bir kazadan kalan kalıcı izlerden ötürü, ya da ameliyat izinden ötürü sizi buraya almayabilirler. Kişilerin tekrar başvuru yapacağı zaman, iki defa düşünmesi tavsiye edilir. Çünkü bu tür bir sebepten elenmiş olan bir kişi tekrar girme konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Aynı sebeplerden ötürü tekrardan elenmesi muhtemel olacaktır.

Soru Sor!