Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı – Söğüt / Bilecik

0
89

Söğüt – Bilecik Karayolu’nun kenarında yer alan Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı, Eskişehir ve Bilecik illerinden binilecek minibüsler yardımı ile son derece kolay ulaşılabilinecek bir noktada bulunmaktadır. Kendisine yirmi altı kilometre ile en yakın il olan Bilecik’e otobüs veya demiryolu ile gelen asker adayları, bir saati dahi bulmayacak bir süre içerisinde Söğüt’te bulunan birliklerine teslim olabileceklerdir.

Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı içerisinde askerlik görevlerine başlayacak olan er ve erbaşlar için son derece iyi düzenlenmiş sosyal ihtiyaç merkezleri yer almaktadır. Koğuş, tuvalet ve banyo konusunda içerisinde yer alan tüm er ve erbaşlardan daha fazla askeri dahi rahatlıkla karşılayabilecek olan birlik, bu özellikleri ile içerisinde görevlerini sürdürmekte olan kişileri son derece memnun etmektedir.

İli adet Mehmetçik Gazinosu’nu içerisinde barındıran Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı, bu sayede askerlerin boş vakitlerinde rahat ve huzurlu zaman geçirmelerini mümkün kılarak görev zamanlarında ise sorunsuz ve istekli askerlerin ortaya çıkmasını mümkün kılmaktadır. Koğuşların çevresi ile tabur binası civarına yerleştirilmiş içecek makineleri sayesinde bu tarz isteklerini kısa yoldan karşılayabilecek olan askerler, kantinler üzerinden de ufak alışverişlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Voleybol, basketbol ve halı saha futbol organizasyonları için spor tesislerine de sahip olan Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı, özellikle yaz dönemlerinde askerlerin gerek sağlık gerekse bedelsel eğitim açısından bu tarz spor aktivitelerine katılmaları için son derece başarılı bir merkez durumundadır. Bunun yanı sıra bir adet kütüphaneyi de içerisinde barındıran birlik, askerleri boş zamanlarında okumaya da teşvik etmektedir.

Askerlerin yakınları ile görüşebilmeleri için seksen üç adet ankesörlü telefona sahip olan birlik, otuz bilgisayardan oluşan bir internet salonunu da bünyesinde barındırmaktadır.

Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunmaktadır. Söğüt Osmanlı Devleti’nin kurulduğu şehir olarak bugünkü Anadolu’nun tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Söğüt’ün adının duyulmasındaki en etkili isim Ertuğrul Gazi olmuştur. Nitekim her yıl düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi anma şenliklerinde çeşitli kutlamalar yapılmaktadır. Devletin kurulduğu yer olarak imar faaliyetlerinde de önemli bir gelişme kaydeden Söğüt bugün Bilecik ilinin de en büyük ve en gelişmiş ilçesidir. Oldukça az nüfusa ve yüzölçümüne sahip olan Söğüt ve Bilecik coğrafi güzellikleriyle asıl önemini kazanmaktadır. Şehirden geçen Sakarya Nehri canlı bir coğrafya ortaya çıkarmış ve şehir içi ve çevresini yemyeşil bir şekle sokmuştur

Güzel ve ilgi çekici bir şehirde yer alan Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı acemi erlerin yararlanabileceği birçok imkâna da sahiptir. Birlik çevresinde yer alan sosyal tesisler, sağlık alanları gibi yerleşkeler askerlerin güvenli bir şekilde vakit geçirebileceği alanlardan bazılarıdır. Bu alanlardan sosyal alanlar daha çok istirahat ve izin zamanlarında kullanılmaktadır. Burada birlikte spor yapabilen er ve erbaşlar birbirlerini daha iyi tanıma şansı yakalamaktadır. Spor yapılabilen alanlarda yakalanan bu avantaj Mehmetçik gazinolarında da geçerlidir. Burada er ve erbaşlar bir yandan gazete okuyup gündemi takip edebilir bir yandan da birbirleriyle sohbet ederek vakitlerini değerlendirebilirler.

Sosyal alanlardan en fazla tercih edileni futbol sahasıdır. İstirahat ya da izin zamanlarında takımlarını toplayan askerler burada hem sağlıklı hem de güvenli bir şekilde sporlarını yapabilirler. Futbolun yanında basketbol ve voleybol gibi sporlar için de uygun sahalar birlik içerisinde inşa edilmiş durumdadır. Bu da birliğin ve komutanlığın farklı spor kategorilerine ilgi duyan askerlerin olabileceğine inanarak onlara uygun ortamları sağlamak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Takım sporlarının yanında birlik içinde bir de bireysel olarak mücadele edilebilen masa tenisi için de uygun imkânlar sağlanmıştır. Askerler ilgi alanlarına göre bu alanlardan birini seçerek boş zamanlarını sporla değerlendirebilirler.

Askerlerin aile ve yakın arkadaşları ile görüşebilmeleri için birlik içinde 83 tane ankesörlü telefon bulunmaktadır. Uygun zamanlarda askerler bu telefonları kullanarak sevdiklerine ulaşabilirler. Bu telefonları kullanabilmek için gerekli olan kontör kartlarını askerler birlik içindeki kantinlerden temin edebilirler. Bu kantinlerde satılan ürünler birlik dışındaki fiyatlara oranla oldukça uygundur. Ayrıca görüntülü görüşme yapmak isteyen askerler bilgisayar odasındaki bilgisayarlardan birini kullanarak görüntülü konuşma programlarıyla bu ihtiyaçlarını giderebilirler.

Birlik içinde sunulan diğer hizmetlerden biri de en önemlisi olan sağlık hizmetleridir. Fiziksel ve biyolojik sağlığın korunabilmesi için bir adet Muayene Merkezi faaliyet göstermektedir. Ayrıca psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkabileceğinden bir adet Rehberlik ve Danışma Merkezi de birlikte hizmet vermektedir.

Soru Sor!