Jatek Nedir? Jatek Astsubay Ne Demektir?

1
134

Bireylerin askerlik mesleğine beslemiş oldukları ilgiden ötürü, bu kuruma girmek hayalleri arasında yer almaktadır. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunu ve dört yıllık fakülteyi bitirmiş olan bir kişinin “JATEK Nedir?” hakkında kapsamlı bir araştırma yapıp, kursa hazırlanması gerekecektir.

Jatek Nedir?

Jatek, “jandarma astsubay temel kursu” olan 2 yıllık ve 4 yıllık okul mezunlarının katılabileceği astsubay yetiştirme okuludur…
Açılımı Jandarma astsubay temel kursu olan JATEK’ e sadece bunun gibi eğitim kurumlarından mezun kişiler katılabilmektedir. Bunun dışında lise, ilkokul ve ortaokul mezunları bu sınava giremeyeceklerdir. Buna bağlı olarak kişilerin yapacağı şey, güzel bir şekilde hazırlanmak yönünde olacaktır. Güzel bir şekilde hazırlanan bireyin, kuruma girmesi için bir engel olmayacaktır.

Bireylerin yazılı sınavdan önce JATEK başvuru yapması gerekecektir. Başvuru işlemini tamamlamamış olan bir kişi, hiçbir şekilde bu kuruma giremeyecektir. Ayrıca sınavı geçen bireylerin, bir takım mülakatlara girerek onları da yerine getirmesi gerekecektir. Bu mülakatlar sonucunda, bazı bireyler eleneceklerdir. Kişilerin mülakata giderken elenme ihtimalini de göz önünde tutması gerekecektir. Yoksa aksi halde büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaklarını bilmeleri gerekir. Spor mülakatlarını genel olarak hazırlanan herkes geçebilir. Ancak; sözlü mülakat konusunda, komisyon çok seçici davrandığından ötürü bireylerin bu engeli aşması zor olacaktır. Son olarak yapılan sağlık muayenesinden de başarılı olarak ayrılan bir birey, artık JATEK alımını atlatmış ve eğitime başlayacaktır. Bireylere bu aşamayı geçtikten sonra bir sözleşme imzalatılmaktadır.

Sözleşmenin maddeleri arasında, bireyin eğitim sürecinde mesleği bırakamayacağı da yer almaktadır. Bunun haricinde belirli bir çalışma süresini de doldurması gerekecektir. Mesleğe adımını atmadan önce sözleşmeden ötürü iki defa düşünmeleri önerilir. Bireyler sözleşmeyi fes edecekleri zaman, devlete belirli bir tutarda tazminat ödemek zorundadırlar. Ödeyecekleri tazminat yüklü olduğundan ötürü bazı bireyler, istemeseler de göreve devam etmek zorunda kalırlar.

Elenen bireyler için de şanslarının bittiğini söylememek gerekir. Takip eden senenin başvurusuna katılıp, yine şansını deneyebilir. Ancak; kapsamlı bir sağlık taramasından ötürü elenen kişinin bir daha başvurmaması tavsiye edilir. Çünkü tekrardan aynı sağlık problemlerinden ötürü eleneceklerdir. Doktorların diğer dikkat ettiği şey ise göz bozulması noktasındadır. Göz bozulmasına karşı ameliyat olmuş ya da çizdirmiş olan bir bireyin, ikinci sene başvurmasında bir sıkıntı yoktur. Göz kusurunu atlattığı için bu sefer elenme gibi bir durumu da olmayabilir. Fakat kalıcı kusurlar noktasında, yapabileceği bir şey olmadığından ötürü başvurmasına gerek bulunmayacaktır. Hatta JATEK başvurusu yapmadan önce, bunu göz önüne alarak başvuru yapması onun açısından daha sağlıklı olacaktır.

1 Adet Soru

Soru Sor!