Anasayfa / Askeri Haberler / Kaçaklar Asker Tarafından Kurtarıldı

Kaçaklar Asker Tarafından Kurtarıldı

Askerlerimiz tarafından yeni bir operasyon yapıldı. Operasyonda kaçaklar askerler tarafından kurtarıldı. Olay geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Asker gözetleme faaliyeti esnasında Türkiye’ye izin almadan giriş yapan 101 kaçak ile göz göze geldi. Türkiye’ye sığınan sığınmacılar askerler tarafından kurtarılarak sağlık kontrolleri yaptırılarak sınır dışı edildi.

Kaçakları rastlantı sonucunda bulan ve aynı zamanda da Türkiye – İran sınırının güvenliğini sağlamak ile görevlendirilmiş olan Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, sadece olağan bir faaliyet gerçekleştirmekteydi. Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri termal kameralar ile birlikte keşif ve aynı zamanda da gözetleme faaliyeti yaptıkları sırada bir grup kaçağın İran sınırından Türkiye’ye izinsiz bir şekilde yani; kaçak olarak girdiklerini fark etti. Asker kaçaklar ile bir rastlantı sonucunda karşılaştı.

Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri sınırda bulmuş oldukları kaçakların sınır hattı bölgesi olarak geçen yerde bir vadide mahsur kaldığını tespit etti ve aynı zamanda da, bölgeye küçük çapta bir operasyon düzenledi. Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri kaçakların sığınmış oldukları vadiye 1 saatte ulaştı. Ulaştıklarında birçok kaçak ile karşılaşan ekipler; 12’si kadın ve çocuk grubundan oluşmak üzere Afganistan ve aynı zamanda da Pakistan uyruklu toplama bakıldığında tam 101 kaçakla karşılaşarak büyük çapta bir operasyon gerçekleştirmiş oldu.

Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, buldukları kaçakları Sualtı Hudut Bölüğünde önce misafir etti ardından da yemek verip, çay ve süt ikramı yaptı.

Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri  tarafından bulunan 101 kaçaktan 15 yaşından küçük yaşta olan 5 çocuk Van Çocuk Esirgeme Kurumuna teslim edilecek.

Askerler tarafından bulunan 101 kaçak; Başkale Yatılı Bölge Okulunda misafir edilerek ihtiyaçları karşılanıyor. Bulunan 101 kaçağın hastanedeki sağlık kontrolünün tamamlanmasının ardından sınır dışı işlemleri yapılacak. Sınır dışı işlemlerinin yapılması için de İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine 102 Pakistan ve Afganistan uyruklu kaçak götürülerek işlemleri yapılacak.

asker-kacaklari-kurtardi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*