Anasayfa / Askeri Haberler / Kadınlara’da Zorunlu Askerlik Kararı

Kadınlara’da Zorunlu Askerlik Kararı

Dünya genelinde birçok yapılan yenilikler ile birlikte de artık ordu kurulumu alanında da oldukça farklı kararlar ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda da alınan karar neticesin de artık Norveç de 19 yaşını dolduran kadınlar da tıpkı erkekler gibi askerlik hizmetlerini gerçekleştirebilecekler.

Zorunluk askerlik hizmetini yerine girecek olan kadın ve erkekler karma olarak yapılacak olan yatakhaneler de kalacaklardır. Ülkenin kuzey bölgesinde yer alan Setermoen’da yeni göreve başlayacak olan bir grup kadın asker askerlik hizmetlerini gerçekleştirmek adına temel askerlik eğitimi kapsamında eğitimlere başlayarak aynı zamanda da atış ve yakın dövüş eğitimlerine başladı.

Norveçli kadınların ordudaki görevi bir ilk olmayacaktır. Yaklaşık 40 yılı aşkın bir süredir Norveçli kadınlar daha önceleri de askerlik yaptı ama bu gerçekleşen askerlik hizmeti önceleri tamamen gönüllülük esasına dayalıydı. Askerlik içerisin de önemli görevler de yer alan birçok kadın subaylardan kimisi 1990’lı yıllarda jet pilotluğu ve denizaltı komutanlığı gibi oldukça büyük bir önem taşıyan görevlere yükselmişti. Kadınlara da zorunlu askerlik hizmetini getiren bu yasanın 2013 yılında parlamentodan geçtiği Norveç de askerlik hizmet uygulaması geçtiğimiz dönemde başladı.

Aynı zamanda da Norveç de son beş adet Savunma Bakanı‘nın dördü sadece kadın vekillerden seçilmiştir. Norveç de ki bu askerlik hizmet uygulaması kadınlar tarafından gündeme oturmuş ve erkeklerin sayısının az olması kadınların sayısının fazla olmasıyla birlikte de artık kadınlar da zorunlu askerlik hizmetin de yer alacaktır. Bunun en büyük sebebi ise erkeklerin sayısının az olmasından kaynaklanmaktadır. Norveç de yılda neredeyse binlerce erkek ölmek de ve yeni doğan bebeklerin de neredeyse yarıdan çoğu kız olarak doğmaktadır. Geçtiğimiz yıllar da yapılan açıklamalara göre de her erkeğe ortalama yedi kadın düşmekteydi ve bu anlamda da Norveç erkeksiz kalarak ordu içerisinde de büyük bir zayıflığa sebebiyet vermiştir.

Bu durumu ele almak adına da bayanların zorunlu askerlik hizmetine dâhil olması da gündeme alınmıştır. Artık 19 yaşını dolduran bütün bayanlar zorunlu olarak tıpkı ülkemizde ki erkekler gibi onlar da askerlik hizmetlerini yerine getireceklerdir.

kadinlara-zorunlu-askerlik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*