Kıbrıs’ta Çalışan T.C. Vatandaşları Askerlik Yapar mı?

0
101

Kıbrıs’ta yaşayan Türk vatandaşlarının askerlikle ilgili en merak ettiği konulardan biridir bu durum. Çünkü her yıl birçok kişi Kıbrıs’ın daha yüksek maaş fırsatından yararlanmak adına yavru vatana gider. Sonrasında ise herkesi bir askerlik telaşı sarar. Askerlik hizmetini yerine nasıl getirileceği düşünülür.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise Türkiye’ye bağlı bir devlettir.  Bu bağlılık birçok kişi tarafından Kıbrıs’ın Türk toprağı olarak düşünülmesine neden olsa da, Kıbrıs aslında yurtdışı olarak kabul edilmektedir. Üstelik Kıbrıs’ı uluslararası anlamda tanıyan tek devlet de Türkiye’dir. Yani Kıbrıs’ın herhangi başka bir yabancı ülkeden çalışmak ve sonrasında dövizli askerlik yapmak ile ilgili bir farkı yoktur. Bu nedenle; Kıbrıs topraklarında çalışan Türk vatandaşları eğer askerlik hizmetini tamamlamamışsa 3 senelik çalışma şartını yerine getirerek daha sonrada dövizli askerlik hizmetinden yararlanabilir. Ancak, çalışılan süre boyunca her sene Türk Büyükelçiliğine müracaat ederek askerliğini ertelemek zorundadır.

3 sene çalışma şartı olarak toplam 1095 gün adada olma zorunluluğu vardır. Bu süreden ada dışındaki tatiller düşülmez. Sigortanın Kıbrıs üzerinden yatması şartı da vardır. Yani Kıbrıs’ta çalışıyor gözüküp, Türkiye’de hiçbir faaliyette bulunulmamalıdır. Buna bir örnek verecek olursak, Türkiye üzerinden kişiye hiçbir şekilde para akışının olmaması gerekmektedir. Bu, harçlık dahi olsa sorun yaratabilir.

Soru Sor!