Anasayfa / Askeri Bilgiler / Kısa Dönem Askerin Hava Değişim Süresi Nedir?

Kısa Dönem Askerin Hava Değişim Süresi Nedir?

Bireylerin askere gitme durumları bazı zamanlarda farklılık gösterebilmektedir. Kişiler iki dönem olarak askere gidebilmektedir. Bu dönemlerden bir tanesi uzun dönem olmakla birlikte, bu şekilde giden kişiler 12 aylık bir hizmete tabii tutulurlar. Kısa dönem altında askere alınan kişiler ise 6 aylık hizmet süresini tamamladıkları takdirde, teskerelerini alarak askeriye ile ilişkilerini bitirebilirler. Bireylerin kısa dönem ve uzun dönem başlıkları altında ayrılmasının temel sebebi eğitimden kaynaklanmaktadır. Lise veya daha alt bir öğretim kurumundan mezun olmuş bir kişi, askerliğini uzun dönem olarak yapacaktır. Fakülte ve yüksek lisans mezunu bir kişinin ise askerliğini kısa dönem olarak yapma şansı olacaktır.

Fakülte mezunu kişilerin, kısa ya da uzun dönem askerlik yapacağı konusunda devlet karar vermektedir. Bununla birlikte, askerlere verilen hava değişim sürecinde de bir takım farklılıklar olmaktadır. Uzun dönemlere verilen hava değişim süreci 90 gün olmakla beraber, bu günlerin sayısı askerliklerinden düşülmektedir. Kısa dönemlerde ise bu süre 45 gün olmakla birlikte yine aynı şekilde askerliğinden düşülmektedir. Fakat yeni çıkan yasalarla birlikte bireylerin, bu günleri kısaltılmıştır. Uzun dönem erlerinin 90 gün olan bu süre 30 güne düşürülmüştür. Kısa dönem askerin hava değişim süreci ise 45 günden 15 güne düşürülmüştür. Bu günler halen kişilerin askerlik günlerinden düşmekle birlikte, onların daha erken teskere almasını sağlamaktadır. Kişiler bu haklarını diledikleri zamanlarda kullanabilecekleri gibi belirtmiş oldukları zamanlarda da geri dönmeleri mümkün olacaktır.

Belirtmiş olduğu gün içinde geri dönmeyen kişinin, hakkında soruşturma başlatılacaktır. Buna bağlı olarak askeriyede kalacağı gün uzatılacak ve kişinin, daha geç teskere almasına sebep olacaktır. Bundan ötürü kişilerin, kullanmış oldukları hava değişim sürecinden dönüşlerine de dikkat etmesi gerekecektir. Bu şekilde dikkat sağlamayan kişilerin, olduğundan daha geç teskere alması mümkün olacaktır. Bazı durumlarda başınıza gelen olaylardan ötürü, bu süreyi uzatmak durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir zamanda yapacağınız şey, birliğinizi arayarak durumunuz anlatmak yönünde olacaktır. Birliğinize bu durumdan haberdar ettiğinizde, hakkınızda yasal bir işlemin başlatılması mümkün olmayacaktır. Kısa dönem hava değişim süreci içinde hiçbir şekilde suç faktörü oluşturmamanız gerekecektir. Kendinizi elverişsiz bir duruma getirerek, askerliğe gitmenize engel olacak bir davranışta bulunduğunuzda hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır. Genel olarak bu tür cezaların hapis ya da para cezası olduğunu görebilirsiniz. Durduk yere hapis yatmamak amacıyla böyle bir şey yapmamanız gerekir.

kisa-donem-askerlerin-hava-degisim-sureleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*