Kısa Dönem Askerlerin İzin Süresi Kaç Gündür?

1
64

Askere giden kişilerin, hiçbir şekilde dışarıya iletişim kurmadıkları düşünülmektedir. Ancak son zamanlarda askeriyeye getirilen serbestlikler neticesinde, bireylerin haklarında bir genişleme yapılmıştır. Kişiler istedikleri zaman telefonla görüşme hakkına sahip olabilmektedir. Ancak kullanılan telefonların kamerasız olması istenmektedir. Kameralı olan telefonlar kesinlikle askeriyeye sokulamayacaktır. Bununla birlikte, kişilere aileleri ile vakit geçirmesi için de bir takım özgürlükler tanınmıştır. Devlet belirli sürelerde vermiş oldukları bu izinleri kişilerin istediği zamanlarda kullanmasına izin vermiştir. Kısa dönem askerlerin izin süresi ayda 2 defa olmak suretiyle hesaplanır. Kısa dönem için askerlik yapan bir bireyin, 12 adet izin hakkı bulunmaktadır. Kişilerin bu izin günlerini kullanmadığı takdirde 12 gün erkenden teskere alacaklarını bilmeleri gerekir. Kısa dönem askerlerin izin süresi konusunda dikkat edecekleri konu, mazeretli izinlerini sadece mazeret karşılığında kullanabileceklerini bilmeleridir.

Adı üstünde mazeret izni olan bu izinleri, bir mazeret belirtmeden kesinlikle almanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca almış olduğunuz izinle için, bireylerin dönüş zamanlarında dikkat etmeleri gerekecektir. Birliğe dönüş gününü geciktiren bir bireyin, yapacak olduğu şey bağlı olduğu birliği arayarak bilgilendirmek noktasında olacaktır. Böyle davranmadığı zaman, bireyin hakkında bir arama kararı çıkacaktır. Ancak bunun öncesinde incelenen prosedür ilk olarak askerle iletişim kurmak yönünde olacaktır. Askeri birlik bu iletişimi, askerin ailesiyle kuracağından ötürü bazı durumlarda bu işe yaramayacaktır. Asker ile iletişim kurulmadığı takdirde arama çıkartılacaktır. Kişilerin böyle bir durumla kalmaması için askeriyeyi bilgilendirmesi onların faydasına olacak bir davranıştır. Kısa dönem erlerini izin kullanma konusunda da dikkat edecekleri şeyler vardır.

Bireyler, askeriyeden sıkıldıklarından ötürü bu izinleri gereksiz bir zaman diliminde kullanabilirler. Bundan ötürü, bayram ya da özel günlerde izin kullanma şansları olmayacaktır. Aileleri ile geçirebilecek oldukları bayramları ya da özel bir günü askeriye geçirmek durumunda kalabilirler. Bundan ötürü ihtiyacınız olmadığı takdirde izin kullanmamanız gerekir. Askeriye içinde bireylerin sosyal kalması adına da bir şeyler yapılmaktadır. Bazı zamanlarda askerlere film ya da maç benzeri şeyler izletilmektedir. Bu yapılan etkinlikler sayesinde onları gündemden geri kalmaması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra hafta sonu çarşı izini de bulunmaktadır.

Askeri birlikten dışarıya çıkan ve çarşı iznini kullanan bir bireyin, akşam vakti birliğine geri dönmesi gerekecektir. Birliğine geri dönmemiş olan bir bireyin, ceza alacağını bilmesi gerekir. Almış olduğu ceza sonucunda askerliğinin uzaması ihtimali de muhtemel olacaktır.

Kısa Dönem Askerlerin İzin Süresi Kaç Gündür?

Konu hakkındaki tüm sorularınızı ve paylaşmak istediklerinizi alt kısımdan paylaşabilirsiniz.

1 Adet Soru

Soru Sor!