Kısa Dönem Askerlik Nedir? Kaç Gün Yapılmaktadır?

1
94

Kısa Dönem Askerlik Nedir?
Kısa dönem askerlik başta üniversite mezunlarını ilgilendiren ve normal askerlik süresinden daha az askerlik yapmayı ifade eden bir kavramdır. Son zamanlarda genellikle gündeme kısa dönem askerlik ve bedelli askerlik kavramları askerliğin daha da azalmasına sebep olmuştur. Bu nedenle de askerlikte artık uzun dönem bile kısa dönem gibi görülmeye başlandı. Kısa dönem askerlik ile askere giden TC Vatandaşı ve 18 yaşını doldurmuş erkekler; izinleri hariç sayıldığında 5 ay gibi kısa bir dönem askerlik yapmaktadırlar. Kısa dönem askerlik kavramı da buradan gelmektedir ve daha az yorulmayı da içeriyor.

Kısa Dönem Askerlik Kaç Aydır?
Kısa dönem askerlik son çıkan yasadan önce 6 ay olmaktaydı. Bununla birlikte uzun dönem askerlik de 15 aydı. Ardından bir düzenleme yapıldı ve bu düzenlemenin sonucunda hem kısa askerlik süresi, hem de uzun askerlik süresi düştü. Uzun askerlik süresinde meydana gelen değişim 3 ay olurken kısa dönem askerlikte bu süre 1 ay kadar düşüş uğradı. Bu durum hem askerde olanları hem de askere yeni gidecek olan askerlik adaylarının sevinmesini sağladı. Kısa dönem askerlik sayesinde sosyal ve toplumsal hayata daha çabuk alışan ve hayatın tüm rollerini daha kısa süre içerisinde kazanan askerlik yapan gençler bu düşüş sayesinde daha da ön plana çıkarak eğitimi yaygınlaştırdı.

Son Çıkan Kısa Dönem Askerlik Kararı Nedir?
Son çıkan kısa dönem askerlik kararına göz atacak olursak; kısa dönem askerlik yapanlar bundan daha önce yarım yıl yani; 6 ay kadar askere gidiyor ve askerliklerini daha iyi şartlarda yapıp okudukları bölümlere uygun çalışma alanlarında iş yapıyorlar ve aynı zamanda da kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlardı. Son çıkan askerlik süresi değişikliği ile birlikte bu olumlu şartlar daha da iyi bir hal alarak 6 ay olan kısa dönem askerlik süresi 1 ay yapılan indirim ile birlikte 5 aya kadar düştü. Böyle olunca da üniversiteden yeni mezun olacak asker adayları durumu sevinç ile karşılayarak bu yasadan yararlanma hakkına sahip oldular.

1 Adet Soru

Soru Sor!