Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / Kısa Dönem Askerlik Sorgulama

Kısa Dönem Askerlik Sorgulama

Bildiğiniz üzere Türkiye’de askerlik sınıfları bulunmaktadır. Bunlar en başta normal er statüsünde askerlik yapan 12 aylık erlerdir. 12 aylık askerliğe tabi olan Er ler Askerlik Sorgulama başlığı altından sorgulama yapmaktalar. Birde Yedek subay ve Kısa Dönem Askerlik statüsü bulunmaktadır. Bu statülerde de Yedek subaylar yine 12 ay olarak Maaşlı askerlik yapmaktalar. Kısa dönemler ise 6 aylık askerlik süreleri boyunca görevlerini yerine getirmektedirler.

Kısa Dönem Askerlik Sorgulama İşlemi

Kısa dönem askerlik sorgulama işlemi hakkında sorgulama işleminin nasıl yapılacağına dair bir kaç önemli bilgi vermek istiyoruz. Kısa dönem askerlikte senede 4 celp döneminden oluşmaktadır. Şubat Mayıs Ağustos ve Kasım celp dönemlerinde normal olarak askere gidecek olan adayların akerlik yerlerini açıklanmasından sonra yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde de kısa dönem askerlerin yerleri açıklanmaktadır.

Kısa Dönem Askerlik Sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. Adaylar Ptt şubelerinden alacakları kişisel tc kimlik numaraları ile  e-devlet şifreleri alıp sorgulama işlemlerini celp dönemlerinden yaklaşık 1 hafta öncesinde gerçekleştirebilirler. Sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden kolayca gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca artık sorgulama işleminden sonra askerlik şubesine gitmeden sevk belgelerinin çıktısını alarak birliklerine teslim olabilmektedirler.

kisa-donem-askerlik-sorgulama

6 yorum

  1. askerligimi okrenmaksitiyorum

  2. 1999 yılında yurt dışı askerlik olarak Burdur da yaz döneminde yaptım fakat hangi bölük gibi ayrıntı bilgileri unuttum bu bilgileri bana gönderebilirmisiniz.
    Teşekkür ederim.

  3. İyi günler.Bana 2 yıl öncesinde erteleme kağıdı vermişlerdi o kağıtta muhtemel sevk tarihi 30,09,2015 yazıyor yukarıdaki yazıda da kısa dönem 4 celp den oluşuyor yazıyor 4 celp kasım yazıyor acaba benim tarih oraya kayar mı yoksa muhtemel sevk tarihinde gider miyim?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*