Anasayfa / Askeri Bilgiler / Kısa Dönem Askerlik Süresi Kaç Gündür?

Kısa Dönem Askerlik Süresi Kaç Gündür?

Vatani görevlerini tamamlamak amacıyla yirmi yaşına giren bireyler, askere çağrılmaktadır. Ancak bazı sebeplerden ötürü her yirmi yaşına giren kişinin askere çağırılmadığı gözlemlenmiştir. Bu durumun altında yatan sebep, bireylerin öğrenim durumundan ötürü kaynaklanmaktadır. Öğrenimi halen devam eden bir kişinin, eğitim haklarını kısıtlamamak adına devletin vermiş olduğu bir hak bulunmaktadır. Bu şekilde öğrenim gören kişiler, okulları bittikten sonra askere gidebilmektedir. Dört yıllık fakülte mezunu kişilerin, erken dönem de askerlik yapacaklarını bilmeleri gerekir. Fakat bu her fakülte mezunu için geçerli olmayacaktır. Dört yıllık bir fakülte mezunu olup da uzun dönem askerlik yapan kişilerin sayısı da oldukça fazladır.

Kısa dönem askerlik yapan kişiler 6 aylık bir süre içinde vatani görevini yerine getirecektir. 6 ay sonunda terhis olan bireyin, askeriye ile bir ilişkisi kalmayacaktır. Uzun dönem olarak askere giden kişilerin ise 12 ay askerlik yaptığı bilinmektedir. Uzun döneme kesin olarak tabii olan bireylerin eğitim durumları, lise ve dengi okullar olmaktadır. Bu tür eğitim kurumlarından mezun olan kişiler uzun dönem askerlik yapacaklardır. Onların kısa dönem askerlik şansı olmayacaktır. Fakat devletin her kişiye vermiş olduğu bir hak bulunmaktadır. İçinde bulunduğu durumun müsait olmadığını düşünen bir kişi, iki yıllık tecil hakkını kullanabilir. Ancak bu kişilerin kullanmış olduğu bu tecil hakkında ötürü, iki yıl sonra mutlaka askere gitmeleri gerekecektir. Başka hiçbir şekilde bu tecil haklarını kullanma şansları olmayacaktır. Bundan ötürü bireylerin bu haklarını güzel bir şekilde kullanmaları gerekecektir. Gereksiz yere kullanmış oldukları tecil haklarından ötürü bireyler ilerleyen zamanlarda pişmanlık duyacaklardır.

Askerliğini kısa dönem yapacakların aklında sürekli olarak “Kısa dönem askerlik süresi kaç gündür?” sorusu yer almaktadır. Bu sorunun cevabını 6 ay olarak vermek doğru olacaktır. Kısa dönem yapacak olan kişilerin de tecil hakları bulunmaktadır. Onlar da okulları bittiği zaman işlerini ayarlamak adına bu haklarını kullanabilirler. Ya da içinde bulunmuş oldukları durumun müsait olmadığını düşündükleri zaman yine bu haklarını kullanma şansları vardır. Bireylerin kısa ya da uzun dönemde sürekli olarak askeriyede kaldıkları düşünülmektedir. Fakat devlet tarafından verilen izinler hafta sonları olduğundan ötürü, kişiler hafta sonları gezme fırsatı bulabilmektedir. Bunun yanı sıra ailelerinin yanında geçirebilmeleri için de bireylere bir takım izin hakları tanınmaktadır. Ayrıca gidecekleri yol için de devlet tarafından 2 ile 4 gün arasında izin verilmiştir.

kisa-donem-askerlik-izin-suresi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*