Komiser Yardımcılarının Mezuniyet Töreni

0
39

Polis Akademisi Başkanı Prof Dr. Yılmaz Çolak komiser yardımcılarının mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada ‘’ Polis Akademisinde yapılmış olan yenilikler kişi hakları ve hukukunu korumayı hedef prensip alan, toplum odaklı bir görüşe sahip olan yalnızca sivil otoriteye itaat eden polis yetiştirme amacıyla gerçekleştirilmiştir’’ dedi. Emniyet Genel müdürlüğü amir teminini gidermek için emniyet bünyesinden aldığı 50 bayandan oluşan 999 komiser yardımcısına Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde eğitim verdikten sonra Gölbaşı’nda yer alan Polis Akademisinde düzenlediği tören eşliğinde mezuniyetlerini bildirdi. Törene katılanların arasında Polis Akademisi Başkanı Prof Dr. Yılmaz Çolak, Emniyet Genel müdürü Yardımcısı olan Ünsal Baştürk ve Ali Baştürk, Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, Danıştay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, Emniyet Genel müdürlüğünde yer alan belirli daire başkanları ile mezun olan komiser yardımcılarının yakınları vardı.

Yeni amirler tören alanındaki yerlerini aldıktan sonra şehitler adına saygı duruşu merasiminden sonra İstiklal Marşı okundu. Dönemini birincilikle bitiren komiser yardımcısı Cengiz Coramanlıoğlu bir konuşma yaptıktan sonra yaş kütüğüne plaket çaktı. Törende konuşma yapan Polis Akademisi Başkanı Prof Dr. Yılmaz Çolak konuşmasında eğitim kurumumuzun en kıvanç verici günü özverilerle eğittiği öğrencilerinin mezun olduğu gündür diyerek konuşmasının sonunda törene iştirak eden herkese ayrı ayrı teşekkürlerini iletti. Polis Akademisinde 2 yıldır hem zihinsel olarak hem de kurumsal olarak çok güzel değişimlerin yaşandığını ve bu yaşanan değişimlerin amir ve memur eğitimine de yansıdığını belirtti. Bu yıl mezun olan 999 komiser yardımcısı da bu değişim ilkeleri ile eğitim almış ilk mezunlarımızdır dedi.

Daha önceden 8 sene kadar uzun bir süreç olan amir eğitimi artık Polis Koleji Ve Güvenlik Bilimleri Fakültesinin kapanıp bu fakültenin yerini alan Polis Amirleri Eğitim Merkezinin açılması ile yeni bir düzenin başladığının da altını çizdi. Polis Amirleri Eğitim Merkezi için üniversite mezunu olan sivil ve polis memurlarının seçilerek ilk derece amirlik eğitimi verilmeye başlandığını belirtti. Yine bu şekilde polis memuru alırken de üniversite mezunu olan kişilere öncelik tanındığını ve daha öncekine göre daha akademisyen bir eğitim verildiğini belirtti.

Soru Sor!