Lisans Mezunu Askerlik Erteleme

436

Lisans-Sonrasi-Askerlik-Tecili
Lisans Sonrası Askerlik Tecili
ile ilgili tüm soru ve cevaplara ulaşmak için konuyu okumanız yeterlidir, sizinde lisans sonrası askerlik tecil hakkı hakkında sorularınız var ise alt kısımdan bizlere sorabilirsiniz.

Lisans Sonrası Askerlik Tecili Sorusu: Lisans mezunuyum. Nisan celbinde raporum vardı ve temmuz 31 e kadar ertelendi. Şimdi yedek subaylık sınavını kaldırdılar ve artık raporla erteletme imkanımız yok sanırım. Bu halde beni ne zaman askere alırlar? Bir diğer sorum. Şimdi Eylül gibi Eşim doğum yapacak bundan dolayı benim askere gitmeyi erteleme imkanım var mı?

Cevap: Askerlik şubesine giderek konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve askerliğinizi Tecil edebilirsiniz.

Lisans Sonrası Askerlik Tecili Sorusu: iyi günler. ben 2012 de fakülteden mezun oldum. 2014 ağustos 28 de tecil hakkım bitiyor. askerliğimi tekrar tecil etmem için aöf okuyabilir miyim?(29 yaş muhabbetinden dolayı) yoksa sadece yüksek lisans yaparak mı tecil yapabilirim? ya da bunların dışında askerlik şubesine herhangi bir bahane sunup askerliğimi bir süre tecil edebilirmiyim? teşekkürler…

Cevap: Askerlik şubesine gittiğinizde askerlik erteleme ile ilgili sunacağınız sebepler doğrultusunda görevliler durumunuz hakkında karar vereceklerdir.

Lisans Mezunu Askerlik Erteleme: Lisans mezunu olarak şubatta askerliğim kısa dönem er çıkmıştı yaşım 30 olduğundan herhalde sonra tecil ettirdim yüksek lisansı bitirdim diploma derecem 3.15 yds 20 puan aldım kasım 2014 askere gideceğim yedek subay olma ihtimalim var mı yoksa pedagojik formasyonu bitirip öyle mi gideyim alanım muhasebe ve finans bölümü yardımcı olabilir misiniz ?

Cevap: Merhaba, 4 yıllık fakülte mezunu diplomanız ile yedek subay olma ihtimaliniz vardır.

En Geç Hangi Tarihe Kadar Tecil Ettirebilirim?

Soru: Merhabalar ve şimdiden teşekkürler. Üniversiteden 2014 Haziran’ında mezun oldum. En geç hangi tarihte tecil ettirebiliyorum?

Cevap: Merhaba, en kısa sürede askerlik şubesine giderek tecil işleminizi yaptırmalısınız. Aksi durumda kaçak durumuna düşebilirsiniz.

436 Yorum

 1. 2011 de üniv.den mezun oldum 4 yıllık ne askerliği tecil ettim.Bu ay tecilim bitti ve ağustos ayında askere gitmem gerek.Önceden rapor vardı şimdi kaldırdılar raporu ancak ben 10 günde bir hastaneye gidip tedavi görüyorum askeriye neden raporu geçerli saymıyor ne yapmam lazım.Ayrıca bakaya kalanlar için sadece para cezası mı var var ise ne kadar oluyor bu?

  • Yoklama kaçağı olanlara sadece para cezası var, hastalığınız ile ilgili evrakları askeri muayenede sunarsanız gerekli işlemleri devreye sokacaklardır.

   • Merhaba admin. Ben Rıdvan. 1991 doğumluyum bu sene üniversite bitirdim yoklama kaçağıyım . Tecil ettirebilir miyim haberim yoktu. Ve cezası ne kadar olur.

  • merhaba
   2013 Temmuz ayında mezun oldum. Şu ana kadar tecil işlemi yapmadım. Tecil durumumun hangi aya kadar olduğunu da bilmiyorum. Mezun olduktan sonra 2 sene tecil hakkımın olduğunu biliyorum. Şu anda gidersem beni askere alırlar mı? Yoksa tecil etmek için hakkım bulunur mu? Teşekkürler.

 2. 25/12/1983 dogumluyum . 2013 7. ayda eğitim fakultesinde mezun olacagım. kpss sonrası atanabılmem ıcın askerlikle ilişkim olmaması gerekiyormus. lisans sonrası tecil hakkım yada atanma ile ilgli tecil hakkım var mıdır? Ya da her hangi bir yüksek lisans programını kazanıp tecil yaptırabilir ve sonrasında kpss tercihi yapabilirmiyim. son olarak bedelli yapma sansım su anda var mı ? tesekkurlerr…

 3. 4 yıllık fakülte mezunuyum. normal şartlarda diploma bana 2 yıl tecil hakkı veriyor. bu hal temmuz 2013 te bitecek ama ben 1 sene daha uzatmak istiyorum. bunu yapabilme şansım var mı ? ilginiz için teşekür ederim.

 4. 90 doğumluyum, 2011 yılında 2 yıl tecil hakkımı kullanırken 4 yıllık üniversite kazandım, dgs ile kazanmıştım şuan okulum bitti ve polislik sınavlarına falan girmeyi düşünüyorum. Herkese tanınan 2 yıllık normal tecilimi kullanmıştım, şuan üniversite mezunu olduğum için yine 2 yıl tecilli olabilirmiyim? Askerlik şubesine gitsem tecil işlemlerini gerçekleştirebilirmiyim?

 5. S.A. Hayırlı Ramazanlar Admin, Ben 1990 doğumluyum ve 4 yıllık Üniversiteden yeni mezun oldum. Şu askerlğim otomatik olarak 2 yıllık tecilli olduğuna dair söylentiler var. Aslı var mıdır. Yoksa Askerlik Şubesine gidip tecil etmem mi gerekir ?

 6. selamun aleykum admın ben 91 doğumluyum lisans dıplomamı aldım 2015 kasıma kadar tecıllıyım..2015 ten sonra hiç bir üniversite okumasam dahi tekrar tecil ettrırebılyomuyum

  • Okumadığınız taktirde tecil ettirme işleminiz zor, ancak 29 yaşınıza kadar geçerli sebepler doğrultusunda tecil işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

 7. merhaba. pazartesi günü yüksek lisans kaydımı yaptıracağım askerliği ertelemek için fakat bazı sitelerde kayıtla ilgili belgelerin en son 15 temmuzda askerlik şubesine teslim edilmesi zorunludur diye bir ibare var … bunun gerçeklik payı nedir ? varsa mantığı needir bu olayın ?
  ayrıca da öğrenci kayıt belgemi herhangi bir ildeki askerlik şubesine teslimedip erteletebilrimiyim ? tşekkür ettim şimdidien
  hayırlı ramzanlar ..

  • Kaydınızı yaptırdıktan sonra size en yakın askerlik şubesine öğrenci belgeniz ile giderek işlem yaptırmak istediğinizi belirtiniz.

 8. 90 doğumluyum üniversiteden yeni mezun oldum ve şimdiye kadar hiç tecil için askerlik şubesine gitmedim üniversite okuduğum için otomatik olarak tecil olur diye şimdi ben memurluğa hazırlanacağım lisans mezunuyum 23 yaşındayım askere gitme yaşım en son ne zamandır?

   • 1990 doğumluyum ve bu yıl mezun oldum. 4 yıllık lisans mezunuyum. Formasyon alacağım. Formasyon süre zarfında 2 yıllık tecil ettirme hakkımı kullanacağım bi üst sorudaki Mert beye 29 yaşına kadar erteletme süreniz var demişsiniz. Eğer lisans mezunlarının 2 yıllık bir erteleme hakkı varsa 29 yaşına kadar nasıl erteleyebiliyoruz ki?

    • Askerlik şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Geçerli nedenler belirtilirse 29 yaşına kadar tecil izni verilmektedir.

 9. Bugün askerlik şubesini aradım ve bana ertelemeye başvurmak için 31 Aralık’a kadar süremin olduğunu söylediler. Aslı var mıdır acaba?

 10. Ayrıca bir soru daha sorucam. Nüfusumuzda yazan İlçeye göre hangi celpte gideceğimiz değişiyor mu? Yani şube şube celpler değişir mi?

 11. İyi günler. Ben 1993 dogumluym ama kimligimde 1992 bi yaş büyük yazıyor. Geçen sene tecil ettirdim 2013 ün bi ayına verdi hatırlamıyorum kagıdı da bulamadım internet üzerinden ögrenebilme şansım varmıdır ? Şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba
  Eylül 1984 doğumluyum ve 4 yıllık iniversiteden yeni mezun oldum. Buna göre askerliğimi tecil ettirmek istersem, normal yolla mı tecil edebilirim yoksa “sevk tehiri” yoluyla mı olacak ve en önemlisi bu seçeneklerde kaç sene tecil hakkım var. TEŞEKKÜRLER

 13. özcan soysal /

  1985 doğumluyum kocaeli güzel sanatlarda fak.2 sınıftayım tecilim 2014 aralık ayı itibariyle bitiyor ve 29 yaşından sonra tecil yapılmıyor bu durumda ne yapabilirm.aynı zamanda aöf 4 sınıftayım yarım dönemim var sorum şu daha önce önlisans dan mezun olurken 2 yıl tecil ettirmiştim bu durumda aöfyi bitirirsem tekrar 2 yıl daha tecil hakkım olacak mı ?saygılar…

 14. 02/08/2013 tarihinde 29 yaşından gün alacağım 2013 lisans mezunuyum tecilim ne zaman bitiyor bilgim yok açık öğretime kayıt yaptırırken tecil ettirmiştim. Lisans mezunu olduğum için 2 yıl bir tecil hakkı veriyor sanırım bu tecili gerçekleştirebilirmiyim yoksa 29 yaşından gün aldığım için sıkıntı olurmu bilgi verirseniz sevinirim bu konu hakkında çok bilgi paylaşımı yapılmamış. Şimdiden Teşekkürler.

 15. 1992 dogumluyum 4 yıllık lisans mezunu oldum bu sene. askerligim gitmesem subeye yinede 2 yıllık tecil oluyor mu tesekkürler.

 16. İyi günler 4 yıllık lisans mezunuyum formasyona basvurmayi düşünüyorum.formasyon eğitimi askerligi tecil ettirir mi

 17. 4 yıllık fekulte mezunuym askerlik şubesine gittim o kağıtları vs. doldurdum ama herhangi bir tecil işlemi talep etmedim , aralık a kadar tecilli dediler okulu 2012 haziranda bitirmiştim, şuan tecil etme şansım varmı şubedekiler yok dediler

 18. MErhaba bu ay lisans progrmindan mezun oldum acaba askerlik otomatik olarak tecilli mi gozukuyr yani gitmemiz gerekiyor mu tecil yaptırmak için?

 19. Merhaba. tezli yüksek lisans yapıyorum. fakat tezimi daha teslim etmedim. yüksek lisans başlama yılım:2009 güz. Üç yılı geçtiği için enstitü tecil için belge vermiyor. 1 yıldır raporla idare ediyordum. celp dönemleri ve süresi değiştiği için bu şansımızda kalmadı artık. sorum şu: bakaya kaldıktan sonra tezimi verip sonra y.l mezunlarına tanınan 1 yıl tecil hakkından yararlanabilir miyim? diğer bir sorum da şu: ben önümüzdeki sene askere gitmek istiyorum. nisan ya da mayısa kadar nasıl erteletebilirim?

  • neden cevap alamadım??? Merhaba. tezli yüksek lisans yapıyorum. fakat tezimi daha teslim etmedim. yüksek lisans başlama yılım:2009 güz. Üç yılı geçtiği için enstitü tecil için belge vermiyor. 1 yıldır raporla idare ediyordum. celp dönemleri ve süresi değiştiği için bu şansımızda kalmadı artık. sorum şu: bakaya kaldıktan sonra tezimi verip sonra y.l mezunlarına tanınan 1 yıl tecil hakkından yararlanabilir miyim? diğer bir sorum da şu: ben önümüzdeki sene askere gitmek istiyorum. nisan ya da mayısa kadar nasıl erteletebilirim?

 20. Ben 4 yıllık egıtım fakultesı mezunuyum.askerlıgı 2 yıl tecıl ettırdım.tekrar unıversıte gıtmek ıstıyorum.askerlıgımı yapmadan 2. Unıversıteyı okuyamayacagımı soyledıler. Dogrumudur?

  • Askerlik şubesinden tecil bilginizi alarak eğer tecil hakkınız bulunuyorsa 2.üniversiteyi de okuyabilirsiniz.

 21. merhaba ben 4 yıllık bir lisans programından 07.06.2013 de mezun oldum ve şuana kadar herhangi bir tecil işlemi yapmadım üniversite otomatik tecil ediyor die şimdi mezunum ve kpss ye hazırlanıcam 2014 sınawı için peki bneim tecilim ne durumdadır 2 yıl daha tecillimiyim acaba yoksa şubeye gidip tekrardan tecil etmem mi gerekir

  • Şubeye gitmeniz gerekmektedir yufus bey. Askerlik tecil durumunuz hakkında şubeden net bilgi alabilir ve işlem yaptırabilirsiniz.

 22. Fırat tatlı /

  Merhaba 02.08.1985 doğumluyum temmuz 2013 te lisans eğitimimi tamamladım. 2 yıllık tecil hakkım olur mu? Tecil işlemleri için ne yapmalıyım. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, yüksek lisans yaptığım takdirde kaç yaşına kadar tecil hakkım olur?

 23. merhabalar.Haziran 2013te 4 yıllık lisans mezunu oldum.1990 Haziran doğumluyum.Askerliği tecil ettirebilmem için son tarih ne zamandır?

  • En kısa sürede şubeye gitmeniz gerekmektedir Hamit bey. Mezun olduğunuz için teciliniz kalkmış durumdadır ve askerlik işlemlerinde kaçak pozisyonuna düşebilirsiniz.

 24. ben 1990 doğumluyum geçen yıl mezun oldum ve öğretmen olarak atandım kasımda askere gitmek istiyorum tecili bozdurmam mı gerekiyor bide kaç ay yapacağım askerliği

 25. merhabalar ben 4 yıllık üni mezunuyum 2 yıllık tecil hakkımı kullandım ve tecilim 2013 sonunda bitiyor tecil süremi uzatmak istiyorum acaba bu mümkünmü teşekkürler

 26. merhabalar,2012 de lisans mezunu oldum,şu zamana kadar askerlik şubesine gitmedim. şu aralar gitsem tecil ettirebilir miyim? herhangi bir ceza alırmıyım? teşekkürler

 27. 29 yaşındayım bu yıl lisans mezunu oldum.Formasyon almam gerekiyor eylülde formasyona başlayacağım ve bu formasyon önümüzdeki haziran ayı bitecek.Bu okuma hakkı bana tanınacak mı ?

  • 29 yaşındayım bu yıl lisans mezunu oldum.Formasyon almam gerekiyor eylülde formasyona başlayacağım ve bu formasyon önümüzdeki haziran ayı bitecek.Bu okuma hakkı bana tanınacak mı ? SEVGİLİ ADMİN ŞU KONUYA BİR AYDINLIK GETİR LÜTFEN

   • 29 yaşından sonra tecil ettirme işlemlerinde sorun yaşandığını biliyoruz. Size en net bilgiyi formasyon için Askerlik şubeniz verebilir Ozan bey. Yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz.

 28. merhaba admin, 1990 doğumluyum 4+1(hazırlık) üniversite okudum ve yeni mezun oldum. İş buldum ve okuldan aldığım diplomamı iş yerine verdim. şimdi 2 yıl tecil ettirmek istiyorum askerliğimi bu mümkün mü ? eğer mümkünse iş yerinden diplomamı tekrar alıp ne kadar süre içinde askerlik şubesine gitmem gerekiyor tam olarak net son tarih verebilir misiniz ? Ve de iş yerinden aldığım diplomamı askerlik şubesine geri götürdüğüm zaman , askerlik şubesi bana hemen geri verebilcek mi diplomamı yoksa onlarda mı kalıcak ?

 29. Selamlar. Haziran ayında 4 yıllık fakülteden mezun oldum.Askerlik şubesine gidip 2 yıl tecil ettirdim.tecilim 2015 eylulde bıtecek bu tarihten sonra bir daha tecil ettirme şansım varmı.

 30. ben 1991 doğumluyum liseden mezun olduktan sonra 3 yıl askerliğimi tecil ettirmiştim daha sonra 2 yıllık universite kazandım ve bu sene bıttı şimdi tecilimde bitti. Ben askerlik şubesine gittiğimde bir daha tecil ettirebilir miyim? açıkogretime kayıt yaptırıcam diyip yoksa ekimde kayıt olup oyle gidersem kaçak sayılır mıyım?

 31. ben 1988 doğumluyum lisans mezunu 07.06.2012 de bitti hiç hiç bir bilgim yoktu askerlik için okul kendiliğinden uzatıyor biliyordum benim ne yapmam gerekir,Para cezası ödemem gerekir mi yoklama kaçağımı görünüyorum ben?

 32. 1987 doğumluym 2011 de dört yıllık üniversiteden mezun oldum 2013 kasım ayında tecilim bitiyo .askerlik şubesini aradam tecil etme şansım var mı dedim yükseklisansa başvurursanız var diyo ..yüksek lisans dışında başka bir şekilde tecil hakkım var mı tecil yaptırmam için neler yapmalıym ve tecil dönemim geçerse kpss ye girmekte sıkıntı yaşarmıyım ? teşekkürlrr..

 33. Merhaba öncelikle.
  4 yıllık lisans diplomamı bu sene aldım, 2015e kadar zaten tecilli durumdaydım.
  Lisans mezunlarına verilen 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak gibi bir niyetim yok keza 2015 benim için yeterli bir zaman.
  Sorum şu, benim illa ki askeriyeye gidip ben mezun oldum diyip 2 yıl tecil almam mı gerekiyor_? yoksa zaten bu tecil bana gerekmediği için mevcut 2 yıl tecilim devam ettiğinden dolayı hiçbir başvuru yapmasam da olur mu _?
  Yani mezuniyetimi askeriyeye bildirmek zorunda mıyım_?
  Teşekkürler şimdiden.

 34. 03.06.1989 doğumluyum 2012 ekim ayında askerliğimi 3 yıl tecil ettirmiştim lisans son sınıf öğrencisiydim ve tecil belgesinde öğrencili durumu sona erene kadar geçerlidir yazıyordu. şu an mezunum 3 yıllık tecilim geçerli mi ? lisans mezunu olduğum için tecil hakkım yine var mı, varsa kaç yıl? ve ne yapmam gerekiyor? bilgilendiriseniz minnettarım..

  • Mezun olduğunuz için o tecil kaldırılmış olabilir, şubeye giderek tekrar tecil (2 Yıl) etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

 35. 1989 doğumluyum. lıse bıtımınde bı kere tecıl ettirdim sonra 4 yıllık fakülte kazandım. temmuzda mezun oldum ve yüksek lısansa başlamak ıstıyorm. tekrar tecil ettirmeme gerek var mı yoksa otomatik tecil oluyor mu ?

 36. merhaba admin, 1990 doğumluyum 4+1(hazırlık) üniversite okudum ve yeni mezun oldum. İş buldum ve okuldan aldığım diplomamı iş yerine verdim. şimdi 2 yıl tecil ettirmek istiyorum askerliğimi bu mümkün mü ? eğer mümkünse iş yerinden diplomamı tekrar alıp ne kadar süre içinde askerlik şubesine gitmem gerekiyor tam olarak net son tarih verebilir misiniz ? Ve de iş yerinden aldığım diplomamı askerlik şubesine geri götürdüğüm zaman , askerlik şubesi bana hemen geri verebilcek mi diplomamı yoksa onlarda mı kalıcak ?(Herkesin yazdığını cevaplamşsnz birtek benm yazdığım cevaplamamşşsnz oyüzden tekrar yazdım umarım cevaplarsnz teşekkürler.)

  • En kısa sürede askerliğinizi tecil ettirmeniz gerekmektedir Okan Bey. İhmal etmeyiniz. Diplomanızı geri alırsınız, askeriyede kalmaz.

 37. merhabalar.ben 1990 doğumluyum ve geçen sene lisans mezunu oldum.tecil sürem 31.7.2014 yılında bitiyor.ancak bu sene tekrar öss ile lisans kazandım ve muaf derslerimle 2yıl okulu bitiriyorum.ancak tecil sürem okul yılıma denk geliyor.tekrar okul sebebiyle tecil yaptırma hakkım var mı?yada başka bir yolla tecil ettirebilir miyim?

  • Evet eğitiminiz için askerlik tecil hakkınız bulunmaktadır. Askerlik işlemleriniz için şubeye başvurmanız gerekmektedir.

 38. 2011 lisans mezunuyum 86 dogumluyum Tecil sürem agustos 2013 te bitiyor askerligimi en azindan bir yil daha tecil etmek istiyorum. Açıköğretim tarih lisans bölümüne kayıt yaptırmak askerligimi tecil ettirir mi yada ben fen-edebiyat mezunuyum eğitim fakültesi örgün öğretime kayit yaparsam askerligim tecil olur mu ?

  • Evet açık öğretime başlarsanız 29 yaşınıza kadar askerliğinizi tecil ettirme hakkınız olabilir, yinede net bilgiyi askerlik şubenizden almalısınız.

 39. 2013 temmuzda üniversite mezunu oldum. Askerlik durumum otomatik olarak tecilli mi? Tecilli ise ne kadar tecilli? Tecilli değilse, nasıl ve ne kadar tecil ettirebilirim?

  • Mezun olduğunuz için Askerliğiniz otomatik olarak tecil edilmez. Askerlik şubesine giderek 2 yıl tecil ettirebilirsiniz. (Lisans Mezunları için)

 40. 1984 doğumluyum 29 yaşından gün aldım. 2013 temmuz tarihinde lisans mezunuyum. tecil sürem 2013 ekim ayı sonunda doluyor. size iki sorum var; birincisi; lisans mezunu olduğum için askerliğimi tecil ettirme şansım var mı? ikinci sorum ise; bu sene eylül ayında yüksek lisans kaydı yaptırırsam askerlik durumumu tecil ettirme şansım var mı? iyi günler dilerim..

 41. Merhabalar, ben 91 doğumluyum. 2013 ön lisans mezunuyum.şu an açık öğretim 3. Sınıf öğrencisiyim fakat kaldım. Tecilim 2015 eylülde bitiyor. O zamana kadar açık öğretim fakültesini bitiremezsem 29 yaşına kadar tecil etme hakkım devam edermi?

 42. merhaba ben 1986 dogumluyum ve en son ne zamana kadar tecil hakkım var.üniversitede okuyoyum tam tarih verirseniz sevinirim.

 43. cihad selman uğur /

  selamun aleykum ben 17/10/1988 doğunluyum. temmuz 2011 yılında 4 yıllık lisansı bitirdim. ve 2 yıl askerliğimi tecil ettirdim. ben aralık celbinde mi gideceğim yoksa aralık da gidecek olursam onu nisan celbine nasıl erteletebiliyorum

  • Erteleme gibi bi işlem yapamazsınız, askerlik işlemlerinizi yaptırdıktan sonra %50 3 ay sonraki celp döneminde asker olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

 44. bu sene temmuz ayında 4 yıllık üniversiteden mezun oldum. en son tecil ettirme tarihim 31 aralık 2013 müdür ? yoksa 15 ağustos aynı zamanda tecil ettirmek içinde son tarih midir ?

 45. 91 haziran doğumluyum haziran 2013te 4 yıllık lisans mezunuyum askerliği hangi tarihe kadar tecil ettirebilirim tecil süresini kaçırma gibi bir durum olur mu ?

 46. merhabalar ben 2012 yılında 4 yıllık fakülteden mezun oldum ve bu sene tekrar bir 4 yıllık fakülte kazandım askerliğim tecil olur mu

 47. 4 yıllık lisans mezunu oldum bu sene haziranda. tecil icin askerlik subesine mi basvurmaliyim.su anda asker kacagımı gorunuyorumdur?

  • Askerlik şubesine başvurmalısınız, henüz ka.ak durumuna düşmemiş olabilirsiniz ancak hemen işlemlerinizi yaptırmalısınız.

 48. Merhaba, Mart 1990 doğumluyum. Şu ana kadar askerlik şubesine gidip hiçbir işlem yaptırmadım. Evede herhangi bir yazı gelmedi. Temmuz 2013 de lisans mezunu oldum. 2 senelik tecil hakkım olduğunu anladım diğer yazılardan bu 2 sene tecil lisans eğitimimde kullanılmış oluyormu yoksa şimdi yeni mezun olarak askerlik şubesine giderek bu tarihten itibaren askerlik işlemini 2 sene erteleyebiliyormuyum erteleyebiliyorsam ne zamana kadar şubeye gitmeliyim ? Teşekkür ederim.

  • Yeni mezun olarak askerlik şubesine giderek Lisans Mezunu Askerlik Tecili işlemlerinden yararlanabilirsiniz. En kısa sürede vakit geçirmeden gitmelisiniz.

 49. merhabalar ben 2011 de mezun oldum tecil hakkımı kullandım ve 2013 aralık ayına kadar tecilliyim.ben kasım ayında yüksek lisans sınavına girip yüksek lisans yapmak istiyorum.ocak yada şubat gibi kaydım yapılır diye tahmin ediyorum.bu 1-2 ay bana bir sıkıntı yaratırmı.ayrıca aralıkta tecilim bitiyorsa hangi ayda askere gidebiliyorum en erken..

  • Herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz, ancak durumunu yinede askerlik şubenize bildirmenizi tavsiye ederiz.

 50. s.a admin. 1990 doğumluyum üniversiteye giriş tarihim 31.08.2009.eğitim fakültesinden 17.06.2013 tarihinde mezun oldum.atamalar eylül ayında olacak bu yüzden askerliğimi tecil ettirmek istiyorum. şuan otomatik olarak 2 yıl tecilli olduğum söyleniyor bu doğru mudur yoksa şubeye gidip tecil mi ettirmeliyim tecil ettirmenin son tarihi ne zamana kadardır.

  • Bizzat askerlik şubesine giderek tecilinizi gerçekleştiriniz, otomatik olduysada en azında işinizi garantiye almış olursunuz. Kısa sürede gitmenizi tavsiye ediyoruz.

 51. 2013 temmuzda dort yıllık lisans proğramından mezun oldum.. normal şartlarda kaç yıl daha kendimi tecil ettirebilirim
  ilginiz için teşekürler

 52. Merhaba. Kasım 1989 doğumluyum. Üniversiteden 2011’de mezun oldum. Geçen yıl öğretmen olarak görevime başladım. Üniversiteden sonra da askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. Kasım dönemi için başvuru yapmam gerektiği ile ilgili bir yazı geldi. Ancak ben asker öğretmenlik düşündüğüm için bir dahaki ağustosta gitmeyi düşünüyorum. Bu durumla ilgili yapmam gereken nedir?

  • Yapmanız gereken işlem askerlik şubesine giderek bu isteğinizi şubedeki memurlara bildirip işlem yaptırmanız gerekmektedir.

 53. ben mayıs 2013te 4 yıllık programdan mezun oldum.2 yıl tecil hakkımı kullanmak istiyorum eylül 2013 şubeye gidip 2 yıl tecilimim kullanmak istediğimi söylesem çok geç mi? olur yani sorun çıkar mı?

 54. merabalar 18.01.2012 lisans mezunuyum su ana kadar askerlık subesıne gıdıp herhangı tecıl ıslemı yapmadım cunku otomotık oldugunu sanıyodum..herhangi bir ceza alırmıyım ve ben tekrardan tecil yaptırabilirmıyım en son hangı zamana kadar tecıl yaptırabılırım bakaya kalma durumum nedır sımdıden tesekkur ederım…..

  • Teciliniz bittiyse bakaya kalmış olabilirsiniz, ancak bu sormuş olduğunuz bilgileri askerlik şubesinden net olarak öğrenebilirsiniz. 29 yaşınızı geçmediyseniz ve kaçak durumda değilseniz tekrar eğitiminiz için tecil hakkınız bulunmaktadır.

 55. lise mezunuyum yurtdışlarına gidip geldim 2011 de tecilim bitmiş yurtdışına tekrar gitmek istemiyorum nasıl tecil yaptıra bilirim

 56. merhaba 90 doğumluyum daha önce 2 yıllık yüksek öğretim programına kayıt olup bitirmedim bu sene tekrar bi yüksek öğretim bölümüne kayıt yaptırıcağım ama kayıt bölümünde teciliniz dolduysa bu uzatılmayıcaktır diyor böyle bişey var mı tecil ettirme hakkım bulunmakta mı?

 57. arkadaslar yada admin bey ben 2012 lisans mezunuyum ve 2014 temmuzda bitior bunu erteletmem için yollar nelerdir özellikle yüksek lisans hariç seçenekleri söyleyebilirseniz.Bide son tarihte kadar erteletemESSEM ben belediyede sözleşmeli çalışıorum nasıl olacak çok acilll cevap bekliorum arkadaşlar lütfen yardım edin…

 58. 2013 lisans mezunuyum. 2015 e kadar tecilim bulunuyor. Açıköğretim lisans bolumlerinden herhangi birine kayıt yaptirirsam 2015 ten sonra askerliği tecil ettirebilir miyim? Teşekkürler

 59. Haziran 2013’de üniversiteden mezun oldum. Tecil için geç sayılmam değil mi? Bir de tecil işlemleri için neler isteniyor öğrenebilir miyiim?

 60. 2013 haziran ayı eğitim fakultesi mezunuyum daha tecil yaptırmadım son günü var mı bu tecilin? bide benim atama durumum söz konusu ne yapmalıyım

 61. Merhabalar..
  ßen 86 Doğumluyum. 4 yıllık lisans egıtımı bıttıkten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım.12 eylul 2013de tecılım bıtıyor. yaşım şuanda 27. KPSS Hazırlanmayı düşünüyorum. şu şartlar altında tekrar askerliğimi tecil ettirme şansım varmı ?

  • Tekrar şansınız olmayabilir, lisans eğitiminizden sonra olan tecil hakkınızı kullanmışsınız. Ancak birde 29 yaşınıza kadar eğitim için tecil hakkınız var ama bu Kpss için geçerli değildir Muhammet bey.

 62. Merhaba yeni yüksek lisansı kazandım. Kayıt için askerlik durum belgesi isteniyor. Bu belge için önce 2 yıl tecil yaptırıp sonra belge mi alınmalı yoksa mevcut vaziyette bu belge verilebiliyormu. Ayrıca yüksek lisans eğitimimde lisans gibi okul şubeye öğrenci diye bildiriyormu yoksa benim mi bilgilendirmem gerekmektedir. Tecil yaptırırsam 2 yıl sonra bitecek fakat yüksek lisansım hazırlıkla 3 yıl bu konuda problem çıkarmı öğrenciyken askere çağrılırmıyım 1990 doğumluyum.

  • Askerliğiniz tecilli durumda ise gidip belgenizi alabilirsiniz. Yüksek lisanstada bildirirler şubeye ancak siz yineden bizzat gitseniz işiniz daha garanti olur Tolga bey. Öğrenciyken askere çağırılmazsınız. (Tecilli iseniz.)

 63. 22.07.2013 itibariyle 4 yıllık lisans mezunu olmuş bulunmaktayım.Askerlik şubesine yarın gidip tecil işlemi yaptırmak istiyorum.Bir sorun çıkar mı acaba?

 64. Merhaba ben 89 doğumluyum bu sene 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun oldum, daha önce hiç tecil yaptırmadım. Bu sene yaptırmak istiyorum, temmuz ortalarında askerlik şubesine gitmiştim ordaki memur sene sonuna kadar muayeneye gelebileceğimi yani tecil ettirebileceğimi söylemişti. Birazdan üniden bir arkadaşla konuştum bana üniversite ilişik kesilmesinden en geç 2 ay sonra tecil etmiş olan gerekiyor dedi. Bu durumda arkadaşa mı yoksa şubeye mi inanayım. Memur yanlış bilgi vermiş olabilir mi ? Teşşekkürler, kolay gelsin.

 65. merhabalar benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.Haziran ayı 2013 yılında 4 yıllık fakülteden mezun oldum.Geçici mezuniyet belgem geç çıktığı için tecil işlemlerimi yaptıramadım.Kasım döneminde askere gitmeyi düşünmüyorum.Tecilimi yaptırabileceğim son tarih nedir acaba(eğer kasım döneminde gitmek istemiyorsam son tarihin aralık ayı başları olduğu söylendi ne kadarı doğru ) cevaplarsanız sevinirim

  • İlk fırsatta askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırmanızda fayda var Can bey. Beklemeden halletmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 66. yüksel kaya /

  hocam bu yeni yasaya göre asteğmen olarak asker olmak için hangi kıstaslara bakıyorlar kasım ayında askere gideceğim yasım 28 veteriner hekimlik mezunuyum.başvurumu yaptım uzun dönem istediğimi belirttim

 67. merhabalar ben 2 yıllık aöfden 03,06,2013 tarihinde mezun oldum ve askerlikten teciliniz bitmiştir diye kağıt geldi fakat ben aöf ön lisansı 4 yıllığa tamamlıyacağım ayrıca 4 yıllık örgün üniversite kazandım herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım kayıt yaptırmada her iki üniversite için 21,09,1987 doğumluyum teşekkürler

 68. merhabalar ben aöf ön lisans dan 03,0602013 de mezun oldum askeriyeden teciliniz bitmiştir diye kağıt geldi fakat ben aöf 4 yıllık lisans tamamlamak istiyorum ayrıca öss ye girerek 4 yıllık örgün kazandım kayıtta bir sorun yaşarmıyım 21,09,1987 doğumluyum tşkler

 69. merhaba kolay gelsin. mart 1985 doğumluyum. daha önce hem lise mezunu erteleme hemde yüksek okul terk erteleme yaptırdım. suanda lisans okuyorum ama üst üste 2 defa kaldım, bu 3. yıl olacak.bu yıl tekrar kayıt yenileme yapıcam. tekrar ertelenir mi? ertelenirse en son hangi tarıhe kadar kadar ertelerler. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR.

 70. merhabalar,2012 lisans mezunuyum.03.03.1985 doğum tarihim ve 2 yıllık tercih hakkımı kullandım 02.02.2014 te tecilim sona erecek. kpss p3 puanıyla atamamız oluyor ve benim için de temmuz 2014 kpssi son şans. tekrardan tercih ettirebilirmiyim

 71. onur yılmaz /

  4 yıllık lisans mezunuyum.2 yıllık tecil sürem kasım da bitiyor.2014 yılı kpss ye girecektim.bu durumda askerliği tecil ettirebilirmiyim.

 72. Merhabalar, bu haziran’da mezun oldum ve askerlik subesine gidip yuksek lisansa baslamak icin durum belgesi istedigimi soyledim. Gorevli tecil gerekmedigimi muayenemi yaptirdiktan sonra durum belgemi alip okula eylulde kayit olduktan sonra yuksek lisans ogrencisi olarak askerligimin tecil edileceginj soyledi. Ancak bur arkadasim tecili yapilmis bir durum belgesiyle yuksek lisansa basvurmam gerektigini aksi halde bakaya kalacagimi soyledi. Bu halde kayit yaptirdigimda ertelenirmi yoksa tekrar gidip tecil etmemmi gerekir?

 73. merhabalar ben 4 yıllık iktisat bölümü mezunuyum daha yeni mezun oldum askerliğimi bi an önce yapmak istiyorum yedek subay olarak yapma şansım nedir? kendi isteğimle uzun dönem de yapmak istiyorum yedek subay olarak bana çıkma şansı nedir ve henüz mezun olduktan sonra tecil için askerlik şubesine gitmiş değilim bi sorun olurmu? en yakın hangi tarihte askere gidebilirim tabi bu yedek subay başvurusu yapmam gerektiğini göz önünde bulundurarak beni bilgilendirebilirseniz sevinirim

  • Yedek subay olarak yapma şansınız %50 dir. İşlemlerinizi gidip kısa zamanda yaptırırsanız şubat celbi ile askere alınma ihtimaliniz olur. Başvurularınız sırasında yedek subay olmak istediğinizi belirtiniz.

 74. Yusuf kaymaz /

  Mrb ben 1990 dogumluyum 2010 da askerliğim
  Tecil ettim 2012 tecil sürem bitti bu sene aöf kazandım ve kayıt yaptırmaya gittim benden askerlik tecil kağıdı istediler ve askerlik şubesine gidip durumu anlattım bana bakaya kalmışsınız dediler. Okulu kazandığıma dahil kağıtları gösterdim ve hiç bir sonuç çıkmadı sizce tecil etmeye hakkım varmı ve faks çekip yani netleşecek durumum tşkler

 75. Merhabalar ağustos ayında kasım yedek subay celbi için başvuru yaptım. Şuan geçerli birkaç nedenden dolayı gitmek istemiyorum. Acaba tecil ettirebilirmiyim. Not : Okul bittikten sonra 2 yıl tecil işlemi gerçekleştirmedim. Okulun ettirdiği tecil vardı sadece. Teşekkürler..

 76. Temmuz 2012 de üniversiteyi bitirdim daha sonrasında 2 yıllığına tecil hakkımı kullandım.tecilimin dolmasına daha 1 sene var.Son erteleme tarihim temmuz 2014.Fakat yenı bir işe başlıycam ve iş için 2015 e kadar tecil istiyorlar.Sizce ne yapabilirim ?

  • Askerlik şubesine durumunuzu anlatabilirsiniz, çalışmak zorunda olduğunuzu belirtiniz, bir kaç yıl daha tecil hakkınız bulunuyor ise bunu kullanabilirsiniz.

 77. Merhaba,
  Lisans mezunuyum,memurum. 2 yıllık tecil hakkım 30 kasım 2013de doluyor. Şubat döneminde askere gidecek gözüküyorum. ancak yüksek lisansa başlayacağım 2. dönem. kayıtlar 5 şubatta ve askerlik durum belgesi istiyorlar. muayene ocak sonunda olacakmış.yani tarihler çakışıyor. bu durumda askerliği erteletebilirmiyim?

  • Askerlik şubesine giderek eğitim için işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz, ancak bunlarında kuralları var tabiki, sizi bilgilendireceklerdir.

 78. 93 doğumluyum 19.07.2013de myo dan mezun oldum.2 ay içinde tecil etirmezsen bidaha tecil ettşremezsin dıyorlar doğrumu değilse ne zamana kadar tecil ettirebilirim teşekkürler…

 79. merhaba haziran ayında lisans mezunu oldum tecilim de bitti ama ben askerlik şubesie gitmedim şimdi gitsem beni kasımda mı yoksa şubatta mı askere alırlar.?

 80. Merhaba Adminim, Ben Suan AÖF Tarih Okuyorum. 2018 yılına kadar tecilli Bu yıl okul Kaydımı Yenilemesem Asker kaçagı olur muyum Beni askere alma durumu olurlar mı ?

 81. Merhaba,
  17.07.2013 tarihinde lisans programından mezun oldum 89 doğumluyum. Henüz tecil işlemi yaptırmadım, görevli memur bu yıl sonuna kadar yaptırman gerekiyor dedi ancak sanırım yanlış bilgi vermiş o süre 2 ay okuduklarıma göre. Sorum şu; yarın tarihiyle 2 yıllık tecil hakkımı kullansam 22 eylül 2015’e kadar mı tecilli oluyorum yoksa mezuniyet tarihim mi baz alınıyor? Bu konuda kesin bir bilginiz var mı? iş başvurum için 2 aylık bir tecil problemi var da. Teşekkürler

 82. ben 86 doğumyum yoklama kaçağıyım ilk üniversitemden ayrıldım ikincisine yeni kayıt yaptırdım fakat askerlik durum belgesi alamıyorum tecil işlemimi nasıl gerçekleştirim

 83. Merhaba,

  2012 Haziran ayında Mezun oldum. Mezun olduğum ay içerisinde askeriyeye gittiğimde 2014 Kasım 31 tarihine kadar tecilli olduğuma dair bir belge verdiler. Başka bir şekilde şubeye gitmedim. Fakat geçenlerde Şubede durumunu sorgulatan aynı köyden bir akrabam kaçak listesinde adımı görmüş. Şubeye gitmemi veya bir yakınımın gitmesini söylemişler. Şubeye gittiğimde direk alı konma durumu olur mu ? veya tecil durumu mu düzeltebilir miyim ? Bir yakınım o belge ile giderek tecil işlemi mi yaptırabilir mi ?

 84. 2014 aralığa kadar tecilim var. ağustosta kadrolu memur olarakatandım. asaletimi almadan askere gidebilir miyim. tecil bitene kadar asaletim çıkmazsa henüz aday memur olduğum için askerliğim ertelenebilir mi?

 85. Admin bey.farkli bi soru soracagim. Bende düz tabanlık var iki ayagimda.acaba curuk raporunu alma sansim nedir.yada sizce ne yapmaliyim. Enson 7yil once muayne olmustum orda duz tabanligima bakilmadi.

  • Askerlikte eskisi gibi düz taban incelemesi yapılmamaktadır. Artık düz taban olan kişilerde asker olabiliyorlar. Geri hizmet olarak asker olabilirsiniz.

 86. 03.01.1986 doğumluyum, 2011 de lisans eğitimini(4 yıllık) bitirdim. 2 yıllık tecil hakkımı da kullandım. Şimdi şubeden arayıp muayeneye gelmeniz gerekiyor dediler ama ben 1 sene daha erteletmek istiyorum bu mümkün mü ! Mümkünse nasıl ? Teşekkürler..

 87. Merhaba admin, 1986 doğumluyum 4 yıllık üniversiteyi 06.2011 de bitirdim, 2 yıllık tecil hakkımı da kullandım bu ay sonuna kadar muayeneye gelmeniz gerekiyor dediler ama özel sebeblerden dolayı 1yıl kadar ertelemem gerekiyor, bunun için bir yol varmı ?
  Teşekkürler…

 88. 50 kişi sormuş ama şu 2013 lisans mezunlarının tecil işlemi yapmak için son tarihlerinin ne olduğunu söylememişsiniz. En yakın zamanda diyorsunuz sadece. Nedir bu en yakın zamanda? Net bir tarih verin artık.

 89. 2010 üni.mezunuyum raporla askerlik tecilimi yapıyordum rapor kaltığına göre nasıl tecil edebilirim. 25 ekim 2013 yerlerimiz belli olacakmış

 90. Şu 2013 lisans mezunlarının tecil işlemi yapmak için son tarihlerinin ne olduğunu söylememişsiniz. En yakın zamanda diyorsunuz sadece. Nedir bu en yakın zamanda? Net bir tarih verin lütfen…

 91. yurt dısında maddi sıkıntılar yüzünden calısmaktaydım fakat iş bitti türkiyeye gelmek zorunda kaldım tecilim 31 aralık 2013 tarıhınde son buluyor evliyim borcumda var borcum bitene kadar askerliğimi tecil etmek istiyorum sadece 1 defa muayne oldum sonrası hep tecıl ettim dövizlimde yandı askerliğimi nasıl tecil edebilirim bilgileriniz için teşekkür ederim

 92. Merhaba. Okulumun bitmesine bir zorunlu stajim kalmisti. Onuda okul bittikten sonra yaptim. Şuan mezunum fakat mezuniyet belgemi okul taksidimin yatmamasindan dolayı alamiyorum. Şuan aslında lisans mezunuyum. Mezuniyet belgesi aldıktan sonra tecil işlemi için herhangi bir sure var mi acaba? Şuan okuldan diplomasi almayi bekliyorum.

 93. merhabalar.. açıköğretim ünv öğrencisyiken 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım bu sene yani 2013 temmuzda mezun oldum tecilim de 2013 31 aralıkta doluyor fakat ben uzatmak istiorm tecilimi 85 mart doğumluyum 1 yıl mı yoksa 2 yıl mı tecil ettirebilirim?

 94. Merhaba, uni sonrasi 2 yillik tecil hakkim 2014 yazinda bitiyor. Son erteleme tarihi 9 haziran yaziyor verilen kagitta muhtemel sevk tarihide 30 eylul gorunuyor. Simdi ben yurtdisina dil egitimine cikicam ve haziran sonunda donucem turkiyeye.son erteleme tarihini gectigim icin tecil ederlermi bir kez daha yoksa sevk tarihini gecmiycegim icin tecil etmeyebilirler mi? Cunku dondugumdede yuksek lisansa yazilmak istiyorum.

  • Tecil etmeyebilirler. Döndüğünüzde bizzat askerlik şubesine giderek Yüksek Lisans için askerliğinizi tecil etmek istediğinizi belirtirsiniz.

 95. Merhaba, 2 yillik tecil hakkim bitti son erteleme tarihim haziran yaziyor ama sevk tarihim eylul gorunuyor simdi ben temmuzda yuksek lisans kazansam son erteleme tarihimi gecirdigim icin tecik edemez miyim yani yuksek lisansa baslayamaz miyim?

 96. merhaba,ben 1985 doğumluyum 2012 yılında 4 yıllık unıversite mezunu oldum 2013 ekim ayına kadar askerlikle hiç alakam olmadı 7 ekimde şubeye gittim muayene olmam gerektiğini söylediler. durumum nedir beni askere ne zaman alırlar, suç işelemiş olabilme ihtimalim varmıdır varsa bunların yaptırımı nedir?

  • Muayene işlemlerinizi gerçekleştirin.Şubat celbinde asker olma ihtimaliniz vardır. Herhangi bir suç varsa askerlik şubesi size bilgi verir. Askerlik şubenize danışınız.

 97. Selamun aleyküm, 1989 doğumluyum liseden sonra 2007 de amerikaya gittim üniversite için, 2009 da türkiyeye gelip lise diploması ile tecil hakkımı kullandım ne olur ne olmaz diye. 2011 haziran da kesin dönüş yaptım, lakin işlerimin yoğunluğundan ve sürekli seyahat durumunda olmamdan dolayı üniversite diplomamla tecil işlemi gerçekleştiremedim. Diploma denkliğimi aldım, şimdi askeri şubeye gitsem üni diploması ile tecil hakkımı kullanabilirmiyim, bir sorun yaşarmıyım?

  2009 daki tecilimi yaptırırken muayene de oldum?

 98. iyi günler. ben 1990 doğumluyum ve 2006 da acık kalp ameliyatı oldum. 4 yıllık universiteden haziran ayında mezun oldum. askerlik tecil etmek için ne zamana kadar başvuru yapmam gerekir. daha önce askerlikle ilgili hiçbir işlem yapmadım. ayrıca ameliyat olduğum için askere gidememe gibi bir durum olabilir mi. Teşekkürler

 99. Selam! ben 1 ocak 1994 doğumluyum 2012 de liseden mezun oldum. Önümüzdeki sene (2014)’te üniversite sınavına gireceğim 3 yıl tecil hakkım var diye biliyorum şu an sınava hazırlanıyorum ve dersana vb.. herhangi bir yerde kaydım yok sorun teşkil eder mi ? hemen askerlik şubesine gitmeli miyim ? teşekkürler.

 100. Merhabalar 1990 doğumluyum 4 yıllık üniversite mezunuyum bu ayın başında mezun oldum askerliği tecil ettirmek istiyorum en geç hangi tarihe kadar tecil işlemi yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

 101. Merhaba, 1990 doğumluyum ve 4 yıllık lisans mezunuyum. Temmuz 2013’te mezun oldum. 2 gün evvel de okuldan çıkış belgemi aldım. Sorum şudur, aralık-ocak ayları arasında yüksek lisans’a başvuracağım. O zamana kadar tecil ettirmezsem herhangi bir suç teşkil eder mi?

 102. Merhaba,

  Ben üniversiteden mezun olduktan hemen sonra tecil hakkımı kullanmadan bir master programına başladım. Masterdan sonra 1 sene tecil ettirdim. Ve, sonra doktoraya başladım. Doktora bittikten sonra tecil hakkım var mıdır? Varsa, kaç senedir? Yaşımın kaç olduğuna göre cevap değişir mi?

  Ek bir soru olarak: Diyelim ki, tecil Mart 2014’te bitmiş olsun. Bir sonraki dönemde hemen askere alınır mıyım? Yoksa, o zaman alan bir süreç mi?

 103. merhaba 1990 doğumluyum 2 yıllık önüversiteyi 3 yılda bitirdim ve okulum bittiğinde askerlik şubesine gidip tecil ettirmedim.Şimdi aöf dgs düşünüyorum ama askeriyeden durum beyanı istiyorlar.tecil ettirme şansım hala varmı?

 104. 1991 doğumluyum 2. defa universiteye gittim ve okulum ocak ayında biticek inş ben daha önce hiç askeri şubeye gitmedim şubat ayında gitmek istiyorum askere dk olduğum için yollarlar mı ? birde şimdi muayene olmaya gitsem olur mu açıklama yapar mısınız teşekkür ederim şimdiden iyi akşamlar

 105. 1986 doğumluyum. aöf 3.sınıf öğrencisiyim. 2015e kadar askerliğim erteli. 20115de aöf bitirmiş olacağım ve yaş 29olacak. ayrıca marmaraünisinde işletme 1.sınıf öğrencisiyim. acaba 2015te aöf bitirince askerlik 2yıl ertelenirmi? eğer ertelenirse marmara işletmeyide bitirmiş olacak. çok tşk ederim şimdiden

 106. 1991 doğumluyum ocak ayında okulum bitiyor şubatta askere gitmek istiyorum daha önce hiç muayene olmaya gitmedim acaba ne yapmam gerekiyor gidip tecili bozdurmam gerekiyor mu yardımcı olur musunuz ?

   • tecilimi kaldırdığım zaman peki askere hemen gitme olasılığım nedir ? acaba benim çünkü ocak ayında bitecek okulum şubatla beraber ilk tertip gitmek istiyorum ?

 107. Merhaba 2013 haziran ayinda kktc deki bir üniversitede lisans egitimimi tamamladim simdi 4 aydır çalışıyorum hic askerlik subesine gitmedim tecil islemi filan yapmadim size sorum su ne zamana kadar tecil hakkimi kullanabilirm yada hic subeye gitmezsem ne olur

 108. Merhaba Haziran ayında lisans mezunu oldum.Tecil tarihi en son 31 Aralık mıdır ? Birde istenilen belgeler arasında sağlık rapoaru bulunmakta git gel yapmamak adına aile hekimiden şubeye gitmeden önce alsam bir sorun teşkil eder mi ?

 109. İyi günler ben 90 doğumluyum 2013 temmuz lisans mezunuyum askerliği erteletmek için nüfusa kayıtlı olduğum il veya ilçe deki askerlik şubesi dışında herhangi bir il veya ilçeden tecil işlemi yaptırabiliyormuyuz?

 110. merhaba admin haziran 2013 lisans mezunuyum bugün aöf ikinci üniversiteye başvurdum 4 yıllık askerlik suremi ne kadar uzatabilirim bu durumda. teşekkürler

 111. 85 doğumluyum. 2014 de diplomamı alır almaz yurt dışına çalışmaya gitmeye hazırlanıyorum. 29 yaşında olmam yurtdışında çalışmama engel olurmu? Tecil hakkım varmı?

 112. 26.07.1984 doğumluyum yani 29 ve askerliğim muhtemel sevk tarihi 31.03.1984 yazıyor.özel bir bankanın sınavını kazandım ve banka 1 yıl tecil belgesi istiyor..celp dönemi mayıs 2014 yazıyor…bu durmda 1 yıl çalışabilmem için tecil gerekiyor ama yüksek lisans şansımda yok..ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz…

  • Durumunuzu askerlik şubesindeki memura anlatarak size bir yol göstermesini rica ediniz. Durumunuz ve tecil hakkınız ile ilgili olarak en net bilgiyi şubeden alabilirsiniz.

 113. 1989 doğumluyum.2012 haziran da lisan mezunu oldum.Askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim.31.07.2014 tarihinde tecilim bitecek.2014 bahar döneminde yüksek lisansa başlarsam tecilim ilk tecil tarihi bittikten sonra 3 yıl daha mı olacak yoksa yüksek lisansa başladığım tarihten itibaren mi olacak ?

 114. merhaba ben okul bittikten sonra bir kaç arkadaşa sordum otomatik tecil yapılıyor diye biliyordum. Daha sonra gitmedim şu anki durumum nedir acaba mezun olalı 1 buçuk sene olucak.

 115. 1990 dogumluyum ve 4 yıllık 2 senesi okulda 2 senesi aöf de olmak uzere 4 yıllık lısans mezunuyum ve bugune kdar hep okul otomatık olarak tecılımı yaptı.hazıran 2013 de de okul bıttı mezun oldum 4 ay gectı mezun olalı 2 yıl daha tecıl ettırme hakkım var mı ve de yoklama kaçagı durumuna dusmus olabılırmıyım

 116. Merhaba ben haziran ayında 4 yıllık lisans mezunu oldum, fakat özel sebeplerden dolayı okuldan geçici mezuniyet belgesini almadım ve şuana kadar şubeye gidemedim. 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak için çok mu geç kaldım? Şubede karşılaşacağım muhtemel cevap ne olur? Ysrdımınız için şimdiden teşekkürler.

 117. mrb. ben 27 yaşındayım ve 3 yıl daha eğitimim devam edecek. 2015 yılının şubat ayında 29 yaşına girmiş oluyorum. eğitimimi bırakıp askere mi gitmeliyim? ve 2016 yılında 30 yaşına girdiğimde bedelli askerlikten yararlanabilirmiyim?

 118. Merhaba;

  1987 doğumluyum. Son askerlik tecilimi yurtdışında çalıştığım dönemde dövizli askerlik kapsamında yapmıştım. Ancak kapsam gereğince yurt içinde 6 aydan fazla kalmamam gerekiyordu.İşimden ayrıldım ve bu süreyi geçirdim. Yurtdışına tekrar çıkmadığım için aynı kapsamda tecil etme şansım da yok. Tecilim 31.10.2013 tarihinde doluyor yani 4 gün var. 2009 yılında önlisans bir bölümü bitirdikten sonra sınavsız dikey geçişle 3. sınıf işletme bölümüne kayıt olmuştum. Şu an aktif durumda. Ancak 4 yıldır sınavlara giremediğim için sınıf geçemedim. Aöfden öğrenci durum belgesi götürsem tecil hakkı verirler mi? 31 ekime kadar başvuru yapmazsam yoklama kaçağı mı oluyorum. Tecil belgesinin üzerinde en az bir ay önceden durumunuzu belirten evrakla başvurun diyor. Geç mi kaldım? Ne yapmam lazım yardım lütfen.

 119. merhabalar 2011 lisans mezunuyum bu aralıkta tecilim bitiyor yüksek lisans başvurusunu kaçırdım tecil ettirebilmem için başka ne seçenekler var 29 a kadar gitmemem için neler yapmam gerekiyor aöf yede baş vuramıyorum sınavına girmedim..

 120. mrb 2 yıl yuksek lisans okudum ve aöf den 4 yıla tamamladım bu süre zarfında askerlimi 2013 şubata ertelettim şimdi tekrar erteletmek istiyorum imkanı varmıdır ?teşekkürler

 121. merhaba hocam ben 4 yıllık üniversiyei eylül ayında bitirdim.tecil sürenim ne zaman sona ereceğini öğrenmek için askerlik subeşine gittim.kapıdaki görevli bana tecilimin aralık ayı sonunda biteceğini söyledi.bende fazla üstelemedim.gerçekten de aralıkta mı bitiyor

 122. İyi günler; bu yaz üniversiteden mezun oldum ama aöf ten çıkışımı almadım ama web sitesinde artık çıkmıyor bilgilerim. Şimdi yoklama kaçağı mı görünüyorum ? Tecil yaptırmadım. Para cezası öder miyim bu durum için

 123. 2013 bu yıl üniversiteyi bitirdim tecil ettirecem bunun son günü varmıdır varsa hangi gündür şimdiden teşekkür edrim

 124. 1985 doğumluyum , ön-lisans mezunuyum açık öğretime dikey geçiş yaptım , tecil sürem 31.12.13’te bitiyor ve nisanda 29 yaşıma giriyorum , bildiğim kadarıyla 29 yaş bitene kadar tecil yaptırabiliyoruz yani 30’dan gün almamız gerekli ama emin değilim..kaçak durumuna düşmemek için 29çyaşım için 1 yıl daha tecil alabiliyor muyum ? ve her 30 yaşına giren bedelli askerlikten faydalanabiliyor mu ? teşekkürler

 125. merhaba. ben 1988 hazıran dogumluyum. 2011 yılının hazıran ayında 4 yıllık bir lisans programından mezun oldum. universiteye gırıs yılım 2005 yılı ancak hazırlıkla bırlıkta 6 yılda mezun oldum. ve askerlik subesine hic gitmedim. ancak su an ıs durumlarımdan dolayı askere gıtmem mumkun degil. askerlik subesine gidersem ne zaman askere alınırım ya da tecil ettirme hakkım var mıdır?

 126. 91 dogumluyum universite ikinci sinif ogrencisiyim daha once hic subeye gidip texil islemi yapmadim ogrenci oldugum icin gerek yok diye dusundum acaba bu bi sikinti olurmu gidip tecil etmezsem her hangi bi sorun cikarmi

 127. Merhaba, 3 ekim tarihinde yüksek lisanstan mezun oldum. Okulum, mezun duruma geçtiğim için tecilimi kaldıracağını söyledi. Bu sene kpss ye girmek istediğim için agustos 2014 döneminde askere gitmek istiyorum. Mezun durumdayım tecil yaptırma hakkım var mı?

 128. merhaba hocam. ben 2012 yılında mezun olup 2012 Eylülde öğretmen olarak atandım. şuan stajyer öğretmenliğim kalkmak üzere ve 2.yılımı çalışıyorum. hiç askerlik şubesine gitmedim ve tecil edip önümüzdeki yıl yüksek lisans yapmak istiyorum. acaba kaçak durumda mıyım? devlet memurları için ayrıca bir düzenleme var mı? teşekkür ederim…

 129. merhaba hocam ben 2012 haziranda lisans programından mezun oldum ve 2012 eylülde kadrolu öğretmen olarak atandım. şuan stajyer öğretmenliğim kalkmak üzere ve 2.yılımı çalışıyorum. daha önce askerlik şubesine hiç gitmedim..askerliğimi tecil ettirip önümüzdeki yıl yüksek lisans yapmayı planlıyorum tecil edebilir miyim? herhangi bir sorun çıkar mı? devlet memurlarıyla ilgili ayrıca bir işleyiş var mı? şimdiden teşekkür ederim..

 130. 4 yıllık aöf mezunları tecil hakları nedir acaba. bu sene mezun oldum kpss den atanmayı düşünüyorum hani atanamasamda ne kadar tecil sürem varmıdır

 131. Mehmet kiran /

  1987 doğumluyum. Lisans mezunuyum ve 2 yıllık öğretmenim. Mezun olduğum yıl şubede muayene oldum ve tecilimi gerçekleştirdim Tecilim 31.07.2013 tarihinde doldu. Tecilim dolduktan sonra şubeye hiç uğramadım. Ocakta düğünüm var ama şu son günlerde çıkan askerlikle ilgili haberlerden çekinmeye başladım.. Şimdi şubeye gidersem neyle karşılaşırım.

 132. Selam admin temmuz 85 doğumluyum 2 senelik üni. Mezunuyum daha sonrasında aöf e kayıt oldum bazı sebeplerden dolayı hazırlık sınıfında kayıdımı yenilemedim benim sorum hala tecil hakkım bulunuyormudur son çıkan yasadan sonra 29 yaş sınırı hala geçerlimi şubeye gittiğimde neyle karşılaşırım açıkça korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 133. merhabalar.. ben 1985 doğumluyum.. 2004 te ünvye başladım ve tecil ettirdim askerliğimi.. fakat 2005 te ünv yi bıraktım.. askerlik şubesine hiç gitmedim.. asker kaçağı sayılırmıyım?? ve ne yapmam gerekir

 134. 2011 yılında üniversiteden mezun oldum.Askerlik şubesine su ana kadar hiç gitmedim.29 yaşındayım.2014 yılındaki kpss sınavına girdikten sonra askere gitmeyi düşünüyorum.bu süre içinde herhangi bir sorun olurmu.askerlik subesinden tecil isteyebilirmiyim.ayrıca kpss sınavını kazanırsam şayet öğretmenlik hakkımı elde edebilirmiyim?

 135. Merhabalar. Ben 2012’de 4 yıllık lisans eğitimimi bitirdim ve şubeden 2 yıllık tecilimi yaptırdım. tecilim 2014 ağustos ayında son buluyor ve ben 2014 eylül ayında polis okuluna kayıt olacağım. bu sebeple tecilimi 1 yıl daha yaptırmam mümkün mü? Alakanız için teşekkür ederim.

 136. slm ben 2011 yılında aöf kayıt oldum 2 yıllık 2011 yılında şubeye gittim ve tecil ettirdim ve hali hazır sanırım bu sene tecil hakkım doluyor yani aralıkta bitiyor ama benim okul bitmedi yıl olarak bitti ama alttan derslerim var şubeye gitsem tecil hakkı verirlermi 23.04.1988 doğumluyum.

 137. merhaba ben 2012 yılında lisans eğitimimi tamamladım ve 2 yıl tecil yaptırdım. tecilim 2014 temmuz ayına kadar. lakin benim eylül ayında polislik okuluna kaydım yapılacak. bu sebepten tecilimi 1 yıl daha yaptırma hakkım var mı ?

 138. 2 yıllık unıversıtede okuyordum( öyle sanıyordum) 2007 girşliyim hatta 13.09.2013 tarıhdekı harcı odedım ve derslerım secıldı bugun trafık cevırmesınde yoklama kacagı oldugumu ve 15 gun surem oldugunu soyledıler. okuldan atılmıs mıyımıdr. ıs dolayısıyla askere gıtme sansım bulunmadıgı ıcın askerlık subesınden tecıl etme sansım varmıdır tesekkurler

 139. Merhabalar.
  2012 de lisans mezunu oldum 2014 hazirana kadar 2 yıllık hakkımı kullanarak tecil ettirdim. 2014 temmuz da kpss ye gireceğim ve sonuçlarına göre atamaları beklemek zorundayım sinav ve atama döneminde tecilim bitmiş oluyor yüksek lisans yapmadan tekrar tecil ettirme şansım varmidir.

 140. 2012 haziran ayında bitirdiğim lisans öğretimimi 31.07.2014’e tecil ettirdim, 2014 ağustos celbine mi gitmeliyim yoksa 2014 kasım celbine mi?

 141. 90 lıyım.2013 de lisansdan mezun oldum.2014 mayısda askerlik için başvurdum sevk işlemleri için 01.03.2014 31.03.2014 tarihlerinde yaptıracağım yazıyor acaba ben bunu yine tecil ettirebilirmiyim

 142. 90 lıyım aöf ten bu yıl 4 yıllık diplomamı aldım. daha önce aöf 3. sınıfa kayıt olurken 2 yıl ertelemişlerdi. tekrar tecil ettirmek istiyorum ne yapmam gerekiyo yoksa daha tecil şansım kalmadımı.

 143. merhaba. ben 92 doğumluyum. üniversiteyi kazanmadan önce muyane olup askerliğimi erteletmiştim. sonraki sene üniversiteye başladım. askerliğimi tekrar ertelemek için bişey yapmam gerekiyor mu?

 144. ben 27 hazıran 2013 de okumus oldugum lısans bolumunden mezun oldum tecılım 2013 ün temmuz ayı sonuna dogru bıttı lısans bıtımınden sonra ıkı yıl daha tecıl ettırebılecegımız yazılıyor gereklı mercılerın hükmünde benım sormak ıstedıgım ve merak ettıgım nokta sudur kı lısans bıtımınden sonra yenı bır ıkı yıllık tecıl ıcın belırlı bır süre var mıdır mesela eskı tecıl bıtımınden ıkı ay veya 5 ay gıbı bır sure var mı yoksa ıstedıgımız zaman tecıl ettıre bılır mıyız ?sımdıden tesekkurler

 145. Merhaba ben 2011 yilinda yuksek okul bitirdim ve tecilim aralik 2013 te bitiyor üzerimde kredi borcu var ve suan calisiyorum askerligimi tecil etme sansim varmi 88 doğumluyum 3 tane kredi borcum var

 146. Merhaba ben 2011 yuksek okul menzunuyum 1988 dogumluyum ve tecilim 31.12.2013 te bitiyor calisiyoeum su an ve 3 tane kredi borcum var askerlik tecili okul biyince yaptım ve bitti tekrar tecil yapabilirmiyim

 147. merhabalar haziran ayında lisans düzeyinde bi bölümden mezun oldum ve şu an lisans eğitimi ardından 2 senelik tecil hakkımı kullanmak istiyorum. tecil ettirmek için son tarih nedir bilgilendirirseniz sevinirim.

 148. Merhaba admin . 1987doğumluyum. 2011de 4 yıllık eğitim fakültesi mezunuyum. Ağustos 2013 te tecilim bitmiş oluyor tekrar tecil etme şansım var mi .

 149. 1992 doğumluyum açık lisedeyken yoklamam geldi okul ek-c2 belgesi vermedi okuma süren dolmuş sana veremeyiz gidersen alırlar dediler.geçen sene üniye kayıt yaptırdım ama okula gitmedim okul biz yapıyoruz tecili dedi.bu sene de kayıt yaptırmadım muhtemelen askeriye ye bildirilmiştir okumadığım daha önce hiç askeriye ye gitmedim gitsem beni alırlar mı yoksa okumadan da tecil ettirebilirmiyim?öyle bir hakkım var mı?

  • Okumadan tecil ettirmeniz zor, ancak askerlik şubesine okulunuz bildirmediyse halen teciliniz devam ediyor olabilir.

 150. merhaba 29.08.2014 tarihinde tecilim doluyor fakat eylül (2014’ün eylülünde) ayında yüksek lisans mülakatlarına gireceğim eğer mülakatları geçersem yüksek lisansa kaydımı yaptırırsam askeriye tecil eder mi? yoksa 2 yıl tecil hakkımı doldurduğum için kabul etmeme olasılıkları var mı?

  • Yüksek lisansa başlarsanız askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Yinede durumunuz hakkınızdaki bilgiyi askerlik şubenizden alabilirsiniz.

 151. Merhaba ben 27 yaşındayım 4 yıllık açık öğretim ve örgün olmak üzere iki üniversite bitirdim. 2011 de askerlik şubesinden 2015’e kadar tecilli olduğumu öğrendim. 2012 örgün eğitimden mezun olduktan sonra hiç askerlik şubesine gitmedim. benim herkes gibi yeniden tecil ettirmem mi gerek yoksa zaten 29 yaşına kadar tecilli miyim. yoksa kaçak mıyım?

 152. Fatih Karakülah /

  Askerlik şubesinden yardım alabilirsinizden başka bir yorumunuz yok galiba.
  Biraz daha açıklayıcı yorumlar beklemekte herkes.

 153. merhaba. daha önce belirtmişsiniz fakat anlamadığım nokta 29 yaşına girmiş yeni mezun biri 2 yıl tecil hakkı ile 31 yaşına dek tecilli mi olmuş oluyor. dolayısıyla 20.10.1985 dogumlu yeni mezun biri 2 tecil hakkı ile 30 yaşına dek tecilli mi olmuş oluyor. yani demek istediğim bahsi geçen 29 yaşına kadar ibaresi ne anlama geliyor.

 154. merhaba ben 04.06.2012 tarihinde lisans menzunuyum tecilim aralıkta bitiyor . tecili temmuz 2014 kpss ye kadar uzatabilir miyim? 2 yıl dendiği için 04.06.2014 e kadar sürüyor celp dönemi nisanda var ağustosda var ağustosdaki döneme kadar tecil hakkım var mı=??

 155. Admin merhaba kolay gelsin. 1988 doğumluyum, bugüne kadar hiçbir şekilde muayene ve yoklama vs. yaptırmadım. Şuan 4 yıllık fakülte okuyorum, son sınıfım. Mezun olduktan sonra 2 yıl yasal tecil hakkımı kullanacağım, öğrenmek istediğim; 29’a kadar tecil hakkım olduğu için, çalıştığımı falan söylesem 2 yıla ek olarak 1 yıl daha tecil ederler mi? Çünkü 2 yıl tecil hakkım dolduğunda yaşım 28 olmuş olacak. İkinci sorum; tecil hakkımı kullandıktan sonra 29 yaşıma geldiğimde yüksek lisansa başvursam ve kazansam, tekrar tecil alabilir miyim? İlgin için şimdiden teşekkür ediyorum :)

 156. gökhan şeremet /

  Merhabalar

  ben 4 yıllık lisans mezunuyum 2 yıllık tecil hakkım aralıkta sona eriyor ancak şubatta yüksek lisanstan mezun oldum bundan dolayı askerlik şubeye gidip tecili 1 yıl daha uzatabilir miyim? acil cevap verirseniz sevinirim.

 157. 21.9.1992 doğumluyum ikiz kardeşiz ilköğretim matematik öğremenliğin de okuyoruz 3.sınıf tayız 4.sınıf da kpss gireceğiz gerkli puanı alıp öğretmen olarak atamamız olursa askerliği tecil kaç yaşınakadar yaptırabiliriz.2 öğretmen olarak atamamız gercekleşirse atanacağımız yere gerekli evrakları gönderip kısa dönem askerliği yaptıktan sonra atandığımız yere göreve devam edebilirmiyiz.3 okul bittikten sonra kpss kazanamasak askerliği tecil yaptırabilirmiyiz teşekkür ederiz

 158. subat 2013 de mezun oldum tecil hakkım askerlik subesinde 2014 subat ayı yazıyodu erteleme imkanım var mı ?

 159. Merhaba. 2012 temmuz lisans mezunuyum. Okul bittiğinfen beri hiç tecil işlemi yapmadım. Otomatik 2 yıl tecilli oluyorsun denmişti. Böyle bir durum var mı?
  Bu durum asılsız ise şuanki durumum nedir ve tecil hakkımı şuan kullanmam mümkün müdür ?

 160. merhaba iyi günlr 1983 doğumluyum 2012 yılında 4 yıllık aöf den mezun oldum tecil için herhangi bir işlem yapmadım şimdi başvurduğumda tecil 2012 den itibarenmi sayılıcak yoksa başvurduktan sonramı birde tecil başvurusu yapmanın bir süresi varmıdır ?

 161. Merhaba ben 30 yasindayim universiteyi 2008 de bitirdim ama askerliğimi tecil ettirmedim yani tecil icin hic başvurmadim yoklama kacagiyim, yakalanmam halinde diplomsm ile tecil ettirrbilitmiyim hala yoksa hakkım kayboldu mu tessekurler

 162. Merhaba,

  Ben 2012 lisans mezunuyum. Askerliğimi 2 yıllık tecil hakkımı kullanarak 31.07.2014 tarihine kadar tecil ettirdim. Fakat işe gireli henüz iki ay oldu ve ne ben ne de müdürlerim işteki 1. yılımı bile doldurmadan askere gitmemi istemiyorlar. Çalıştığım sektörde tecrübe ve devamlılığa çok önem veriliyor. En az 2 yılı doldurup (09.2015) öyle askere gitmemi istiyorlar. Böylece asker dönüşü de benimle çalışabileceklerini söylediler. 2014’te askere gidip askerlik dönüşü işsiz kalmak istemiyorum. Askerliğimi tekrar tecil ettirebilir miyim? Eğer tecil ettirebilirsem bunun yolu sadece Yüksek Lisans mıdır?

 163. selamlar ben 1986 doğumluyum. 4 yıllık aöf lisans programına kayıt oldum.. ancak bazı sebeplerden dolayı eğitimime 2 yıl ara vermek durumunda kaldım ve kayıt yeniletmedim. 2011 yılında tekrar kayıt yenilettim ve eğitimime 3. sınıftan devam ediyorum. aöf bürosundan aldığım öğrenci belgemi askerlik şubeme gönderdim ancak kayıt yeniletmediğim dönemde bakaya olduğum söylendi ve tecil işlemim yapılmadı.. eğitimimi tamamlayıp mezun olduktan sonra askerlik görevimi yapmak istiyorum ancak tecil işlemi yaptıramayacağımı söylüyorlar.. bu durumda eğitimim bitene kadar askerliğimi nasıl erteleyebilirim? bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.. iyi çalışmalar..

 164. iyi günler . şuan okumuyorum. meslek lisesi okuduğum için tecil hakkım vardı ve 31/12/2013 tarihinde bitiyor. haliyle şubat dönemine yetişemiyorum ve mayıs gideceğim. mayıs ayından önce bir okula kayıt yaptırsam tecil hakkına sahip olurmuyum. bilgilendiriseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

 165. Selamlar, temmuz 2013’de 4 yıllık mühendislik fakültesinden mezun oldum, 1988 temmuz doğumluyum, henüz askerlik işlemleri için bir başvuruda bulunmadım, şu an asker kaçağı mı gözüküyorum? daha 1 hafta önce hopa/Batum üzerinden uçakla yolculuk yaptım polis kontrolünde sıkıntı çıkmadı, açıkçası eşim-çocuğumla havaalanında korkmadım değil, şu an durumum nedir? ne yapmalıyım?

 166. Merhabalar ben 1989 doğumluyum. 4 yıllık arkeoloji lisansından 25.06.2012 tarihinde mevzun oldum. 2 yıllık tecil hakkımı kullandım. Tecil belgemde aşağıda kimliği yazılı hükümlünün 31.07.2014 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur diyor. Bunun yanı sıra celp dönemi: Ağustos 2014, muhtemel sevk tarihi:31.07.2014, erteleme bitim tarihi:25.06.2014 olarak belirtilmiş. Ben yüksek lisansa müracaat etmek istiyorum. Müracaat ve kayıt işlemleri 2014 ağustos ayında yani tecilimin bitişinden sonra olacak bu koşulda, yüksek lisansa kayıt olamadan askerliğe gitmek zorundamı kalıyorum. Yada şubeye gidip tecilimi 2 ay daha uzatabilme şansım varmı. Yüksek lisans için puanlarım herşey hazır sadece başvurunun açılacağı olan ağustos ayını bekliyorum. Tecilimi uzatmazsalar nasıl bir yol izlemem gerekli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 167. selamalr ben 1991 doğumluyum. 2012 yılında lisan programından mezun olsum. 2014 yılına kadar tecilliyim. başka bir lisans programına kayıt oldum, şu an 2. sınıftayım ve okulum 2016 yılında biticek tecil süremi uzatabilir miyim ?

 168. Merhaba ; 86 doğumluyum. Lise mezunuyum ve AÖf 3.sınıfa geçtim. 2015 yılında askerlik tecilim bitiyor.Aöf derslerimde 1 tane zayıfı var.Okulumu bitirip askere gidebiliyor muyum ?

 169. 08.05.1983 doğumluyum ama halen üniversitede öğrenciyim. Eğer üniversite terk kararı alırsam 29 yaşını aştığım halde erteleme alabilir miyim? Yani mezun olanlara verilen 2 yıl tecil hakkını kullanabilir miyim?

 170. ben 4 yıllık okul bitirdim 27 12 1983 doğumluyum ve ayrıca İngiliz dili ve edebiyatı 4. sınıfım… İngiliz dili edebiyatını bitirmem için yarım döneme ihtiyacım var… ben ilk bitirdiğim 4 yıllık diplomayla askerliğimi tecil ettirebilirmiyim…

 171. Merhabalar. Ben 90 doğumluyum ve lisans mezunuyum. Acaba örgün olarak ikinci bir üniversite okuma durumunda askerlik problem oluyor mu ve açıköğretim fakültesi okuyor olsakta askerlik ertelenmiş olur mu?

 172. Ben büyük ihtimalle seneye şubat ayında mezun olacağım. Şubat 2015’te mezun olan biri 2 yıllık tecil hakkını kullandığında tahminen ne zamana kadar uzatabilir? tecil için başvuruya geç gitme vs durumu olabilir mi? mümkün olduğunca ileri bir tarihe tecil edilmesi ihtiyacım var. örneğin ağustostan önce olmaması.

 173. merhabalar. 90 doğumluyum 2012 lisans mezunuyum 2013 te memur olarak atandım. tecil sürem 15.11.2014 tarihinde dolacak tekrar 2 yıl tecil ettirmek istiorum buna imkan varmı şimdiden teşekkürler.

 174. ben 2012 lise mezunuyum uni okucam diye tecil etirdim işler istediyim gibi gitmedi ve okul okumuyorum 2015 kadar tecil sürem var yanlız okul okumuyorum diye bi sıkıtı yaşarmıyım bu ay tecilimi bozup askere gideceyim ve tecilimi kaldırdığım gibi askere alırlarmı soruma cevap gelirse çok sevinirim simdiden teşekur ederim.

 175. selamlar ben 1989 doğumluyum temmuzda 4 yıllık üni mezunuyum aynı zamanda şu açık öğretyorum okuyorum tecilli sayılıyormuyum ? hiç askerlik şubesine gitmedim şu an asker kaçağı mı gözüküyorum ? tecil için bunun belli bir süresi var mı şimdi gidip tecil ettirebilirmiyim ?

 176. 1990 dogumluyum bu sene mezun oldum şu zamana kadar askerlik şubesine tecil işlemi yaptırmadım kpss ye hazırlanıyorum mezun oldukdab sonra tecil için son tarih nedir

 177. 1990 dogumluyum bu sene lisans mezunu oldum kpss ye hazırlanıyorum askerligi tecil ettirmedim halen bunun süresi ne kadardır geçmi kaldım geç kaldıysam ne olur

 178. iyi akşamlar .2011 yılında 4 yıllık üniversite mezunu oldum ve daha sonrasında 2013 ocak ayına kadar askerliğimi tecil ettirdim . tecilim ocak aynda son buldu ama bal liginde futbol oynadığım için askere gitmedim . Ancak yaklaşık bir ay önce jandarma tarafından gbt sorgulaması yapıldı ama bi sorun yaşamadım jandarma da herhangi bişey soylemedi aryrıca ikamet ettiğim eve de kağıt gelmedi . şuan asker kaçağı durumunda mıyım ? ayrıca yüksek lisans a başlıyacağım askerliğim tecil oluyor mu ?

 179. 1988 dogumluyum. 2008’de okudugum 4 yillik okulu 3. sinifta birakip yeni bir 4 yillik fakulteye basladim ve temmuz 2013’de mezun oldum. su anda tecil hakkim bulunuyor mu? tesekkur ederim.

 180. selam, askerliğim 2015 mayısa kadar tecilli, fakat çalışmak istediğim şirket benden tecilimi en az 2015 eylüle kadar uzatmamı söyledi,böyle birşey mümkün mü?90 doğumluyum.

 181. merhaba ben 1987 doğuimluyum ve 2013 temmuz ayında lisans mezunu oldum. şu ana kadar tecil işlemi için başvuru yapmadım. acaba başvurursam şu an tecil edebilir miyim yoksa geçmi kaldım. birde bu konuda herhangi bir şubeye başvurabilirmiyim yoksa kayıtlı olduğum ilde mi başvuracağım. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Geç kalmış olabilirsiniz Salih bey. İkamet ettiğiniz yerdeki askerlik şubesine başvuru yapabilirsiniz.

 182. Selamunaleyküm admin ben 14/10/1984 doğumluyum ve lisans eğitimimi 2014 haziranda tamamlayacağım.
  ağustos veya kasım celp dönemine askerliğimi aldırmak istiyorum ve
  Lisans diplomasıyla 2 yıl daha tecil ettirebilirmiyim???
  Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz????

 183. merhaba lisans mezunuyum 2014 şubat celp dönemim sevk öncesi hazırlık işlemleri 31 aralığa kadarmış sanırım bakayamı kalmış oluyorum şu an (diploma transkript vs. bunları 2 yıl önce mezun olduğumda vermiştim askerlik şubesine)

 184. Merhaba , 24 yasındayım lisans mezunuyum tecilim 2015 nisanda bitio ,bu tecili suan 1 yıl daha uzatabilirmiyim? yardımcı olursanız sevinirim

 185. Berkay Turan /

  Yurtdışında okuyordum yakında okulum bitecek.Lisans mezunu olacağım.Direk 2 yıl askerliğimi tecil ettirebiliyor muyum? Denklik olmadığı için sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa ”okulu bıraktım” deyip açıköğretim belgemle tecil yaptırma şansım var mı? Teşekkürler.

 186. Berkay Turan /

  2010 yılında 2 yıllık üniversite bitirdim.Bu sene yurtdışında lisans programı bitirdim.Yurtdışında denklik sorun olduğu için tecilde problem yaşarsam önlisans diplomam ile tecil yapabilir miyim?

 187. merhaba ben 4 yıllık fakülte mezunuyum iki yıl decil ettirme hakkım bitti şuan 25 yaşındayım ve bir işd eçalışmaktayım askerlik işini ertelemek istiyorum yüksek lisans başvurusunda bulunacağım ama bu sürede yakalanma riskim var askerliği tecil ettire bilme durumum varmı bu konuda görüş bildimisiniz ne yapmam gerek

 188. göktuğ halis /

  merhaba. kardeşim 2011 ağustos ayında üniversiteden mezun oldu. şu anda 25 yaşında. mezun olduktan sonra bir eğitim kurumunun tecil işlemlerini yapacağı şeklindeki yanlış yönlendirmesi nedeniyle askerlik şubesine başvurmadan yurtdışına dil eğitimi almaya gitti. bu sırada kendisini şubeye davet eden bir kağıt aldık. kendim gittim yurtdışında olduğunu söyledim. memur, konsolosluktan halledebilir, dedi, kardeşime söyledim.ama konsolosluk yeşil pasaporta tecil işlemi yapılamaz dediği için başaramadı. şu anda 2 seneyi aşkın bir zaman gecikmiş bulunuyor. yakın bir zamanda ülkeye döndü. en ksa zamanda şubeye başvuracak ama başvuru halinde yapmayı düşündüğü yüksek lisans eğitimine izin verilmeyeceği ve ilk celpte askere alınacağı endişesi taşıyoruz. kayıt yaptıracağı üniversite ‘okumasında bir sakınca yoktur’ kağıdı istiyor. bu belgeyi alabilir miyiz yoksa kardeşim askere alınır mı? bilgi verirseniz çok sevinirim

 189. ben 1989 doğumluyum, 26.8.2013’te mezun oldum, fakat tecilimi henüz yapmadım. tecil tarihi de 31 Aralık’ta sona eriyormuş. pedagojik formasyon eğitimi alacaktım ve muhtemelen de bu ayın sonunda eğitimi almaya hak kazanacağım. fakat bu eğitim bize tecil hakkı tanımıyor. şimdi askerlik şubesine gitsem beni askere alırlar diye korkuyorum. böyle olursa pedagojik formasyon eğitimine hak kazanamadan alınmış olurum. açıkçası şimdi askere gitmek istemiyorum ve özetle tecil hakkım 20 gün kadar geçmiş olsa da tecil işlemini yapamaz mıyım? yoksa askerlik şubesinden uzak durup bu eğitimi almaya hak kazandıktan sonra mı askerlik şubesine gitmeliyim? böylelikle askere alınmış olsam dahi hiç olmazsa pedagojik formasyon hakkım saklı kalmış olur. lütfen olabildiğince çabuk bana yardımcı olursanız, size çok minnettar olacağım.

 190. Merhaba ben 1991 doğumluyum örgün eğitimde önlisans bölümü okudum. mezun olduktan sonra aöf kayıtlı değildim. askerlik şubesine gidip 2 yıl tecıl ettirme hakkımı kullandım. Sonra açıktan da ikinci üniversite kapsamında bir önlisans programına yazıldım. İkinci üniversite de tecil ettirme hakkı yokmuş. Askerlik şubesini aradım tecil ettiremez siniz dediler aöf bürosu da bana EKC-2 belgesi vermiyor ben askere şuanda gitmeyi düşünmüyorum tekrardan nasıl tecil ettirebilirim? Ne yapmam gerekiyor acaba ?

 191. Slmlar.Ben 1983 doğumluyum 2012 de lisans mezunu oldum ve 2 yıl daha tecil ettim yani 2014 haziran ayında bitiyor tecil hakkım..1 yıl daha tecil etmek istyorum,bu sizce mümkün mü?Teşekkürler.

 192. Merhabalar ocak 1994 doğumluyum liseden 2011 yılında mezun oldum şimdi askerlik şubesine gitsem lise mezunu olduğum için askerliğimi tecil ettirebilir miyim acaba cevaplarsanız sevinirim

 193. merhaba ben 1993 doğumluyum 2012 haziran ayında 19 yaşında liseden mezun oldum ve askerlikle ilgili herhangi bir kağıt gelmediğinden yurtdışına çıktım 2 sene oldu su an 21 yaşındayım türkiyeye hiç geri dönmedim burada oturum hakkı kazandım ama şuan aktif çalışamadığımdan tecil ettiremiyorum konsolosluk aracılığıyla. türkiyeye geldiğimde lise diplomamla üzerinden 2 sene geçmesine rağmen tecil ettirebilirmiyim . benim için çok önemli bir konu bu ay sonu istanbula gelmem gerekiyor annemim rahatsızlığından dolayı cevaplarsanız çok sevinirim .

 194. merhaba 87 dogumluyum 2010 lisans mezunuyum bu zamana kadar tecıl ettırdım askerlıgımı 29 yasına kadar ertlenir denıyor aynı zamanda ptt de aday memurum ancak kurum askerlıgı tecıl etmıyor ne yapmam gerekır tecıl ıcın uzaktan eğıtım yuksek lısans olur mu ya da rapor alsak olur mu

 195. Merhaba ben 1991 doğumluyum ve 2013 temmuz ayında mezun oldum ancak askerlik tecil ettirilmesi gerektiğini bilmediğim için henüz ettirmedim.Pazartesi ettireceğim ama ne gibi sorunlar olur ya da tecil ettirebilir miyim ? teşekkürler…

 196. admin 1987 doğumluyum 2012 de lisans diploması aldım lisans diploması aldıktan sonra mayıs 2014 e kadar tecil ettirdim . şuanda kpss ye çalısıyorum ve tekrar tecil etmek istiyorum.. tecil etme şansım var mı..?

 197. 30 yaşindayım ve 1 hafta önce mezun oldum tecil süremde yaklaşık 40 gün önce bitti diplomamla askerliği tekrar tecil ettirme hakkım varmı.şimdiden teşkkürler

 198. Merhabalar ben 1987 doğumluyum 2012de üniversiteden mezun oldum öğretmenlik ayni yil ASKERLİĞİMİ 2yil tecil ettirdirdim tecilim haziran 26 sinda bitiyor simdi ben KPSS sinavina girecem öğretmenlik sinavim temmuzda duruma gore tercih ve atama ağustos gibi olacak birde şuan nisanliyim dugunum de ağustosda olacak ilk hafta ben simdi ne yapmaliyim tecil olmasini istiyorum yada başka ne yapabilirim daha şubeye gidip de sormadim nedense cekiniyorum olumsuz bilgi almaktan sonuçta hem evlilik hem de sinav ve gelecek söz konusu rahat değilim bu yüzden dersimede yoğunlaşamiyorum lütfen karsiliksiz kalmsin bu mesajim

 199. Hocam 12.10.1991 doğumluyum.liseden sonra direk 2 yıllık önlisans okudum sonra aöf işletme 3-4 yaptım.1 yıl uzattım su an son dönemdeyim.haziranda mezun oluyorum.açıktan tekrar 3-4 kamu yönetimi okumak istiyorum tecill işlemi nasıl olur. kamudan sonra yüksek lisans düşünüyorum. lisans ustune lisan olmuyor mu tecilden sayılıyor mu.

 200. Merhaba, 1989 Doğumluyum. Lisans programımı 2014 senesi itibari ile beklediğimden bir dönem daha erken bitirdim. ( Şubat ayı ) Normalde temmuz sonunda bitirecektim ve askere kasımda gitmek istiyordum borçlarımdan dolayı. 19.02.2014 itibari ile yoklama kağıdı gelmiş ve tecilim var mı yok mu kasımdan önce gitmek zorunda mı kalıyorum herhangi bir bilgiye ulaşamadım. (Normal standartlarda bu sene tecilliyim. ) Yoksa tecilim bu sene de mevcut mudur ? Mezun olunca tecil hemen düşüyor mu ?
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

 201. Merhabalar, ben 1989 doğumluyum ve 2013 lisans mezunuyum. Tecil adına herhengi bir işlem yapmadım ve şu an üniversitede pedagojik formasyon eğitimi dersleri görüyorum. bu durumda devletin gözünde yoklama yada muayene kaçağı olarak mı görünüyorum ve para cezası alma ihtimalim var mı. ilginiz için teşekkür ederim.

 202. Merhabalar..
  Benim tecil sürem 2014 temmuzda bitiyor. Ben aday öğretmen olduğum için ve o zamanda adaylığım kalkmadığı için ne kadar süre erteletebilirim?

 203. merhaba ben 1993 doğumluyum liseden geçen haziran mezun oldum ama diplomamı askerlik şubesine götürüp tecil ettirmedi açıköğretim fakültesine kayıt yaptırdım eylül ayında ama şimdi açık öğretimden ayrılmak istiyorum diplomamı şimdi götürsem askerliğim tecil olurumu ama diplomayı alalı 8 ay geçti cevaplarınzı bekliyorum tşk..

 204. üniversite 4. sınıf öğrencisiyim bu sene ağustos ayında mezun olacağım ağustos tertibinde askere gitmem mümkün olur mu?

 205. ben ınfaz karuma memurlugunu kazandım 2012 mezun oldum 2 yıl tecıl kullandım tekrar tecıl ettırebılırmıyım

 206. yagiz bayrak /

  Merhaba, 2012 de lisanstan mezun oldum ve tecil hakkimi kullanmak icin subeye gittim.glokom hastasi oldugum icin beni hastaneye gonderdiler ve 1 yil saglik tecili verildi. Su an bu 1 yillik sure bitti ve bu sefer hastanede askerlige elverislidir raporu verildi. Ve ben askerligi mumkun oldugunca tecil ettirmek istiyorum. Kafami karistiran birkac nokta var yardimci olursaniz sevinirim.
  1)lisanstan dolayi 2 yillik tecilimin 1 yilini kullanmis sayildim mi? Yoksa 2014 un uzerine 2 yil eklenecek mi?
  2)lisans mezunu olmamin verdigi 2 yil tecil hakkinin disinda ekstradan 2 yil tecil hakkim olduguna dair bir iki yazi okudum dogru mudur?
  3)hic bir yol olmazsa tek tecil sansim yuksek lisans midir?
  Tesekkurler

 207. ağustos 1990 doğumluyum; 2014 haziranda 4 yıllık mühendislik bölümünden mezun olacağım.
  yüksek lisans ve doktora yapmayı düşünüyorum, askerliği en fazla ne kadar erteleyebilirim?

 208. Merhaba admin bn lise mezunu olduktan sonra unuversite okumak icin askerligimi tecil ettim 2 yillik mezun oldum bu ay ama dgs ile 4 yilliga cikartmak istiyorum subeye gitsem tecil ederler mi tekrar lutfen acil cevap yazar misin?

 209. Slm bn 1989 dogumluyum lise mezunu olduktan sonra unuversite icin askerligimi tecil ettirdim bu ay da 2 yillik mezun oldum.Ancak 4 yilkiga tamamlamak istiyorum tekrar subeye gitsem bir kez daha tecil ederler mi acaba

 210. merhaba 2013 haziran ayında lisans diplomamı aldım ancak tecil işlemi yaptırmadım daha önce tecil ettirmiştim okurken 2015 yılına kadar ancak okul bitince yeniden tecil ettirmem gerekiyormus şimdi yoklama kaçağı olduğuma dair bi evrak geldi şubeden mezuniyet üzerinden yaklaşık 9 ay geçti şimdi yeniden tecil alabilirmiyim yoksa başvurunun ardından ilksevkle gönderirler mi bilgisi olan vardı

 211. Merhaba 1990 doğumluyum. Haziran 2013 lisans mezunuyum. Yoklama tarihi en son 31 ekim 2013 müş sanırım. Ben bu yoklamaya gitmedim. Daha doğrusu haberim yoktu. Dün yoklama kaçağı olduğuma dair elime kağıt ulaştı. Önümüzdeki hafta içinde diplomayı falan alıp, gidip tecil ettirmeyi düşünüyorum. Tecilim yapılır herhangi bir sorun çıkmaz değil mi? Birde o 100liralık idari cezayı ödeyecekmiyim?

 212. Ahmet Hakseven /

  Merhaba, ben Haziran 1985 dogumluyum, su anda yurtdisinda master egitimime devam ediyorum ilk senem bitiyor, seneye insallah mezun olacagim. Yurtdisina cikmadan once tecil islemlerimiz meb tarafindan halledilmisti. Simdi sunu sormak istiyorum, bu 29 yas konusu bizimle de ilgili mi? Nasipse 1-2 ay sonra ailemi ziyarete turkiye ye gelecegim, havaalaninda pasport kontrolunde problem yasar miyim?

  Simdiden tesekkur ederim.

 213. Merhaba.. Ben 2012 haziranında 4 yıllık bi fakülteden mezun oldum.2 yl askerliğimi tecil ettirdim.2104 ekimde tecil doluyor.Kpssye hazırlanıyorum.Atamam yapılmadan askere gitmek istemiyorum.Tekrar tecil ettirme hakkımın olmadığını duydum.Sadece yüksek lisans yaparsam mümkünmüş.Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim bu arada 89 doğumluyum.. şimdiden teşekkürler.

 214. Merhaba, Kasım 1985 doğumluyum. Lisans mezunuyum, Şubat 2014 itibarı ile mezun oldum. Okulla ilişiğimi yeni kestim. An itibarı ile yoklama kaçağı sayılıyor muyum? Sayılmıyorsam tecil işlemi hakkına sahip miyim? Varsa öyle bir hakkım bu süre ne kadardır?

 215. Umut Utku ÖNDAŞ /

  Merhaba, 1989 doğumluyum. Mayıs 2013’te mezun oldum. 1 yıl uzattım normalde 2012’de mezun olmam gerekiyordu. Normalde diplomadan kaynaklı 2 yıl tecil olması lazımken bugün evime tebligat geldi. Sanırım 2012’de üniversite ile ilişiğimin kesildiği bilgisiyle sorun oluştu. Mezuniyet tarihimin 2013 olduğu diplomayla şubeye gidersem bu sorunu düzeltebilir miyim? Not:Daha önce şubeye gidip bir işlem yapmadım.

 216. Merhaba, ben 1989 doğumluyum. 2012 üniversite mezunuyum. 2 yıllık tecil sürem bu sene sonu bitiyor. Fakat dişlerime tel taktırdım. Tedavi süresi 2 yıl. tecil hakkım var mıdır? Veya açıktan 2 yıllık üniversite falan okuma hakkım varmıdır tecil için ?

 217. Merhabalar, 89 dogumluyum. 2013’te lisans ögrencisiyken tecil hakkım dolmustu ve yeniden tecil ettirdim (2015e kadar). 2014 Ocak ayında Lisans mezunu oldum. Bildiğim kadarıyla lisans mezunlarına 2 yıl tecil hakkı daha tanınıyor. Şu halde max. hangi yıla kadar tecil hakkımı kullanabilirim? Teşekkürler

 218. merhaba ben haziran 2012 de lisanstan mezun oldum. 2 yıllık tecil hakkımı kullandım ve temmuz 2014 te tecilim bitiyor. 88 doğumluyum ve askerliği ertelelemem gerekli bunu nasıl yapıcam bana yarımcı olurmusunuz.

 219. serdat753753 /

  Slm aleykum 1990 doğumluyum 2012 de lisan mezunu oldum askerliğiertelemek iiçin hangi bolumu okumam gerekiyor beş yıl olan bölümleri olursam ertelenir mi askerlik

 220. 1985 doğumluyum 2012 de üniversiteyi bitirerek 2 yıl tecil hakkımı kullandım şu anda 29 yaşındayım temmuz da tecilim bitiyor yeniden tecil ettirme şansım var mıdır özel sebepler dolayısıyla veya herhangi bir şekilde 6 ay daha tecil ettirmek istiyorum askerliğimi böyle bir hakkım var mıdır ? bilgilendirebilir misiniz beni? teşekkür ederim .

 221. S.a admin ben 28 yasindsyim 29 yasindan gun aldm okul bu haziranda bitiyor okul bittikten sonra askerlik.subesine gidip tecilimi bozabilirmiyim ve tecilimi.bozarsam. Hemen asker alirlar mi iyi aksamlar admin

 222. 09.2012 de lisans eğitimim bitti kamuda öğretmen olarak çalışmaktayım 09.2014 e kadar tecil ettirmiştim askerliği fakat tekrardan uzatmak istiyorum yüksek lisans dışında herhangi bir tecil yolu var mı?

 223. merhabalar 17/08/1986 doğumluyum 2014 temmuzda fakülte mezunu olduğumda ne kadar süre tecil hakkım bulunuyor ? ne yapmam gerek ?

 224. Merhaba,
  Ben 86 doğumluyum. 2 ay önce askerlik durum belgesi aldım ve açık öğretim okuduğum için 31.12.2015’e kadar tecilli görünüyorum. 2014 Haziran ayında okulum bitti ve lisans mezunu oldum. Şu anda devam eden tecilim var fakat mezun olduğum için artı 2 yıl daha tecil hakkım olacak mıdır? Yani 31.12.2017’ye kadar tecil verirler mi? O tarihte 30 yaşı geçtiğim için sıkıntı çıkar mı?

 225. merhaba 31 yasındayım..mezun olduktan sonra 2yıllık tecıl hakkımı doldurdum. fakat şuan eşim hamile ve çalışmıyo bu sebeple enaz 1 sene askerlığımı ertelettırebilir miyim

 226. 2012 de lisans mezunu oldum. 2014 ağustos ayında tecilim doluyor kpssye giricem acaba yeniden tecil imkanım var mı

 227. Meraba ben 2 yildir meb de kadrolu olarak calisiyorum bu sene kasim celbinde askere gitmem gerek fakat ertelemek istiyorum en azindan bir yil daha erteleme imkani varmi lutfen yardimci olun.

  • Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğinizi belirtiniz, durumunuz incelendikten sonra uygun görülürse askerliğinizi erteleyebilirsiniz.

 228. Merhaba,

  28.07.1984 dogumluyum.Haziran ayı içerisinde mezun oldum.Askerlik için tecil hakkım var mı ?29.yaşını doldurmuş olmam tecilim için sorun olur mu?

  İyi günler,

 229. Doğum tarihim 14 Aralık 1987, önümüzdeki sene İletişim Fakültesini bitiriyorum. Daha önce 2008 yılında İktisat okumaya çalıştım, bıraktım ve daha önce iki yıllık bir bölüm okudum ve dikeygeçiş yaptım. Tecilim halen AÖF üzerinden yapılıyor, o ayrı bir tartışma konusu sanırım. Yaz döneminde staj yapacağım, askerlik tecil durumunu nasıl etkiler? 60 gün staj yapılabilir mi? Tecil gerekir mi?

 230. 4 yıllık lisans mezunuyum.92 doğumluyum. lys ye tekrar girdim. 4 yıllık mı 2 yıllık mı okursam askerliğimi otomatik olarak okul tecil ettirir.lisan meznu olanlar tekrar bir lisans programına kayıt olunca askerşik tecil edilmiyor mu? bunu gibi şeyler duydum ne yapmalıyım?

 231. merhaba, lısans mezunuyum, 87 DOGUMLUYUM, 29 YASINA KADAR TECIL HAKKIM VARDI AMA BEN agustos celbı ıcın tecılımı bozdurdum , bu arada da bazı sınavlarA GIRME HAKKI KAZANDIM SINAV SONUCLARU MUSPET CIKARSA VE KAZANIRSAM ASKERLIGI NASIL ERTELEYEBILIRIM,

  • Merhaba askerlik ertelemenizi bozdurduğunuz için ikinci bir erteleme şansı sizin için zor olabilir, durumunuz hakkındaki kararı askerlik şubesi verebilir.

 232. iyi günler admin ben 2 yıllık pazarlama bitti 4 yıllığı tamamlamaya. aöf işletme lisans okuyorum.

  sorum şimdi aöf lisans 29 yaş sonuna kadar ertleiyor. ben okulu 27-28-29 yaşında mezun olup çalışsam bir kaç yıl tecil hakkım var mı

 233. Merhaba ben 04.01.1986 doğumluyum.4 yıllık bir üniversite yarım dönem uzattım İngilizceden dolayı askere gitmeyi düşünüyordum ben askere gidip sınavlarda İngilizce dersini verirsem 6 aylık askerlik yapabirmiyim

 234. merhaba sayın adminim ben temmuz 2012 de 4 yıllık (lisans matematik) mezunu oldum. yüksek lisansa başvuru koşullarında askerlik şubesinden alınan yüksököğretime engel yok belgesini şart koşmuşlar. tecil sürem bitmiş midir, yada nasıl tecil edebilirim. ve yükseköğretime engel yok belgesi nasıl alabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

 235. 2012 haziran ayı mezun oldum. Askerlik şubesine hiç gitmedim. Şimdi gitsem tecil hakkım var mı? Yaşım 28… Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 236. 31.07 2014 tarihine kadar tecilliyim fakat bugün 22.07.2014 tarihinde eve bir kağıt geldi özet olarak şu yazıyor sevk işlemlerini yaptırmadığınızdan dolayı bakaya kalmışsınız…şimdi benim sorum şu bu tecil tarihim bitmeden askerlik şubesine gitsem beni ağustosta askere alırlar mı yada kasımda gitmek için ne yapmalıyım….şimdiden teşekkürler

 237. Hocam merhabalar. 2013 yılı Aöf lisans mezunuyum. Askerlikle ilgili tecil vs. hiçbirşey yapmadım. Tecilim devam ediyor mudur? Ne yapmam gerekir? askerlik şubesine 1 aya kadar başvursam aralık celp’inde askerliğimi yapabilir miyim?

  • Teciliniz devam etmez, askerlik şubesine 15 ağustosa kadar gidip işlemlerinizi yaptırırsanız, kaçak durumuna düşmediyseniz Kasım celbinde asker olma ihitmaliniz olacaktır.

 238. merhaba ben 4 yıllık universite mezunuyum kimlik yaşım doğru değil. mahkeme kararıyla yaşımı küçüldükten sonra hangi yaşım geçerli olacak askerlik durumum için tşklr

 239. cem çalışkan /

  ağustos celbinde askere gitme kararı almıştım yerimde belli oldu ancak bu arada formasyon basvurusu yaptım ve geldi suan kktc de formasyon almaktayım. formasyon acaba askerliğimi erteletebilir mi? şimdiden tşkler

 240. Agustosda birinci grup askerlik karari çıktı kpssden yüksek puqn aldim atqnma sansim var bnde dogql olarak tekrar tecil ettirdim, askerlik subesindeki beyfendi bana.senin siniflandirman.yapildi artik ogretmen olarak gitne sqnsin.yok.dedi.bana…

 241. Cihan gömlekçioğlu /

  Hocam merhaba. 1990 Nisan doğumluyum. Lisans programım bu yıl bitti ama okulla ilişiğimi daha kesmedim yani geçici mezuniyet belgesini almak için evrakları teslim ettim. Teslim edersem ne zamana kadar askerlik şubesine tecil etmem lazım?
  Soru 2 tekrar lisans veya önlisans veya açıköğretime başlamak askerlik tecil süresini uzatır mı ?
  Teşekkürler

 242. merhabalar bütün msjları okudum ama tam anlayamadım. dört yıllık mezunum 2 yıllık tecilim 2014 ekimde bitiyor. baska bir lisans bölümü daha kazandım ve okumak istiyorum. tekrar tecil ettirebilirmiyim?

 243. 1990 doğumluyum. 4 senelik bir fakülteden mezun oldum. 2 sene tecil hakkım var biliyorum ama ben kpss ye ara vermek istemiyorum. Formasyon eğitimi alıyorum. 29 yaşına kadar tecil ettirebilir miyim?

 244. ben 2010 da askerlıgımı tecil ettırdım sonra aof ye basvurdum ve 2014 te unıversıte bıttı 3 yıl okumam gerekırken 1 yıl kaldım askerlık durumum nedır sızce

 245. Merhaba benım sorum şu bu yılın Kasım ayında atam olacağını söylüyorlar benim tecilim Eylül’de bitiyor Ne zaman askere gitmek zorundayım ikincisinde Kasım’da atandım Aralık’ta gidereceğimi söyleyenler oldu eğer atandıktan askere gidersem memurluğum yanar mı? Teşekkürler

 246. Iyi günler admin ,
  Ben 2014 Şubat ayında aöf den mezun oldum
  Askerlik Şubesi 31.03.2016 tarihine kadar tecil verdi. DenizIn ortasında çalışıyorum , Eger bu tecil tarihini gecersem kaçak gorunurmuyum ?
  Çünkü gemide arada sırada Türk limanlarina ugruyoruz. Polis direk beni alırmi gemi kaptaninin isteği üzerine gün uzatılabilirmi ? Selamlar

 247. gokhan gokdogan /

  Iyi gunler 21 10 1985 dogumluyum 4 yillik fakulteden bu yaz mezun oldum askerligi 2 sene tecil ettirebilir miyim. Yardimci olursaniz cok sevinirim

 248. merhabalar. Ben 90 doğumluyum.2011’de Üniversite sınavına hazırlandığım sıra ilk tecilimi gerçekleştirmek için işlemlere başlamıştım ve Şubat 2013’e tecilimi gerçekleştirmiştim.Şubat 2013’de üniversite öğrencisi olduğum için okulun kendiliğinden tecil ettiğini söylediler ben hiçbir işlem yapmamıştım. Bu sene yeni mezun oldum ve tecilimin ne zamana kadar yapıldığı hakkında bir bilgim yok bazı arkadaşlarım 2015 Kasım diye söylediler fakat net bir bilgim yok. Okulun yaptığı tecil kaç sene geçerli oluyor? ilginiz için teşekkür ederim ..

 249. Merhaba, benim merak ettiğim şey üniversiteden mezun olduktan sonra askerlik 2 yıl tecil edilebiliyor acaba aynı şey yüksek lisans ve doktoradan da mezun olunca olabiliyor mu? Yoksa 2 yıl tecil hakkı sadece üniversiteden mezun olunca mı geçerli?

 250. Merhaba ben üniversiteden yeni mezun oldum 92 doğumluyum askerliğim otomatik olarak 2 yıl tecilli mi yoksa benim mi tecil ettirmem lazım? teşekkürler…

 251. Ben Ağustos un 11de tecilimi bozdurdum Kasım’da gitmek için ama hayatımın iş teklifini aldım tekrar tecil ettire bilirmiyim acil cvp lütfen

 252. Ben Ağustos un 11de tecilimi bozdurdum Kasım’da gitmek için ama hayatımın iş teklifini aldım tekrar tecil ettire bilirmiyim acil cvp lütfen

 253. merhabalar.ben 91 doğumluyum.2013 haziran ayında 4 yıllık lisans mezunu oldum.2 yıllık tecilimi yaptırdım.2015 kasım ayına kadar tecillisiniz denildi.benim sorum şu aöf 4 yıllık bölümlerine başvurursam yani aöf okuduğuma dair öğrenci belgesi alırsam askere gitme durumumu erteleyebilir miyim?
  diğer sorum ise benim durumumda olan biri için sadece yüksek lisans durumunda mı askerlik tecil sürem uzuyor?
  diğer bir sorum ise ygs veya lys girip herhangi bir devlet üniversitesinin 4 yıllık fakültelerine başvururu yaparsam yani 2.bir 4 yıllık üniversite okursam tecilimi uzatabilir miyim?
  TEŞEKKÜRLER

 254. Merhaba. Lisans eğitimime başlarken askerlik tecilimi kendim yaptırmıştım ve elimde 2017’ye kadar tecilli olduğumu gösteren kağıtta var. Bu haziranda mezun olup geçici mezuniyet belgemi aldım tekrar gidip tecil ettirmem gerekli mi? Yoksa zaten 2017’ye kadar tecillimiyim? Teşekkürler.

 255. 30 yaşındayım 2 ay sonra tıp fakültesinden mezun oluyorum askerliğimi mezuniyetten sonra tecil ettirebilir miyim yoksa ne olacak?

 256. 05.11.1986 dogumluyum bu yil 4 yillik lisans egitimimi bitirdim,askerligi 2 yil tecil ettirme hakkim var mi? yoksa yanlizca 1 yil mi tecil ettirebiliyorum ? Simdiden tesekkurler

 257. Merhaba. Ben lisan mezunu olarak askerliği tecil ettirdim. 10/09/2014 tarihi itibari ile tecil sürem doluyor ve Aralık 2014 te benim celp dönemim olarak gözüküyor. Yüksek lisan başvuruları yaptım, üniversitenin birinde yedeklerdeyim. Yedeklerde bana sıra gelmesi durumunda kayıt tarihi 11/09/2014. Bana sıra gelmesi durumunda aradaki bu 1 günlük farktan sıkıntı çıkar mı ? Gelmemesi durumunda da benim celp dönemim Aralık ayı, Aralık ayı sonu, Ocak ayı başlarında ise eşim doğum yapacak. Bu nedenle askerlik tecil etmem söz konusu olur mu , olması durumunda gelecek celp dönemine mi atar yoksa belli bir süre ertelenir mi ?
  Teşkkürler.

 258. melih özcelik /

  ben 1982 doğumluyum üniversiteden bu sene mezun oldum yani 2014 yılında.benim 2 yıllık tecil hakkım varmı yada ne zamana kadar tecil yaptırabilirim eğer acil cevap verirseniz sevinirim.

 259. melih özçelik /

  ben 82 doğumluyum 2014 te lisans mezunu oldum.benim tecil hakkım varmı? yüksek lisans için 2 yıl tecil hakkımın olduğunu duydum acaba ne kadar doğru tam emin değilim.bu konuyla ilgili bir bilgi verirseniz sevinirim.

 260. Mehmet ALKAYA /

  Merhabalar hocam 06.09.1993 dogumluyum.unıversıte kazandım 2012 ekım ayında subeden tecılımı yaptırdım 4 yıl olarak tecıl son tarıhım 2016 aralık 31.ben 2 yıllık onlısans mezunuyum.kpss atandıktan sonra kasım ayında.memurıyette herhangı bı sakınca olurmu tecıl bozdurabılırmıyım oyle ıhtımalım varsa ne zaman tecıl bozdurabılırım 2015 agustos ayında askere gıtmek ıstıyorum ne yapmam gerekır.tesekkurler.

 261. merhaba. 1 ekim 1985 doğumluyum. henüz 29 yaşına girmemiş olduyorum. 25 temmuz 2014te lisans mezunu oldum. 2 yıllık tecil hakkımı kullanabilrmiyim.

 262. Merhaba ben liseyi bitirdikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandm ve
  Tecilimin süresi 2015 ocakta bitiyor 2014 yılında 2 yıllık AÖF bankacılık ve sigortacılık bölümüne yerleştim
  1. Sınıfata kaldm fakat kaydım devam etmekte bnm askerlik durumum nedir
  2 yılıık açık okuduğunda tecil olunuyor mu acaba lütfen yardım edermisiniz

 263. Lisans mezunuyum.Askerliğim normalde tecilli fakat aradan çıkartmak için tecili bozdurdum 2014Kasım Celp döneminde asker olacağım. Fakat kazandığım önlisans programına kayıt oldum.Askerliğin tecil durumu yoktur değil mi ? Yani önlisans öğrencisi olduğum şubeye bildirildiğinde tecil yenilenmez değil mi ?

 264. merhaba ben 89 doğumluyum ve bu haziran ayında mezun oldum.2 yıldan 4 yıla tamamladım okulumu şuan lisans mezunu oldum daha önce 2. üniversiteye kayıt yaptırırken bir yıl tecil ettirmiştim askerliğimi ama 2 yıllık bölüm 3 yılda bitti daha şubeye gitmedim tecil hakkım var mıdır lütfen yardım…

 265. Slm ben lisans mezunuyum.tecil hakkim bitmis yastan dolayi.yoklama kacagi durumundayim.kpss ye hazirlaniyorum ye hazirlaniyorum.gitmesem asker kacagi olarak ne kadar ceza oderim admin bey ?

 266. 91 dogumluyum 2011 universite kayitliyim teknik bilimler 2 yillik ailevi sebeblerden oturu
  Okulu birakmak zorunda kaldim ama ne kaydimi sildirdim nede dondurdum simdi
  Aileme destek olmak icin kredi cekmistim ve cok sikistim odemelerimde gecikme oldugu icin
  Banka dosyami avukata vermis bu ay simdi universiteye aradim kaydimi yenilemek icin borcumu
  Bitirip oyle gitmek icin tecil ettirmek istedim ama 1bucuk ay gecti dedi harc paralarini
  Yatirmanin 95 tl borcum gorunuyo okulun sitesinden giris yaptigimda ama bankada gorunmuyo
  O yuzden tecil ettiremiyorum ve dosyam avukatta simdi ne yapmam gerekiyo borclarim ne olacak lutfen
  Bana yardimci olun ?

 267. Veli Canberk /

  Merhaba…
  Ben Haziran 2014 te mezun oldum.
  Fakat otomatik 2 yıl ertelendiğini duyduğum için herhangi bir işlem yapmadım.
  Şimdi kaçak olarak mı gözüküyorum.
  Acil yardım. Bir an önce tecil işlemini yaptırmak istiyorum.

 268. 1990 doğumluyum
  2013 haziranda lisans mezunu oldum
  2015 ağustosta teciliniz biter denildi
  Mart ayında 12 günlük zorunlu bir kursum var ve haziran ayına kadar sürecek bir formasyon var
  Antrenörlük yapıyorum Mart ayındaki kurs bitince 2015-2016 yılı için sözleşme yapacağım.
  Sözleşme yapmadan askere gitmek de istemiyorum. 1-2 yıl daha askerliğimi erteleme gibi bir duruma sahip olabilir miyim?
  Lisans mezunları için tecil hakkı sadece 2 yıl mı?
  28-29 yaşına kadar askerlik yapmayanlar nasıl oluyor?
  Teşekkürler…

  • Tecil yapmak isteme sebebim de Mayıs da ligler bittiğinde askere gidip Ekim sonu gibi liglere yetişip tekrar sözleşme yapabilmek.
   Diğer türlü Ağustos – Kasım gibi gittiğimde bütün senem gitmiş olacak!

 269. Merhabalar ben üniversiteden bu sene mezun oldum mezun oldum henüz resmi diplomalar verilmedi mezuniyet sonrası tecil durumu devam etmektemidir merak ettiğim ayrıca mezun olduktan sonra şubeyede gidemedim tecilim durumumun devam ettirmek niyetindeyim napmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler.

 270. Merhabalar,
  1988 dogumluyum 2013 yilinda mezun oldum subeye gidip herhangi bir tecil islemi yapmadim askerlik tecil hakkim varmidir,varsa ne kadardir ?

  • 4 yıllık lisans mezunu iseniz tecil hakkınız vardır. Ancak geç kalmadan işlemlerinizi yaptırmalısınız.

 271. Merhaba ben suan 26 yasindayim lisans kayit baslangicim 2008. suan 4, siniftayim bu yil 7yil hakkim bitiyor. 2dersten kalirsam tecil hakkim oluyomu. bide gecersem 29 yasina kadar tecilli olabilirmiyim.

 272. 1990 doğumluyum. 20.06.2014 tarihinde Fen bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Şimdiye kadar askerlik şubesine hiç gitmedim. Şuan Aralık ayının 5’indeyiz ve aklıma askerlik konusu geldi. Askerlik şubesine giderek askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Acaba tecil işlemi için geç mi kaldım? Bazı arkadaşlarım mezun olan öğrenciler için 2 yıl otomatik olarak erteleniyor diyorlardı ve bu sebepten ertelenmiştir diyerek askerlik şubesine gitmedim. Şimdi gitmeye karar verdim. Bana herhangi bir ceza yazarlar mı ?

 273. 1992 ağustos doğumluyum 4 yıllık üniversteyi ağustos 2014 te bitirdim otomoatik tecil oluyor diye biliyordum.ama subeye gitmemiz gerekmiş sanırım ama daha evie hiç bir kağıt gelmedi suan subeye gidip tecil işlemi yapılırmı yada yaptıran var mı bana bir bilgi versin arkadaslar :(

 274. Merhaba; Agustos 2013 lisans mezunuyum, tecil hakkımı kullandım ve 2015 Ekimde son bulacAk. Acaba Açık öğretim 2. üniversiteye kaydolarak 2015’e kadar olan tecilimi uzatabilir miyim? Yoksa zaten lisans mezunu olduğum için açık öğretime kaydolmam bir etki etmez mi?(NOT: 1991 DOĞUMLUYUM)Verdiğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim…

 275. Merhaba; Agustos 2013 lisans mezunuyum, tecil hakkımı kullandım ve 2015 Ekimde son bulacAk. Acaba Açık öğretim 2. üniversiteye kaydolarak 2015’e kadar olan tecilimi uzatabilir miyim? Yoksa zaten lisans mezunu olduğum için açık öğretime kaydolmam bir etki etmez mi?(NOT: 1991 DOĞUMLUYUM)Verdiğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim…

 276. merabalar iyi günler;

  Benim bir sorunum var. şimdi ben 07.06.1986 doğumluyum yani bu yıl 29 yaşından gün alacağım. Bu yıl aynı zamanda inşallah bir aksilik olmazsa ingilizce öğretmenliğinden mezun olacağım. Mezun olduktan sonra araştırma görevlisi olmak için tercih yapmak istiyorum. askerlik tecil tarihimde 15.08.2015. Araştırma görevliliğinde şöyle özel bir madde var” kişi bölüme yerleştiğinde yani bölümü kazandığında askerliğinin tecilli durumda olması”. Araştırma görevliliğinin atanma sonuçları da genelde 8. ayın sonunda yapılıyor. yani benim 1-2 hafta ile atanmayı kaçırma gibi bir ihtimalim var. Askerlik şubesine gitsem bu durumu anlatsam. “bana tecil süresi için iki ay daha verin teslim olma süresi benim için önemli değil aralık yazılmışsa aralık ocaksa ocak o tarihte askerliği yine yapayım” desem kabul olurmu? Çünkü tecil öyle bir tarihe konmuş ki hem normal öğretmenlik hem de araştırma görevliliği atamasına denk geliyor? bun konu hakkında bana yarımcı olurlarmı? madde de 30 yaşını geçmemek diyor. yani ben gelecek yıl 07.06.2016 da 30 yaşından gün alacağım. yada bunun dışında dediğim gibi askerlik şubesi senin tecilini 2 ay daha uzatalım der mi? Yada bana önerebileceğiniz başka bir yol var mı?

  Sorumu cevaplarsanız minnettar olurum. Sağolun.

 277. iyi günler biraz önce yukarıdaki sorum cevaplandığına dair bir mail geldi ama cevabı göremiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. sorunun cevabı çok önemli.

  kolay gelsin

 278. Merhaba 1ay önce mezun oldum ve 2yıl tecil ettirmek istiyorum,yüksek lisansa başvurucam diyelim ki 1 sene sonra başladım yüksek lisansa 2yıl daha erteleyebilir miyim askerliği?

 279. Bi sorum olacak belkide önceden soruldu ama anlayamadım dört senelik üniversiteyi bitirdim iki sene tecil ettirdim 2016 Kasım’da bitiyor ama benim kredi borcum var tekrardan tecil Hakkı alabilirmiyim

 280. Ali demçir /

  Ocak 2015 meslek yüksek okulunu bitirdim şuan askerliğimi tecil ettirebilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

 281. Merhaba 26 01 2015 diploma üzerindeki mezuniyet tarihim tecil işleminin 2 yıl otomatik tecil olduğunu bildigimden askeriye ye gitmedim daha önce hiç muayene olmadım. Şu durumda ben kaçak mi gozukuyorum. Yaklaşık 3 ay gibi bir süre geçti Mezuniyetimin üzerinden herhangi bir cezai yaptırımı olurmu.

 282. benim tecil sürem 31.12.2017 bitiyor.fakat ben yüksek lisans yapıyorum.3 yıl erteleme 31.12.2017 üzerine mi eklenecek yoksa yüksek lisans bittiği günün örneğin 2015 yılında bitti onun üzerine mi eklenecek

 283. Mrb admın hayırlı calışmalar ben 1987 doguluyum şuanda 31.10.2015 tarıhıne kadr tecıllıyım fakat ben askere gitmek ıstemıyor,1 veya 2 yıl daha erteleye bılırmyım.( şuan 28 yaşında lisans mezunu olcam) mezun olduktan sonra yaş itibariyle kaç yıl erteleye bılırım.şimdien teşekkürler hayırlı calışmalar…

 284. İstanbulda ikamet etmekteyim. Haziran 2014 lisans mezunu oldum. 2 yıl tecil uzatma hakkımı kullanmak için 6 mart 2015 de İstanbul Büyükçekmece askerlik şubesine gittim. Tecil işlememi evrakları vererek diploma ile yaptırdım. Bundan neredeyse 3 ay sonra 23.06.2015 tarihinde kütüğüm trabzonda olduğu için ordaki askerlik şubesinden 27 gün yoklama kaçağı olduğum için 122 lira idari para cezası kesilmiş trabzon askerlik şubesini aradım cezanın sebebinin tecil işleminin yasal süreyi (yasal süre 2015 Şubat) 27 gün geçtiği için kesildiğini söylediler ödeyip dekontu trabzon şubeye faks çekmem gerekiyormuş. Ödemezsem bu sorun olur mu? Ödemeli miyim? Etrafımdakilere sorduğumda ödemene gerek yok deniyor. Teşekkürler

 285. s.a ben 2013 hazıran ayında mezun oldum fakat 2 yıl otomatık tecıl oluo dıye tecıl ıslemımı yapmadım ve suanda yuksek lısansa baasvuru yapıcam ve askerlıkten tecıl kagıdı ıstıyolar nasıl bı yol ızlemelıyım ??

 286. 2013 lisans mezunuyum ve kasım ayında tecilim bitiyor fakat üniversite sınavına girmediğim için açık öğretime yazılıp tecil süremi uzatamıyorum. ne yapmam gerekir tecil süremi uzatmak için.. şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar, tecil sürenizi uzatmak için bir okula kayıtlı olmanız gerekli ask takdir de asker kaçağı sayılırsınız.

 287. Merhaba 2013 yılı haziran lisans mezunuyum. 2015 Eylül’e kadar tecilim bulunmaktadır. Ağustos 2015′ İBB bünyesinde bir şirkete kadrolu olarak işe gireceğim. Askerliğimi tekrar tecil ettirebilir miyim?

 288. Ben gecen sene universiteden mezun oldum. Kisa donem Agustos celbi ile askere gitmek icin subeme basvurdum. Fazla kilomdan dolayi askere askere almadilar bu seneye ertelediler. Su an 20 kilo verdim kilo sorunum kalmadi. Fakat bi is kurdum ve işimin basinda durmam lazim. Askerligimi tecil ettirebilirmiyim ve nasil tecil ettirebilirim

  • Merhabalar, Devlet tecili eğitim öğretim hayatımız için bize vermiş olduğu bir seçenektir, bu seçeneği başka türlü kullanamayız. Bir okul kaydı olmadan asla tecil yapamayız.

 289. 90 doğumluyum, 2015 haziran’da lisanstan mezun oldum. askerlik işlemlerimi okul yapıyordu. okula 2011’de girmeden önce 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım. şimdi açık öğretim bölümü kazandım ve kayıt yaptıracağım. askerlikle ilgili ne yapmam gerekiyor, bana da bir tecil hakkı var mı?

 290. Merhaba,
  2013 yılında üniversiteden mezun oldum. Askerliği 2 yıl ertelettim. 2015 yılının eylül sonuna kadar tecilli durumdayım. İstanbul/Şişli askerlik şubesine kayıtlıyım öğrendiğim kadarıyla celp dönemi kasım ayı. Şu an öğretmen olarak görev yapmaktayım. Ek a belgesini vermeden bir kereye mahsus rapor kullanabileceğimi öğrendim. Rapor aldığım takdirde ne kadar daha erteletmiş olurum? Ek a belgesiyle ne kadar erteletebilirim? Rapor aldıktan sonra Ek a belgesini herhangi bir zamanda verebilir miyim? Yüksek lisans yapmak istiyorum ve amacım 2016 yılının hazıran-temmuz aylarına kadar erteletmek.

  • Merhabalar, MEB den alacağınız öğretmenlik belgeniz görev belgeniz ile de uzatabiliyorsunuz diye biliyorum.

 291. Merhabalar..
  2yıllık myo mezunuyum ve o bittikten sonra açık öğretim işletme bölümüne geçtim.Geçen sene tecilim bitmişti.ek-c2 belgesi alarak 2016’nın ocağına kadar erteledim.Bu tecil hakkım bittiğinde tekrar ek-c2 belgesi alarak tecil durumumu uzatabilirmiyim ?

 292. 2yıllık myo mezunuyum ve o bittikten sonra açık öğretim işletme bölümüne geçtim.Geçen sene tecilim bitmişti.ek-c2 belgesi alarak 2016’nın ocağına kadar erteledim.Bu tecil hakkım bittiğinde tekrar ek-c2 belgesi alarak tecil durumumu uzatabilirmiyim ?

 293. merhabalar 1 ay önce 4 yıllık bir üniversiteden mezun oldum. açıköğretime kayıt olsam askerliğimi erteletebilir miyim? yoksa mutlaka yükseklisansa mı başvurmalıyım.

 294. merhaba 2015 mayısta işletme lisans mezunu oldum aöf ten tecil erteleme bitim tarihi 31.12.2017 belgede yükümlünün öğrenciliğinden dolayı askerlik erteleme şartlarını taşıdığı sürece geçerlidir diyor yani mezun olduğum dan dolayı tecil kalkmış mı oluyor tecilli değilsem şubeye mi gitmem gerekiyor ayrıca 2myo+2 olarak Lisans tamamlama yaptım böyle olanlar kısa dönem yapamıyor diye bi durum aldım diploma lisans 4 yıllık yazıyor kısa dönem yapıyoruz diye biliyorum ben bide uzun dönem istesem oluyorsa tabi nasıl olur tşk şimdiden

  • Merhabalar okulunuz bitse de size verilen tecil tarihine kadar devam eder teciliniz. Bitişinden sonra bu durumu düşünün

 295. Merhaba bu sene açık liseyi bitirdim. Lise diplomam hayla basılmadi. Askerliği tecil etmek için diploma yerine diploma çıktısı götürebilir miyim?

 296. 28.5 yasında üniversite lisans mezunu oldum simdi ben yüksek lisans yapmadan askerligimi erteleyebilir miyim? Yoksa lisans mezunlarına dahi 29 yaş sınırı mi var ? Çünkü 6 ay gibi bir sure sonra 29 a girmiş olacağım erterlerse 31 olmam gerekir ki bu mümkün müdur sadece lisans mezunu olma şartı ile yuksek lisans yapmadan?

  • Merhabalar, bilindiği üzere devletin öğrenim gören vatandaşlarımıza vermiş olduğu tecil süresi 29 yaşına kadardır. Bu yaştan ilerisine hiç bir şekilde tecil söz konusu olamaz.

 297. Ben 2014 yılının Haziran ayında Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldum.2016 haziran ayına kadar tecilliyim.Bu sene tekrar Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne kayıt yaptırdım.Askerlik şubesine gittiğimde ikinci üniversitede tecil hakkı tanınmadığını söylediler.Tekrar tecil ettirebilmem için yüksek lisans a kayıt yaptırmam gerekliymiş.Ben şu anda tecil tarihimi üniversiteye kayıtlı öğrenci olduğum halde uzatamaz mıyım?

  • Merhabalar, 2. üniversite kapsamında tekrar tecil uzatma işlemi askerlik şubenizin de dediği gibi olmuyor. Örgün eğitim alanında birinci üniversite öğrenci belgeniz ile 29 yaşına kadar tecil edebilirsiniz. Yüksek lisans yapıyor iseniz lisans belgeniz ile tecilinizi uzatabilirsiniz. Ayrıca AskerlikSorgulama.com olarak tecrübelerimiz doğrultusunda MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) Öğretmenler için tecil hakkı verdiğini daha önceden duymuştuk size tavsiyemiz MEB bakanlığından bu durumu sorgulamanızdır.

 298. emre onur tekin /

  Merhabalar.Ben lisans mezunuyum kktc de okudum ve tecil işlemlerimi hep kendim yaptım.dıplomamı bu yılın mart ayında aldım anca dıplomamı almadan evvel askerlıgımın tecıl ıslemını yaptırmıstım ve 31.12.2015 tarıhıne kadar askerlıgım tecılli durumda.2 yıl daha tecıl hakkımı kullanacagım ancak bu işlemı subat ayında yapabılecegım yanı tecıl hakkım dolduktan 2 ay sonra dıplomam ıle gıdıp tecıl ıslemımı yapmakta bı sakınca varmıdır?Çok teşekkür ederim..

 299. Merhaba ben 1993 doğumluyum şu anda önlisans eğitimime devam ediyorum . Bu sene okul bitince dgs sınavına girecegim eğer başarılı olamazsam 1 sene calısıp yine sınava girmek istiyorum . Okul bitince tecil etme şansım varmı . Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar, ön lisans diplomanız ile askerlik şubenizden 2 yıllık tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 300. Ben 06/08/2104 te 2 yıllık örgün öğretimden mezun oldum.

  4 yıllık üniversite için bu sene başvuruda bulunacağım fakat, öyle görünüyor ki tecil sürem, okul kayıtlarının yapıldığı dönemden önce bitiyor,

  böyle bir durumda askeriye ye eğitim sebebi ile askerliğimi erteleme talebinde bulunsam kabul eder mi ?

  eğer kabul ederse; üniversitenin 4 yıllık açıköğretim veya 4 yıllık örgün olması herhangi bir problem teşkil eder mi ? teşekkürler.

Alt Kısımdan Yönetime Soru Sor!