Anasayfa / Sizin Sorularınız / Mazeretsiz Tecil Hakkı Var mı?

Mazeretsiz Tecil Hakkı Var mı?

Merhabalar ben 92 doğumluyum 2012 de başladığım üniversitemin kaydımı yenilemedim eğitimime yurt dışında devam etmek istiyorum ama şu an için bir başvuru yapmadım mazeretsiz tecil hakkım var mı ne yapmalıyım ?

Cevap: Merhaba, normalde liseden sonra askerlik tecil etme hakkı veya eğitim için veya üniversiteden sonra tecil hakları olmaktadır. Aşağıdaki bilgilerden yararlanarak konuya daha hakim olabilirsiniz.

1. Kimlerin Askerliği ertelenir?

Aşağıda belirtilen hususları taşıyanların askerliği ertelenir.
a. Vücutları askerliğe yarayacak şekilde büyümemiş olanlar,
b. Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar.
c. Yoklama sırasında kardeşinin askerde olduğu saptananlar (talep halinde).
ç. Tahsile devam ettikleri lise veya dengi okul müdürlüklerince belgelenen öğrenciler ile yüksek öğrenime devam ettiği eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlığın vereceği resmi belge ile kanıtlanan öğrenciler.

2. Lise ve üniversite öğrenimi ile ilgili ertelemede zaman kısıtlaması var mı?

Öğrenim ile ilgili ertelemede zaman kısıtlaması vardır.
a. Devam zorunluluğu olmayan yüksek öğrenim kurumunda okuyanlardan 2 yıl arka arkaya sınıfta kalanlar ile yüksek öğrenim öncesi hazırlık okuyanlara 2 yıldan,
b. Önlisans okuyanlara 4 yıldan,
c. 3 yıllık lisans okuyanlara 6 yıldan,
ç. 4 yıllık lisans okuyanlara 7 yıldan,
d. 5 yıllık lisans okuyanlara 8 yıldan,
e. 6 yıllık lisans okuyanlara 9 yıldan fazla erteleme yapılmaz.
f. Lise veya dengi okullara devam edenlerin erteleme hakkı en çok 21 yaşına kadar,
g. Yüksek öğrenime devam edenlerin erteleme hakkı ise en çok 30 yaşına kadar sürer.

3. Lisansüstü öğrenimde erteleme zaman kısıtlaması var mı?

Yedek subay aday adaylığına müracaat hakkı kazandıran bir öğretim müessesesinden mezun olup da yedek subay aday adaylığı müracaatını yapanlardan, eğitim merkezine katılmadan önce herhangi bir konuda fakülte, akademi veya yüksek okul üstü bir öğrenim veya ihtisas yapma hakkı kazandıklarını eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlık tarafından verilecek resmi belge ile kanıtlayanlara, bir yıl süreli erteleme hakkı tanınır.
Erteleme hakkı tanınanlardan öğrenim veya ihtisasları bir yıldan fazla sürecek olanların bu durumlarını, erteleme süresi sona ermeden, eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlıkça verilecek resmi belge ile kanıtlamaları halinde her defasında bir yıl süreli olarak ertelemeleri uzatılır.
Mesleklerinin icrası için mezuniyetlerinden hemen sonra azami bir yıl süreli staj yapma zorunluluğu olduğunu eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlıkça verilecek resmi belge ile kanıtlayanlar, bir defaya mahsus olmak üzere bir yıl ertelemeye bağlı tutulurlar.
Bu süre hiçbir halde kişinin otuz iki yaşını tamamladığı tarihi aşacak şekilde veya lisans üstü öğrenimini tamamlayabileceği en erken sürenin iki katından fazla olamaz.

3. Ertelemesi biten ne yapması gerekir ?

Ertelemeye bağlı tutulanlardan öğrenim, ihtisas veya stajlarını tamamlayanlar veya tamamlamaktan vazgeçenler, mezuniyet tarihinden veya tamamlamaktan vazgeçtiği tarihten, erteleme hakkı devam edenler ise erteleme bitim tarihinden başlayarak üç ay içinde ASAL Şubeye müracaatla gerekli kayıtları yaptırmak zorundadırlar.
Bu sürelere uymayanlara yoklama kaçağı işlemi yapılır.

4. Özel statüde (bedelli) askerlik yapacak olanların ertelemeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ikamet süreleri nedir?

Özel statüde olanlar daimi olarak yurt dışında ikamet etmeye devam edeceğini beyan edenlerin askerlik yükümlülüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ertelenir.
Bunlar Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ASAL Şubesine başvurarak bir defaya mahsus olmak üzere alacakları “Kesin Dönüş Yapana Kadar Askerlik Yükümlülüğü Ertelenmiştir” kaydı taşıyan belgeyi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giriş ve çıkış kapılarında ibraz etmek zorundadırlar.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yılda toplam 90 günü aşmamak koşulu ile ikamet edebilirler.
Meşru mazaret hali dışında yılda toplam 90 günden fazla ikamet ettiği saptananlara çıkış izni verilmez ve bunlar kesin dönüş yapmış sayılır.
Bunlardan 90 günlük ikamet süresini dolduranlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine son giriş yaptıkları tarihten itibaren 12 ay içinde ASAL Şubeye başvurarak, müracaat tarihinden itibaren 12 ay içerisinde bu Yasanın 17’nci maddesinin (1)’inci fıkrası uyarınca askerlik yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar.
Süresi içinde müracaat etmeyen veya müracaat edip de süresi içinde yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerin hakları kaybolur.

5. Yüksek öğrenime bağlı (bedelli) askerlik yapacak olanların ertelemeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ikamet süreleri nedir?

Her yıl yazılı olarak Asal Şubeye başvurup bu Yasa kurallarına ve bulundukları ülke yasalarına uygun olarak çalıştıklarını kanıtlamak suretiyle dört yıla kadar askerlik ödevlerini tecil ettirerek her yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 90 günü aşmamak kaydı ile kalabileceklerdir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine her giriş ve çıkışlarında Asal Şubeden alacakları tecil belgelerini yanlarında bulundurmak ve dördüncü yıl dolduktan sonra 12 ay içerisinde başvurmak ve başvuru tarihinden itibaren 12 ay içerisinde mükellefiyetlerini yerine getirmek zorundadır.
Meşru bir mazareti olmaksızın 12 ay içerisinde başvurmayanlar ile başvuru tarihinden itibaren 12 ay içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeyenler bedelli askerlik hakkından yararlanamazlar.
Bakaya olanlar haklarını kaybeder.

6. Askerlik hizmetini yaparken öğrenime hak kazananların askerliği ertelenip öğrenime devam edilebilir mi?

Mükelleflik hizmetini yaparken yüksek öğrenim veya lise veya dengi öğrenim yapmaya hak kazananlar, bunu belgelemek kaydı ile mükelleflik hizmetinin geri kalan kısmını öğrenim sona erdikten en geç altı ay içerisinde müracaat ederek tamamlamak kaydı ile serbest bırakılırlar.

mazeretsiz-tecil-hakki

2 yorum

  1. Merhaba benim tecilim biticek bitmek uzere acikogretim kaytlarida bitmis muayene gitmesem kacak olarak gorunurmuyum ? Acikogretim kaytlari baslayncaya kadar bklesem sorun olurmu ?

  2. Mrb ben 1993 doğumluyum onlisans mezunuyum.2 yıllık tecil hakkım 31 aralık 2016 da bitiyor. Fakat yine onlisans olarak başka bi bölüme geçen yıl kayıt yapmıştım şuan 2. Siniftayim 1 yıl ertelenemez miyim?Yada bakaya kaldiktan sonra lisans kaydı yaparsam sorun olur mu yani lisans tamamladıktan sonra tekrar tecil ve kısa dönem yapabilir miyim?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*