Nerede Askerlik Yapacağım?

28
78

Askerlik görevi için gereken yoklamaya katılarak gerekli belgelerini teslim eden adayların birliğe katılma zamanları yaklaştıkla akıllarında bir soru büyümektedir, Nerede Askerlik Yapacağım? Her ne kadar vatanın batısı, doğusu, kuzeyi veya güneyinde gerçekleştirilecek askerlik görevlerinin her biri bir diğerinden kutsal olsa ve askerin bu konuda belirli bir yer belirtme şansı olmasa da, kişiler yine de hayatlarının en önemli zamanlarından birisini hangi şehirde veya bölgede geçireceği konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Eski yıllar içerisinde söz konusu bilgilere ulaşmak ancak mektup bildirimi veya uzun süren telefon sorguları ile gerçekleşebilirken, E-Devlet Kapısı sistemi sayesinde internet üzerinden vatandaşlık numarası ile birlikte basit sorgulamalar gerçekleşebilmektedir. Askerlik yapılacak bölgelerin açıklandığı günden itibaren bilgisayarları üzerinden sisteme giriş yapan kişiler, tam olarak hangi birlikte görevlerine başlayacaklarını öğrenerek hazırlıklarını buna göre tamamlayabileceklerdir.

Nerede Askerlik Yapacağım? Sorusuna cevap almak için kullanılan E-Devlet sistemine giriş yaparken kişisel bilgilerin korunması ve ancak söz konusu kişinin bu bilgilere erişim sağlayabilmesi için oldukça özel bir şifreleme sistemi kullanılmaktadır. Klasik elektronik posta ve benzer üyeliklerin aksine kişi sistem şifresini kendisini belirleyememektedir. Kendisine has olarak belirlenecek şifreyi yurdun herhangi bir noktasındaki PTT şubelerine uğrayarak kimlik ibrazı ile birlikte kapalı bir zarf içerisinde vatandaşlık numarasına kayıt ettiren kişi, bilgisayarının başına geldiği zaman söz konusu gizlilik yöntemi ile birlikte Nerede Askerlik Yapacağım? sorusuna yanıt alabilecektir.

Genellikle büyük bir çoğunluk sisteme giriş için TC Kimlik No ve şifrelerini kullanırken, bunun yanı sıra alternatif yollar arayan kişiler için de elektronik imza, mobil imza ve hatta şu anda belirli illerde deneme amaçlı kullanılan TC Kimlik Kartı bilgileri ile de giriş gerçekleştirmek mümkün hale getirilmiştir. Sistemlere girişin şifreyi unutarak mümkün olamaması durumunda ya PTT şubelerinden ya da cep telefonu kaydı var ise bu yöntemle şifreye yeniden erişmek veya yeni şifre belirlemek mümkün olmaktadır. Nerede Askerlik Yapacağım? ve buna benzer onlarca soruya yanıt almak için sitemizi yakından takibe daima devam edebilirsiniz.

Not: E-devlet sistemine giriş yaparak askerlik yerleri açıklandığında Nerede Askerlik Yapacağım? sorunuza cevap bulabilirsiniz.

28 Adet Soru ve Cevap

 1. Benim askerlik yerimi biliyorum ama bir sorum olacak MUV. ÖZELLİĞİ: ŞOFÖR yazıyor ancak benim ehliyetim var ama şoförlüğüm yok.Acaba değiştirme gibi bir şansım varmı.???

 2. 91 dogumluyum.2014 haziran da orman muhendisliginden mezun oldum.31temmuzda uzun donem yedek subay olrak kasim celbi icin muracaat ettim.askerligim kasimda kesin cikar mi uzun veya kisa olarak ve uzun cikabilir mi.tesekkurler

 3. Benim e-devleten den alğıığım sülüsde askerlik katılacıgı tarih 07.11.2014 de ona göre bende uçak bileti aldım ama çoğu kişi ben 6 sında teslim olicam diyor acaba dogru tarihdemi teslim olicam birde saat 5 gibi askeriyede olurum ucak 3 de iniyor sıkıntı olurmu?Teşekürler

 4. Admin kardeş Acemi birliği kaç gün sürüyor. 1inci Komando Tugayı Hava indirme ve Komando Eğitimi Melikgazi/KAYSERİ p-051 Komd.Mng.K.Çvş 7 Kasım Teslim Allah yardımcımız olsun..

 5. 9 temmuz’da üniversiteden mezun oldum ama askerliğimi hala tecil ettirmedim. Kasım ayının ilk haftasında bir askerlik şubesine gidip tecil ettirmek istiyorum. Okul bittikten sonra tecil işlemleri için belirli bir süre sınırı var mıdır yoksa gidip hemen mi yaptırmak lazım?

 6. e devletten almam gerektiği söyleniyor silüsü bu işlemi nasıl yapacaz peki. e devlet de bu sayfa sadece bilgilendirme amaçlıdır asal sevk başvuru hizmetini kullanınız yazıyor asal sevk başvuru hizmetine tıklıyorum askerlik şubesine başvurun diyor. birde sevk tarihi-sevk başlangıç ve bitiş tarihi olarak 3 tarih var hangisinde teslim olmam gerekiyor yardımcı oluranız sevinirim

 7. MUV. ÖZELLİĞİ : ŞOFÖR ADAYI

  sevk belgemde böyle bir ibare var bu ne anlama gelıyor tama ehliyetım var ama ben sımdıye kadar hıc arac kullanmadım bunun hakkında askerdene yapabılırım..

 8. bizleri aydınlattığınız için ederim.e-devletten aralıkta askere alıncağımı öğrendim fakat silüs almamız gerekiyormuş o belge ve evrakları nerden alabiliriz ve çıkmışmıdır bazı arkadaşlar aralıktan once şubeye gitmeyin çıkmaz diyorlar

 9. Meerhabalar 2.grupta aralikta askere gdcek olanlarin siluslerinde kesin katilim tarihi yazyor mu 17-19 arasnda yoksa bu tarihler arasnda istenlen bir zmnda gdlblr mi

Soru Sor!