Anasayfa / Askeri Haberler / Ohal Durumu Askerlik Süresini Uzatır mı?

Ohal Durumu Askerlik Süresini Uzatır mı?

Türkiye genelinde OHAL durumu ilan edilmesinin ardından hali hazırda asker olan bireylerin askerlik sürelerinde herhangi bir değişiklik olacak mı merak konusu oldu.

MGK (Milli Güvenlik Kurulu) ve Bakanlar Kurulu toplantısı ardından alınan kararlar doğrultusunda, 20 Temmuz 2016 günü açıklanan karar ile 3 Ay sürecek olan OHAL durumu ilan edilmiştir.

OHAL in ardından askerlik süreleri ile ilgili henüz net bir açıklama gelmemiştir. Askerlik süresini etkileyip etkilemeyeceği henüz net şekilde belli değildir.

Eski yıllarda ohal ilan edildiğinde sürelerde uzama söz konusu olmuştu. Ancak bu açıklanan OHAL durumu için henüz askerlik sürelerinde uzama ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Memur ve görevlilerin izinleri iptal edilip hali hazırda izinde olan görevliler görev başına çağrılmıştır.

OHAL ile birlikte askerlik süreleri ile ilgili herhangi bir açıklama gelirse sitemiz üzerinden siz değerli Mehmetcik kardeşlerimiz ile paylaşacağız. Sitemizi takip etmeye devam edin.

ohal-askerligi-uzatir-mi

20 yorum

 1. Şemsettin Eskicioğlu

  Hakkari de askerlik görevini yapan kardeşim eylülde benim düğünüm için izin kullana bilirmi teşekkürler.

 2. ohal dan dolayı 96 3 askerlirin askere gitmesini ertelermi

  • Hayır herhangi bir erteleme söz konusu olmayacaktır. Öyle bir duyuru yapılmadı. Eğer yapılır ise sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız.

 3. Ben 01.01.1997 aksaray dogumluyum askerliği tecil ettirmedim OHAL’den dolayi askere alıncak mıyım ?

  • Merhaba, şuan için askerlik zamanınız gelmeden askere alınma durumu olmayabilir. Herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak eğer asker ihtiyacı olursa alabilirler. Bu sebeple eğer askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız kısa sürede askerlik şubesine başvurup bilgi almanız sizin yararınıza olacaktır.

 4. Kardeşim şuanda asker 9 agostos da amaliyat olucak burnundan izne gelebilir mi

  • İzin durumları şuan iptal, ancak kardeşinizin durumu özel olduğu için izin verebilirler. Net bir şey söylemek şuan için doğru olmaz.

 5. Nişanlım Gaziantep de asker 5 Ağustos ta terhis olacaktı. Dün akşam terhislerin iptal olduğunu söylemişler. Durum nedir?

 6. Kasım’da gitmeyi düşünüyordum. Kısa dönem yapmak istiyorum, bu durum etkiler mi acaba?

 7. Agustos 10 da abimin dugunu icin izin verirlmi acaba

 8. Şuan yoklama kaçağı durumundayım. 30 yaşındayım. Bir kere gbt de yoklama kaçağı olduğum için bir kağıt imzaladım. 15 gün içerisinde askerlik şubesine gittim okulumun Aralık’ta biteceğini söyledim. Bir işlem yapmayalım okulunu bitir öyle gel dediler. Bayramda gbt ye yine baktılar ve birşey çıkmadı. Şimdi ohal durumundayız bir çevirmeye denk gelirsem gbt de sorun Yaşar mıyım? Ne gibi bir sorun yaşarım?

 9. Merhaba, kardesim 1 ay once yuksek lisans bitirdi. Yuksek lisansa baslarken askerligi temmuz 2018 e kadar tecilli gorunuyordu. Ama bugun baktigimizda temmuz 2016 yaziyor. Erkene alinmis gorunmesi sistemsel midir acaba? Subeye gitse sizce yuksek lisansi yeni bitirmis biri olarak+1 yil tecil hakkindan yararlanabilir mi? Ohal icin askerlikle ilgili henuz bir duyuru tok diye biliyoruz ama.. Cok Tesekkurler.

 10. Ohal durumunda askeriye tecilleriiptal edecekmi

 11. 2018 ayına kadar tecilliyim. Askere gitmek istiyorum tecili bozdursam askere alinirmiyim.

 12. Merhaba nişanlım Agrı da asker. 23 Eylül’de terhis akacaktı. Bugün teskereler 3 ay boyunca iptal olacak demişler. Bu durumda askerliği uzar mı, kesin bir bilgi mi?

 13. Yener Yıldırım

  Merhaba ben doktorum. üniversiteden mezun olunca yaklaşık 4-5 ay mezuniyetin verdiği tecil hakkımı kullandım. Sonrasında da uzmanlık için asistanlığa başladım. asistanlığım süresince otomatikmen askerliğim yine tecil oluyordu Ancak ağustosta uzman oldum yani asistanlığım bitti ve kasım celbinde sevke dair olduğuma dair yazı geldi. Üniversite mezuniyetimden kalan yaklaşık 1 buçuk yıllık tecil hakkımı yine kullanabilir miyim?

 14. Askelik düşecekmii

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*