Anasayfa / Askeri Bilgiler / Ön Lisans Mezunları Ne Olarak Askerlik Yapar ?

Ön Lisans Mezunları Ne Olarak Askerlik Yapar ?

Önlisans Mezunları Ne Olarak Askerlik Yapar ?

Merhaba, ön lisans mezunu asker adaylarının akıllarındaki soru olan ön lisans mezunları ne olarak askerlik yapar sorusunun cevabını asker adayları için paylaşıyoruz. Ön lisans mezunu olan asker adayları askerliklerine normal er statüsünde başlarlar. Acemi birlik eğitimlerinde on başı rütbesi alırlar. Usta birliklerine geçtiklerinde ihtiyaca göre ön lisans mezunlarından çavuş rütbesi alanlar olur. Usta birliklerindeki çavuş sayısı yüksek ise askerliklerine on başı olarak devam ederler.

Önlisans Mezunlarının Askerlik Rütbesi Ne Olur ?

Önlisans mezunlarının askerlik rütbeleri acemi birliklerinin ilk günlerinde normal er, sonrasında onbaşı, acemilikleri bittikten sonra usta birliklerine geçtiklerinde ise onbaşı rütbeleri çavuş ihtiyacına göre çavuşluğa yükselebilir.

Onbaşı Rütbesi Tek Kazık Şeklindedir

onbasi-rutbesi

 

Çavuş Rütbesi Çift Kazık Şeklindedir

cavus-rutbesi

askerlik-rutbeleri

5 yorum

 1. peki sayın admin lisanslar ne olur

 2. sayın admin benim 25 yaşımı doldurmama 3 ay var tecilimi bozdurup askere gitsem astsubay vb. bir rütbeyle orada kalmam mümkün olur mu? teşekkürler.

 3. İyi günler kkk düzenlemiş olduğu sivil memurluk sınavına başvurdum kasım ayı celp döneminde askere gitmeyi düşünüyordum kitapçığı okudum 19 eylül itibariyle askerilkle ilşkisi bulunmamak diyor ben de bu yüzden tecil hakkımı kullandım sınava girmek için askerliği erteletip sivil memurluk sınavına girecem eğer kasım ayında askere gidersem sivil memurluk için bi engel oluşturur mu oluşturacaksa gitmeyip sivil memurluk sınavına girecem

 4. Mehmet Sarıtaş

  Ön lisans mezunlarının askerlik süresi kaç ay oluyor?

 5. Merhabalar,
  Ön lisans Lojistik mezunuyum, 25 yaşındayım. Sözleşmeli asker olarak başvurmak istiyorum fakat yara izim var tek gözümde göz kusuru var bunlar etkiler mi ?
  Bir de Sözleşmeli asker olarak başvurduğumda alabileceğim rütbeler hakkında eğer bir bilginiz varsa bana da bilgi verebilirmisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*