Anasayfa / Askeri Bilgiler / Paralı Asker Nedir? Paralı Asker Maaşları Ne Kadar?

Paralı Asker Nedir? Paralı Asker Maaşları Ne Kadar?

Paralı asker bir çatışma durumunda, çatışmadan direkt olarak bir kazanım elde edecek olanlara hizmet vermek üzere, belli bir hizmet ve para karşılığında askerlik yapan kişilere denmektedir. Paralı askerler katıldıkları çatışmanın siyasi ya da ekonomik sonuçları ile genelde ilgilenmezler ve yaptıkları hizmetlerini daha çok meslek olarak değerlendiren kişilerdir.

Ülkemizde de paralı askerler, sözleşmeli olarak askerlik yapanlardır. Ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin aldığı kararlar doğrultusunda, ordunun profesyonelleşmesi adına verilen kararda yükümlülükleri yerine getirebilen vatandaşlar sözleşmeli asker olarak TSK’ya hizmet verebilirler.

Paralı Asker Maaşları Ne Kadar?

Bu kişilerin aldıkları maaşlar da bulundukları bölge ve verdikleri hizmet yılı doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Örneğin sınır birliğinde görev yapmakta olan sözleşmeli bir erbaş, operasyon tazminatı ile beraber ayda 3 bin 174 TL maaş alırken, bu TSK’da neredeyse bir binbaşı maaşına denk geliyor. Sözleşmeli erbaşlar 7 yıl zorunlu hizmet vermelerinin ardından da 66 bin TL tazminat alma hakkı kazanıyorlar.

Sözleşmeli Er Olanlara Askerlik Şartı Kaldırılıyor

En az ilköğretim kurumundan mezun ya da yurt dışında buna denk bir okuldan mezun olan askerliğini erbaş ya da er olarak bitirmiş ve müracaat yaptığı yılın Ocak ayının ilk günü itibarı ile 25 yaşını bitirmemiş olan erkek adaylar sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabiliyorlar. Orta öğretimden mezun olmuş erkek adaylar için askerlik hizmeti yapması şartı aranmıyor. Söz konusu dahilinde olan kişiler müracaat yaptıkları yılın Ocak ayı ilk günü itibarı ile 20 yaşından gün almış olmaları ve 25 yaşını bitirmemiş olmaları gerekiyor. Askerlik hizmeti devam ederken sözleşmeli er olarak görev yapmak isteyen adaylar ise ön sözleşme imzalayarak, o tarihe kadar olan hizmet sürelerinin hepsi, kalan yükümlülük süresi içinden hesabından mahsup edilecek.

Sözleşmeli Erlerin 2014 yılı maaşları bölgelerine göre şöyle;

Doğubayazıt (Ağrı), Hakkâri 2.900 – 3.000 TL

Iğdır, Kars, Ardahan 1.600 – 1.700 TL

Erzincan, Erzurum, Muş, Ağrı 1.600 – 1.650 TL

Bitlis, Van, Ağrı, Bingöl, Muş, Tunceli, Erzurum, Kars 1.600 – 1.650 TL

parali-askerlik-maaslari

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*