Anasayfa / Bedelli Askerlik / Paralı Askerlik Çıkar mı? Paralı Askerlik Ne Zaman Çıkar?

Paralı Askerlik Çıkar mı? Paralı Askerlik Ne Zaman Çıkar?

Bir süre önce gençlerin merakla bekledikleri ve yararlananların da oldukça fazla olduğu paralı askerliğin son günü yaşandı. Belli koşullar içinde askerlik görevinin para ile yapılmasına denen bedelli askerliğin bedeli de 18 bin TL idi. Bu parayı hazırlayanlar olduğu gibi tamamlayamayanlar da oldu. Gençlere tanınan süre içinde şartlarını oluşturmuş olsa da parasını ayarlayamadığı için bedeli askerlikten faydalanamayan gençler için yeniden bir bedelli askerlik söz konusu mu soruları geliyor. Herkes bu kararı can-ı gönülden ister ve beklerden 2015 yılı içinde para askerliğin yeniden gündeme gelmesi zor görünüyor. Çünkü söz konusu uygulama geçtiğimiz yıl sunulan kanun 2015 yılında yürürlüğe girdiği için ve 13 Şubat’ta sona erdiği için, bir yıl içinde aynı kararın çıkması oldukça güçtür. En azından şimdilik bu doğrultuda henüz böyle bir girişim söz konusu değil. Eğer paralı askerlikten faydalanamadıysanız bu fırsatı ne yazık ki kaçırmış olabilirsiniz çünkü gelecek sene de bu uygulamanın çıkması son derece muamma…

Devlette her yeni gün yeni bir gelişme söz konusu olduğundan neyin ne zaman olacağı da belirsiz olabiliyor. Şimdiden kesin bir şey söylemek çok doğru olmayacaktır, dolayısıyla hep birlikte gelişmeleri takip etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

2014 – 2015 yıllarında hükümet bedelli askerliği yasalaştırdı ve bu sürede askerliğini yapanlar kadar yapamayanlar da oldu. Bedelli askerliği yapabilenler kendilerini son derece şanslı olarak görebilir fakat yapamayanların da kendilerine göre bir takım haklı nedenleri vardı. Bunun başında bedelli askerliğin 18 bin TL gibi bir rakamdan oluşması geliyor. Bu bedeli ödemek istemeyen gençler tercihlerini kısa dönem askerlikten yana kullanmayı seçebilirler. Gönüllülük esasına dayanan bedelli askerliğin şartlarını yerine getirmeniz durumunda bile istemiyorsanız böyle bir zorunluluğunuz yok. Paranın yüksek olması da bu seçeneği tercih etmedeki en büyük unsur. Erkeklerin hayatlarında yalnızca bir defa yapacakları askerlik görevlerini layıkıyla yerine getirmek istemeleri de gayet normaldir. 2016 tarihinde yeniden bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağı belirsiz olup, çok da vakit kaybetmeden askerliğini yapmamış olanların bu vatani görevi yerine getirmelerinde fayda olacaktır.

parali-askerlik-cikar-mi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*