Anasayfa / Bedelli Askerlik / Paralı Askerlik Ne Kadar?

Paralı Askerlik Ne Kadar?

En kutsal görevlerden bir tanesi olan ve Türk gençlerinin de severek ve isteyerek yaptığı askerlik vazifesi çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak yapamayan gençler için düzenlenen ve bir takım şartlar doğrultusunda sonuç alınmakta olan bedelli askerlik ile ilgili detaylardan bahsedeceğiz.

Ülkemizde 19 yaşını doldurmuş her genç erkeğin vatani görevi olan askerlik hizmetini yapma zorunluluğu söz konusu. Ancak özellikle aldığı eğitim durumu nedeniyle, üniversite okuyan gençler bu süreyi belli bir zaman erteleye biliyorlar. Bu erteleme süresi de genel olarak okulun bitiş zamanına kadar olmaktadır. Ancak yine üniversiteden sonra doktora, master ya da yüksek lisans yapmış olan gençlerin yaşı da epey ilerlemiş oluyor. Dolayısıyla bu gibi bir durumda, o yaşa gelmiş olan gencin askerlik için de vakti pek kalmıyor. İşte bu gençler için hazırlanan ve düzenlenen uygulama ile bedelli asker tutarı açıklandı. Bu fiyat bazı kesimlerde yüksek bulunsa da bir kısım için çok da yüksek gelmedi. Sonuçta 12 aylık askerlik görevine net bir fiyat biçmek yanlış olabilir. 27 yaşına gelmiş olan bir gencin kendi için yararlanabileceği uygulama olan bedelli askerlik bedeli 18 bin TL olarak açıklandı. Yani küçük bir hesap yapıldığında ortaya uzun süreli askerlik için ay başına bin 500 TL düştüğünü görmek mümkün. Başvuruların da oldukça fazla olduğu görülen bedeli askerliğin aslına bakıldığında çok da yüksek bir bedele sahip olmadığını görmek gerekiyor. Eğer bu bedel çok yüksek olsaydı başvurular da bu denli yoğun olmazdı. Dolayısı ile açıklanan bu bedelin net bir rakam olduğunu ve bir indirim söz konusu olamayacağını da belirtmek gerekir.

Ayrıca bu bedel karşılığında bankalar da seferber olarak, pastadan kendilerine pay almak için kredi fırsatları sundular. Farklı taksit seçenekleri sunan bankalar, düşük faiz oranlar ile asker adaylarının bedelli askerlik yapabilmeleri için teşvikte bulunuyorlar. Bedelli askerlik için alabileceğiniz krediyi 6, 12, 18 ve 24 aylık taksitlere bölen bankalar sayesinde bedelli askerlik için başvuru saysı 122 binden fazla oldu.

parali-askerlik-ne-kadar

5 yorum

 1. fiyat güncel mi ?

 2. tarık tandoğan

  merhabalar ben lise mezunuyum askerliğimi tecil ettim ve mutfak sanatları akademisinde profesyonel aşçılık okudum tecilim bu yıl sonunda bitiyor ama ben bir de üniversite okumak istiyorum kendi branşım olan turizm otelcilik ve gastronomi üzerine ama tecil sürem bittiği için sınava giremiyorum mart ayına kadar askerden kaçak olup sınava girip kazanırsam tekrar tecil ettirebilirmiyim liseden sonra okuduğum profesyonel akademide m.e.b.onaylı diplomaya sahibim

  • Merhabalar, kaçak duruma düştüğünüzde para cezanız olacaktır. Miktarı belli değil tecilinizi yaptırabilirsiniz.

 3. Merhabalar 95 Doğumluyum
  Ilk muayene mi oldum
  95/4 tertip olarak askerim.
  Ama yurt dışındayım ve askerliği bedelli olarak yapmak istiyorum.
  Üniversite lise vs. Okumuyorum.
  BenKasım ayından sonra ülkeden çıkışlarda Problem Yaşarmıyım ve ya bedelli askerliğin bedelini Şimdi Ödemem Söz konusu olabilir mi
  Veya da Açık öğretim kaydı yaptırıp tecil beyanında Bulunursam Ilk Muayenem Buna engel olurmu.
  Dönüşünüz Mail Yoluyla Olursa Çok Minnettar Kalırım. Iyi çalısmalar )

  • Merhabalar, öncelikle hiç bir eğitim öğretim kaydınız yok ise tecil hakkınız da bulunmamaktadır. Açık öğretim kayıtların da sizlerden askerlik durum belgesi istenecektir bu konuda sorun yaşayabilirsiniz, Bedelli askerlik yaşı 28 olduğu için üzülerek söylemekteyiz ki sizin yaşınız bedelli askerliğe uygun olmamakla beraber önceden ödeme yapma söz konusu da değildir.

   Yorum üzerinden cevaplarımız bizlere yazmış olduğunuz mail adresine cevaplarımız gönderilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*