Şafak Hesaplama

12
133

Türkiye Cumhuriyeti‘nde yaşayan her Türk evladı günü geldiğinde askerlik görevlerini yerine getirmek adına işlemlerini yaptırır ve askerlik görevi için acemilik eğitimi alacakları birliklerine teslim olup görevlerine başlarlar. Türkiye’de askerlik yıllar önce çok uzun günler sürmüş hatta dedelerimizin askerlik yaptıkları gün sayılarını bile hatırlamama gibi durumları söz konusu olmuştur. Teknolojinin ve çağın ilerlemesi ve askerlik şartlarınında değişmesi ile hem askerlik süreleri değişmiş, hemde askerlik günü sayma işlemleri bazı şafak programları sayesinde kolaylaşmıştır.

Şafak Nedir?

Şafak kelimesinin sözlük anlamı, gün ışığının belirdiği anlamına gelen gün doğumu olarak da tabir edilen bir kelimedir. Ancak bu kelimenin askerdeki anlamı biraz farklıdır, askerde şafak kelimesi, askerliğin biteceği yani asker yapan bireylerin birliklerinden çıkıp evlerine yada yakınlarına kavuşacakları gün anlamına gelmektedir. Bir nevi Güneş O gün o kişi için doğacaktır.

Günümüzde askerlik Uzun Dönemler için 12 aya, Kısa dönemler için 6 aya inmiş bulunmaktadır. Askere giden bireyler askerlik günlerini eskiden Şafak Kartları ile sayılmaktaydı. Artık askerlerin şafakları otomatik programlar ve eklentiler ile kolayca sayılabiliyor.

Askerliksorgulama.org sitesi olarak bizde askere gidecek olan asker adayları için Şafak Hesaplama sistemini hayata sokmaya karar verdik. Asker adayları askerlik sorgulama işlemlerinden sonra sitemiz üzerinden bilgiler alıp askerlik görevlerini yerine getirmek üzere sülüs belgelerini almaktalar. Bizlerde sizler için sülüs belgenizi aldığınız gün programa istenilen bilgileri girip, askerliğinizin ne zaman biteceğini hesaplamanız adına bu konumuzu oluşturduk. Alt kısımda bulunan Askerin Şafak Hesaplama Programını kullanarak Şafağın sizin için ne zaman doğacağını öğrenebilirsiniz.

Tüm askerlerimize şimdiden hayırlı teskereler diliyoruz.

Şafak Hesaplama

safak-hesaplama

12 Adet Soru ve Cevap

 1. mrb ben jeoloji mühendisiyim iki yıldır mezunum 85 aralık doğumluyum ve 30 eylül 2016 da tecilim bitiyor ve yurtdışına eylülde çıkabilirmiyim tecilim bitmeden yada yüksek lisansa başladıktan sonra böyle bir imkanım var mı.

 2. selamın aleyküm benim e devlette asker durum belgesinde 05/05/2016 yazıyo muayenede verilen kagıtta 02/04/2017 yazıyo ben hangi tarihte gidirim bilgi verirmisinz

  • evet benimde öyle bir sorunum var bana verdigi kagıtta 04.05.2016 yaazıyo e devlette 05.05.2016 yazıyo hangisinde giderim acaba kafam acayip karıştıı

   • Aynı sorun bendede var 24 Mart’ta sülüs belgemi aldım 01/08/2016 yazıyor şuan e-devlet’te ise 05/08/2016 yazıyor bu tarih değişiklikleri ne anlama geliyor onu çözemedik.

 3. merhaba,sevgilim şu anda kırkağaç komando birliğinde . nisanın ikisinde oradan çıkacaklar. komandoydu. nitelikli komando olarak seçilmiş . nedir bu nitelikli komando bilgi lütfen???

 4. Merhaba mayis 5 de gidiyorum diye yazıyor ama e devletten hala acemilik nereye düştü göremiyorum ne zaman açıklanır teşekkürler

  • yoklama kaçağı durumundayım 91 doğumlu 4 ve 5 yıldır kaçak gözüküyorum şimdi askerlik şubesine gitsem hemen alırlarmı ?

 5. Merhaba ben toplamda 22 gun izin kullandim bu kullandığım izin icerisinde hic yol almadim 2015 kasim ayinda hava degisimine gittim donuste 2 gun yol verdiler ama benim cikis tarihimi 3 agustos olarak hesapladilar alaydan butun izinlerini kullanmis arkadasimla ayni gun cikiyorum sebebi nedir sizce ?

Soru Sor!